Jump to content

Vlasi


Теша Тешановић

Recommended Posts

kakva bre vlaska u juznoj rumuniji...tako uopste ne moze da se zakljucuje...po tim lokalnim nazivima...pod1 postojala je zemlja Valahia,pod 2 vlaskom su Srbi zvali ne bas rumuniju nego pre krajeve istocne Srbije i zapadne Rumunije i Gugarske.pod 3 -svi stocari u Srbiji su nazivani Vlasima.pod 4-Turci su sve srbe nazivali Vlasima.pod 5 postoji Vlaska planima skroz u juznoj Srbiji.......poznajem bar 50ak vlaha ,od toga nekoliko jako dobrih drugova/drugarica i kad ni oni sami ne znaju sve cete vi da im objasnite odakle su ....

 

prosto se kroz istoriju sve to izmesalo a nastala je potreba da se objasnjava i razresava iz cisto politickih razloga...

 

A postoji i izraz "da se Vlasi ne dosete".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pominjao sam to na temi o Albancima

Vlasi su potomci starih stanovnika Balkana koji su vremenom bili romanizovani(posle rimskih osvajanja jeli)pa otuda i slicnost sa rumunskim koji je takodje romanski jezik ;)

Prilikom provale germanskih varvara i kasnije Slovena deo tih stanovnika se ocuvao u teze pristupacnim planinskim krajevima(dok se deo sklonio na primorje u utvrdjene gradove i cinio poseban romanski element)i u srednjem veku se javlja pod imenom Vlaha a nevezano za etnicku pripadnost tim terminom se oznacavalo stanovnistvo kojem je stocarstvo struka-pa smo tako imali i Slovene-Vlahe tj one koji se bave stocarstvom ;)

Naravno Vlasi su se tokom vekova mesali sa Slovenima i naravno Turcima-posle turskih osvajanja Vlasi su imali obavezu da sluze kao laki konjanici u sultanovoj vojsci kao i transportne zadatke(za uzvrat su bili oslobodjeni od nekih nameta a imali su i autonomno lokalno sudstvo sa svojim knezovima-zapravo Turci su to samo preuzeli iz srednjovekovnih sprskih zemalja gde su Vlasi takodje oznaceni kao posebna kategorija stanovnistva i sa posebnim statusom i obavezama)

Jedan deo Vlaha je tokom turske vladavine primio i islam :da: a u 17. veku su konacno izgubili svoj privilegovani polozaj i pretvorili su se u obicnu raju ;)

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rekla mi je moja drugarica Vlajna da Biljana Krstic peva te pesme u muskom rodu :)

 

I jos nesto sto znam o njima - nemaju strasne psovke kao mi, ali kletve su im uzasne; npr. nesto sto, koliko se secam, ide ovako - "Da Bog da te Sveti Djordje kao azdaju kopljem probo" :) :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

:) :) :)

Ali, Vlasi su, koliko ja znam, izuzetno plasljivi kad su "baksuzi" u pitanju, boje se Djavola, poste, idu u crkvu, stalno su u tripu "da im se nesto lose ne desi" itd... Jeste da se njihovo verovanje nema mnogo veze sa Hriscanstvom - jer ukljucuje magiju itd, ali retko ces videti Vlaha koji pjuje po Bogu i tako to... Tu magiju su, na neki utripovan nacin, ukljucili u hriscansko verovanje.

Znam da nema logike, ali tako je.

 

dutje drakului !

Sta ovo znaci?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

:) :) :)

Ali, Vlasi su, koliko ja znam, izuzetno plasljivi kad su "baksuzi" u pitanju, boje se Djavola, poste, idu u crkvu, stalno su u tripu "da im se nesto lose ne desi" itd... Jeste da se njihovo verovanje nema mnogo veze sa Hriscanstvom - jer ukljucuje magiju itd, ali retko ces videti Vlaha koji pjuje po Bogu i tako to... Tu magiju su, na neki utripovan nacin, ukljucili u hriscansko verovanje.

Znam da nema logike, ali tako je.

 

 

Sta ovo znaci?

 

otprilike idi dodjavola :D

 

Ima logike itekako,to nije nista u odnosu na ono sto smo mi(srbi) uradili samo smo bolje nasminkali :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

dracului je zmaj?

jel zna neko vlaški? kakav je to jezik?

 

Ne DRAK (drac) je "djavo",drakului =djavolu.isto je na rumunskom cini mi se...samo sto ne moze bas tako doslono da se prevede,nije to bas djavo-djavo :)))

romanski ...jako slican rumunskom.mogu da se vide i slicnosti sa francuskim...ja znam dosta ali se time ne ponosim :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma shala, :D ,nije da imam neko lose misljenje o vlasima ali ipak...to su ona lokalna prepucavanja u multietnickim,pogranicnim sredinama :)))

 

pa zapravo na latinskom doduse znaci zmaj- draco,jako je zanimljiva slicnost.To je jako dobro iskoristio cepes-iskombinovao i postao djavo i zmaj u isto vreme ! :D

 

"Fiţar muci ai dracului s-aţ fie" - Djavolje nek su ti tvoje sline. - evo nasao sam primer :))

 

evo jos jedna kletva -Futuţ soarili care te îngălzaşte" - jebem ti sunce koje te greje :D

 

 

Inace Vlaski samo u Srbiji ima vise dijalekata nego sam srpski,pa plus po okolnim zemljama...

Edited by East

Share this post


Link to post
Share on other sites

Futuţ soarili care te îngălzaşte"

 

Које је ово писмо? Колико је мени познато, "влашки" је усмени језик, нема писмо и преноси се с колена на колено. Истина, неки дебил је покушао да "направи" писмо, па му није успело. Исти је председник неког влашког удружења у презива се Ђорђевић или нешто томе слично.

Иначе, мени су причали да су неготински Власи сељачине, а да су борски ОК. Познајем их макар двадесет, истина - махом неготинских. :)

 

Такође, зна да је неки неготински бенд, састављен искључиво од Влаха, обрадио и "превео" "Буди ту" од СаМшајна и исту извео на градском тргу. Људи су се хватали з астомак. Ове приче да су мушкарци било како привилеговани су срање, ако се ушкарац призети и дође у имућнију кућу, узима женино презиме и служи као роб. Ако направи срање, лети напоље, а деца остају жени и њеним родитељима, наравно. И тако...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne DRAK (drac) je "djavo",drakului =djavolu.isto je na rumunskom cini mi se...samo sto ne moze bas tako doslono da se prevede,nije to bas djavo-djavo :)))

romanski ...jako slican rumunskom.mogu da se vide i slicnosti sa francuskim...ja znam dosta ali se time ne ponosim :)))

 

Ocigledno ne znas. Drac i dracul znace zmaj. Dracului je dativ od zmaja.

 

Zmaj se koristi kao djavo u prenesenom smislu, od pojave onog Vlada Tepesa II, koji je bio sam 'djavo' a iz viteskog reda Zmajeva je. E, sad znas.

Edited by Kalif nad Kalifama

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...