Jump to content

Vlasi


Теша Тешановић

Recommended Posts

.da dracului jeste dativ od zmaj ali na latinskom,a ja sam pricao za rumunski danasnji ,postoji potpuno druga rec za "zmaj" ,a drac se koristi iskljucivo za djavo.u osnovi jeste apsolutno ista rec sto sam i napisao tacno dva posta iznad...tako da nisi ispao previse pametan :D ...Cak sta vise postoji vise naziva za zmaja,jer je cest u ritualima, oslobadjanje cura koje su smotali zmajevi i slicno...ali na rumunskom i vlaskom drac je danas djavo a ne zmaj...a to da je to tako od Cepesa na ovamo si vrlo verovatno u pravu...

 

@axe da jeste usmeno.nemam pojima ,to je vec sa neta,verovatno rumunski ...

ma nema to veze iz okoline kog su grada,isti su,nego je velika razlika izmedju onih koji jos zive po selima,pogotovu ako su iskljucivo vlaska,sto je jako cesto u okolini negotina i onih koji su presli u grad...

Slusao sam ja razne pravce na vlaskom,doduse vecinu nisam razumeo-al secam se teksta prvog vlaskog hopera gde je iskombinovao malo oba jezika,deo na srpskom

-"malko sam metalac i pomalko reper,malko sam i panker al u dusi smeker " :)

Edited by East

Share this post


Link to post
Share on other sites

.da dracului jeste dativ od zmaj ali na latinskom,a ja sam pricao za rumunski danasnji ,postoji potpuno druga rec za "zmaj" ,a drac se koristi iskljucivo za djavo.u osnovi jeste apsolutno ista rec sto sam i napisao tacno dva posta iznad...tako da nisi ispao previse pametan :D ...Cak sta vise postoji vise naziva za zmaja,jer je cest u ritualima, oslobadjanje cura koje su smotali zmajevi i slicno...ali na rumunskom i vlaskom drac je danas djavo a ne zmaj...a to da je to tako od Cepesa na ovamo si vrlo verovatno u pravu...

 

Yawn :spava:.

 

Eto ti sad. Ne, nije. Wrongo.

Edited by Kalif nad Kalifama

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

U blizu Mladenovca postoji selo Vlaska u kome inace nema mnogo Vlaha al ih je verovatno bilo nekad. U okolini Mld-a ih ima dosta i neke poznajem koji sebe smatraju Srbima. Skroz je tacno ono za gasterbajterstvo. Ima jedna takva ulica u blizini Mld-a, u kojoj se samo nalaze velelepne kich-kuce Vlaha gasterbajtera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kako to Vlaska nije u Rumuniji? Mislim da bi se Rumuni tome slatko nasmejali. Pa Rumunija je nastala 1859. ujedinjenjem knezevine Vlaske i zapadne Moldavije.

 

 

U smislu da se pod Vlaska u raznim kontekstima obuhvata mnogo siri pojam nego sama Valahia...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Jel ste znali da je Toše Proeski bio Vlah?

 

 

Није, него Цинцар.

 

 

Cincar je Vlah iz Makedonije, tako da ste obojica u pravu :) . Inache, nisam Vlajna, ali zivim u kraju gde ih bash puno ima. Iz osnovne smo ostale samo josh jedna riba i ja neudate :) , neke su se udale odmah posle osnovne i sad im deca krecu u shkolu... A inache devojke imaju po 23 god. Blagi uzas!

Share this post


Link to post
Share on other sites

jedna riba i ja neudate :)

 

Aко се већ препоручујеш, ред би био да напишеш за колико можеш да усисаш стан средње величине, знаш ли да куваш, колико бзро переш судове, носиш ли какву некреетнину или шљивик у мираз? Има овде финијех момака. :)

 

Што се тиче Јужне Србије, не знам зашто они Цинцаре тако зову, али ми је сулудо да је ТП истог порекла као МИодраг Белодедић. Но, ОК...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

:):) Pa to su otprilike kriterijumi koji se traze tamo, tako da bi se ti ok uklopio :) . Ne preporuchujem se za udaju, nije meni cilj da se udam shto ranije - josh mi nisu Vlasi isprali mozak :) . Slabe vajde od mene shto se tiche tih kucnih poslova :)
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
U blizu Mladenovca postoji selo Vlaska u kome inace nema mnogo Vlaha al ih je verovatno bilo nekad. U okolini Mld-a ih ima dosta i neke poznajem koji sebe smatraju Srbima. Skroz je tacno ono za gasterbajterstvo. Ima jedna takva ulica u blizini Mld-a, u kojoj se samo nalaze velelepne kich-kuce Vlaha gasterbajtera.

 

Ja sam iz Mladenovca... Postoji selo Vlashka, postoji i Vlashko polje... Ne znam po chemu su mesta dobila ime, verovatno su ranije zhiveli neki Vlasi tu, ali sam siguran da ih danas nema u nekom broju... A ja lichno ne znam nijednog Vlaha iz Mladenovca.... I koja je to ulica?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vlaskih polja ima svuda po Srbiji ali to vec nema veze s vlasima kao etnosom nego sa onim turskim nazivom za stocare!

Ali sa druge strane mozete uzeti kartu Srbije i naci gomilu pojmova koji jesu na vlaskom ...sad me mrzi da se prisecam ali Tilva Njagra cini mi se da je jedan planinski vrh itd itsl...ne volim da guglam kad iznosim nesto a 4 je ujutru ,stao mozak...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...
vlaski i rumunski jezik su isto kao srpski i slovenacki... nemoj da mi mesas rumune s vlasima :violent:

:razz::bigblue:

 

da i mene nervira strasno kada mesaju rumune sa vlasima

 

Aко се већ препоручујеш, ред би био да напишеш за колико можеш да усисаш стан средње величине, знаш ли да куваш, колико бзро переш судове, носиш ли какву некреетнину или шљивик у мираз? Има овде финијех момака. :)

 

Што се тиче Јужне Србије, не знам зашто они Цинцаре тако зову, али ми је сулудо да је ТП истог порекла као МИодраг Белодедић. Но, ОК...

 

cincari su vlasi makedonije i grcke,razlikuju se od vlaha istocne srbije ne samo po jeziku vec i po genetici.naime cincari su mediteranski podrasni tip,inace vecina cincara danas se izjasnjava kao grci.na netu ces naci razne gluposti o cincarima,to je zato sto cincarski nacionalisti preko neta zele da rasire ideju da su oni ti koji su odgovorni za svu kulturu na balkanu.zato pronalaze srbe sa cudnim prezimenima koji su istorijske licnosti i tvrde za njih da su cincari.sebe nazivaju arumunjima.malo je sada diskutabilno u vezi njih posto ih svojataju i rumuni i grci.inace kao zanimljivost jeste da je za vreme drugog svetskog rata bila formirana u grckoj njihova marionetska drzava od strane okupatora

 

http://sr.wikipedia.org/wiki/Pindsko-maked..._kne%C5%BEevina

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 months later...

Vlaha maltene ima pola miliona, stanovnishtvo negotinske krajine su vlasi...postoji i projekat vlashke republike, za koji se josh u doba kralja Milana Obrenovica zalagala austrougarska kaja je i kreirala taj projekat....u cilju slabljenja Srbije, naravno.

Oni nisu Srbi, vec su bili ratari i stocari romanskog porekla, pagani... a kasnije su asimilovani i hristijanizovani, mada i danas u svojoj varijanti pravoslavnih obreda oni spominju i prizivaju mesec sunce i zvezde...

Za vreme turske okupacije su bili u povlascenijem polozaju pri placanju haraca nego Srbi.

U danasnje vreme i kod njih postoje podele, neki se smatraju Srbima ( i oni su zaista dobri Srbi, sto je Seselj rekao - vlasi su najbolji Srbi ). a drugi se smatraju rumunima ( iako nisu rumuni ) i ti sto se smatraju rumunima tako se medjusobno i nazivaju - rumunj rumunj.

Jezik im jeste slican rumunskom, ali je u isto vreme slican i francuskom i italijanskom , jer prpada istoj grani romanskih jezika.

Nemaju svoje pismo, te Rumuni salju svoje ucitelje i profesore da rovare u krajevima gde zive vlasi i da ih kao opismenjavaju i da prave vlashko pismo, a rumunska pravoslavna crkva se isto tu gura i zapocinje projkete gradnji rumunskih pravoslavnih crkava u tim oblastima...jednostavno, Rumunija ima teritorijalne pretenzije aspiracije prema tim teritorijama.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za vreme turske okupacije su bili u povlascenijem polozaju pri placanju haraca nego Srbi.

 

Za vreme Turaka postoje i vlasi kao takoreci zanimanje - neplaceni (ali i malo oporezovani) vojnici, sastavljeni od domaceg stanovnistva, u slucaju Srbije i Bosne - Srba. Otud nas Hrvati (pogrdno) cesto zovu Vlasima - jer su krajisnici, pre nego bi presli u Austriju, u Turskoj bili vlasi, i trazili bi da zadrze taj status (sto im je u slucaju Slavonske granice i zvanicno odobreno sa Statuta Valachorum tj Vlaskim statutima).

 

Izvinjavam se za OT.:redface:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za vreme Turaka postoje i vlasi kao takoreci zanimanje - neplaceni (ali i malo oporezovani) vojnici, sastavljeni od domaceg stanovnistva, u slucaju Srbije i Bosne - Srba. Otud nas Hrvati (pogrdno) cesto zovu Vlasima - jer su krajisnici, pre nego bi presli u Austriju, u Turskoj bili vlasi, i trazili bi da zadrze taj status (sto im je u slucaju Slavonske granice i zvanicno odobreno sa Statuta Valachorum tj Vlaskim statutima).

 

Izvinjavam se za OT.icon_redface.gif

 

 

Ja sam pricao o povlascenom statusu vlaha u odnosu na Srbe u placanju haraca za vreme turske okupacije.

Ince poznato mi je zasto nas i Srbi muhamedanske veroispovesti u Bosni i hrvati nazivaju vlasima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...