Jump to content

Sta vam više leži?


Zagrivuk

  

131 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

:) :) :)

da, posto njih citaju samo glupi :) :)

:) :)

reci im

 

Da se ne lazemo-koga boli kurac sta ti mislis :)

Inace ne gledati u proslost znaci ponavljati iznova iste greske i gorka iskustva iz proslosti umesto da na tim istim predjasnjim iskustvima osiguras bolju buducnost i srecnije generacije i to je otprilike poenta-samo slabo nesto vi to kapirate ;)

 

ovo sto si rekao je delimicno tacno, i smatram da je to mozda najveca korist istorije, sto nam govori dosta o nama samima, pogotovu u kolektivnom smislu, medjutim , ja nikad nisam siguran 100% u informacije koje ona nudi, jer znas kako se kaze -istoriju pisu pobednici...

 

ја историју не оспоравам. да, доводим у питање њену прецизност, али то је већ нека друга тема...

али много ме нервира кад се интелектуалцем сматра неко ко зна да је гаврило принцип био кратковид, док неко ко напамет дели 531654270 са 5429 је само чудак, штреберчина, и сл.

 

програмирање, математика и физика уче најбитнијим стварима - а то су јасноћа мисли, прецизност, виспреност, логика и сл.

 

немам апсолутно никакве користи од тога што је стаљин прележао богиње па је имао рошаво лице.

pwned

realno, upravo to je prednost prirodnih nauka. drustvene su zanimljive, ali ti daju informacije, a prirodne pored informacija uce te nacinima misljena, pristupu poblemu. realno ko to da li ja znam kako glasi kosijeva teorema je nevazno isto koliko i ovo za staljina npr, ali te zato samo razumevanje te cinjenice, uci kao sto rekoh nacinu miljena, ... mada ima i ovoga u drustvenim naukama, ali manje(uglavnom u filozofiji, sociologiji,...)

 

као што рекох, моје потцењивање друштвених наука није усмерено ка историји. њу не волим, али је донекле ценим. и могла бих овако до прексутра да се набеђујем, али имам паметнија посла у животу тако да одмах излазим из ове дискусије.

 

мудросерје и пресипање из шупљег у празно су, по мом скромном и ограниченом природњачком мишљењу питања као што су ''да ли постоји бог'' и ''ко сам ја''. дакле филозофија (и боли ме курац што датира још из старе грчке. ти исти стари грци су мислили да је земља плоча са олимпом у центру, и очигледно је да су се зајебали). социологија. психологија. и томе слично.

ja volim filozofiju :redface: to su interesantne nauke i mogu te mnogocemu nauciti, ali ukoliko ne ides u krajnjost(kao npr nemacki idealiti).

-----------

Ps prirodne ftw :evotigana::pivopije:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

Prirodne nauke su jedine prave nauke. No, i određene društvene nauke imaju visok stepen egzaktnosti - ekonomija, pre svih. I pošto je ekonomija u osnovi društva, onda njena primena omogućava i svim ostalim društvenim nakama da se približe pravoj nauci. Naposletku, to što neka društvena nauka ne uoči zakonitosti, već samo trendove, ne znači da ona nije moćna. Naprotiv, često vam zakonitosti ne znače ništa, ako ne umete da ih primenite, dok je ispravno uočavanje trendova uvek donosilo korist onome ko ih uoči.

 

Što se mene tiče, uvek dajem prednost društvenim naukama. Njih sam studirao, one me više zanimaju. Ne vidim kako bi bilo moguće da mi fizika i hemija budu zanimljivije od istorije i sociologije. Otuda pomalo sa podsmehom gledam na političare koji su završili neke prirodne ili tehničke nauke. Ipak je poznavanje društva, ekonomije, prava, pa i same teorije politike, po mom mišljenju neophodno za bavljenje političkom praksom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prirodne nauke, naravno. Matematika mi bash ide, zato je i studiram. Stvarno nisam imala problema sa ispitima dok nisam doshla do PEDAGOGIJE. Ne znam shta ce mi to, kad nisam na profesorskom smeru, a i nimalo me ne zanima. To je ispit sa trece godine, sad sam apsolvent i josh ga nisam dala... Jednostavno ne mogu da uchim neka glupa nabrajanja.

 

Smrt drustvenim naukama,samo su prirodne prave :):P

 

To :)

Inache, poshtujem ako se neko bavi prirodnim naukama i to voli, ali ja ne bih mogla nikad da se bavim nijednom od njih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ide mi i jedno i drugo, imam široko obrazovanje iz prirodnih nauka matematika, fizika,mehanika itd. (gimnazija prirodni smer,gradjevinski fakultet) dok su mi društvene nauke više hobi pošto ih sad nemam na faksu (istorija,srpski,psihologija,sociologija,filozofija) a u gimnaziji su mi odlično išli engleski,francuski i latinski.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem nastaje onda kada ti što ne vole društvene nauke požele da se bave politikom. Ne ide to, ako hoćeš da kreneš u politiku, jednostavno moraš da se obrazuješ iz raznih društvenih disciplina.

a ne, problem je sto se politikom bave upravo drstvenjaci... istoricari, koji ne umeju da razlikuju srednji vek i danasnjicu, ekonomisti i pravnici, ljudi koji se bave najsebicnijim zanimanjima, plus sto ove dve stvari realno ne postoje, i od njih je nauka napravljena na silu, "filozofi", koji su u stvari bukvalno istoricari filozofije, i ne umeju sami da osmisle nista pametno i kreativno, nego se samo slepo drze neceg sto je neki pametan, ili cesce ne bas tako pametan, rekao, sociolozi koji idu u skolu da nauce kako razmislja rulja i kako se njome manipulise... plus su svi oni bili streberi u srednjoj :)

da u politici ima malo vise kreativnih prirodnjaka, i inzinjera, ovaj svet bi izgledao mnogo bolje :)

 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Smrt drustvenim naukama,samo su prirodne prave :):P

 

Најпаметнији пост на теми .

Политичке науке , правне , ... не може ме нико убедити да је је филозоф , политичар , правник или економиста уствари научник .

 

a ne, problem je sto se politikom bave upravo drstvenjaci... istoricari, koji ne umeju da razlikuju srednji vek i danasnjicu, ekonomisti i pravnici, ljudi koji se bave najsebicnijim zanimanjima, plus sto ove dve stvari realno ne postoje, i od njih je nauka napravljena na silu, "filozofi", koji su u stvari bukvalno istoricari filozofije, i ne umeju sami da osmisle nista pametno i kreativno, nego se samo slepo drze neceg sto je neki pametan, ili cesce ne bas tako pametan, rekao, sociolozi koji idu u skolu da nauce kako razmislja rulja i kako se njome manipulise... plus su svi oni bili streberi u srednjoj :)

da u politici ima malo vise kreativnih prirodnjaka, i inzinjera, ovaj svet bi izgledao mnogo bolje :)

 

Слажем се у потпуности :da:

 

И један пост са теме о математици који све објашњава :

 

purity.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ima više prirodnjaka, svet bi bio uništen u nuklearnom ratu ili ekološkoj katastrofi.

da drustvenjaci ne drze pare, pare se ne bi trosile za razvoj oruzija, nego za otkrivanje tajni prirode :D

to sto u filmovima stalno postoje neki zli ludi naucnici je samo propaganda drustvenjaka koji i finansiraju te filmove :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Та категорична подела на "природњаке" и "друштвењаке" је у данашње време, неопростива.

 

Са мном студира дечко који има просек 10.0, поносни биши ученик Математичке гимназије, који мисли да је врабац само мали голуб. То јест, убеђен је да сваки врабац, кад порасте, постане голуб!

 

Упознала сам и апсолвенткињу Филолошког факултета која не зна за појам "изолатор" (а добро се сећам тог питања из четвртог основне, из Познавања природе), тј. убеђује ме да преко варјаче може да те дрмне струја из дотрајалог шпорета...

 

И то су будући интелектуалци?

 

Један немачки инжењер је отишао на одмор са својом породицом у Багдад и, онако, чисто туристички, свратио човек у музеј. Тамо је на под именом "Ритуални предмети и разно" нашао праву правцату батерију, направљену неких 1000 година пре Волте. Али, ето, неки археолог, вероватно заклети "друштвењак", мисли да је познавање основних принципа функционисања батерије резервисано искључиво за физичаре... Замислите само колико "батерија" широм света лежи у запећцима "разно" многих музеја, јер су људи превише ограничени да би завирили макар мало ван граница своје струке... Као што рекох - неопростиво.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

a ne, problem je sto se politikom bave upravo drstvenjaci... istoricari, koji ne umeju da razlikuju srednji vek i danasnjicu, ekonomisti i pravnici, ljudi koji se bave najsebicnijim zanimanjima, plus sto ove dve stvari realno ne postoje, i od njih je nauka napravljena na silu, "filozofi", koji su u stvari bukvalno istoricari filozofije, i ne umeju sami da osmisle nista pametno i kreativno, nego se samo slepo drze neceg sto je neki pametan, ili cesce ne bas tako pametan, rekao, sociolozi koji idu u skolu da nauce kako razmislja rulja i kako se njome manipulise... plus su svi oni bili streberi u srednjoj :)

da u politici ima malo vise kreativnih prirodnjaka, i inzinjera, ovaj svet bi izgledao mnogo bolje :)

 

Vidi se da nemas pojma o cemu pricas :)

Dobar istoricar prilikom proucavanja odredjenog perioda nadstoji da dogadjaje iz npr srednjeg veka opise sto tacnije rukovodeci se savremenim metodama sa tom razlikom sto se podrazumeva da se moraju znati i zakonitosti tog vremena ;)

 

Најпаметнији пост на теми .

Политичке науке , правне , ... не може ме нико убедити да је је филозоф , политичар , правник или економиста уствари научник .

 

Cekaj hoces da kazes da npr pokojni Georgije Ostrogorski nije naucnik-covek koji je toliko ucinio za vizantologiju,razresio razne istorijske nedoumice i pitanja koristeci i proucavajuci izvore koje je imao na raspoloaganju,i na osnovu toga napisao svoju Istoriju Vizantije koja je jos uvek nezaobilazno stivo i udzbenik za potonje generacije kako kod nas tako bogami i u svetu ;)

To kao nije naucni rad?Aha,malo morgen ;)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Са мном студира дечко који има просек 10.0, поносни биши ученик Математичке гимназије, који мисли да је врабац само мали голуб. То јест, убеђен је да сваки врабац, кад порасте, постане голуб!

Cekaj cekaj, vrabac nije mali golub?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...