Jump to content

Drugi svetski rat


José Luis Chilavert

Recommended Posts

Guest Bata Životinja

zna se da su Turci oduvijek bili veći zaadni prijatelji nego npr Rusi.

 

Ali ja rekoh zapadna pojava, to ne znači da se nije manifestovalo i u drugim dijelovima svijeta. Ali ideja je zapadna. I sporovođena je samo u zapadno ustrojenim državama, što je Turska i bila u vrijeme genocida

Share this post


Link to post
Share on other sites

I da je Moskva pala, ne bi to bio poraz Sovjetskog Saveza, jer bi se Crvena armija povukla na Ural i kasnije prešla u kontraofanzivu. To je ogromna zemlja i jedan grad, makar i glavni, ne znači mnogo. Hitler bi bolje prošao da je, umesto slanja svega što ima na istočni front, pokušao da zaokruži Sovjetski Savez prodorom na Bliski istok (ne samo iz Severne Afrike, već i preko Turske, koja je u početku simpatisala Sile Osovine), a time bi i Britaniju odsekao od Indije. Uz to, mogao je da koordinira napad na Sovjetski Savez sa Japancima. U stvari, ono što je omogućilo Žukovu da odbrani Moskvu je dovođenje svežih trupa iz Sibira i sa Dalekog istoka, koje su prvobitno bile namenjene za odbranu od Japana, sa kojim je Staljin potpisao pakt o nenapadanju.

 

Da je isao tom taktikom rat bi potrajao do 1950. :)

Mnogo je to puta bre da se predje,a time bi otvorio verovatno duplo veci front od istocnog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nego dosta cesto se pominju kompetencije italijanske vojske kao kukavicke i nesposobne u WWII sto je slika koja se uglavnom fura u zapadnoj kulturi,filmovima i sl

To naravno nije bas prava slika stvari

Komanda i naoruzanje im jesu bili inferiorni(izuzetak je cinila avijacija i mornarica)ali italijanski vojnici niposto nisu bili kukavice

Pogledajte odlican italijanski film "El Alamein" koji na sjajan nacin docarava situaciju u italijanskim trupama i procitajte malo kako su se Italijani borili na istocnom frontu-reka Don decembar 42/32 ;)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

hvala april ethernalu na onom dokumentarcu skidam ga pa cu kad odgledam da javim utiske.

Elem,moji su sa kosova i moja baba je dozivela okupaciju kao devojka u urosevcu i evo cega se secam iz njenih prica.

Nemci su bili disciplinovani i kao roboti,nisu se napijali i pravili sranja,znaci striktna disciplina.

Italijani,siptari i bugari su samo klali,pljackali i silovali,italijani su se fokusirali na silovanje,bugari na klanje a siptari najvise na klanje i pljackanje mada je i bilo silovanja...

 

Elem evo sto je neko pomenuo da su najvise nagrabusili sloveni u drugom svetskom

 

http://en.wikipedia.org/wiki/World_War_II_casualties

 

Jugoslavija je izgubila 6,67 stanovnistva(srbija je sigurno izgubila vecinu,samo ne znam koliko tacno),rusi 12 a poljaci 16,slovenske zemlje su tako oko 10ke.Jedino od drugih zemalja su naravno pored nemaca koji su 11.49% stanovnistva izgubili tu letonija i litvanija 10 i 12%...

 

Jos jedna stvar stoji oko drugog svetskog rata i nemaca,a to je da hitler nije razumeo sta bi znacila nuklearna bomba pa je umesto toga forsirao razvijanje mlaznih aviona.Npr me 262 koji je prvi mlazni avion ali nije bio preterano dobar u sukobu sa nadmocnijim neprijateljima(naravno ameri su bazirali svoje avione na njima).

 

Elem,imam pitanje za vas-sta mislite da bi se desilo da nemci nisu prekrsili pakt o nenapadanju sa rusima,da li bi zajedno zavladali svetom il se ipak pokacili posle nekog vremena???

Share this post


Link to post
Share on other sites

hvala april ethernalu na onom dokumentarcu skidam ga pa cu kad odgledam da javim utiske.

Elem,moji su sa kosova i moja baba je dozivela okupaciju kao devojka u urosevcu i evo cega se secam iz njenih prica.

Nemci su bili disciplinovani i kao roboti,nisu se napijali i pravili sranja,znaci striktna disciplina.

Italijani,siptari i bugari su samo klali,pljackali i silovali,italijani su se fokusirali na silovanje,bugari na klanje a siptari najvise na klanje i pljackanje mada je i bilo silovanja...

 

Elem evo sto je neko pomenuo da su najvise nagrabusili sloveni u drugom svetskom

 

http://en.wikipedia.org/wiki/World_War_II_casualties

 

Jugoslavija je izgubila 6,67 stanovnistva(srbija je sigurno izgubila vecinu,samo ne znam koliko tacno),rusi 12 a poljaci 16,slovenske zemlje su tako oko 10ke.Jedino od drugih zemalja su naravno pored nemaca koji su 11.49% stanovnistva izgubili tu letonija i litvanija 10 i 12%...

 

Jos jedna stvar stoji oko drugog svetskog rata i nemaca,a to je da hitler nije razumeo sta bi znacila nuklearna bomba pa je umesto toga forsirao razvijanje mlaznih aviona.Npr me 262 koji je prvi mlazni avion ali nije bio preterano dobar u sukobu sa nadmocnijim neprijateljima(naravno ameri su bazirali svoje avione na njima).

 

Elem,imam pitanje za vas-sta mislite da bi se desilo da nemci nisu prekrsili pakt o nenapadanju sa rusima,da li bi zajedno zavladali svetom il se ipak pokacili posle nekog vremena???

 

Ovo za Jugoslaviju, da je bilo samo 500 hiljada civilnih žrtava, ne može biti tačno.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesuje me neki dokumentarac o Martinu Bormanu- gde mogu da skinem?

 

hvala april ethernalu na onom dokumentarcu skidam ga pa cu kad odgledam da javim utiske.

Elem,moji su sa kosova i moja baba je dozivela okupaciju kao devojka u urosevcu i evo cega se secam iz njenih prica.

Nemci su bili disciplinovani i kao roboti,nisu se napijali i pravili sranja,znaci striktna disciplina.

Italijani,siptari i bugari su samo klali,pljackali i silovali,italijani su se fokusirali na silovanje,bugari na klanje a siptari najvise na klanje i pljackanje mada je i bilo silovanja...

 

Elem evo sto je neko pomenuo da su najvise nagrabusili sloveni u drugom svetskom

 

http://en.wikipedia.org/wiki/World_War_II_casualties

 

Jugoslavija je izgubila 6,67 stanovnistva(srbija je sigurno izgubila vecinu,samo ne znam koliko tacno),rusi 12 a poljaci 16,slovenske zemlje su tako oko 10ke.Jedino od drugih zemalja su naravno pored nemaca koji su 11.49% stanovnistva izgubili tu letonija i litvanija 10 i 12%...

 

Jos jedna stvar stoji oko drugog svetskog rata i nemaca,a to je da hitler nije razumeo sta bi znacila nuklearna bomba pa je umesto toga forsirao razvijanje mlaznih aviona.Npr me 262 koji je prvi mlazni avion ali nije bio preterano dobar u sukobu sa nadmocnijim neprijateljima(naravno ameri su bazirali svoje avione na njima).

 

Elem,imam pitanje za vas-sta mislite da bi se desilo da nemci nisu prekrsili pakt o nenapadanju sa rusima,da li bi zajedno zavladali svetom il se ipak pokacili posle nekog vremena???

Pokachili bi se. Ne mogu oni sa Rusijom nikako. Nikad nisu ni mogli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sto se tice Italijana cinjenica je da su bili beskorisni(mada je Regia Marina kao cetvrta najjaca mornarica na svetu jedno vreme parirala Britancima)...pogledajte njihovo ratovanje u Grckoj i u Africi pre dolaska Romela...bez nemacke pomoci ne bi postigli nista,kao ni Austro-Ugarska u prvom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesuje me neki dokumentarac o Martinu Bormanu- gde mogu da skinem?

 

 

Pokachili bi se. Ne mogu oni sa Rusijom nikako. Nikad nisu ni mogli.

 

Ne mora da znaci,mozda bi i bilo necega.Kapitalisticke zemlje su i onako komunizam mrzele vise od fasizma."Druzili" bi se oni neko vreme(veruvatno dok ne padnu Engleska i Francuska) pa bi se onda dokusurili medjusobno.

 

sto se tice Italijana cinjenica je da su bili beskorisni(mada je Regia Marina kao cetvrta najjaca mornarica na svetu jedno vreme parirala Britancima)...pogledajte njihovo ratovanje u Grckoj i u Africi pre dolaska Romela...bez nemacke pomoci ne bi postigli nista,kao ni Austro-Ugarska u prvom...

 

Nisu Italijani za rat,nemaju oni taj mentalitet.Ono malo borbenog duha koju su nasledili od Rimljanja protracili su na zene,vino i fudbal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka pametna nacija se posle niza vekova ratovanja, cak i uspesnog premori istim. Pocev od Egipcana, Hitita, Asiraca, Babilonaca, Persijanaca, Rimljana, Grka i sire. O Kinezima da i ne pricam. Onda ljudi skontaju da nije rat ono sto goni covecanstvo unapred, nego mir.

Edited by Kalif nad Kalifama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako i biva. Samo što ne znači mir isto za sve ljude. Ako ti u miru imaš sve, mnogo više nego što zaslužuješ, a ja nemam ništa, ni blizu onog što zaslužujem, teško da će među nama biti mira. Jedino možeš da me izmanipulišeš kako sam sam kriv (ili mi je kriv neko drugi), ali dugoročno, u nedostatku tvoje volje za promene, ja bih morao silom da te nateram da promeniš nešto. Tako nastaju revolucije i ratovi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije toliko rec o filozofiji nego o tajmingu i iskustvu. Ako neke nacije nisu iskusile strahote ratova (znaci nove) a opet nisu okusile slast aspolutne pobede, onda se upustaju u takve stvari. Vrlo retko se vise nacija istovremeno upustaju u takve stvari, ali desavalo se. Tajming je u pitanju. Nisi mogao da imas Rim i Egipat na vrhuncu moci. Niti Rim i Grcku. Niti Grcku i Persiju. Niti Indiju i Kinu. Niti Persiju i Indiju. Niti Kinu i Japan. Sve strogo povezano. Svaka nacija 'nadje neki svoj tajming u istoriji, da bude velika. Sto je u stvari prividni fenomen. Iz retrospektive shvatis, da su se nacije razvijale drugim tempom i uvek je postojao neko ko ce da ispuni vakum koji nastaje nedostatkom supersile. TO je kao kretanje elektronskih 'supljina'. Kvanta elektronika 101.

Edited by Kalif nad Kalifama

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Препоручујем књигу пук. Владимира Ваухника, војног аташеа Краљевине Југославије у Берлину од 1938. до 1941. Невидљиви фронт је наслов,добро написано и разумљиво и аматерима...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 months later...
Svaka pametna nacija se posle niza vekova ratovanja, cak i uspesnog premori istim. Pocev od Egipcana, Hitita, Asiraca, Babilonaca, Persijanaca, Rimljana, Grka i sire. O Kinezima da i ne pricam. Onda ljudi skontaju da nije rat ono sto goni covecanstvo unapred, nego mir.

 

Ala se ti nalupa... Svaka nacija posle niza sukoba, ratova postaje samo ostrija, bolja i ratno sposobnija. Naravno ako prezivi kao nacija i ako ne ostane samo nesposobno stanovnistvo.

Vazno je koji vremenski period se gleda, da li stotine ili hiljade godina.

To sto sada poredite stari Rim i staru Grcku nema veze sa sadasnjim stanjem stvari, 'totalno druge drzave'.

 

>Ako neke nacije nisu iskusile strahote ratova (znaci nove) a opet nisu okusile slast aspolutne pobede, onda se upustaju u takve stvari.<

 

Narodi koji su imali slabu ratnu proslost tesko da ce uci u rat osim ako ih ne natera neko veliiiko zlo. U ring sa iskusnim bokserom tesko da ce da uleti bilo koji smotanko.

 

Konkretno ratovi pocinju zbog moci - a moc je ekonomija tj bogatstvo ( rudama, zitom, teritorijom, robovima itd... )

A povodi, izgovori za rat mogu biti - religija, politika...

 

Naravno da postoje usponi i padovi mocnih drzava, carstva, smene vojno - ekonomskih mocnih drzava. To je prirodni razvoj drustvenih grupa.

 

Nego evo upravo gledam Band of Brothers pa sam pod utiskom Drugog Svetskog Rata. Samo da imam jos i vremena da se bavim detaljnije.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

što je najgore, Amerigos priča da čovječanstvo mir goni napred :)

 

pa što ne isprobaju sami na sebi taj mir? :) Imaju vojni budžet veći nego 199 ostalih država zajedno, ali njih mir tjera napred, pa naravno.

 

Što je najgore, to nije ni tačno. Najveća naučna dostignuća postignuta su tokom ratova.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napredak vojne i civilne tehnologije uvek su išli ruku pod ruku. Potrebe ratovanja zahtevale su uvođenje inovacija, kako u civilnoj prizvodnji, tako i u društvenoj organizaciji.

 

SAD su najbolji primer države čija ekonomija počiva na snazi vojno-industrijskog kompleksa, koji je izgrađen usled potrebe za ispunjavanjem uloge hegemona u međunarodnom sistemu. To bi Kalif trebalo da zna, pošto je, kako je sam rekao, i radio nešto u vojnoj industriji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

vojna tajna, Prince, vojna tajna.

 

Sad si upravo iznio vrlo opasne informacije i agenti CIA se već kreću ka tvojoj konekciji sa ciljem - terminate the enemy of the state :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...