Jump to content

Svemir


hypnos

Recommended Posts

Ma videće se odlično i petak na subotu i subotu na nedelju, ne brinite :da: Svake godine odem da gledam bar 3-4 noći, nikada nije bilo nekih ogromnih razlika između noći kada je navodno maksimum i noći pre/posle. Možda ćete umesto 100 videti 80 komada, ali koliko vam je to važno :haha: E sad, čini mi se da u prethodnih 5 godina niti jedne godine na noć maksimuma nisam video najbolji meteor te godine, ti se čekaju, oni što se raspadnu uz bljesak i nastave put dole u delovima, neka vam je sa srećom da vidite neki takav :pivopije:

Edited by Stolet

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do you know why "42" is the answer to life?

 

4 + 2 = |6|.

 

4 x 2 = |8|.

 

6 + 8 = |14|.

 

3 x 14 = |42|.

 

It also equals 3.14, or Pi.

 

 

hah ,uzmi bilo koja 2 broja i dobićeš bilo koji drugi zajebaniji broj uz pomoć par sabiranja / oduzimanja

 

evo ,ja sam rođen 1989 godine ,zameni dve zadnje cifre ,podeli sa 3 i dobiješ dobro poznati broj zveri :horns:

ili uzmeš broj 42 pomnožiš sa već pomenutim 3 i dobiješ 126 što je skoro moj rođendan ( dec. 6th) :hellno:

Share this post


Link to post
Share on other sites

hah ,uzmi bilo koja 2 broja i dobićeš bilo koji drugi zajebaniji broj uz pomoć par sabiranja / oduzimanja

 

evo ,ja sam rođen 1989 godine ,zameni dve zadnje cifre ,podeli sa 3 i dobiješ dobro poznati broj zveri :horns:

ili uzmeš broj 42 pomnožiš sa već pomenutim 3 i dobiješ 126 što je skoro moj rođendan ( dec. 6th) :hellno:

 

Idi na link da vidiš šta sve povezuju debili, a u tripu su da su pronikli u tajne kosmosa, oduševio sam se. Matematika kao religija :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

S obzirom da spremaju onaj Starshot projekat i najavljuju da bi mogli da šaljemo minijaturne sonde do te zvezde za nekih 10-ak godina, ovo bi moglo biti ogromno. Naravno, pojma nemamo o toj planeti, znamo samo njenu masu, gde se nalazi, da je u zoni u kojoj može da postoji tečna voda na površini planete, i to je otprilike to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da ciljaju na brzinu od nekih 20% brzine svetlosti, zvezda je na nešto više od 4 svetlosne godine od nas, pa otprilike 20-ak godina + 4 godine da podaci stignu nazad na Zemlju. Eto šta se desi kad milijarderi počnu da ulažu... Da usrane države prestanu da ulažu pare u ubijanje, šta bi mi sve imali danas, ovako smo ko zna koliko godina iza kao vrsta. Sada je ta planeta idealna meta za Starshot, a bila bi možda još bolja da imamo teleskope pomoću kojih možemo da vidimo tu planetu bolje, da li ima atmosferu npr., da analiziramo sastav te atmosfere i pokušamo shvatiti koliko je zapravo slična Zemlji i da li je ona vredna cele frke koja se oko nje podigla. Za to nam trebaju veći teleskopi, teleskopi u orbiti, a to nemamo niti ćemo imati u dogledno vreme, NASA gubi finansije a nije baš da ljude posebno zanima naša potraga za životom drugde u kosmosu, naša nas potraga izgleda vodi ka smrti na ovoj jednoj planeti koju smo dobili :no:

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Expanzija na svemir ce krenuti kada privatne kompanije krenu da vade rude i minerale, gasove i ostalo iz asteroida i meseca ... Do tada, jednostavno niko nema interes. Ali cim se jedna kompanija velika probije na to trziste, izvede takav poduhvat, sve ostale ce za njima jer ce totalno puci ukoliko to ne urade, a cim se ekonomija prosiri na svemir, automatski dolaze i kolonizacije za njima, optimizacija rudarenja i ostalo. Tek tada cemo uspeti da se odmaknemo sa ove kamencuge

Edited by ShinigаmY

Share this post


Link to post
Share on other sites

Istina. To nije daleko u budućnosti btw, već postoje kompanije koje se time bave, tj. planiraju kako će time da se bave uskoro, priča se da bi sve trebalo da počne u sledećoj deceniji.

 

http://www.planetaryresources.com/#home-intro

 

Nije ni zajebancija neka, već uveliko testiraju sonde, lansirali su nekakav satelit prošle godine, i tako, neka im je sa srećom, bilo bi dobro da se to razvije što pre, jer ova naša planeta ne može još dugo da izdrži naš ritam. Kako ono beše, istrošili smo ove godine resurse koje Zemlja može da obnovi za godinu dana već početkom avgusta :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo sam tražio po netu da vidim koja je najveća brzina koju je dostigla neka letelica koju je čovek napravio. New Horizons misija za Pluton je napustila Zemlju brzinom od nekih 58 000 km/h. E sad, ovaj Starshot projekat cilja na brzine od 15-20% brzine svetlosti što je približno 162 000 000 km/h do 216 000 000 km/h :haha: Pazite kako će da izgledaju te 'sonde' - mali čip stranice do možda centimetar dužine, mase nekoliko grama + jedro maksimalnih dimenzija 4x4 metra koje bi bilo izuzetno tanko i teško isto nekoliko grama. Svaka letelica bi bila teška svega nekoliko grama, a planiraju da lansiraju oko 1000, prvo bi ih poslali u orbitu a onda bi po svakom jedru opalili ogromnim laserom, najjačim koji možemo da napravimo a koji može da fokusira nešto što je u orbiti a toliko je malo, i tokom 10 minuta bi raspalili po svih tih 1000 jedara i poslali ih na njihovo putovanje. Svaki StarChip (tako zovu one centimetarske čipove) bi bio opremljen sa 4 kamere težine manje od grama a rezolucije bar 2 megapiksela, 4 procesora takođe lakša od grama, pa nekakvom pogonskom jedinicom koju nisam baš najbolje skontao još, baterijom od plutonijuma i americijuma težine 150 miligrama i zaštitnim slojem od legure bakra i berilijuma :mhihi:

 

I takvih 1000 minijaturnih mašina bi trebalo doći do Proxime Centauri i proleteti pored ove planete o kojoj se toliko priča :pivopije: Fascinantno, u najmanju ruku. Poređenja radi, Voyager 2 bi trebalo da dođe do Sirijusa za 296 000 godina hahaha, a Sirijus je na nekih 8.6 svetlosnih godina od nas, neka bude duplo više od Proxime Centauri. 40-ak godina posle Voyagera skoro pa imamo tehnologiju kojom za 20-30 godina možemo preći 4 svetlosne godine, jebote.

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ceo dan bruje o novom Wow! signalu sa neke zvezde 94 svetlosne godine od nas, valjda je signal primljen prošle godine ali evo tek ovih dana se vest proširila, SETI je uperio svoje antene ka toj zvezdi i pokušavaju da ponovo uhvate signal. Iskreno ovo njima treba, koprcaju se sa finansijama, pre par nedelja su objavili apel direktora programa za donacije, nadam se da ovo nije neka veštačka vest kojom pokušavaju da izvuku koji dolar. Bilo bi dosta uzbudljivo da i oni uhvate signal, ali hajde da sačekamo pa da vidimo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To već ne znam, znam samo da će nositi te baterije od plutonijuma+americijuma, bar sam tako pročitao, daleko od toga da sam ja u tome svemu nešto stručan :haha: Mene više zanimaju ti procesori i kamere, znam da sam negde čitao i da mi nemamo baš svu tehnologiju potrebnu za taj projekat, nego se kao predviđa da ćemo imati u roku od 10-ak godina pa sam pretpostavio da se misli na minijaturizaciju elektronike i Murov zakon :confused: Ili se misli na laser koji im je potreban za lansiranje. Ili se misli na materijal od kojeg će biti napravljena jedra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...