Jump to content

Matematika


Uruk

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Fina tema. Ko bi rekao da ovakva tema postoji na ovom forumu ;)

I ja sam na PMF-u (4-ta godina).

Ova prica vezana za Rimanovu hipotezu i proste brojeve ima jos jednu zanivljivost.

Naime radi se o tome da glavna snaga RSA algoritma, koji se danas uveliko koristi za kriptovanje podataka, lezi u hipotezi da ne postoji efikasniji algoritam za faktorizaciju ( tj. algoritam za generisanje n-tog protog broja) od brute force algoritma. Drugim recima ja ne mogu da odmah izracunam n-ti prosti broj pomocu neke formule, vec ga moram pronaci ispitujuci redom sve prirodne brojeve. Ako se pokaze da postoji algoritam za generisanje n-tog prostog broja, ceo RSA algoritam propada. Zanimljivo zar ne! Ceo sistem enkripcije danasnjice ovisi o hipotezi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam za to, neki ga nazivaju i Shorovo sito. Ali mana mu je sto je neprimenjiv na danasnjim racunarima, vec se prakticno moze koristiti samo na kvantnim racunarima, koji jos uvek daleko od pratkicne upotrebe, zato sam verovatno i pogresio kada sam rekao da ne postoji bolji algoritam od Brute force algoritma.

Eto, izvinjavam se!

Treba da preformulisem svoj iskaz: nije da ne postoji algoritam bolji od Brute force algoritma, vec da i taj algoritam ( Shorovo sito) iako postoji se ne moze primeniti na danasnjim racunarima, sa neke prakticne strane gledista, osim ako je u klasi P. Sta ovo znaci? Znaci to da taj algoritam mora da ima polinomijalnu vremensku granicu slozenosti (tj. stepenu vremensku granicu slozenosti ) da bi usao u upotrebu na danasnjim racunarima.

Procitajte ovo pa ce vam biti jasno zasto je primenjiv samo na kvantnim racunarima: BQP klasa problema

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...
koji smer zanima me posto hoce moj gorepomenuti mladji brat da upise i to Teorijsku matematiku, a ja ga odgovaram od toga...

 

 

Nije tacno da ga zavrsavaju samo olimpijci, ali ja se ne bi upustao u studiranje tog smera bez matematicke gimnazije.

 

Problem je shto mnogi srednjoshkolci ne shvataju shta znachi teoretisanje, pa chak ni mnogi iz Matematichke gimnazije. I nema veze da li je ishao u nju ili ne sa time da li ce zavrshiti taj smer. Bash je u mojoj generaciji jedna riba koja ima besni prosek, a nije ishla u MG. A i zavisi da li hoce da juri prosek. Ako ne, moze lako da se zavrshi, a ako da, onda jeste tezak. Fora sa tim smerom, kao shto reche kolega :) , je koliko on stvarno hoce da se bavi matematikom. Ako hoce ceo zivot da teoretishe, to je onda za njega. A i od toga nema bash 'leba. Tako da stvarno mora to da voli. Ne isplati se da zavrshava najtezi smer i da na kraju predaje u shkoli, kad postoji smer za profesore. Meni su zanimljiviji ovi smerovi koji imaju direktnu primenu. Ja sam na Verovatnoci i statistici i tu sam se bash pronashla...

 

I, da, kako plavusha reshava lim sinx/n, kad n tezi beskonachnosti?

Skrati n i n i ostane joj six, tj. 6 :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

I, da, kako plavusha reshava lim sinx/n, kad n tezi beskonachnosti?

Skrati n i n i ostane joj six, tj. 6 :)

hvala na informacijama mnogo znace...

 

inace opak vic, ali sam ga cuo vec...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A shto mislish da verovatnoca nije normalna? To shto je ne kapirash, ne znachi da nije normalna :)

Pazi kako naruchujesh knjige, ako samo kazesh da te ne zanimaju knjige bez jednachina, oni mogu da ti kupe opet neki svetski bestseler i da na koricama ispishu jednachine :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam se bas krstila kad sam videla da je zadnji post od tebe :)

 

elem jedan od omiljenih predmeta, uvek...

jedino nisam nikad nesto volela one apstraktne stvari tipa Tejlorov polinom, kombinatoriku i sl, sreca ne moram to da ucim. Sad su mi aktuelne numericka matematika i dif. jednacine. Kao i sve vrste integrala, f-ja vise promenljivih i tako to. Nije lose :D Analiza f-ja i matrice su mi bile omiljene oblasti :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam uvek najviše voleo geometriju, ali nikada je nisam dobro znao. Sad moram da lupam glavu numerikom, a toliko nemam želju da je učim, ma koliko bila korisna. Inače, imao sam priliku da vidim ovu knjigu Opšta matematika i izgleda da je dobra, ali naravno nisam stigao da je pročitam

Edited by Dead Man Drinking

Share this post


Link to post
Share on other sites

jedino nisam nikad nesto volela one apstraktne stvari tipa Tejlorov polinom, kombinatoriku i sl, sreca ne moram to da ucim. Sad su mi aktuelne numericka matematika i dif. jednacine. Kao i sve vrste integrala, f-ja vise promenljivih i tako to. Nije lose :D Analiza f-ja i matrice su mi bile omiljene oblasti :wub:

 

Analiza ok, ali stvarno ne kapiram kako neko moze da voli algebru?! Sve je to uzasno lako i isto toliko dosadno. Bar meni. A kombinatorika je daleko od apstraktnog, ima ogromnu primenu. Narochito u "nenormalnoj" verovatnoci, shto bi neki rekli :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...