Jump to content

Najgluplji & najgori filmovi


Ranis

Recommended Posts

  • 1 month later...

3 Idiots

Hands down jedan od najgorih filmova koje sam ikada gledao. Neka bude i da je do nerazumevanja druge kulture, ali IMDB/RT ocenu nikako ne mogu da skapiram.

Jebena komedija od 3 sata, sa 90% tupavih fora, iritantnim muzičkim sekvencama, cringy overactingom (svaki Indijac izgleda mora da ima po 3 crying scene po filmu) i nekim vrlo bolesnim izborima koji se uopšte ne uklapaju niti u milje većine komedija, a posebno ne ovako jedne budalaste.

Pre bih gledao The Room dvaput za redom nego ovo opet.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...

Drznuo sam se po prvi put da pogledam The Guyver. Ukratko Guyver je poznata manga koja se bavi invazijom vanzemaljaca na zemlju i jedina naša zaštitat je živi oklop Guyver koji pada na jednog momka i da nas odbrani od invazije. U filmu je slična postavka sa time što je sve u Americi. Režija i gluma su loše, ima iritantan ost, ali ono što je mene kupilo su odlični kostimi čudovišta, pravila ih ekipa koja je realizovala Predatora. Plus pojavljivanje faca kao što su Jeffrey Combs (Re Animator, From Beyond, Star Trek Deep Space Nine) i Mark Hamilla koji nažalost nije Guyver već ogrezli detektiv.
Ima momente gde je toliko loš da je dobar film, da ovo samo nije bilo klasično odrađivanje za b film i da se posvetilo malo pažnje priči i režiji definitivno bi bio solidan b filmać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da sam ga i ja pronašao u doba VHS, kontam da bi mi bio među omiljenim filmovima, ali da bi se dobrano razočarao ponovnim gledanjem. 😄

Vidim da ima i drugi deo gde Guyvera glumi, glavom i bradom David Hayter (Solid Snake, Naked Snake iz Metal Gear Solid serijala) i čini se da su recenzije malo povoljnije i kažu da je ozbiljniji film, potražiće se na bespućima interneta,

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 months later...

Tenet

Da li je vredelo otići u bioskop u doba Korone da se pogleda novi film Christopher Nolana?

Ne.

Ukratko dobro je što je uradio najbolju kampanju u kojoj se ništa nije znalo o radnji filma i ljudi su mogli samo da nagađaju.

Uprošćen sinopsis: Protagonista (sin Denzela Washington-a) da glavni lik se zaista tako zove, i na odjavnoj špici piše The Protagonist je CIA agent koji radi na suzbijanju terorističkog napada u Rusiji i spašavanju agenta koji je na zadatku. Misija ne uspeva i hvataju ga Rusi koji ga muče i čovek se odluči na smrt uzevši pilulu cijanida, međutim to je tek početak i biva primljen u tajnu grupu Tenet koja mu daje zadatak da zaustavi Ruskog oligarha koji ima mogućnost kontrole vremena i želi da započne Treći Svetski Rat.

Nolan je ozloglašen kako voli da pravi "komplikovane" radnje, i da onda to prepričava gledaocima, i to je najveća boljka ovog filma, konstantni dijalozi koji ne znače mnogo i samo vas guše sa količinama ekspozicije. Ovde je mogao sebi da učini uslugu i da uradi nemi film i bilo bi intrigantnije da se isprati na taj način film.

Na momente dok sam gledao način na koji glumci izgovaraju te silne rečenice sve deluje veštački i fabrikovano, kao da ni sami nisu znali kako da reaguju i kao da je neko stojao iza kamera i držao papire teksta.

Jedini čovek koji se tu snašao, bio je gle čuda Robert Pattinson, koji igra Nila, drugog agenta koji pomaže Protagonisti. Za Pattinsona tvrdim da je trenutno jedan od najboljih glumaca te mlađe generacije i drago mi je što se sa svakim filmom sve više udaljava od Twilight stigmate koja ga je pratila.

Što se Protagoniste tiče, ravan je, nema ni H od harizme koju mu je matori ćale imao, i čini se da se većinu vremena muči da prenese da je opasan operativac i agent u svom elementu.

Verovatno i najveći glumački greh je počinjen od strane Kenneth-a Branagh-e, u ulozi zlog Ruje, Andrei Satora. Ako ste želeli da vidite komičnog zlikovca ala Bond filmova, ali povećanu na 11, i sa predivnim preglumljivanjem i lošim naglaskom onda ste na pravom mestu.

Da je ovo recimo konvencionalan špijunski triler on bi svakako mogao bez problema da odglumi dendi agenta koji voli da pije, ali zna i da se snađe u situacijama koje zaguste. Kada se uzme u obzir sa kakvim je scenariom dobio da radi, ovo je svakako velika zasluga sa njegove strane da bude najsimpatičniji lik u filmu.

Da rezimiramo, najveći greh je načinjen sa pričam ti priču stilom koji me je oduvek gušio u pređašnjim filmovima (Inception, Interstellar), umesto da bude show and dont tell. Vratio bih se i na likove, i u većini filmova ovakvog tipa morate da imate kakva sidra od likova da sve to iznesu ma koliko da je koncept posvuda razbacan. Ovde toga nema, i postavićete sebi pitanje što bi mene bilo briga za bilo koga od njih?

Na momente filma biva dosadnjikav, iako ima zaista dobro osmišljenih i izvedenih akcionih smena (barem nešto što se mora odati Nolanu, da ima oko i dobrog direktora fotografije da nabuja scene akcijom i intenzitetom i eksplozijama) ali sve to pada u vodu zbog narativa koji se jedva drži na štakama i pokušava raznim sitnim tragovima u pozadini da nam pokaže skrivena značenja koja ćemo možda tobože otkriti kroz više gledanja.

Ovo treba nazvati Michael Bay sindromom sa prikrivenim tendencijama da se bude intelektualac. Tako da Nolane lepo postani novi Michael Bay, radi spektakularne scene akcije i eksplozija.

Najbolja stvar u vezi filma je OST koji je uradio Ludwig Goransson, tokom čitavog filma imate osećaj kao da ste na kakvom rejvu dok se agro bitovi mešaju sa klasičnom muzikom.

Car je go.


4 ni više ni manje.
 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Čekao sam da odgledam film pa da ti pročitam opis. U principu, dosta se slažem, s tim što mi je utisak da mi nešto bolje legao film nego tebi. Ako ništa drugo, za "vizuelno-audielni" spektakl načinjeni bih mu dao 6.

Protagonista jeste ravan do zla boga, Pattinsonom sam prestao da se iznenađujem, još jedna sjajna uloga, a Branagh mi je jebiga prijao, on mi je bukvalno neki comic sidekick celom ludilu koje se dešava :haha:

Moj možda i glavni problem sa filmom je što me je Dark izmorio celom vremensko-prostorni paradoks pričom, završio ga pre 5-6 dana, tako da me čak i ova holivudska verzija od 2.5h vrlo brzo u filmu umorila. Iskreno sam negde na pola bio u fazonu aj neću da se napinjem skroz da ispratim, bar da uživam u tehničkoj izvedbi... ali iskreno nisam ni tu ne znam koliko pao na dupe. Cela ona akcija na kraju mi je toliko zbrkana bila da mi je bilo dosadno većinom scene. Plus što nekako i prerano otkrije kuda ide sve, i onda potpuno ispuha tenziju.

Možda bi ovakva ideja bolje prošla kao serija. Dark, koji je kompleksniji, je Nx lakši da se prati jer je rastegnut na mnogo više vremena, tako da imaš i vremena i likove da izgradiš ali i da imaš heavy fucking plot. Ovde u 2.5h toliko plot-a mora da se nabije da likovi u nekom trenutku postanu krajnje nebitni. I onda zato ima praznih dijaloga i onih silnih ekspozicija sa dva lika koji šetaju i rešetaju informacije.

Mnogo ima nekih stvari koje su predstavljene kao bitne da bi posle bile bukvalno samo usputna stvar. Reč tenet i onaj znak rukama, ne dođi u dodir sa samim sobom kad se vraćaš, verovatno još nešto.

E da, spoilers above :haha:Tenet style warning.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam još pogledao Dark, ali nema ko me nije ubeđivao da treba da ga odgledam, stoji na listi za gledanje svakako.

Kao serija? Uh, ne verujem ni onda se ništa ne bi razrešilo i komotno bi mogao sa Lindelofom da napiše scenario i da svi budemo nesrećni. 😄

Što se akcionih scena tiče, jeste to sve prelep snimljen eye candy ali na kraju dana svaka je besmislena, da uzmeš bilo koji akcijaški klasik (Sorcerer, Heat, Drive isl.) svi oni imaju stila i dobar narativ i jako interesantne likove, a ovde je bušno sve ko švajcarski sir.

Da citiram najbolju recenziju filma sa IMDBa:

 

Quote

The most exciting part of this movie was when I went to the restroom, the experience was very thrilling. I also learned how to play chess during the movie, I had 2h30min to discover that I have a talent. I also found the time to finish an essay assignment that was due the second day.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Spoiler

 

The Devil All The Time (2020)

Stvarno sam polagao nade da će ovo biti dobar film koji će izmeniti Netflixovu formulu, razvučenih i narativno ispraznih i povremeno nakrcanim glumcima zbog kojih želiš da im gledaš filmove, a i obećavao je sinopsis o porodici koja živi u Ohio u pičkincima i da ima primese Southern gothic žanra. Ali banana.

Gadno sam se zajebao ponovo. Roman nisam čitao, ali vidim da nije dugačak ispod 300 stranica. Pošto u filmu imate više generacija jedne čitave porodice i raznih likova sa strane, prvo nema dovoljno vremena da se niko od njih dovoljno razvije i više deluju kao kartonske verzije Južnjaka i njihovih problema da to ume da bude baš komično u mnogim instancama.

I film je pun patnje i čemera da postaje komično kako prolazi vreme stvari sve više eskaliraju i kako su svi ti ljudi povezani i naleću jedni na druge. U rukama drugih režisera (meni Braća Koen ovde padaju na pamet ili Derek Cianfrance) i da je ovo pretočeno u mini seriju od po par sati i da je likovima dato više vremena da se razviju,
mogao je da bude iole dobar film.

Što se svih imena tiče u čitavom filmu, ko se najviše izdvojio? Pogađate, Pattinson. Njegova uloga korumpiranog sveštenika crkve i naglasak za koji sam siguran da je smislio iz čiste zajebancije i što je bio svestan u kakvom polu filmu glumi, i diže preglumljivanje preko 11, stvarno dobijate najupečatljivijeg lika u filmu, čak iako je kompletna parodija.

Tom Holland će za mene oduvek biti samo Spider-Man dečkonja, ima taj baby face i nije se izdvojio ni u jednom momentu tokom filma i nisam mogao drugačije da ga poimam. A pogotovo što ima scenu sa Pattinsonom koja je napeta i teška, i naravno ovaj ga je pojeo za doručak. Ili da nauči da glumi ili reši nekako bejbi fejs situaciju, ali ne vidim da će ikada napraviti film zbog kojeg bih rekao, e ovaj ume da glumit.

Jako je čudna i montaža jer kao što spomenuh kreće hronološkim redom film od prošlosti ali su prelazi prebrzi. I najveći greh je počinjen ubacivanjem naratora koji najavljuje šta će se desiti, pa čak i momenti koji bi bili iznenađenje su sada očekivani, a sve bi bilo efektivnije bez ikakve naracije.

4 na jedvite jade, i hajp je bio neopravdan. Ali kontam i Netflix oni će pokušati ovo da profuraju kao proto tip filmova koje bi gurali za Oskar nagrade kada dođe vreme, i nadam se da će poučeni iskustvom, da se unaprede konačno, jer mi sve manje postaje jasno zašto bi neko davao pare za striming platformu koja samo izbacuje sadržaj koji ne valja (čast izuzecima koje su imali u nekim serijama i par filmova) jer sada ima više striming platformi i rade daleko kvalitetniji sadržaj...
 


I sa ovime sam hteo da budem optimističan jer mi je trejler delovao inicijalno zabavno, a i režiser filma je radio na genijalnom Fleabag-u serijalu.

Ukratko Sherlock Holmes (Cavill, kao najsnažniji i nabudženiji Holmes na velikom i malom ekranu do sada) i Microft (ima facu da ga zabodeš čim progovori) dolaze po svoju malu sestru Enolu (mala iz Stranger Things) jer je njena majka (Helena Bonham Carter) nestala i oni hoće da je "emancipuju" kako su se žene u tom dobu morale da prođu određene etikete itd. itd.

Međutim Enola ima drugačije planove i hoće da nađe majku koja joj tajno ostavlja tragove i na tom putu upada u još jednu misteriju koju će pokušati da razreši.

Hajde da to sklonimo sa puta odmah mala iz Stranger Things, je simpatična u ulozi, ima dosta energije i zabavno je kada se kao u Fleabagu okrene ka nama  i probije četvrti zid. Vidi se da je ovaj film poligon za njenu dalju karijeru jer nema šta nema da nije učinila tokom filma, glumi razne vrste emocija, ima dobru koreografiju scena borbe. Pa videćemo šta će od toga da ispadne za nju.

Ona je definitivno zvezda filma i lik na momente ima granicu da bude iritantan poput recimo Rey iz novih Star Wars, ali uvek nekako povuku ručnu, i plus ova mala ima više harizmatičnosti pa se to sve nekako ispegla.

Sherlock je ovde prikazan kao miran i simpatetičan lik ka svojoj sestri koji razume da ona želi da ima svoj put, ali zato ostatak muškaraca jer prikazan kao ženomrzački, priglup poput onoga što se danas zove man child (Microftov lik je šampion u tome u ovom filmu) i to mi je baš zasmetalo, kapiram ja zapadnjake da se kod njih dešavaju sada razna sranja jer im je dosadno u životu pa da bi i mašinerija poput Netflixa zaradila precrtava određene stavke za sve konzumente.

Sama misterija po sebi nije interesantna, čak ni sporedna koja je daleko bitnija na par likova, tako da sa tog aspekta pada film u vodu sa time. Ali moram priznati da su dobro prikazali dedukciju male Enole, to je nešto što volim da vidim jer kada za primer uzmete Guy Ritchie-vu verziju Sherlock Holmes, njegov je sve rešavao prebijanjem i retko kada je u ta dva filma prikazao detekivske sposobnosti, barem za jedan aspekt im skidam kapu.

I opet dolazimo do boljke koja se zove trajanje, zaista ima dosta scena koje su više poput sala i ne dodaju ništa filmu i moglo je ovo da se krati da traje sat i četrdesetak minuta, a ne skoro dva i po sata.

Razumem da sa ovime ciljalju i na mlađe naraštaje ali ta poruka budd ono što jesi je najslabiji aspekt filma, jer nije potkrepljeno i nije zasluženo kada Enola stigne do tog cilja.

Verujem da će sada od ovoga napraviti novu Netflix franšizu i da ćemo gledati jedno pet šest nastavaka dok ne nađu novu franšizu.

4.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Borat 2

Ah, koliko mi je onomad Borat bio simpatičan u malim dozama u Ali G Show, i onda donekle u samom filmu koji je imao stvarno bizarnih fora i cringe humor koji mi je tada bio smešan, ovaj potez Sache Baron Cohen da izbaci film koji će biti relevantan samo zbog izbora u Americi, evidentno priziva ono najgore u nastavcima, hajde da zbudžimo nešto na brzinu pa da vidimo šta će da prođe u toku epidemije.

Kratki sinopsis. Borat je nakon velikog uspeha prvog filma završio 14 godina u koncentracionom logoru, ali ga Kazahstan priziva nazad da popravi odnose sa Amerikom tako što će da kurva svoju ćerku.

Sve što ste videli u prvom delu videćete i ovde, sa time što zbog toga što je Borat bio poznat zbog filma nije mogao da bude kao on, već je morao da se maskira u sijaset drugih kostima i imao razne interakcije sa Amerima pred početak same pandemije.

Ne sporim bilo je par dobrih momenata gde sam se nasmejao, kada upadne na Michale Pence skup za Trumpa pred ovogodišnje izbore, morate da vidite šta se tu izdešavalo i intervju sa Rudy Giuliani, nekadašnji gradonačelnik Nju Jorka i sada Trumpov savetnik-advokat, koji je bogami bio nevaljao poprilično.

U svemu tome kao postoji priča jelte o odnosu oca i kćerke koje dolaze iz vukojebine i ponovo začuđuju sve te silne Amere, od redneck seljačina, do bogobojažljivih crnkinja koji svi imaju reakciju na njih. Lažno je isforsirano da postoji emotivna srž u filmu i tačno se vidi da nisu baš imali ideja šta da urade sve u drugom delu već samo da ga nadovežu na kritiku Trumpove administracije i početak korone.

Ima tu sreću što novi sadržaj slabje izlazi, a samim time i ljudi izvan kuće pa će se ovo definitivno vrteti, ali ič ne zaslužuje da se spomene, jer budimo realni kada se završe ti ludi izbori u Americi po čemu će biti relevantan film koji se bavi trenutnim događajima koji će uskoro biti prošlost i ponavlja forice iz prvog filma i pokušava da nakalemi šećerlema pričicu o odnosu oca i kćerke koji ne funkcioniše.

Ako moram da izdvojim zvezdu filma to je onda Boratova kćer Tutar, igra je bugarska glumica Maria Bakalova koja je stvarno sjajna sa materijalom koji joj je pružen, fizički je spremna na razne cringe momente, sjajno glumi sa tom šminkom koja je aplicirana da je prosto nepropznatljiva kada je vidite kako zaista izgleda, i ona zaista zaslužuje da dobije drugu šansu i da zaigra u nekom pravom filmu ili seriji.

Znate kako se kaže, drugi deo, ne bi više od 2 smeo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...

Synchronic (2020) Duo režisera daje nam niskobudžetnu verziju priče o putovanju kroz vreme. Uzeli jednog od Avengers-a (Anthony Mackie) i Jamie Dornan-a.
Dva noćna paramedičara naleću na lude slučajeve ubistava i samoubistava, i na svakom mestu se spominje novi narkotik.
Prvih 5 minuta su stvarno maestralno postavili da će vas lako prevariti da se radi o kakvom novom klasiku sci-fi, ali čim to prođe film pada u vodu.
Najveći problem su glavni likovi, niti su dopadljivi, a i ti problemi kroz koje prolaze me nisu nešto vezali, a kada u jednačinu dodate kćerku koja je kao bitna za zaplet kasnije, piši kući propalo.
Jedan od najružnijih fotografija koje sam video u skorije vreme i koncept koji je toliko glup, ali je mogao biti zabavniji i da su uložili vremena da ove likove prikažu kao simpatične.

1 ko vrata, ne volim da izgubim dva sata u nepovrat.

Psycho Goreman (2020) Odmah ću to skloniti sa puta, deca u ovom filmu su užasna, naterali su malu klinku da glumi najnesnosije stvorenje viđeno u skorije vreme na ekranu, i to mi je uveliko umanjilo užitak. Druga stvar koja isto ne ide na ruku filmu je usiljen humor, ima dosta "dad" šala, a i dosta humora mi nije bilo smešno jer nisu lepo legle fore.

Ukratko film je o dvoje klinaca koji naiđu u svojoj bašti kristal koji drži zatvorenog istoimenog lika koji je pre toga uništavao galaksije. Sve dok klinci imaju kamen sigurni su i kontrolišu ga, a u međuvremenu velika svemirska policija koja je zatvorila antagonistu je na putu ka zemlji da reši sve problem.

Ono što smatram da je najupečatljivije kod filma su maske i kreativnost koju su iskazali ka kreaturama, stvarno su napravili šarenolik dijapazon nakaza i svemirskih stvorova koje bi legle u kakvoj dobroj mangi-animeu ili Lovecraft inspirisanom univerzumu. I najveći užitak je proistekao iz toga, dok me je sam glavni zaplet gušio zbog usiljenog humora i time što nije herca da se fokusira na nešto više. Ali je interesantna priča o glavnom antagonisti jer se vidi da su se potrudili da naprave lore, i šteta je što to nije bilo više iskorišćeno.

Ko zna možda ako uspe na digitalnom strimingu ili prodaji, možda se okuraže za nastavak, onda bih zaista voleo da porade na svemu tome i daju maksimum i sa humorističke strane.

4

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Assasin(s) (1997)

Meni se čini, a vi mene slobodno ispravite ali Kassovitz je režiser sa samo jedim dobrim filmom, a to je La Haine. Ove ostale filmove što sam gledao uvek propadnu zbog "velikih ideja" iz te perspektive 90tih, i čini se da scenaristički uvek napravi nešto što je preveliki zalogaj da iskomunicira sa publikom.

Ovde je to evidentan primer, ukratko o sinopsisu mladi lopov (naravno Kassovitz u glavnoj ulozi) tokom pljačke marketa vidi ubistvo i spazi ubicu kojeg glumi Michel Serrault (ponovo dolazimo do toga da više treba da im češljam filmografije, jer ako je matori ovde bio na visini zadatka kakav je tek u ostalim filmovima?) i onda ulazi u komunikaciju sa njim, a on gle čuda odlučuje da ga obuči kao šegrta i prenese zanat.
Prvih pola sata filma su zaista dobro osmišljeni, i imaju jednu jako sirovu scenu gde sam se osećao nelagodno. Kada prođemo kroz sve te neprijatnosti, film jednostavno stagnira.
Bavi se kritikom televizije i video igara koje utiču na našu omladinu, a to je morate priznati tako 90-te tematika koja je zastarela i ne pomaže filmu nimalo.
Najveći problem se javlja sa trajanjem i time što se često dešava da dolazi do prevelikih pauza koje ne vode nikuda, razumem da je hteo da prikaže tu neodlučnost mlade osobe, ali pretera ga čovek.
I ogadilo mi se što je film prepun reklama, svestan sam da u bilo kojem mediju mora nešto da se ubaci jer su sponzori, ali ovaj je bukvalno odabrao da izbombarduje čitav film od Addidasa, Sege Saturn, Nike.
Režija i montaža imaju dosta dobrih kadrova i rezova, koji ima umetničke pretenzije i nekako je žalosno što je to sve protraćeno na nedorečen film.
Možete i da preskočite, ali ako vam je baš do toga da vidite Kassovitzov neuspeh onda samo napred.
4 mada više ide ka 3.

Fruits of Passion (1981)

Ovo je u suštini pornić sa Klaus Kinskijem. Već sam pomen na njega koji ovde trpa mlade jarebice nekome će ogaditi život. Scenario je smehotresan, Kinskijev lik je veliki kockarski magnat u Kini, dovodi svoje mladu miljenicu koja je ludo zaljubljena u njega i prave opkladu da je stave u kurvarluk i da opslužuje sve mušterije, ali da će mu ona dokazati da ga ona i dalje voli. Ima pre eksplicitnih scena seksa, fetišističkih vezivanja i ostalih ludorija.
Kinski je ovde odvratan i to dokazuje da ako si genijalac glumac (barem u Herzogovim filmovima) ne znači da trebaš da budeš odurna pojava i debil, jer sam čita dosta citata sa snimanja filma, bukvalno je svima pravio pakao od života i bio maksimalno neprijatan.
Ono što mogu da pohvalim kod filma je to što ima interesantne enterijere i postavke tih neobičnih (za to vreme scene seksa, sada je to još blaže) seksualnih scena. Dopalo mi se što je režiser i direktor fotografije postigao sanovit efekat da se boje razlivaju kao da su u velikom kaleidoskopu kroz koji voajerišemo.
Nije ovo za svakog, i verovatno zaslužuje da ga vreme zaboravi što pre.
2, eventualno 3 zbog tih tehničkih rešenja, ali zaista nema čime da se pohvali više...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Chaos Walking (2021)

Od režisera Doug-a Liman-a (The Bourne Identity, Edge Of Tomorrow, Go, Swingers) dolazi nam najdosadniji sci-fi film iz Holivuda u protekloj deceniji.

Kratak osvrt na problematičnu produkciju, ovaj film je trebao da bude izdat još 2019, međutim oba njihova glavna glumca Daisy Ridley i Tom Holland su tada već upali u velike priče sa Star Wars i Marvel filmovima i nisu nikako mogli da dođu nazad na dosnimavanja da bi film bio izdat u toj godini.

Pošto studio nije uopšte bio zadovoljan sa krajnjim scenarijem, unajmili su razne scenariste za dorađivanje, a jedan od njih je bio Charlie Kaufman (Adaptation, Being John Malkovich) i nadao sam se potajno da će ostati neka ingeniozna trunka ludila kojom odišu njegovi radovi, ali nisam uspeo to da primetim u ovom filmu, tako da se ne zna šta je ostalo od inicijalnih scenarista ili od njega.

Na planeti koju su kolonizovali ljudi, domoroci vanzemaljci su pobili sve njihove žene, a muškarci su razvili sposobnost da iskazuju svoje misli, i ne mogu da ih sakriju. Pošto je ovo bazirano po Young Adult noveli, ne znam kako je to bilo opisano tamo, ali ovde je idejno rešenje ispalo bizarno, bukvalno im se oko glave pojavljuju tačkice ili slike u obliku magle i time iskazuju misli.

Pratimo Todd-a (Holland) i videćete najurnebesniji način na koji prikriva i kontroliše misli, koji nalazi olupinu iz svemira i u njoj ženu (Ridley) njen dolazak pravi poveću frku u gradu i budi interesovanje kod gradonačelnika. (Mikkelsen)

Evo moram da budem iskren, gledao sam razne filmove koje su isto secirali i dosnimavali, i uglavnom u tim instancama znaš da će biti loši i zabavni donekle,
ostao sam stvarno u velikom čudu koliko je uspeo film da me skoro pa uspava jer nije bilo ničega tokom skoro 2 sata trajanja što bi mi barem izmamilo osmeh na konto nesposnobnosti krpljenja nečega što ne može da se spasi.

Liman je već pokazao da je sposoban režiser i da ima određeni stil, ali u ovome filmu zaista nećete videti ništa od čega biste ostali bez daha što se tiče lokaliteta, kadriranja i montiranja.

Čak ni sveža lica Holland-a I Ridley-eve ne mogu da spasu katastrofu, njihova dva karaktera su bukvalno dva kartona koja se kreću po tim šumama i poljima, tu i tamo bude kakva akciona scena sa jurnjavom ali su bizarno dosadne, da opet počne da se vrti momenat gde su otišli ti silni novci i možda je ovo ipak trebalo da ostane zaboravljeno u kakvom sefu i da ne vidi svetlost dana.

Ne bih preporučio nikome da gubi svoje vreme gledajući ovo, kao što spomenuh najdosadniji film, nema zabavnih momenata, svaki korak je kao po nekom postulatu sa tezicama koje su štiklirali i ne postoje neki momenti zbog kojih bi vas barem nasmejao što je loše sklepan.

1.

Da se ogradim odmah, zadeslilo mi se da u kratkom roku pogledam dva filma sa Tom Hollandom, nije da imam nešto protiv dečka, ali uviđam da nije neki glumac, a da ga na silu guraju silni producenti i režiseri na kointo box office uspeha Spider-man filmova. Moraće još da zavrne rukave i da uči.

Drugi film sa njim je Cherry (2021) od famozne braće Russo koji su svima poznati već po radu na Marvelovim filmovima. Ovo sam više hteo da pogledam zbog njih jer mi je oduvek bilo intrigantno kada povučeš indi režisere, pogotovo njih koji su pre Marvelovih eskapada imali samo dva filma iza sebe, a oba su bile male komedijice, i veliki rad na tv serijalima poput Community, za koji verujem da je pogurao da ih odaberu za te velike filmove jer su pokazali šta mogu da učine sa skoro nikakvim budžetom.

Glavni like se zove Cherry (Holland) i pratimo njegovu priču o usponu i padu, krenuo je kao student medicine, zbog neuzvraćene ljubavi završio je u vojsci i otišao da bude medicinar u Iraku. Njegov povratak i tranzicija u normalu nije uspešna pa se okreće narkoticima i raznim drugim zločinima.

Ovo su takođe bazirali po memoarima tipa koji je slične stvari doživeo, samo je malo stilizovao svoje dogodovštine.

Sam scenario i kako je čitava priča ispripovedana su nekoherentni, dosta su cepkali na razne delove i poglavlja (Snyder inspirisano? plus 4:3 format se i u ovom filmu pojavljuje na kratko!) i najveći greh koji je učinjen je što Holland radi sve vreme naraciju.

Oduvek sam bio pobornik da film treba da prati floskulu: "Show and don't tell". Ne znam zašto je Amerikancima potrebno da se priča, verujem da ima jedan deo nacije koji je priglup pa vole što jednostavnije da im se sve servira, ali je ovo jedan od većih propusta sa režiserkse-scenarističke strane.

Kao što sam već spomenuo za Holland-a, nije neki glumac, a kada ga staviš u film koji on sam treba da iznese jer ostali likovi ne dobijaju dovoljno vremena da se razviju i da mi pokažemo bilo kakve simpatije spram njih, onda znaš da nisi uspeo. Cherry mi ponajviše deluje kao skupoceni glumački demo reel, da pokaže šta je sve sposoban da bude i nije uspeo da me uveri da je on taj lik. I dalje je u mojim očima zvučao i izgledao kao Tom Holland.

Russo su pokušali da pokriju razne nedostatke u glumi i scenario sa prestilizovanim scenama tranzicije, montaže i ubacivanja raznih šarenolikih boja i gorepomenutog menjanja formata slike, koji zaista nisu doprineli filmu, i onda je ispalo kao prazno razmahivanje šta sve mogu da učine sa njihove strane.

Ne bih preporučio da ovo gledate jer isto traje preko 2 sata, a vreme je danas dragocena stavka, kao preporuku bih pre dao da odgledate maestralne filmove braće Safdie (Good Time, Uncut Gems) gde stvarno možete da vidite kada je neko majstor režiser i ume da nađe dobre glumačke saradnike i da sve to digne na viši nivo.

Zbog ipak produkcijske vrednosti i isprazne stilizacije, čestita 2, za više nije i neće moći.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Da se razumemo ni prvi Mortal Kombat film nije bio neko dobro ostvarenje, ali je barem Paul W. S. Anderson imao oko za detalje iz igre.

Pokušao sam pred gledanje novog filma da ga završim, i prevrtao sam očima koliko je taj film u suštini kemp i da su mu efekti loše ostarili.

Ali su barem tamo glumci bili upečatljiviji nego u novom, dajte mi svakoga dana Tagawu u ulozi Shang-a Tsung-a, naspram novog tipa u cosplay odelu.

Najbizarniji mi je momenat u novom filmu što su hteli da naprave novog lika i način kako da nas uvedu u taj svet. I sve što su mogli da urade pogrešno, uradili su.

Sada se dobija poziv na turnir preko belega, i još mi je frapantnija odluka bila kako može da se prenosi. (STD! STD!)

Neverovatno je da su uzeli gomilu lepuškastih anonimusa za novi film, nema tu mesta glumi, jer sa ovako tankim scenarijem ne možeš da uradiš ništa.

Što se borbi tiče, korektne su i onih momenata koji prizivaju na poteze iz igre su fan service, ali ne dovoljan da bi držao pažnju do kraja.

Vidi se da su sa efektima najviše kuburili jer okoliši u kojima su snimali su ili bile pustinje ili neka skladišta, sve ostalo je odrađeno putem 3d i bode oči koliko je minimalno truda uloženo u to.

Kreature su takođe slabiji deo, i jako kratko se pojavljuju Reptile i Goro, i protraćili su ih. Potonji koji je recimo u prvom filmu bio naglašen bukvalno kao najjači protivnik ovde je samo jedna fusnota...

Najveći greh je učinjen sa soundtrackom iz filma gde su unajmili tipa koji je sakupljao mrvice od Hans Zimmera i ubacivao grozni, baaaaaaaaaaah, baaaaaaaaaaaaah efekat koji para uši i ne dozvoljava da ostali zvučni efekti dođu do izražaja.

Bio bih zadovoljan da uopšte muzika nije bila prisutna tokom čitavog filma, jer mi ne bi toliko smetalo tokom sceni borbi.

O kostimografiji ne bih trošio puno reči jer ovo su ladno mogli bilo kakvi cosplayer da naprave, dovoljno je videti Kabala u Moćni Rendžeri kostimu i sa teškim bruklinskim akcentom i da se prekineš od smeha. I verovatno mnogo govori kada mi je Kano, koji je nesnosan kao pojava, bio najsimpatičniji lik ovde.

I na kraju još jedan pokazatelj da je ovo na brzinu sklepano da studiji zadrže prava na igru i potencijalnu mogućnost da naprve nešto sa time niz put.

Dovoljno vam sve govori kada studio nije imao poverenja da ispriča priču kao već viđenu iz igara i stvaranjem novog lika, koji je ravan na emotivnom planu,

i time što se u suštini sam turnir ne održava tokom filma su velike crvene zastavice.

Ne bih voleo da se ovo nastavi, ali bih se obradovao ako nastave sa animacijom jer prethodni animirani film Mortal Kombat: Scorpion's Revenge, iako nije bio savršen, daleko je verodostojniji sa svojom prezentacijom igre...

Ne zaslužuje više od 2. I da se zaboravi što pre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Crimewave (1985)

Zaboravljeni film Sam-a Raimi-a, i posle gledanja istog mi se javlja i jasan razlog zašto.

Ovo je ujedno i bila kolaboracija sa braćom Coen na scenarističkom planu, ali nažalost film nije ispao onako kako su zamislili jer niko od njih nije imao prava na završnu verziju filma, i zbog konstantnih uplitanja studija koji nisu mogli da razumeju šarenoliki miks slapstick komedije, noir filma i povremenog horora, ispala je jedna velika papazjanija.

Ko god da je imao prilike da pogleda Raimi filmografiju znate već da on obožava Three Stooges vrstu komedije, gde humor dosta igra na fizičkom performansu i situacijama, ovde je to dostupno u nenormalnim količinama i u nekim scenama uspeva, dok u mnogim zbog tih neshvatljivih obrta u tonalitetu postaje suvišan.

Žao mi je što je ovaj film inicijalno trebao da bude Bruce Campbell-ov film u kojem je trebao da glumi glavnu ulogu prevaranta, međutim studiji nisu čuli za njega, pa su samo dozvolili da ima sporednu ulogu. A velika je šteta jer njegova kratka pojava u ovom filmu je i najbolji deo, jednostavno čovek zrači tom suludom harizmom, čak i kada glumi seronje. Uvek sam tvrdio da je zbog te brade u mladosti trebao da bude Batman, ali šta da se radi...

Radnja je blentava, nesretnika vode na pogubljenje i onda se on kroz flešbekove seća svega. Većina likova su karikature koje biste sreli u kakvom Alan Fordovskom maniru (ne znam zaista da li je Raimi ikada čitao strip, ali glavni negativci kao odatle da su ispali) i kao što spomenuh ima ih dosta, ali kako se i pojave, još brže nestanu i bivaju zaboravljeni.

Poseduje dosta interesantnih stilskih rešenja sa osvetljenjem i kadriranjem i montiranjem koji dosta počasti odaje i giallo horor školi, ali ponajviše se vidi Raimi (tm) način frenetične režije.

Ne bih mu dao više od 3, jer narativno je ravan posve, a šale brzo iščile.

Roadside Prophets (1992)

Najdosadniji film o Amerikani. Pratimo bajkera iz radničke klase koji nosi skoro upoznatog sadruga koji otegne papke, i zaveštava da raznese njegov pepeo na određenom mestu koji mu je ovaj počivši opisao kao obećanu zemlju.

Film je ispunjen raznim poznatim ličnostima iz Američke pop kulture koje se pojavlju u kratkim vinjetama u kojima se glavni lik nađe, kažu par rečenica i onda nestanu.

Glavni lik je odigran od strane pevača benda X, John Doe, tako se zaista čovek zove. Najdvodimenzionalniji lik ikada, verujem da čoveku gluma nije bila jača strana, ali je toliko bezličan u svemu tome što radi da nisam mogao da se povežem na njegov "pohod" i "odlučnost" na ovaj put širom Amerike.

Ujedno sve te kratke vinjetice umeju da budu i povremeno bizarne, ali kada se sve svede na papir, sa današnjeg gledišta daleko je ovo od nečega koherentnog, samo je loše napisano i odglumljeno.

Na momenat se film izvukao pojavljivanjem mladog John-a Cusack-a, koji ovde preglumljuje za 11, i hvala mu na tome jer je njegovih par minuta bila najsvetlija i najzabavnija tačka od svega što se izdešavalo u filmu.

Gledah recenzije u vezi filma kada je izašao i naišao je uglavnom na dobre i odlične kritike, ja verujem da su nam standardni bili slabiji pre, ali neke stvari nisu ni bile dobre kada izađu. Stoga ovome sledi 1.

Bloodthirsty (2020)

Na predlog dugara pogledasmo i ovaj mini film koji je snimljen tokom korona perioda.

Priča bi i donekle mogla biti intrigantna da realizacija i tanak scenario i loša gluma nisu učinili svoje.

Pop pevačica Grey (I see what you did there!) se muči sa novom pločom i prolazi kroz lične probleme. Dobija poziv od poznatog i kontroverznog pop producenta da dođe u njegovu kolibu i da snimi i izda album.

Na tom putovanju saznaće dosta toga o sebi, i oslobodiće se.

U suštini ovo je miks horora i psihološke drame, sa time da bi sve ovo uspelo, moraju barem glavni likovi da budu pedantnije predstavljeni i da nam stane do njih. To ovde nije postignuto, i to mi je činilo najveći problem da se uopšte zainteresujem za Grey.

I na neki način bavi se psihološkim poremećajem, ali i naslednim bolestima, samo što je trapavo postavljeno poređenje i kroz horor stereotip koji ćete lako prepoznati ako ste ikada gledali specifične horore, da ne spoilujem.

Ono što je interesantno je da je snimljen tokom COVID19 perioda, i da je režiserka u istoj godini snimila dva filma na ovih par lokacija.

Kadriranje, i jako neprirodna žućkasta boja fotografije je isto doprinela da ne mogu da uživam sa tehničke strane u vezi filma.

Postoje daleko kompetentniji horori na temu buđenja i spoznaje samih sebe, ovaj bih preporučio da preskočite.

Čestita 2.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Army of the Dead (2021)

Zombi apokalipsa može početi sa pušenjem, i to je samo moglo da izađe iz glave "bruh" Zack-a Snyder-a.

Kratak sinopsis, u Americi dolazi do zombie posašti u oblasti najgrešnijeg grada u Americi, Las Vegasa.

Grupa plaćenika koja je izdržala taj inicijalni udar, ponovo je pozvana od strane privatnog sektora-vojske (nije objašnjeno, kao i mnoge druge stvari) da obiju veliki sef koji ima pozamašan iznos novca u njemu. I koji će im rešiti sve životne probleme.

Ovo je prvi film gde je Snyder potpisan kao jedini scenarista (Suckerpunch je isto sam osmislio, ali mislim da je imao ispomoć pri scenariju, ispravite me ako grešim) i sam je radio kao snimatelj.

Iako ga smatram za kompetentnog zanatliju, i nekoga ko razume važnost slika koje predstavljaju "epske" momente, pogotovo na one koje ga inspirišu i proizilaze iz mitologija sveta, sa ovime je pokazao da je totalni prevarant.

Prvo je najavio da je iskopao stara sočiva i napravio custom made kamere da bi napravio "neprijatnu" atmosferu.

Ovo je jedan od najnekompetentnije snimljenih filmova, jer konstantno je gledao da se zumira u lica glumaca i pravi krupne kadrove, dok je sve ostalo u pozadini mutno.

Imao sam u par navrata osećaj mučnine i bolele su me oči dok sam pokušao da čkiljim, i imam uvid u tome šta se dešava na ekranu.

Iako je nekada važio za koliko toliko kompetentnog režisera što se tiče akcionih scena, ovde su većinski u mraku i neprirodni način na koji su snimljene sve scene, ne doprinosi nikakvom boljitku, ili stilizaciji koja bi doprinela filmu, već samo oduzima i pokazuje da njemu jeste potreban dobar snimatelj.

Film pati i od trajanja, sve je ovo moglo da se upakuje u kratkih 80-tak do 90-tak minuta, i u rukama scenariste koji ume da se poigrava žanrovskim konvencijama, i da zna kakav humor da iskoristi i ubaci par obrta, imali bi mali kult od filma na izvolite.

Najveći problem se dešava pri kreiranju samog scenarija koji je mešavina svega što ste ikada videli iz pop kulture: 1. zombi film, da. 2. plajčkaški film, da.

Sama premisa jeste interesantna, ali Zack je toliko tup u pripovedanju iste, da čak ni šarenolika ekipa glumaca koju je pokupio za projekat, ne uspeva da pokaže šta može i da učini sa istom. Pogotovo što su likovi tanji od papira za pečenje, i kako se pojave na ekranu time ih brže i zaboravimo.

Primera radi Bautistu sam stvarno zavoleo gledajući kao Drax-a (Gaurdians of the Galaxy serijal) jednostavno čoveku leži humorističan, a fizički pristup glumi, eventualno bih još izdvojio ulogu u Blade Runner 2049, kao androida/replikanta Sapper-a Morton-a, gde je uspeo da dokaže, da sa malo teksta, i dobrim sitnim gestovima, ipak postoji crta glumca u njemu i da može da bude dobar u takvim ulogama.

Ovde dobijamo jednog drvenog Bautistu, koji glumi vremešnog plaćenika i ćaleta, i poprilično je bio nezanimljiv, i to ide nauštrb neinteresantnog i stereotipičnog odnosa sa kćerkom (Ella Purnell) koji je povuci potegni i bazira se na par scena koje nisu bile dovoljne da ih učine zanimljivim.

Ujedno je tu i ostatak ekipe koji je šarenolik, Švaba obijač sefova, TikTok zombi influenser i njegova devojka (koja je čista kopija Vasquez-ve iz Aliens-a!), korporativni tip (kojeg glumi Garret Dillahunt, koji je isto protraćen jer smo već videli da može da glumi nazad u danu u serijalu Deadwood) i imamo i crnca koji je ozbiljan tip i razume se u oružja i ima nategnut odnos sa Švabom, hispano ljubavni interes Bautiste i Francuskinju koja švercuje unutar i van grada ljude.

Niko od njih nije imao sanše da išta odglumi sa amaterskim napisanim scenariom. Zamišljam Snyder-a kao čoveka u svojim 50-tima, koji se i dalje ponaša kao klinačka ložana i piše "radnju filma" i stavlja na papir, a onda da bi ispao pametan (barem sebe tako projektuje kroz silne intervjue) uzima reference od svih mogućih filmova koje ste gledali do sada, spomenuo sam gore Aliens, većina filma je u suštini veći deo zapleta direktno prenešeno iz Cameron-ovog klasika.

Onda nespretna referenca na kultni American Werewolf in London na početku filma, u jednoj od najglupljih scena, koja je njemu verovatno bila smešna, ali je samo glupava.

Što se tiče samih horor elemenata, u redu su kostimi zombija i ta šminka,

Mene je više nateralo na ramišljanje da li su zombiji uopšte zombiji, jer mi možemo da vidimo neke odlike uređenog društva kod njih,

iako ne mogu da komuniciraju normalno, ali verovatno je neka vrsta telepatije ili čega već, ali kao i mnoge stvari ne ostaju objašnjenje.

I bolno je to što čovek ne razume koncept horora, već sve radi na tupav način, zamišljam ga u pravoj zombi apokalipsi kako udara u šerpe i lonce.

Recimo u njegovom rimejku Dawn Of The Dead, bilo je scena koje su prizivale jezive momente u kojima se, ti isti likovi nalaze.
I postojao je osećaj za brzo delanje i intenzivne scene akcije kod samih likova.

Ovde je akcija samo jedna fusnota koja se završava na Snyder buci, taj efekat sam mu pripisao još od gledanja Suckerpunch-a, a to je nastavio da koristi i u ostalim filmovima. Jednostavno stvari se dešavaju, slow motion efekat je pristuan, koji ponovo samo upalio u 300 ekranizaciji jer je uspeo da prenese momente iz stripa na veliko platno u verodostojnom stilu.

Najveći greh je počinio sa načinom kako se odvija sam film, kad se god nešto desi, ubrzo stane da bi likovi dosadno stajali i objašnjavali šta se dešava i to na toliko jednostavnom nivou, da sam se par puta uhvatio kako se osećam pospanije nego kada gledam neke b filmove.

Vidim da ima planove i za nastavak, i da se navodno radi i Netflix anime serija i spin off prequel sa Švabom obijačem, ali iskreno ne bih polagao pare u ovu franšizu.

Neke stvari ne treba pravdati na kraju dana, jer nije ni čudo što dobijamo gomilu đubreta od filmskog sadržaja i onda svi ti silni studiji i striming servisi ih samo izbacuju da popune prazninu svakodnevnog života.

Radije bih da gledam onda samo stare filmove i da otkrivam na taj način klasike, nego da se ponovo izložim nečemu diletantskom poput ove sprdnje od filma.

1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...