Jump to content

Drugi svetski rat


José Luis Chilavert

Recommended Posts

Pazi opet ako se ne varam jesu oni pravili to masovno ali u pocetku rata to nije bilo bogzna kakvog kvaliteta

Kao sto rece jedan moj drugar za one uboge Polikarpov se bese zvahu avione sto su ih pravili u prvim godinama rata-zali boze drvo koje je poseceno za to :)

Naravno tokom rata stvari su napredovale i rafinisale se :mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Наравно, исто се може рећи и за остале учеснике у рату. Нове генерације оружија су смењивале старе. Руси су у почетку рата губили по 4-5 тенкова за један немачки. Временом су не само правили боље тенкове, него се и повећавала ефикасност командовања, боља обученост војника итд.

 

 

Хари Труман је јуна 1941. док је још био сенатор, а Америка још није била у рату, предлагао да се наизменично помажу СССР па Немачка (у зависности од тога ко је јачи у датом тренутку), све док се међусобно не истребе, а Америка да остане изван рата. Иако су ушли у рат, Америка није превише ратовала против Шваба. И жртве кад се погледају: око 24 милиона Руса, а око 350.000 Британаца и око 300.000 Амера, јасно је ко је сломио Вермахт. Нормандија '44 је само требало да спречи да цела Европа не остане Русима.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Иако су ушли у рат, Америка није превише ратовала против Шваба. И жртве кад се погледају: око 24 милиона Руса, а око 350.000 Британаца и око 300.000 Амера, јасно је ко је сломио Вермахт. Нормандија '44 је само требало да спречи да цела Европа не остане Русима.

 

Jel ti slusas sam sebe?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

pa malo bi glupo bilo da je pitao: da li čitaš samog sebe? :)

 

Amerigosi uvjereni da su neka čuda činili u Drugom svjetskom ratu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

u stvari, oni su jedini bili na pravom frontu. To za njih nikad nije bio rat, možda par bitaka i to je to, to je bila šansa.

 

Npr 1939. godine (cifre sad lupam iz glave, ali približno su tačne) u Saudijskoj Arabiji je bilo 11-12 britanskih naftnih kompanija, možda jedna američka

1945. bilo je 10-11 američkih i 3-4 britanske

 

SAD su prosto u sred rata zadale sebi poslijeratne strateške ciljeve (to nije mogao niko drugi da radi jer je stvarno bio u ratu, borbi za goli život, za razliku od Amerikanaca), između ostalog to je bila i prevlast u naftnoj industriji. Naravno, to nije teklo mnogo glatko, jer su se vlasnici kompanija čak i pobunili, prijeteći da će prosto preći na Hitlerovu stranu, ako im se bude uzimao profit. Vlada je poklekla i do dana današnjeg Ameri kupuju jeftino gorivo, jer Vlada izdvaja ogromnu novčanu pomoć i daje poreske olakšice naftnim kompanijama. Time su se prije svega ''zamajavali'' Ameri u ratu, a ratovali nisu, osim tu i tamo.

 

To je sve odlično urađeno, mora se priznati, ali sama uloga Amerike u Drugom svjetskom ratu i porazu Njemačke je prilično mala. U stvari, oni su se upravo oko toga i pofajtali, kada je Njemačka krenula da nadire na Bliski istok ka naftnim nalazištima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

znam ja šta si ti mislio, ne brini ;)

 

samo kažem našem Amerigosu da miješa upravo američku poslijeratnu dominaciju sa doprinosom pobjedi protiv Hitlera. Drugi svjetski rat je bio i jedno i drugo, ali za drugo Ameri nisu zaslužni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A Pacifik i slamanje Japana?Bitka za Midvej?Ja to ne bi nazvao bas malim ili sporednim frontom :opusteno:

Pa El Alamejn u Sv Africi-da nije bilo Amera Britanci bi i tu ispusili,most likely

Dan D stoji sto ste rekli ali da nije bilo iskrcavanja u Normandiji,rat bi se vodio dosta duze

Share this post


Link to post
Share on other sites

Пацифик је био споредан фронт, реално. У којој мери су јапанска освајања утицала на судбину света, а у којој немачка? Немачка је освојила и била на пути да освоји геополитички најважнији и привредно најразвијенији простор на свету. А Јапан се исцрпљивао у Кини. Никад није створио више од регионалне доминације. Тј. само покушаја.

 

Семо тога, не могу се поредити природе ратовања у Европи (где су се бориле читаве тенковске дивизије, са милионима људи) и на Пацифику (где су Амери, користећи супериорну морнарицу и авијацију, лежерно елиминисали Јапанце са једног по једног острва). Права јапанска војска је била Квантунг армија, а она је била заглављена у Манџурији и Кини.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesantne poente, specificno ovo za neucesce AmJerike, ali samo da se nadovezem na post sa prethodne strane sina FinweovoG - samo zato sto ameri imaju para i resursa da naprave dobru (TeLeViZiRaNu) akciju o njihovim vojnicima, ne znaci da je tacno ili bitno. Cisto da znas u kontextu istorijske objektivnosti - ispalo bi, gledajuci upravo te filmove, koji god cilj oni imali, da nije njih bilo, svet bi otisao u tri materina i svi bi bili cigani, pod vodjstvom jednog od dva zALa... :zeleni: ali tu su Dzon Vejn i ostala vesela junacka druzina (svaka cast na glumi, 'stavu' i broju povaljenih riba, ali pricamo o drugim stvarima)! :) Mislim, nije drasticno i jebacki kao oni filmovi iz '80-tih, ali ima uticaja, pogotovu na danasnje maloletne delikvente, aka internet-omladinu, kao i sve generacije, koje su druge istorije ucile (pisali njih pobednici ili ne).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Анти-хитлеровска коалиција је формирана тек децембра '41, када је Црвена Армија већ заустављала немачки блицкриг ван Москве. У том тренутку добар број команданата Вермахта је мислио да је рат против СССР-а већ изгубљен, будући да се претворио у рат исцрпљивања, а не брзи рат.

 

Исти је случај и са Наполеоном. Енглези се бусају у груди, диче се Велингтоном, а заправо - коалиција која је поразила Наполеона састављена је тек 1813, пошто је француска 'Велика Армија' која је напала Русију 1812. већ била уништена.

 

Русија се заправо без савезника борила и против Наполеона и против Хитлера, и обојицу их победила.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
A Pacifik i slamanje Japana?Bitka za Midvej?Ja to ne bi nazvao bas malim ili sporednim frontom :opusteno:

Pa El Alamejn u Sv Africi-da nije bilo Amera Britanci bi i tu ispusili,most likely

Dan D stoji sto ste rekli ali da nije bilo iskrcavanja u Normandiji,rat bi se vodio dosta duze

 

 

ja ne znam u čemu je problem, ovdje trebaju neke osnovne stvari da se uče...

 

''rat bi se vodio dosta duže'' - PA ŠTA? Je li ovdje pitanje ko je ključan faktor za poraz Hitlera ili je pitanje koliko bi trajao rat? Ja ne govorim da Ameri nisu imali nikakvu ulogu, ali nisu imali ključnu ulogu. Šta je tu toliko teško da se razumije, pa se jebemo već 2-3 stranice?

 

Ključni je istočni front. Tačka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Да се мало осврнемо и на Јапан.

 

Јапан је прво '37 напао Кину и ушао у један дуги рат који није могао да добије. Онда су '38 и '39 Јапанци сукобили са Црвеном Армијом (у два кратка и заборављена рата) и оба пута претрпели тешке поразе. После тога су потписали Пакт о ненападању са совјетима, и није било борби међу њима до августа '45.

 

Јапан је желео да избегне рат са Америком, и у почетку се прилично опрезно ширио у југоисточној Азији. САД су страшно притискале Јапан. Пред Други светски рат, Јапан је из Америке увозио више од 90% бензина и скоро 75% гвожђа. Ова зависност је Јапан учинила зависним од америчког ембарга. Крајем јула '41 Америка је замрзла Јапану финансијска средства, што је био тежак ембарго за Јапан. Америка је нагласила Јапану тада да ће да попусти притисак само ако Јапан напусти Кину, Индокину и Манџурију. Значи, Јапан је имао два избора, или да попусти пред америчким притиском и постане другоразредна сила, или да уђе у рат против Америке, иако је постојала широка сагласност у самом Јапану да је победа мало вероватна. Јапанци су прво у касно лето и јесен '41 покушали да се нагоде са Америма - да пристану да евакуишу своје трупе из Индокине, када се у Кини успостави ''праведан мир'' и да повуку све јапанске трупе из Кине у року од 25 година после склапања мира. Пошто Амери, наравно, нису направили никакав уступак, Јапан се определио за напад на Америку (тим пре што су сазнали за окупљање Пацифичке флоте у Перл Харбору), знајући сасвим добро да ће вероватно изгубити, али верујући да ће бити у стању да их задрже на одстојању у дугом рату, и евентуално их примора да одустану од сукоба. Вероватно су се и надали да ће Немци, који су новембра били на капијама Москве, да победе СССР, па би Америка била приморана да већу пажњу и ресурсе усредсреди на Европу. Друго, америчка војска је у јесен '41 била прилично неефикасна, а Јапанци су се уздали у искуство од пар година борби и изненадни напад. Такође су неку наду полагали и у још увек преовлађујућу идеологију изолационизма у Америци и да Амери неће имати нарочиту вољу да се боре (рецимо, тек у августу '41 у Америци је продужен за годину дана војни рок за регруте из '40 - а и тај продужетак је у Представничком дому изгласан са само једним гласом више).

 

Јапанци нису били глупи, знали су да је вероватније да ће се САД борити, и да ће у том случају вероватно добити рат. Али, били су вољни да прихвате ту изузетно ризичну игру, јер им је попуштање америчким захтевима деловало као још гора алтернатива.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U principu, koliko god je pogresno to sto se Ameri busaju (po tim nekim filmovima ili u narodu) kako su se oni najebali dadaije ikome ili imali kljucnu ulogu tokom tih 5-6 godina, tojest koliko god to nekome izgleda kao samovelicanje i samopropaganda, isto tako je neizrecivo pogresno sagledavati njihov ucinak u 'istocnom' kontekstu, onakvom kakav se izucava i popularizuje u istocno evropskim zemljama (ukljucujuci tu i juzne Slovene). Americka, a ne ruska, nemacka engleska ili japanska vojska je bila stacionirana svugde po svetu. Iz tog razloga su i ostali danas sirom planete i imaju 750 baza u 150 od 195 zemalja clanica Ujedinjenih Nacija. '39 godine, Amerikanci su pod oruzjem imali oko 100,000 vojnika or so, u aktivnom sastavu. '45, 16 miliona. Na kraju rata su imali vise vojske nego bilo koja zemlja na pocetku rata. Mnoge napisane stvari stoje, no prethodni traktati oko sukoba Amerike i Japana recimo, previse su pojednostavljeni. To 'lezerno' suzbijanje japanske dominacije koju su Japanci uspostavljali u Aziji par decenija pre WWII, je potrajalo. Uz nevidjen trud, organizaciju, logistiku, izgradnju stotina i stotina novih nosaca, razaraca, krstarica, podmornica, vazdusnih baza, najnovije generacije aviona dizajniranih za pomorske bitke, miliona mobilisanih mornara pilota i tehnicara, pesadije, artiljerije i opet je tim Amerima trebalo pune 3 godine da potisnu Japance iz Pacifika, Okeanije, Indokine i Kine. A napali su ih na svim frontovima. Ponekad te filmske price lice na crtace, ali to ne menja sustinu. Pre par godina, neka moja drugarica/cica mi dala dnevnik njenog pokojnog caleta da citam. To je jedino, tojest najvece blago koje je mogao da joj ostavi, nije joj ostavio zlato i dijamante ali joj je ostavio u amanet neku pricu ko su oni i sta su. Mislim, njena familija. Talijanci poreklom. Uglavnom, covek koji i nije neki akademski gradjanin, narodni covek, napisao je onako iz srca i iz glave svoju biografiju, koju niko sem njegovih dvaju cerki i nece citati. Ucestvovao je u Islan Hoppingu, ono Gvadalkanal, Filipini te fore. Njegovu pricu, tako nemodifikovanu, nemoguce je i predstaviti realno u nekom filmu a da se tema ne razvodnji. Kad ti prica vojnik, cak i americki, od dvaes godina, dobrovoljac, koji je isao da se fajta po belom svetu protiv zla a ne zato sto je mislio da ce da kasnije i sam time da profitira (jer nikad i nije prost obican covek profitirao od rata) odjednom ti i one scene iz Saving Private Ryan, da ne kazem Normandije bivaju zasenjene. U krajnjoj liniji, ta klanica u Normandiji je uglavnom bila svedena na Omaha Beach lokaciji. Par stotina jardi levo i desno od centra, i opevana je do neba u svim filmovima. Ali tragedije i klanice po Pacifiku i Okeaniji, Indokini, vise su opevavali Englezi nego Ameri u svojim filmovima iz nekog tripa. Tu su bile apsolutne klanice, i jako surov rat se vodio. Za razliku od Nemaca, Japanci nisu prezali od zlocina prema neprijateljskim americkim vojnicima (Nemci su doduse bilo zlikovci prema svemu sto je slovensko i jevrejsko, ali Engleze i Amere su drzali ko malo vode na dlanu kad iz zarobe). Ameri nisu mrzeli Nemce (Spilberg i jevreji su naravno druga prica) generalno, ali su mrzeli Japance, sto zbog izdajnickog napada na Pearl Harbor, sto zbog kasnijih zlocina kazem. Uglavnom, borba sa Japanom se vodila svugde. Na zemlji, u vodi, na vodi, u vazduhu. Na kopnu prsa u prsa, zasede po dzunglama ovo ono. Stravicne su to borbe i kazem kad ti pojedinci onako narodski ispricaju kakav je to filing, digne ti se kosa na glavi. Rat bi trajao mnogo duze da Japan nije teskom nesrecom i gluposcu izgubio bitku kod Midveja. Ameri onda ni narednih par godina ne bi mogli da svrate do Evrope i otvore drugi front. Treba da skapirate da je u ovim pacifickimj operacijama izmedju kraja '41. i Juna '44 (D-Day) ucestvovalo 8 miliona Amera. Alo bre. Osam miliona vojnika. Pa odakle im jos da salju u Evropu. I na kraju su skupili jos i poslali 4 miliona u Evropu. Malo li je. Sve to sto spekulisemo oko strateskih ciljeva posle rata, ideologije vladajucih struktura, to je upravo to, spekulisanje, ali jasno je i malom detetu da ako vec ides u bitku i saljes svoju decu, pokusaces da iz svega toga izvuces najvecu korist. Sto vecu mogucu. Ja ne mogu da krivim Amere sto su posle rata izvukli toliku dobit. Pa nisu oni prouzrokovali niti poceli rat. A pukom sercom, i njihovim zalaganjem, rat se nije preneo na njihovu teritoriju pa su posle rata jedini izasli vojno ali i ekonomski jaci i ujedinjeniji nego ostatak sveta. Hej, +1 za Amere, tako se to radi. Voleo bih da smo to bili mi, ali eto nismo, jer nismo locirani pored Islanda nego u sred srede.

 

Prema tome (a mogao bih da postavim tolike knjige ovde na temu, ali sto bre, sve je vec online nego se branite od istine necitanjem tojest reiterovanjem vama poznatog kao papagaji) Ameriga je imala fantasticnu ulogu u slomu Sila Osovine u WWII. Neprocenjivu. Jednu od kljucnih uloga. Ko drugi ako ne oni? A da SSSR. Pa SSSR nije ni jedan metak prakticno ispalio protivm japanske imperije, a prethodno su im se Japanci u dva maha najebali dadaije. Ali ono, rasturili su ih. Stavise, da se Amerika nije umesala i 'sredila' Japan, Rusija je bila sledeca na tapetu u japanskom ministarstvu rata. Japanci nisu ni mislili da ce Ameri preterano da se mesaju u citavu situaciju, jer eto oni bi sredili komunisticki SSSR, oteli Rusima Sibir, i ucinili Amerima uslugu koju sami Ameri nisu mogli da odrade. No Ameri su izabrali drukciji put, put ka slavi i pravdi. Narod je to izabrao. Ne bi proslo u narodu da je FDR rek'o: 'alright, Germany, Italy, Japan and US are allies now, cheers'. A mogli su i to da urade i kraj price. Nemci, Italijani i Englezi podele Evropu, ukljucujuci i SSSR, Japan podeli Aziju sa Amerima i Englezima (ukljucujuci i Sibir) i milina. E to nije moglo da prodje kod naroda iako bi sasvim sigurno proslo kod nekih politicara.

 

 

Elem, smanjite malo dozivljaj oko tog ruganja prema svemu sto je americko, jes da ima cmarova i gomile govana kako u raznim drugim tako i u njihovoj vladi, ali vreme leci sve. Pocistice sami Ameri ta govna i kukolj oko sebe samih, nemojte nista vi da se brinete. Nikad oni nisu zvali u pomoc :da:.

Edited by PhD. Kalifa nad Kalifama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rat? Bitka mislis. Tesko da su Rusi isprasili Japose. Sudeci po svim objektivnim izvorima (a i jedni i drugi su decenijama krili podatke ko zmija noge) bitka je zavrsena nereseno. Bukvalno. Sto je bio sok za Ruse jer su kontali da im je avijacija premocna. Medjutim, surprise, surprise.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Прави рат.

 

Него ме чуди она твоја идеја о дилу Амера и сила Осовине, па ваљда је јасно ко дан да би Амери секли грану на којој седе да су тако размишљали. Поклоне лепо Европу са свим ресурсима Хићи без борбе, допринесу поразу једине земље која је могла да уравнотежи Немачку, и сами себи одузму сваки утицај на европске послове. Није баш разборито.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

brate, dokle više s tim pričama da neko ''omalovažava'' Ameriku? Jednostavno kažemo šta je istina, a istina je, da kad ti napišeš ''Tu su bile apsolutne klanice, i jako surov rat se vodio. Za razliku od Nemaca, Japanci nisu prezali od zlocina prema neprijateljskim americkim vojnicima'' ja jednostavno slušam i mislim: ''da li ovaj lik kapira da su Japanci pobili 300 hiljada Amera u vrh glave, a Njemci 25 miliona Rusa? Ovo prvo je bre samo jedna omanja mesara, ovo drugo je klanica, čovječe.

 

 

Treba da skapirate da je u ovim pacifickimj operacijama izmedju kraja '41. i Juna '44 (D-Day) ucestvovalo 8 miliona Amera. Alo bre. Osam miliona vojnika. Pa odakle im jos da salju u Evropu. I na kraju su skupili jos i poslali 4 miliona u Evropu. Malo li je.

 

 

Ameri su imali 1941 133 miliona stanovnika

SSSR je imao 196 miliona

 

SSSR da 25 miliona žrtava (a ko zna koliki je onda bio ukupan broj vojnika u ratu, mrzi me da tražim), Amerima puno da pošalju 4 miliona 1941-42 godine. pa puno im je KAD NISU NI HTJELI DA NAPADAJU HITLERA 1942. GODINE!

 

Sam si rekao da su čekali da se Njemci i Rusi međusobno iskasape, ajd' sad poveži dva i dva, pa odgovori ko je zaslužan za poraz Hitlera, a ko nije.

 

 

 

Duze trajanje rata znaci jos razaranja i jos vise zrtava-al zaboravio sam s kim pricam :) :)

 

ma i ja zaboravljam...

 

dobro brate, je li ključan faktor npr razmnožavanja to što je zec jebo zečicu dva sata ili to baš i nije važno kad se otvori pitanje oplodnje? Pa ajd ti probaj da neku oplodiš plastičnim kurcem, pa mi javi ako se nešto dogodi poslije 9 mjeseci. Jer možda je plastični kurac + dva sata ključan faktor, a ne nešto drugo.

 

Kao što rekoh, ja ne mogu da ispravljam krive drine tvog nedostatka elementarne sposobnosti korišćenja logičkih operacija, i odgovora na pitanje: šta je ključan faktor? Računaj da je plastični kurac + vrijeme ključan faktor.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Da, ja trebam da priznam da serem :) brate, toliko si glup da je to strašno. Ajd' da ne bude da si potpuno glup, ali si metodološki retardiran, to sigurno.

 

Dakle, ako je vrijeme ključan faktor, onda ne trebamo ni da ratujemo. Prosto sačekamo 50 godina da Hitler, Gering i kompanija pomru i dobili smo rat. Metodološki besmisleno.

 

Ako je tehnologija ključan faktor, najviše tehnike Njemci su imali na istočnom frontu.

Ako je ljudstvo ključan faktor, najviše gubitaka su Njemci imali na istočnom frontu, gdje su se i dogodile najveće bitke u Drugom svjetskom ratu.

 

Dakle, po čemu je ključan faktor poraza država koja je imala marginalan sukob sa Njemcima na zapadu, imala male gubitke na obe strane, i koja je došla na evropski kontinent u petoj godini rata? Ja ne vjerujem da postoji išta gluplje od te teze, ali eto samo te gledam kako se dalje koprcaš

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro ajd, rat. Pravi. Tromesecni. U principu je jedna bitka, samo razvucena. To je u stvari verovatno jedna od 'prvijih' bitaka koja je tako dugo trajala. Cime su obe strane a i sire saveznici i osovina skapirali buduce verovatne tokove vecih sukoba. Otuda i insistiranje na blitz krieg-u. Niko taj sukob nije zaboravio, pogotovo ne istoricari. Malo se znalo o tome doskora a onda su poceli da ga tupe za vreme Glasnosti. Ima vise knjiga, oprecnih misljenja. Fakat je bilo sranje, kazu Rusi, ali izvukose tu zivu glavu. I sprecise direktnu komunikaciju i koridor izmedju Svabe i Djapanese. Nisu ni Rusi sisali vesla, cak ni komunisti.

 

 

A ovo drugo, sta da ti kazem. Postojala je i takva ideja. Onda opet, u Americi postoje svakakve ideje. Zaborave se brzo ako nisu izabrane. Ne vidim sta ti je tu nejasno, tojest ne vidim kako bi sebi sekli granu na kojoj sede. Ne bi cela Evropa otisla Hitleru, imao bi primat. Ameri su, mnogi pri vrhu, ovom ili onom, vojnom ili industrijskom ili bankarskom) kapirali, dobro, jeste najjaci je, Nemacka je cudo, jebu kevu, treba da uzmu ono sto im pripada. A kad Amer tako misli, on generalno misli 'uzmi ono sto mozes'. Jer ako mozes, onda ti i pripada, right? Uglavnom, kapirali su da ce da stane, samo niko nije znao gde. Mislim, razni dilovi su tu krckali, pa zaboga napravio je dil as Staljinom, sta ces vece od toga. Nemci su svo vreme pre rata naglasavali da im nije u interesu rat sa Britanijom. They fuckin' own Britain. Iz vremena posle Kromvela. Njihov baja, Nemac, vlada Britanijom do danas. Od 1714. bese. Tako da je to Amerima sve bilo ok, zasluzuju ovo ono. Naravno, niko tada nije znao da ce biti pogroma i tih pizdarija. Ameri su bili fascinirani Svabijom, to hocu ti kazem. A i Japanom. Oni su totalno vise kontali da treba da budu sa njima u fazonu (kao sto na kraju i jesu, Engleska se podrazuvema, to im je prakticno home away from home...ili obrnuto). Anyway, super je kako se zavrsilo, Ameri su fantasticno pomogli Japance i naucili od njih. Isto vazi i za Svabe verovatno.

 

 

Dalje, nije u pitanju 'poklanjanje' Evrope. Ameri, koji su tada netom izlazili iz finansijke krize koja je prouzrokovala i ostale pa tako i radnicku krizu, su sa zaviscu posmatrale bum Nemacke. Bum u svakom smislu pa i nacionalnom. Amerika nije nesto bila premocna tada, pa se nije bas previse pitala da li moze nekome da nesto pokloni ili ne. Pogotovo se nije pitala u Nemackoj. Ideja je da ce da uzmu pod svoje ono sto misle da im 'pripada' i to je to. Pripada im zbog sfere uticaja koji im je tu vekovni. Posto su Francuzi u osnovi par latina pomesani sa brdom Franaka (iliti Germana) i Normana (iliti skandinavaca, konkretnije Norvezana), 'nasi su' misle se Svabe, ali su se degenerisali serem im se u jezik, misli se Svabo. Postali mekani. Veseli. Gej Pari. Sad cemo finalno da ih dovedemo u red. A i onolike pokrajine su nase, oteli nam posle WWI. Poljska, to su kul likovi, sem onih Jevreja, misli se dalje Svabo, sa njima smo vekovima u braku, ratujemo protiv Rusa i drugih napasti, mogu da zive, ali posto smo ionako nasi, uzimamo i to pod kontrolu. Ove okolo, Estonija, Letonija Litvanija, ko hoce sa nama moze, ko nece najebo je, a za Ruse zna se. Sto dalje to bolje. Englezi su nasi, njih ne da diramo, Spanci su daleko u materinu a opet gotive nas, u semi smo, Italijanci su nam braca jos od kad smo im sravnili Rim sa zemljom (par puta hehe), znaci tu je sve kul. Balkan, videcemo. Ionako ga drzi Austrija, a Austrija to smo mi nasi. Preko reke. I plan'ne.

 

Prema tome, uopste nje 'grim' situacija. Sve se to lepo na brzinu resi, ovi demonstriraju vojnu moc tu i tamo, blitz-krieg jelda, nema tu puno zrtava ni na jednoj strani, onda ovi ptpisu kapitulaciju, pa posle par meseci kao neki sporazum o kooperaciji, pa uniji pa na kraju 'i ovo je Nemacka'. Reich bre. Treci.

 

Sve je to Ameru koji je gledao televiziju bilo ok. Jos vise ako je arijevskog ili germanskog podrijetla. A takvih je u Amerigi koliko hoces. Dosli su jos za vreme americke revolucije, na strani Britanaca doduse. To je stavise i jedan od razloga zbog kojeg i vrhovno americko rukovodstvo nije bilo bas napaljeno da ide u rat sa Svabama. Nemci, tojest Heseovci kako su ih zvali su ovde od revolucije naovamo omrazena ekipa Nemaca, ali jezivo respektovana. Mnogi su kasnije presli i na stranu revolucije, iako su dosli kao placenici. A placenici su bili, pa jedno 300 godina. Mozda i vise, stade mi mozak, ali potrazi njihovu pricu. To su frapantni detalji koji promaknu kad se trazi neka krupnija slika, shvatas da je nemacki uticaj u svetu unazad nekoliko vekova fenomenalan. But they had nothing to sho(w) fo® (i)t, no Reich.

 

 

Uglavnom, kad jedan amer pre rata sedne za bar u salunu, pijuckajuci pivdzu srecan sto ima ponovo nekakav posao, obecava godina, a potom ode u bionju i gleda neizbezne "Filmske Novine" a ono u Svabiji raj, on se misli 'e stici ce ovo valjda i kod nas'. Misli, 'bolja vremena'. Uostalom, Ameri su i popili u prvoj rundi od Japana jer su bili u tripu, "koliko smo mi daleeeko od svega ovoga". Japancima ne dovoljno daleko, ocigledno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...