Jump to content

AIDS


gavrosaurus

Recommended Posts

Сида је болест која представља последњи стадијум инфекције вирусом хумане имунодефицијенције (ХИВ) и дефинисана је као скуп симптома и инфекција који резултују слабљењем и уништавањем имуног система. На тај начин организам губи способност да се брани од било које друге болести или инфекције. Сида је акроним од француског назива за синдром стеченог имунолошког дефицита (фр. Syndrome d'immunodéficience acquise), а AIDS од енглеског назива Acquired Immunodeficiency Syndrome.

 

Постоји разлика између појмова ХИВ позитивна особа и особа оболела од сиде. То су две повезане, али различите ствари. ХИВ позитивна особа је заражена вирусом ХИВ, а код особе оболеле од сиде је тај вирус дошао до последње фазе после чега наступа смрт. Ако је нека особа заражена овим вирусом она је ХИВ позитивна, али то још увек не значи да има сиду. До појаве болести може да прође временски период од две до десет година. ХИВ позитивна особа може да изгледа потпуно здраво, способна је за рад или било коју другу активност, попут здравих појединаца.

 

Начини преношења:

ХИВ се може пренети на три начина: незаштићеним сексуалним односом, путем заражене крви и са мајке на дете (вертикална трансмисија). Вирус је присутан у свим телесним течностима, али у довољној количини да би се неко заразио има га само у крви, вагиналном секрету, сперми, просеменој течности и мајчином млеку. ХИВ се налази у високим концентрацијама и у цереброспиналној течности (ликвору) и ушној масти (церумену), али преко њих није могуће инфицирање због непостојања начина трансмисије са једне особе на другу.

 

Према извештају Уједињених нација за 2008. годину, приближно 2/3 нових случајева заразе се догоди током хетеросексуалних односа, око 11% преношењем вируса са мајке на дете, око 10% случајева код интравенских наркомана који користе исту иглу за убризгавање дроге, 5-10% случајева заразе је регистровано код хетеросексуалаца и остатак током разних медицинских процедура (трансфузија крви и сл).

 

ХИВ се не може добити руковањем, грљењем, љубљењем и другим уобичајеним социјалним контактима, конзумирањем хране коју је спремила заражена особа, боравком у истој просторији са таквом особом и сл. Животиње и инсекти (попут комараца) не могу пренети ХИВ или сиду нити оболети од ње, јер се само у крви човека налазе лимфоцити са CD4 (енгл. cluster of differentiation) молекулима за које се вирус везује.

--

Ово су неке базичне информације о овој опакој, опакој болести која у свом неком накарадном ритму лагано пустоши човечанство и уноси неповерење и несигурност.

Каква су ваша мишљења о овој материји?

Каква су ваша евентуална искуства са инфицираним особама и да ли сте се икада нашли у њиховом друштву/близини и како оцењујете своју реакцију на њих.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja samo znam da sam se testirao na HIV, jer nisam bio siguran u osobu s kojom sam bio u vezi. Test je pokazao da sam negativan. Mislim da slučajeva HIV-a ima mnogo manje nego što se o tome priča, kao i da imati HIV nije toliko strašno. Ljudi sa HIV-om jako dugo žive i pre će za vreme inkubacije da stradaju u saobraćajnoj nesreći, nego što će ih sida ubiti. Mislim da mnogo više pažnje treba posvetiti drugim polno prenosivim bolestima, od kojih su neke ništa manje opasne od side (hepatitis C, recimo), a neke veoma raširena pojava (kondilomi, koji se ne prenose samo sexom, već mnogo više probanjem odeće, nepranjem ruku i pipanjem polnih organa).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko sam cula, coveku se moze desiti i da ima nezasticeni sekualni odnos sa zarazenim, a da se ipak ne zarazi.

Prilikom kampanja za zastitu od HIV-a se to naravno ne predstavlja tako, jer bi se onda svi opustili i mislili "Ma nece to bas mene zakaciti, nisam valjda toliki baksuz" i niko se ne bi stitio...

 

Ne znam da li su stvari bas toliko opustene kao sto Prince kaze, ali mislim da nisu ni toliko alarmantne kao sto se prica na TV-u. Mada, nije to uopste veselo, i kada ides da se testiras, ne mozes a da ne budes kao na iglama sve dok ne dobijes rezultate.

 

Nikad nisam upoznala nekog za koga znam da je HIV pozitivan. I ne znam kako bih se tada ponasala. Znala bih da ne mogu od njega tek tako dobiti virus, ali stvarno ne znam da li bi mi trebalo vremena da se opustim ili bih od pocetka mogla da budem pririodna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da slučajeva HIV-a ima mnogo manje nego što se o tome priča, kao i da imati HIV nije toliko strašno. Ljudi sa HIV-om jako dugo žive i pre će za vreme inkubacije da stradaju u saobraćajnoj nesreći, nego što će ih sida ubiti. Mislim da mnogo više pažnje treba posvetiti drugim polno prenosivim bolestima, od kojih su neke ništa manje opasne od side (hepatitis C, recimo), a neke veoma raširena pojava (kondilomi, koji se ne prenose samo sexom, već mnogo više probanjem odeće, nepranjem ruku i pipanjem polnih organa).

 

pa naravno da je ovakva viremija potpuno beznacajna za sve normalne ljude. Da je pravde bolest tj. sindrom bi bio rezervisan samo za pedere, kurve, siptare i crnce..

 

ne znam tacan podatak napamet, mislim da je u srbiji zarazeno oko 2.000 ljudi, znaci sanse da se zarazis su cak i manje od 2000 : 8000000 jer su ti lljudi izolovani zbog svog stanja. ja licno mrzim da koristim prezervativ, svakako sam budala zbog toga, ali se ne jebem po coskovima i sa droljama. pa i ako me pogodi jebiga. od necega moras umrijeti.

 

 

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nece, nije vam ovo podforum ljubav i seks :D

 

Skoro sam gledao onaj jezivi ruski klip gde biju devojku na mrtvo, jer je zarazila petoricu sidom..

Ja takodje nemam naviku da koristim zastitu, ali isto tako nemam naviku da budem sa svakakvim nepoznatim devojkama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Rusiju ne mozes da udjes ako ne radis test na HIV. E sad ne znam sta se desava ako si HIV pozitivan. Hmm...

A jbt, petoricu...Mada tek je diskutabilna ona prica o bugarskim medicinskim sestrama.

 

A sto se tice samog testiranja, prilicno je stresno. Iako si siguran da je 99% sve ok, opet se presabiras i prisecas svih mogucih rizicnih situacija u kojim si bio. Pffff...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Шта каже званична статистика, колико оболелих имамо у држави ?

 

Ни мени иначе није пријатно да мећем кондом, али шта да се ради ... боље спречити, јер доцније не може се лечити.

Ритуални шприцер, фала Богу и Сатани нисам. Иначе, спадам у групу оних који би могли бити пријатељи са AIDS зараженим особама. И они су ипак друштвено-социјална бића ...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Rusiju ne mozes da udjes ako ne radis test na HIV. E sad ne znam sta se desava ako si HIV pozitivan. Hmm...

A jbt, petoricu...Mada tek je diskutabilna ona prica o bugarskim medicinskim sestrama.

 

A sto se tice samog testiranja, prilicno je stresno. Iako si siguran da je 99% sve ok, opet se presabiras i prisecas svih mogucih rizicnih situacija u kojim si bio. Pffff...

 

 

moj cale je isao par puta u rusiju, nisu ga testirali na HIV.

mozda u posljednju godinu dana da su uveli to pravilo.

 

e sad, znam da za dosta zemalja, moras da imas doktorske preglede na neke bolesti..

ja sam u USA dosla regularno na turisticku vizu, bez ikakvih pregleda, ali za zelenu kartu su mi uradili kompletan pregled, od TBC-a, do HIV-a, i ostalih 20 i kusur bolescina.

ukljucujuci i vakcinaciju, sta znam - boli su me 3-4 puta.

 

kontam da su te mjere totalno ok. ne znam da sam ikada upoznala nekog ko ima HIV, i potpuno razumijem nacin prenosenja bolesti, da to nije tek tako i sl.

ali opet, sve te bolesti iz dana u dan mutiraju, radi se o gomili bakterija i virusa i svaki se dan nesto novo otkriva tako da definitvno se ne bi osjecala ugodno cimerisati sa sidasom.

 

 

a ovi sto misle da mora od necega da se umre, bilo sida ili saobracajka - bravo momci. prosli ste test zrelosti, svaka bi vas (normalna) zenska pozeljela.

pobogu, pa ako mislis i brines tako o sebi, kako li tek mislis i brines na onoga s kim spavas ili ga eventualno volis?!

 

 

ne moras se jebavati po coskovima i s droljama da bi se zarazio, to sigurno. i to je taj najtezi momenat price.

zato sto kad takvi ljudi sebe sami zajebu, onda krenu s pitanjima Bogu - a sto bas ja da se zarazim, ja sam dobar covjek..

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I to registrovani pretpostavljam-ko zna koliko ima jos neregistrovanih :uhoh:

Primetio sam da je nekima rezonovanje ovde na nivou osnovne skole :)

Svakako da AIDS nije jedina opasna stvar koju mozes dobiti putem sex-a ali hlamidija,triper i hepatitis se i mogu leciti i izleciti dok za AIDS leka za sada nema pa je smrt skoro izvesna-to vam je ocigledno promaklo :)

Ja ne mogu da shvatim otkuda tolika averzija prema kondomima-em je prilicno dobra zastita od polno prenosivih bolesti em je mogucnost za nezeljenu trudnocu mala

Jeste "bolji osecaj bez" slazem se ali pored toliko tipova kondoma(ultra thin i sl)mislim da to sada i nije neki toliki plus ;)

I na kraju poenta svega je da nikada ne mozes biti siguran cak i u svoju voljenu osobu-jer treba poci od pretpostavke tipa sta tebi partner radi iza ledja bez tvog znanja i sl i onda faktor da si duze u vezi i da mozes i bez kondoma i ne pije vodu toliko pogotovu u danasnje vreme kada su svi poludeli i kada i nema nekog vezivanja preteranog vec nekako ljudi kao da zive od danas do sutra :icon_ne:

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

I na kraju poenta svega je da nikada ne mozes biti siguran cak i u svoju voljenu osobu-jer treba poci od pretpostavke tipa sta tebi partner radi iza ledja bez tvog znanja i sl i onda faktor da si duze u vezi i da mozes i bez kondoma i ne pije vodu toliko pogotovu u danasnje vreme kada su svi poludeli i kada i nema nekog vezivanja preteranog vec nekako ljudi kao da zive od danas do sutra :icon_ne:

 

Sad but true.

 

Cionističko-korporativno-masonska propaganda i zavera. Mamicu im jebem, da im jebem!

 

koka-kola, marlboro, suzuki, stratedžik marketing, pr menadžerija,

el dorado za svakoga, elektoneske kartice ... od po kilo ponaosob da im ga zdandrljnem.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko sam cula, coveku se moze desiti i da ima nezasticeni sekualni odnos sa zarazenim, a da se ipak ne zarazi.

Prilikom kampanja za zastitu od HIV-a se to naravno ne predstavlja tako, jer bi se onda svi opustili i mislili "Ma nece to bas mene zakaciti, nisam valjda toliki baksuz" i niko se ne bi stitio...

 

Jeste! Oni demoni sa B92 kriju te informacije, sigurna sam, sve da bi obmanuli javnost i ubogi nam narod.

I ja sam to cula, a isto sam cula da je Elvis ziv! Mozete li da verujete? :ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...