Jump to content

Drugi svetski rat


José Luis Chilavert

Recommended Posts

Rasprave o dogadjajima , bitkama , istocnom/zapadnom frontu , fasizmu , nacizmu , Hitleru , logorima , naoruzanju ... i molim vas , bez rasprava o Partizanima , Cetnicima , Ustasama i Jugoslaviji ( napravite temu za sebe , pa serite koliko hocete , ja ne zelim da se i ovo pretvori u RMF ) . I , ako je moguce bez rasistickih komentara i hejt-a . Neka ova rasprava bude na koliko-toliko pristojnom nivou .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikad mi neće biti jasno kako je Nemačka uspela da izgubi rat. Nikad.

 

da su Engleze i Ruse ostavili za kasnije,imali bi dovoljno trupa da ucvrste vlast u kontinentalnom delu Evrope...ne,oni su hteli Blitzkrieg,razvukli trupe na 30 kontinenata i to im se obilo o glavu...bar tako mislim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

da su Engleze i Ruse ostavili za kasnije,imali bi dovoljno trupa da ucvrste vlast u kontinentalnom delu Evrope...ne,oni su hteli Blitzkrieg,razvukli trupe na 30 kontinenata i to im se obilo o glavu...bar tako mislim...

Upravo tako. :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikad mi neće biti jasno kako je Nemačka uspela da izgubi rat. Nikad.

 

Tako što kad sabereš broj stanovnika i GDP Nemačke i njenih saveznika i satelita s jedne i antifašističke koalicije, sa sve kolonijama, s druge strane, dobijaš nadmoćnu prednost na strani antifašističke koalicije. Samo je trebalo vremena da se taj potencijal pretoči i u konkretnu oružanu silu. Sa druge strane, tu je i Hitlerova nazadna, bolesna i iracionalna ideologija, koja je od njega odbila mnoge potencijalne saveznike (pre svega stanovništvo u francuskim, britanskim i drugim kolonijama, koje su, po Hitleru, činile ''niže rase''), ali otuđila i deo sopstvenog, nemačkog stanovništva, pre svega mnoge Jevreje kapitaliste i naučnike, koji su pobegli iz Nemačke u Ameriku i tamo uložili svoj kapital i znanje u borbu protiv Nemačke. Možemo da dodamo i geopolitički momenat - kontinentalnu zatvorenost Nemačke, koju ova nije uspela da razbije, dok su SAD i Britanija vladale morima (otvoriću temu o geopolitici, pa možemo tamo o tome).

 

P. S. Čekao sam da se otvori ovaj podforum, da bih prekinuo svoju praksu posećivanja samo muzičkih tema. Ubuduće posećujem - muzičke teme i ovaj podforum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kazu da hitler nije bio obrazovan i da nije bio toliko inteligentan ali je imao zicu za startegiju

Uf ako me secanje sluzi, ovo je velika greska... Hitler je na Istocnom frontu naneo mnogo vise stete nemackoj nego koristi. Secam se da je nemcima solidno islo, i onda kad su polako krenuli da gube(u ne znam tacno kojoj bitci), Hitler je preuzeo komandu nad odredjenim jedinicama, pa su tad Rusi totalno potukli Nemce... Proverio bih ali nije mi ta kniga ovde... Gledao sam po wikipediji ali nisam uspedo da nadjem tacan podatak za ovo o cemu govorim tako da nisam savim siguran o kojoj se bitci radi ali, znam da je bilo ovako nesto... Mislim da je bila Kurska bitka ali nisam siguran... Ne vidim razlog da ljudi hitlera nazivaju inteligentnim, ne vidim cime je on pokazao svoju inteligenciju...

 

Evo nesto sa wikipedije o Hitlerovom nacinu vodjenja i greskama, mozda pomogne ;)

 

Adolf Hitler je držao ratne akcije pod čvrstom kontrolom, provodeći dosta vremena u komandnim bunkerima (najpoznatiji su bili kod Rastenburga u Istočnoj Prusiji, kod Vinice u Ukrajini, i u Berlinu). U ključnim periodima rata, držao je dnevne situacione konferencije, na kojima je koristio svoj zavidni talenat za javne nastupe da pridobije za sebe generale koji bi mu se protivili.

 

Verovao je da je vojni genije, sa potpunim uvidom u ratna zbivanja. U avgustu 1941. kada su Valter fon Brauhič (načelnik Vermahta) i Fedor fon Bok predlagali napad na Moskvu, Hitler je umesto ovoga naredio opkoljavanje i osvajanje Ukrajine, kako bi zauzeo ukrajinske žitnice, industriju i prirodne resurse. Neki istoričari veruju da je ova bila pogrešna odluka, kojom je Hitler propustio priliku da pobedi u ratu.

Hitler je verovao da je tokom zime 1941. - 1942. njegovo tvrdoglavo odbijanje da dopusti nemačkim armijama da se povuku spaslo Armijsku grupu Centar. Kasnije je rekao Erhardu Milhu,

Morao sam da budem nepopustljiv. Morao sam da kažem čak i mojim najbližim generalima da se spakuju, dva generala armije, na primer … Ovoj gospodi sam samo mogao da kažem, "Vratite se u Nemačku što brže možete — ali ostavite armiju pod mojom komandom. I armija ostaje na frontu."

 

Uspešna sovjetska odbrana Moskve navela je Hitlera da insistira na odsudnoj odbrani teritorija, čak i kada to nije imalo nikakvog vojnog smisla i da otpušta generale koji su se povlačili bez njegove izričite dozvole. Oficiri koji su pokazivali ličnu inicijativu zamenjeni su sa fanatičnim Nacistima koji su izvršavali samo njegova naređenja. Veliki broj zarobljenih nemačkih vojnika u drugoj polovini rata, u bici kod Staljingrada, u Korsun-Čerkasi džepu i na drugim mestima bio je direktna posledica Hitlerovih naređenja. Mnoge divizije ostajale su opkoljene u gradovima tvrđavama ili su bile besmisleno žrtvovane na nevažnim sektorima fronta zato što Hitler nije dozvoljavao povlačenje i napuštanje osvojenih teritorija.

 

Hitlerovo nekompetentno komandovanje Nemačkom vojskom izazvalo je frustraciju kod mnogih njegovim feldmaršala i generala što je bio i jedan od glavnih razloga za pokušaj državnog udara 1944. god. koji je propao 20. jula iste godine i čiji organizatori i učesnici su bili osuđeni na smrt. Posle neuspelog državnog udara Hitler je izgubio poverenje u vojsku i u daljem toku rata se u potpunosti oslanjao na SS i na proverene članove Nacističke partije. Ograničivši se samo na SS i proverene naciste, Hitler je do kraja rata imenovao na ključne položaje u vojsci gomilu nesposobnjakovića i ulizica; očigledan primer ovakve prakse bilo je imenovanje šefa SS Hajnriha Himlera za komandanta Grupe armija "Visla" koja je učestovala u odbrani Berlina 1945. god. koji je ubrzo podlegao pritisku i pretrpeo nervni slom samo da bi bio zamenjen sa sposobnim nemačkim generalom Gotardom Hajnrikijem.

 

Hitlerovo upravljanje ratom imalo je katastrofalne posledice za Nemačku armiju koja se borila do kraja rata samo zahvaljujući profesionalizmu i istrajnosti svojih oficira i vojnika. Ipak, saveznički generali koji su čitali dešifrovane nemačke vojne depeše uvek su bili srećniji kada je nemačkim jedinicama koje su se nalazila na pravcu njihovog napredovanja komandovao Hitler. F.V Vinterbotom je napisao sledeće za hitlerovo naređenje Gerdu fon Rundštetu da nastavi napad na zapad tokom Ardenske ofanzive:

Iz iskustva smo znali da kad Hitler odbije da sluša preporuke svojih generala, stvari krenu loše bez izuzetka.

 

Izvinjavam se zbog copy pastea, ali bolje ovako nego da ja prepricavam...

Edited by Uruk Hai
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

kakve mere? :/

 

Anyway, ostavio sam odgovor na tvoje pitanje... Rekoh, Nemačku su finansirali Ameri i Englezi. Bankarima i monopolistima je bilo u interesu da se ratuje jer se tako pere i obrće kinta. Što je zanimljivo, Ameri su i pre i posle Pearl Harboura finansirali sile osovine... Creapy...

I da li je još neko upoznat sa tim slučajem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pored ovoga sto Princ rece za razliku u broju stanovnika ( sto je ujedno i glavni faktor pada Nemacke ) , veliki uticaj su imali nedostatak resursa ( na prvom mestu Nafte ) . U zapadnoj Africi je pokusao da resi taj problem , ali ni to nije uspelo . Druga stvar je to sto je Hitler mislo da je veliki vojskovodja , pa je voleo da donosi odluke umesto svojih generala . Ispostavilo se da su skoro sve te odluke bile totalno besmislene i da su samo nanosile stetu Nemackoj . Da je Hitler pustio generale da obavljaju svoj posao , ne bi se taj rat zavrsio jos bar 10 godina , i to sa neizvesnim ishodom . Generali kakve je tada imala Nemacka , tesko da ce iko ikada opet imati .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemacka je "ponela" u II svetski rat veliko vojno nasledje da joj nije bilo toga...nista...

 

Tuzno je to sto je Hitler bio ubedjen da je vojskovodja, kao sto ti rece da je pustio generale da obavljaju svoj posao bilo bi mnogo neizvesnije...

 

Mada i Rusija je dal u I svetskom ratu ili u nekom pre pravila iste takve graske jer su na celu armija bili ljudi plemickog porekla koji se nizu razumeli isuvise u vojne taktike... Tek kad kontrolu preuzeli oficiri sa vecim znanjem ali iz nizih slojeve Rusija je pono pocela da pobedjuje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hitler je imao pored svega toga ideju da napravi ovo :

 

ratte_800.jpg

 

I to je skica one verzije od 1000 tona , a hteo je da napravi i jedan od 1500 . Ma covek je bio totalna budala . Najblaze receno - nesposoban .

 

Sa wikipedie :

 

Development of the Maus had highlighted significant practical problems associated with very large tanks — such as their destruction of roads, their inability to use bridges and the difficulty of strategic transportation by road or rail. The larger the tank, the bigger these problems became — to the point where they were insurmountable.

 

Propulsion had also proved problematic in the development of the Maus — the prototype had failed to meet its specified speed requirements which meant that even larger tanks such as the P 1500 were likely to be slow-moving and thus vulnerable to air attack (though it would have taken an enormous amount of firepower to destroy it).

Edited by Planina u pokretu
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ali otuđila i deo sopstvenog, nemačkog stanovništva, pre svega mnoge Jevreje kapitaliste i naučnike, koji su pobegli iz Nemačke u Ameriku i tamo uložili svoj kapital i znanje u borbu protiv Nemačke.

 

Da, ovo mi deluje kao sasvim legitiman kandidat... (nisam sarkastičan)

 

Inače, koliko god Hitler bio lud/bolestan/šta god, moram priznati da se sa određenim postupcima i idejama njega kao državnika slažem; recimo, politika postupanja sa trajno i nepovratno mentalno hendikepiranim licima. Činjenica je da Nemačka danas ima daleko najmanji broj mentalno retardiranih osoba u Evropi.

 

Ili zakon kojim je hteo da zabrani glupost :)

Edited by Gojko

Share this post


Link to post
Share on other sites

ratte_800.jpg

 

I to je skica one verzije od 1000 tona , a hteo je da napravi i jedan od 1500 . Ma covek je bio totalna budala . Najblaze receno - nesposoban .

 

Mora da bude veliko, jer jbg ako ne napravis da bude veliko tj ogromno nisi nista uradio...

Takodje je imao ideju da napravi ogromnu skupstinu, u kojoj je trebalo hodati pola sata/45 min hodnikom da bi se doslo do sale... Ali mislim da to nisu mogli na da mu osmisle, a kamoli naprave

 

 

Inače, koliko god Hitler bio lud/bolestan/šta god, moram priznati da se sa određenim postupcima i idejama njega kao državnika slažem; recimo, politika postupanja sa trajno i nepovratno mentalno hendikepiranim licima. Činjenica je da Nemačka danas ima daleko najmanji broj mentalno retardiranih osoba u Evropi.

 

Hteo je da ih pobije jako humano...

Evo mi sad kad bi pobili sve hendikepirane osobe ni mi ih vise ne bi imali. To je tako odlicna ideja cudi me da dosad to nekom normalnom nije palo na pamet

Edited by Uruk Hai

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo jos nesto o tom tenku :

 

On June 23rd of 1942, Dir. Dip. Ing. Grote (along with Dr.Hacker) from the Ministry of Armament, who was responsible for the production of U-Boats suggested the development of a tank with a weight of 1000 tons. Adolf Hitler himself expressed interest in this project and allowed Krupp to go ahead with it. Project was designated as Krupp P 1000 (Ratte - Rat). This "land cruiser" would be 35 meters long, 14 meters wide and 11 meters high. P 1000 would be equipped with 3.6 meters wide tracks per side made of three 1.2 meters tracks, similar to those used in excavators working in coalmines.It was planned to power P 1000 with two MAN V12Z32/44 24 cylinder Diesel marine engines with total power of 17000hp (2 x 8500hp) or with eight Daimler-Benz MB501 20 cylinder Diesel marine engines with total power of 16000hp (8 x 2000hp).According to the calculations it would allow P 1000 to travel at maximum speed of 40km/h. P 1000 would be armed with a variety of weapons such as: two 280mm gun (naval gun used in Scharnhorst and Gneisenau warships), single 128mm gun, eight 20mm Flak 38 anti-aircraft guns and two 15mm Mauser MG 151/15 gun.

 

In December of 1942, Krupp created new design of 1500 ton tank - P 1500. It frontal armor would be 250mm thick and it would be armed with 800mm super heavy mortar "Dora" type and possibly two 150mm artillery pieces. P 1500 would be powered by two or four submarine diesel engines. In early 1943, Albert Speer cancelled both projects. P 1000 turret ended up at coastal defence battery (Batterie Oerlander) near Trondheim, Norway.

 

Even before P 1000 and P 1500, in 1939, Krupp began working on other similar projects for projected series of self-propelled coastal guns for the German Navy - Kriegsmarine.Series was to include 14 different platforms designated from R1 to R14. Armament was to range from 150mm to 380mm and it was to be mounted on fully traversible turntables on tracked carriages. One of the designs was R2 coastal gun armed with 280mm gun. The series never left drawing boards.

 

 

 

 

Ma cist idiotizam . To bi vise bila zgrada nego tenk . Gde bi ga napravili , tu bi i ostao .

 

 

EDIT :

 

evo jedan lep link za sve ljubitelje Panzer serije :

 

http://www.achtungpanzer.com/panzer-profiles-1917-1945

Edited by Planina u pokretu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inače, koliko god Hitler bio lud/bolestan/šta god, moram priznati da se sa određenim postupcima i idejama njega kao državnika slažem; recimo, politika postupanja sa trajno i nepovratno mentalno hendikepiranim licima. Činjenica je da Nemačka danas ima daleko najmanji broj mentalno retardiranih osoba u Evropi.

 

Ma da. Kad bi tako postupali sa ljudima, koji kurac onda nauka. Lecimo koje mozemo, ubijamo one koje ne mozemo.

Da se tako mislilo u vreme nepostojanja leka za npr tuberkulozu, gde bi nam bio kraj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam lepo rekao trajno i nepovratno mentalno hendikepiranim. Njih ne možeš izlečiti, ne postoji nauka koja od pola mozga može stvoriti ceo. Oni su krajnje beskorisni društvu i samo troše preko potrebne resurse, a da ne pričam koliki su teret roditeljima kojima se ne daj bože rode. Ako ništa drugo, onda ih bar treba sterilisati. Da se meni recimo rodi takvo dete, ne bih znao šta ću sa njim. Čovek nije, a ne mogu mu ništa, jer je eutanazija zabranjena. Definitivno jedna od najstrašnijih stvari koja čoveku može da se desi.

Edited by Gojko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam lepo rekao trajno i nepovratno mentalno hendikepiranim.

a pa onda je sve u redu i jasdno, apsolutno se slazem sa tobom...not :no:

 

brate zapitaj se malo da li su ti stavovi normalni

molim te

 

PS dobro je da naismo odmakli od teme posle samo jedne stranice :) :) :)

Edited by Uruk Hai

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...