Jump to content

Ekonomija


Alexandra_

Recommended Posts

ne znam za kanale, ali znam da se poljoprivreda uništava sistematski decenijama

 

to definitivno. imala sam nesrecu da radim u poljoprivredi svojevremeno, i neke stvari su me sokirale, najblaze receno.

na primer, jos uvek je jeftinije uvesti pasulj (obican, merkantilni za konzum) iz SAD (na paritetu fco ovde - znaci transport i carina uracunati), nego ga proizvesti ovde.

 

 

 

da chujem vashe predloge...ali argumetnovano...

shta kupovati na berzi ovih dana?

ja sam bacio oko na GLOBOS i na sojaprotein... globos je brutalno pao, pa chisto rizikovati i uzeti koju akciju...a kod soja proteina sam chuo da ce da bude neko preuzimanje skoro...

shta vi mislite?

 

 

sojaprotein se sprema za dokapitalizaciju (izdaju preko 5 miliona akcija, isto koliko sada imaju), koja verovatno nece uspeti (cena na berzi 850, cena iz dokap 946). razlog za dokapitalizaciju je dalje ulaganje i refinansiranje postojecih kredita. ovo drugo moze biti problem, posto izgleda da ne mogu da otplacuju kredite, ili slute da nece moci u nekom trenutku, mada nista od objavljenih izvestaja ne ukazuje na tako nesto.

erste banka je spominjala SJPT kao potencijalni objekat preuzimanja, ali sumnjam da je neko sada u mogucnosti da to plati (viktorija nema razloga da prodaje, a ostali najveci akcionari su kupovali akcije po ludackim cenama prosle godine, tako da bi svi sada prodavali sa gubitkom u slucaju preuzimanja po ceni bliskoj sadasnjoj).

GLOS je ok, mada bih ja sacekala kraj meseca da se vidi da li su odrzali dobitak (finansijske institucije ce popusiti mnogo na padu vrednosti portfelja i kursnim razlikama).

AIKB, ENHL, VZAS, SJPT, KMBN, MTBN. to bi bili moji pikovi, trenutacno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bila bih oprezna sa sjpt.

menadžment mi se i dalje ne dojmi. dokapitalizaciju analizirajte, ima tu mnogo pravnih lica i ko zna iz koje u koju presipaju i šta rade. šta je bilo sa onom njihovom fabrikom biodizela na primer? capex propao ili šta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

to je, ako uzmes situaciju na berzi i kako stvari kod nas idu (mentalitet malih investitora koji ne razmisljaju nego se rukovode "kud svi turci tu i mali mujo" metodologijom), potpuno nebitno sto se cene akcije SJPT-a tice.

dobra disperzija vlasnistva, tj pravna lica u strukturi vlasnistva (od kojih su vecina fondovi), je dobra stvar sa aspekta likvidnosti i mogucnosti eventualnog rasta i oscilacije cene, sto je za muljare dobro, pogotovo ako se ide na kracu investicionu strategiju (npr. pre 10-ak dana cena ispod 800, danas 850 - sasvim dobra zarada za 10 dana ulaganja - posebno sto je ukinut porez).

za dugorocno ulaganje, mislim da je isto ok ulaganje - oko 2 milijarde rev rezervi + oko 4 milijarde nerasporedjene dobiti (do 31.12.2007) + oko 2 milijarde tekuce dobiti (sa 30.09.2008. - 1,5 milijardi) daje mogucnost viktoriji da ozbiljno zasere i da se to ne odrazi negativno na poslovanje ili cenu akcije u srednjem ili dugom roku.

Edited by feyd

Share this post


Link to post
Share on other sites

mogu biti ^_^

 

Ja cu ti dati bolju ponudu...dovoljno je reci da cemo u pregovorima piti crno pivo...verujem da neces odoleti ponudi :)

Po ovom vremenu, ne mogu da zaradim ni za dorucak :) Ali to je vreme za prave investicije :D

Edited by Feniks .

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Cisto da ne ostanemo na temi finansijskih transakcija...

 

EU Commision_IPA Founding: najvaljuje nove projekte/bespovratna sredstva finansiranja i to u oblasti CBC-a (Cross Border Cooperation) Preko-granicna saradnja izmedju Hrvatske i Srbije:

 

Projekti koji imaju prioritet:

 

1. Soc-Economic development

2.Environment

3.People to People ( :bend: )

 

 

Aplikativne formulare mozete pogledati na:

 

https://webgate.ec.europa.eu/europeaid/onli...009&finpub=

 

A.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

jaooo jao

jeste videli šta je obama odgovorio kinezu pre neki dan

 

najpre kinez reče: "kako će amerika garantovati naše potencijalne investicije"

a obama iduće veče odgovara: "da se zna mi smo najveća svetska sila"

 

:) ismejah se živa

 

a to što su napravili belosvetsko sranje igrajući se derivatima i hipotekarnim kreditima to ništa

lezilebovići

Share this post


Link to post
Share on other sites

jesi našao nešto pametno ovih dana?

čuh od svog profana prošlog vikenda da ne znaju još koliko će trajati dno i da li će ih biti jedno ili više... bummer...

 

juče sam pronašla zanimljivu statistiku čitajući nešto, da su bear markets u proseku (protekle krize) trajala po 5 meseci. tj ne prosek nego medijana :D

 

prema toj računici, ako bottom ovde u srbijanciji bude u novembru, oporavak tržišta trebalo bi da počne aprila 2010?

Share this post


Link to post
Share on other sites

znam da su većini stranih banaka stigli novi cenovnici.

jako skupi.

ispada da rade sa minimalnim maržama na kreditima

 

ko je lud da sada uzima kredu?? svi ovi kao dinarski sa fiksnim kamatnim stopama od 20+% su takve navlakuše da samo malo čovek da mućne glavom i bude mu jasno u šta se uvaljuje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo sam chitao na netu i vecina struchnjaka kaze da ce kriza trajati od 2-5 godina...

Kod nas kontam da ce pikovati negde na jesen...a mislim od sledeceg leta/jeseni da ce da krene oporavak..

Bar ovako shto chujem od ljudi...kazu svi da nas je fino pogodila...sa televizije i iz novina i ne mogu da saznam stvarnu situaciju...previshe generalizuju i dramatizuju...

Otac mi se bavi trgovinom sa materijalom za izradu nameshtaja...i kaze da je zeshce opala traznja...

Dosta komshija je ostalo bez posla...svi poslodavci se stiskaju..chak i u manjem mestu..

Bitno je samo da se okuraze ponovo zapadni investitori...ako uspe ovaj obamin paket mera...+ da se dogovori sa evropljanima...

 

I voleo bih konachno da vidim shta su hteli da proguraju sa ovom krizom... MMF i WB su vec hard core, da ne pricham o bilderbergovcima, mada moci i kontrole nikad dosta... nigde mi ne smrdi na neki rat..osim sa iranom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

hteli su da proguraju kontrolu.

i neka.

 

sere mi se od trgovanja derivatima od strane svakoraznih i od američkih kredita. delili su ih šakom i kapom. ime i prezime, kažeš kol'ko love 'oćeš , i eto ti kredita. 'bem ti poso.

 

 

nego, dođoh da okačim nešto:

Moon Real Estate Business

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...