Jump to content

Killing Joke


Recommended Posts

E ovo pokusavam vec par godina da nabavim, ali nema sanse, nemam srece jer sam neopisivi baxuz sad.gif `98 sam slucajno, vracajuci se sa faxa, kod SKC-a iskopala iz neke kutije neku njihovu plocu koja je bila u tadasnje vreme dvadeset maraka. S obzirom na to da kod sebe nisam imala ni priblizno para, odlozila sam kupovinu za sledeci dan. Sledeceg dana dolazim na isto mesto, ali te ploce nije bilo, tako da ni danas nisam nasla nista konkretno osim par mp3 sad.gifsad.gif

Sto se tice njih, mogu slobodno da kazem da su bili jedan od netipicnih bendova kome je eksperimentisanje sa muzikom odnosno zanrovima doslo glave. Inace su mi jedan od omiljenih bendova, samo sto mi se Pandemonium i nije bas svideo. Sledeci clanak koji mi je skrenuo paznju pronasla sam u nekom od dnevnih listova: " Teski i spori, Killing Joke su bili kvazi-heavy metal bend koji se neustrasivo ljuljao na talasimasudbine i ocaja. Kasnije su pozeleli da budu manje heavy,vise art, pa jos i komercijalni.....ali to je bilo jednostavno nemoguce. Kompromitujuci svoj originalni kredo izgubili su svoju publiku krajem osamdesetih i raspali se. Killing Joke su dvaput pokusavali tokom devedesetih, ali albumu Pandemonium (1992.) i Democratia 1996. su bili smesni u poredjenju sa njihovim beskompomisnim ranim radovima.

Debi EP kao prvi dub-rock u istoriji predstavio ih je kao definitivni post-punk bend. Njihov ultra-redukovani, apokalipticni heavy-metal ( i muzicki i textualno) sirom je otvorio vrata lavini imitatora ostajuci do danas obrazac modernog rock-benda.

U stvari, ono najjezivije je da snimci Killing Joke-a od pre dvadeset godina i danas zvuce savremenije i sustastvenije nego devedeset posto novih "rock" bendova. Originalna postava Dzez Koulman, Pol Ferguson, Pig Jut i Dzordi nije dugo trajala jer je odmah dobila DOZIVOTNU sudksu zabranu sviranja u zivo u Engleskojzbog plakata na kojima Papa blagosilja nacisticke trupe ( istorijska fotografija na kojoj je simbol svastike zamenjen simbolom funte,nacionalne monete). Da stvari budu jos gore, pevac Dzez Koulman je totalno odlepio na okultisitcke spise pocetkom osamdesetih. Dzez, napola lud od psiho-aktivnih supstanci, pocinje da ubedjuje bend da ce se smak sveta desiti 1984.....i uspeva. TVrdeci kako je on jedini na svetu pravilno protumacio Nostradamusa, Dzez i bend su emigrirali na Island, jer ce "jedino ljudi sa ledenog ostrva preziveti" ( kako vec glasi Nostradamusov stih kojim je bio opsednut). Emigranti krse sve svoje ugovore sa velikomdistributerskom kucom Mentikor sto ce ih kasnije kostati glave . Na Islandu, u oci Nove 1985. Dzordi i Pig Jut pocinju da shvataju da je smak sveta ipak odlozen do daljnjeg.Napustaju bend ivracaju se za Englesku. Dzez ostaje na Islandu do 1987. (cisto da se uveri), bezuspesno pokusava da izbegne astronomske penale sa Mentikorom i da ponovo oformi bend. ali zabrana sviranja uzivo u Engleskoj zbog zloglasnog plakata ostaje na snazi. Bend sedefinitivno raspada 1988. posle albuma " Van kapija" (kako ga prevedose samo biggrin.gif )

Iako je cela nova underground scena prakticno nezamisliva bez bazicnih uticaja Killing Joke, akcija reizdavanja njihovih briljantnih snimaka sa pocetka karijere je tek sada pocela. Nezavisnaetiketa Cars je izdala dve za-ne-propustiti mamutske kompilacije Laugh sa reprintom zabranjenog postera pape i nacista i Wilful Days."

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

He, he...

Jedan Srle sto je posle otpalio u Amsterdam sa Svilarevom cerkom, a to je onaj poznati fudbalski golman iz davnih vremena ako se ko jos seca, mi bio prodao tu majicu Killing Joke sa Papom i nacistima. Jeste da su me ko zna koliko puta privodili zbog te majice i da je trebala citava mala vecnost da im objasnim sta to znaci, no vredelo je. To je bila MOJA NAJDRAZA MAJICA u celom mom zivotu smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 5 months later...

Pa bozo da si nekad pitao za Killing Joke ili Sex Gang , ... i tako te grupacije mozda bih ti nesto i snimili ovako suplja prica o plocama za koje ne znas gde su ti ... takodje vazi i za video materijale Siouxsie ili Fields Of The Nephilim .... kad smo vec kod toga dobar deo svoje kolekcije ( LP's , video's , ... ) cu mozda jako uskoro prodavati pa znalci i novi gothi navalite

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na brizi, no sada prica vise nije suplja posto sam nasao kod koga su mi npr Theatre of Hate i Killing Joke (prvi album) vinili, no to je potpuno nebitno posto nemam gramofon vec dugo vremena, a jos uvek to nisam nasao na disku... sto se tice Sex Gang Children ne znam otkud sad oni iskrsnuse, nisam ni sumnjao da ih vi tamo imate, ja imam tek nekoliko na diskovima, ukljucujuci i solo, po mom misljenju sasvim fine, Andijeve radove tipa Faithfull Covers i sl, pa da si me pitao mozda bih ti i snimio ako ti slucajno nedostaje u kolekciji...

 

Takodje, otkud se sad pojavi video? Imam nesto od Siouxsie na video traci, Fieldse nemam bas nista ni u kom video formatu, no video trake mi uopste vise nisu interesantne vec samo DiVX i

eventualno DVD. Kazi ti meni imate li vi neke dobre DiVX-e? Nasao sam ja na undernetu ripovano sa DVD-a Wolfsheim, Death in June, Fields of the Nephilim i sve ostalo da se skine ali je sve preveliko...

 

BTW, kad vec kazes da nisam nikad pitao da te onda pitam za nesto sto mi bas treba i znekih razloga:

 

- Music from the Succubus Club - Vampire: The Masquerade (2000 Dancing Ferret Discs)

 

- The Challenge from Beyond: A Tribute to H.P. Lovecraft

 

Za ovo drugo sam cuo da neko ima u BGD, no nema ni u jednom katalogu lokalnih pirata (Gavra, Stivi, Moonspell, PlasticNoise...) za koje ja znam. Bilo bi jako lepo od tebe kada bi me mozda uputio na pravu adresu gde se ovo moze naci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

biggrin.gif

Stvar je u tome sto je Stivi ZAISTA pustio Killing Joke prosle noci smile.gif

....koliko god to neverovatno delovalo 8O

 

Pa to uopste nije neverovatno, pesma 'Love Like Blood' je u opticaju na oko hiljadu kompilacija u stilu 'gothic for dummies' - koje su verovatno i glavni izvor muzike za pomenutog... :roll:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 year later...

odličan band...dosta utjecajan i meni jako drag..lprošli faze od new wavea i punka...preko alter rocka do gothica i industriala...najjači su mi definitivno prvi iz 1980 ,nightime(1985),brighter than thousands suns(1986) i od novijih je democracy ok industrial noise/metal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...