Jump to content

Ekonomija


Alexandra_

Recommended Posts

Možda je mislila da će ove odluke NBS biti kratkog daha i da se u februaru očekuje drastičan pad!? To naravno niko ne zna, a ako neko i ima predstavu šta i kako će se dešavati sa kursom taj će se debeeeeeelo obogatiti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok ako gledamo na dugi rok...

suviše ljudi sedi sa guzicama u foteljama i mlati milione na trgovini akcijama.

 

dok ne odemo svi u atar da radimo baštu i dok ne prolijemo znoj za hranu, ništa od "prestanka krize". tu si u pravu. bar ja duboko verujem u to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ova finansijska kriza NIKAD neće da se završi. Možda se malo primiri, ali kad ponovo rokne, biće još gore. Sve dok ne postane jasno da svetski kapitalistički sistem ne može večno da opstane i da ga treba zameniti novim sistemom.

 

pa u ovako liberalnom obliku kapitalizam nece opstati...sad se pokazalo...

ponovo ce se vratiti na neku kejnzijansku ekonomiju...veci uticaj drzave & shit...

Edited by Ranis

Share this post


Link to post
Share on other sites

hmm

mislim da će se desiti proces suprotan globalizaciji. migriraćemo više u sela.

sad pošto imamo dobru infrastrukturu svuda moći ćemo i po selima da yumujemo :D

 

 

svakako ova prezaduživanja su dovela do ovoga. prosto globalni ekonomski sistem je "presisao" eto šta se desilo. jbg. bilo je samo pitanje vremena.

 

eno kad pogledate koliko je vremena trebalo da se liberalizuje američka ekonomija ponovo posle 1929. i sad se isto dešava. jebale ih federalne rezerve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo lagno..

 

 

doba zlatnog standarda, kako rece kolega Ranis, odnosno fixnih deviznih kurseva i Breton Vudskog sistema je daleko iza nas (recimo 50 god. unazad), resenje kao takvo imalo je smisla jerbo je drzava kao matica stajala iza namestanja/namicanja dnevnih kurseva , ))

 

a kako vidim i danas se 'sitnim' intervencijama na deviznom citaj Finansijskom trzistu, utice na level iste...sto znaci da smo jeb. centralizovani i dalje i da smo u poprilicnom down-u,,, )))

 

samo realno investiran papir (moneta) moze da nas popravi...otuda i drzavne stimulacije u privatni sektor...kakve takve...o visini istih nemam komentara...sa necim se mora poceti $$$$

 

 

super su i predlozi, ovde prisutnih za ponovno naseljavanje sela...ukoliko infrastruktura dozvoli...moja procena 5-7. laganih godina...za ulaganja u sela i osposobljavanja istih (komunalna inf, saobracaj, ICT) ..... :da:

 

A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ta pricha o vracanju na selo ne pije vodu...

 

zato shto na selu nema posla...

Seljani zive od poljoprivrede...a da bi pristojno ziveo od zemljoranje, npr treba ti najmanje 40 jutara zemlje...

sopstvena mehanizacija...blabla....a to je sve ogromna investicija ako vec ne posedujesh navedeno...

slichne investicije trebaju i za vocarstvo, stocharstvo....

+ josh ako se uzmu u obzir razni rizici, nepogode...fluktuacije cena koje su chesto nepovoljne...podmuklo spushtanje evra pred otkup zita i kukuruza...to name a few...ne isplati se

+ dosada na selu

jedino cool je to shto radish samo kad je sezona...a zimi sedish u kuci i jedesh kulen :)

i selo je mnogo zdravija sredina od grada...

Share this post


Link to post
Share on other sites

super su i predlozi, ovde prisutnih za ponovno naseljavanje sela...ukoliko infrastruktura dozvoli...moja procena 5-7. laganih godina...za ulaganja u sela i osposobljavanja istih (komunalna inf, saobracaj, ICT) .....

infrastruktura se i da srediti,ali ostaje jedan drugi problem.od prodaje poljoprivrednih proizvoda se jako tesko zivi.seljaci na pijaci mogu dobiti minimalnu cenu za svoje proizvode,sa svim troskovima problem je doci i do pozitivne nule.cesto se i ne dobija novac,nego se dugovi prebijaju kompenzacijom (stocna hrana,i sl).prosle ili pretprosle godine seljaci su u znak protesta prosipali mleko po ulicama,od tada se skoro nista nije promenilo.ali zato moze da se prica na televiziji kako smo mi poljoprivredna zemlja...

 

baciti oko na ranisov post,par bitnih stvari

Edited by salebghouse

Share this post


Link to post
Share on other sites

...znam za mleko u Madjarskoj nam susednoj...dezeli...bas bi ovi nasi nesto prosipali...

 

 

@ sale: buducnost prodaje poljoprivrednih proizvoda i nije za pijace vec za burze/berze derivata...

 

 

i future je u planskom sejanju kultura koje donose vece prinose recimo, uljana repica...i dvogodisnjoj setvi...i naravno ugovaranju prodaje, i standardima koji garantuju prodaju...

 

sad sto nas zemljoradnik nije edukovan u osnovnom ekonomskom smislu i sto nema data-base sa otkupljivacima istih...to su problemi sa kojima cemo se suocavati, mi ...

 

najgore je sto u Srbiji, nema postovanja profesije, svi sve znaju i svi su Bogom dani da spekulisu (mislim na valutne spekulacije) isto je i sa fudbalom...

 

proklet narod... :no:

 

A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@alexandra-i ovde.pred kamerama,sve je lepo snimljeno,emitovano...i nista.

otkupljivaci odlicno znaju situaciju,ide se na to da ce seljak prodati svoj proizvod,jer nece dopustiti da proizvedeno propadne.prosipanje koje sam spomenuo je samim tim jos upecatljivije.

 

sto se tice izlaska na berzu (sad pricam napamet,nesam eksperat),za to su potrebne ogromne kolicine.jedan od problema su i mali posedi,nereseni vlasnicki odnosi (nije mali procenat zemlje koja se i dalje vodi na mrtve djedove,itd),drzavno ulaganje se stvarno svodi na ASVALTIRANJE puteva i uvodjenje trofazne struje (tesla se verovatno okrece u grobu ko propeler).u 21. veku.ima tu izuzetaka,cesto po partijskim linijama,televizija se i tu naravno pojavi,snimi...i tako u krug.

malo je zajebano pricati sa tim ljudima o unapredjivanju,nepoverljivi su (ne toliko prema inovacijama koliko prema samozvanim strucnjacima).radikali su do skoro plasili ljude kako nece smeti da se pece rakija zbog evrope...ej...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ sale: buducnost prodaje poljoprivrednih proizvoda i nije za pijace vec za burze/berze derivata...

 

 

i future je u planskom sejanju kultura koje donose vece prinose recimo, uljana repica...i dvogodisnjoj setvi...i naravno ugovaranju prodaje, i standardima koji garantuju prodaju...

 

sad sto nas zemljoradnik nije edukovan u osnovnom ekonomskom smislu i sto nema data-base sa otkupljivacima istih...to su problemi sa kojima cemo se suocavati, mi ...

 

tačno tako.

imala sam sticajem okolnosti prilike da putujem po evropi dosta. da vidite kad zažuti repica.

onog momenta kad država bude krenula da investira u male i srednje proizvođače pp proizvoda, tad ćemo da se preselimo u banat, a ko ima sreće pa ima masnu zemlju u bačkoj, blago njemu :D

 

imam hmm može se reći "pen-frienda" (otkad nisam čula tu reč!) koji živi u banatu. on i njegovi žive od poljoprivrede. osim commodities-a (kukuruz, pšenica) gaji i povrće. bio se jedno leto zapalio za baby carrot i napravio bum po beogradskim restoranima od toga! a kako? pa dečko govori ruski i engleski i išao je po sajtovima (inače visi na forumima kadgod nije u ambaru ili na njivi) i čitao o đubrivima i kako ona deluju na koren. i postigao sjajne rezultate.

 

koliko ljudi koji se bave poljoprivredom takvih znate??

e to. nepismenost i primitivizam, plus slaba i neodlučna država.

 

 

 

dzaba i edukacija i plansko sejanje...problem su investicije...kao shto sam rekao u prethodnom postu...

 

delom tačno.

kome država da da pare? seljaku koji ne ume da proračuna da mu se leasing kombajna više isplati od kupovine (khm... ne kod svih banaka doduše), nego kako je naučen (jer su ga tako njegovi otac i deda partizani učili) kupi makinu i zarobi sve pare u OS pa posle kukaju kako nemaju za merkantilni kukuruz kad dođe setva.

 

'ajde recite, zar nije osnovni problem sa srbendama taj što ne razumeju osnove ekonomije?

 

sigurno poznajete gomilu ljudi koji istog dana kad dobiju platu odu na atm, podignu kompletan cash i stave u džep. o tom mentalitetu govorim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

thx, A.

 

nego da vas pitam (počela sam ko Jaganjac: nego deco, da vas pitam...)

 

 

da država počne da investira u poljoprivredne SME i da imate priliku da radite to, da li biste uradili nešto takvo?

preselili se na selo, mislim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

kome država da da pare? seljaku koji ne ume da proračuna da mu se leasing kombajna više isplati od kupovine (khm... ne kod svih banaka doduše), nego kako je naučen (jer su ga tako njegovi otac i deda partizani učili) kupi makinu i zarobi sve pare u OS pa posle kukaju kako nemaju za merkantilni kukuruz kad dođe setva.

trebalo bi da se ulozi a ne da se da,niko od njih to i ne trazi.napredak bi ipak trebalo da pokrenu neki ljudi kojima seosko blato ne smeta tokom predizbornih kampanja.s druge strane,i ne mora da se ulozi.meso i dalje kupujemo po ovoj ceni,razvodnjeno mleko takodje.zasto bi se nesto menjalo?

"ekonomiji" su ih takodje ucile i zemljoradnicke zadruge,gle cuda-drzavne

@eileen-ne.na selu mogu da izdrzim 15 dana plafon.posle toga pucam :wacko:

Edited by salebghouse

Share this post


Link to post
Share on other sites

a ostali?

 

@sale - nisam ni mislila da DA. nego pričamo o investicijama. i kad investiraš, znači da očekuješ da ti se vrati pa te prema tome interesuje (tj jel' trebalo bi da te interesuje) u šta tj u koga investiraš...

 

a te državne zadruge su funkcionisale malo drugačije, ali u osnovi nisu loša zamisao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...