Jump to content

Snimanje albuma: šta, gde i koliko?


METAL Man

Recommended Posts

E, a lex, reci mi gde ste vi snimali ovaj self portrait? Nikako da stignem da pitam vuka, sve zaboravim....

 

studio chainroom u senti, nikola i marjan mijic. kraj jebene price.

http://www.myspace.com/chainroomstudio

 

izvolite, uverite se.

 

da ne pricam o tome da je odnos cena/kvalitet nevidjeno dobar.

 

To ti je i odgovor. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aj leba ti objasni tu tvoju teoriju!!Nabroj mi vise od 10 mikrofona koji su potrebni za snimanje bubnja koji treba da lici na nesto?

 

 

Evo kako je sniman nas:

 

-kontra

 

-dobos odozgo

 

-dobos odozdo

 

-prvi prelaz

 

-drugi prelaz

 

-floor tom

 

-bas bubanj

 

-crash cinela

 

-ride cinela

 

- + 1overhead za resto

 

To je 10 mic-a.

 

Ako imas jos cinela ne dodaje se vise mikrofona jer su 3 podosta dovoljna za snimanje istih.

 

Znaci pricas napamet bez da si probao da usnimis bubanj.Naravno jedino ako si mike portnoy, onda te razumem da ne mozes sa 10 da snimis :)

 

otkud ti znaš da li ja pričam napamet?

 

šta ako imam još prelaza? kao što sam i imao na snimanju

 

šta ako koristim još nekoliko room mikova? kao što sam ih dosad i koristio.

 

ne moraš biti mp da bi ti trebalo više od 10 mikrofona, osnosno da bi, kad već snimaš i daješ pare za nešto, to isto uradio kako treba.

 

btw portnoju treba bar 20 mikrofona samo da ozvuči drvo

 

 

Ja mogu da preporucim studio Piknik, jer znam coveka. Mnogi su zadovoljni njegovim radom i sigurno je da se za manje para tesko moze dobiti kvalitetniji snimak.

 

potpisujem

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

studio chainroom u senti, nikola i marjan mijic. kraj jebene price.

http://www.myspace.com/chainroomstudio

ja sam im poslao poruku 9. Januara i niko mi nije odgovorio do dan danas...

a i koliko se to isplati kada su tako daleko?

Dok platis put do tamo, pa jos hranu ako dzedeis tamo ceo dan,pomnozi to sa 10 dana npr..

 

Ja sam hteo da idem kod Mikice i Cikija da snimim ali razmisljam:

nas 6 plati put do smedereva busem, ili kolima oko 2000 za benzin/karte.

Racunaj dorucak, rucak, vecera i tako 7 dana..

znaci na dodatne troskove ti ode skoro 200EUR.

 

koliko para das za studijo pola potrosis na ostale gluposti.. zar ne?

Edited by Chicken Hunter

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aj leba ti objasni tu tvoju teoriju!!Nabroj mi vise od 10 mikrofona koji su potrebni za snimanje bubnja koji treba da lici na nesto?

 

Jbg. nama je recimo trebalo dosta više, jer je bubnjar tražio, mic na prednju i na zadnju plastiku od bas bubnja, puta dva bass bubnja jeste 4 samo za to... Plus 4 prelaza, dva floora, osam činela, dve kontre, dva doboša, mnogo je to zajebancije, ali tako je hteo čovek da snima, zavisi to i od bubnjara i toga šta je i koliko istripovao da snimi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jbg. nama je recimo trebalo dosta više, jer je bubnjar tražio, mic na prednju i na zadnju plastiku od bas bubnja, puta dva bass bubnja jeste 4 samo za to... Plus 4 prelaza, dva floora, osam činela, dve kontre, dva doboša, mnogo je to zajebancije, ali tako je hteo čovek da snima, zavisi to i od bubnjara i toga šta je i koliko istripovao da snimi...

 

Naravno da moze da bude i jos mikrofona, al je lik lupio da mora da ima vise od 10 ako hoces da snimak na nesto zvuci, sto uopste nije tacno jer vise mikrofona ne bi ni imali gde da roknemo na standardni bubanj, osim da izmisljamo jos neke lokacije.

 

 

Takodje treba voditi racuna kad se pakuje toliko mikrofona da ne dodje do preklapanja odredjenih zvukova, tj da ti mikrofoni ne hvataju i druge zvukove bubnja, tj da sto manje ostalih zvukova uhvate zbog cistoce a i obrade u mix-u.Teoretski ti mozes da postavis mikrofone na svakih 5cm al to nema previse smisla, zar ne?

 

Aj daj neki link da cujem kako zvuci tako snimljen bubanj.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da moze da bude i jos mikrofona, al je lik lupio da mora da ima vise od 10 ako hoces da snimak na nesto zvuci, sto uopste nije tacno jer vise mikrofona ne bi ni imali gde da roknemo na standardni bubanj, osim da izmisljamo jos neke lokacije.

 

 

Takodje treba voditi racuna kad se pakuje toliko mikrofona da ne dodje do preklapanja odredjenih zvukova, tj da ti mikrofoni ne hvataju i druge zvukove bubnja, tj da sto manje ostalih zvukova uhvate zbog cistoce a i obrade u mix-u.Teoretski ti mozes da postavis mikrofone na svakih 5cm al to nema previse smisla, zar ne?

 

Aj daj neki link da cujem kako zvuci tako snimljen bubanj.

 

 

Nemoguce je uraditi da jedan mikrofon, hvata samo to sta treba, i da ne hvata nista drugo. Nije moguce ni da neki vrlo malo hvataju. Ali se to posle relativno lako resi pomocu compresora, gatea, expandera i sl.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam sa svojim bendom snimio 4 pesme u Chainroom-u, bilo je po pesmi 50e, a za te pare smo prakticno dobili i smestaj koji je u istoj kuci kao i studio. Posto smo iznajmili pojacalo - glavu u Bgu (nesto oko 100e) plus put do tamo (vise puta, zbog miksa, vokala itd.) mislim da je ispalo na kraju i svih 400-500e.

 

Prepostavljam da je razlog sto drze takvu cenu i to sto ti npr. od BGa treba do tamo 4 sata busom.

 

Nikola (sa njim smo radili), a i Marjan su totalno kul likovi. Poseban Nikolin kvalitet je sto je skolovani muzicar i tacno cuje ritmicke greske (cak ono sto nekad ni sam clan benda koji snima ne cuje), kao i sto doprinosi idejama (barem u nasem slucaju). Zamerke idu na to sto soba gde se snima nije totalno akusticki tretirana (bar nije bila kada smo mi snimali, npr. gitare smo snimali tako sto smo kutiju stavili na stolicu jer pod nije bio obradjen; ali su zidovi obradjeni, e sad ne znam cime, da li azmafonom ili necim drugim ne znam), ali je kvalitet sto je prilicno prostrana sto je dobar preduslov da od nje naprave zmaj mesto za snimanje. Od opreme ne znam sta ima, slabo je imao tada neki outboard, ali znam da moze da iznajmi. Takodje, moj je utisak da, mozda zbog toga sto gro njegovog snimanja cine "modern metal" bendovi, malo je podlozniji tome i u miksanju, sto smo mi iskusili na svojoj kozi.

 

Drugi studiji za koje znam, a da sam cuo bar odredjeni nivo kvaliteta, su Wild Cat u KGu i Draft u BGu.

 

@Tyler: naravno, bleeding je nemoguce totalno spreciti (a i zato bi, sem ako neces da bubanj zvuci kao masina; bleeding i cini bubanj zivljim), ali treba dodati i da sto imas vise mikova, to je veca sansa za pojavu (faznih) problema (da ne tupim sad, ali to je i jedan od razloga zasto se cinele ne snimaju svaka sa po 1 mikom recimo). U metalu se koristi izmedju 8 i 16 mikova, preko toga je egzotika (kao recimo ovaj set bubnjeva sto je Guzila spomenuo). Inace Guzila, sem ako ne snimas u prostoru 100 sa 100 (malo preterujem), vise od 2-3 room mika ce ti vise odmoci nego pomoci.

 

@Samael: pa bubanj i ne zvuci nesto posebno. Ok je, ali nije zmaj. Mada realno, bubanj je i najteze snimiti (u klasicnoj postavci gtr+bass+bubanj), sto se i cuje na snimcima domacih bendova.

 

 

Moje neko razmisljanje, za odlican zvuk (pricam konkretno o metalu) ovde, recimo bubanj snimiti u vrlo kvalitetnom studiju (tj. vrlo kvalitetnoj sobi), a ovde ih ima. Za gitare i bass ti realno (za dz dz) ne treba neka soba, jer je i fora da se ona ne cuje u snimku, pa se stoga to moze odraditi u nekom manjem studiju (uz pomoc duseka i slicno :) ). Glas, e sad to zavisi. Sve to, naravno, sa dobrim snimateljem. Miks i master da se rade napolju, ovo drugo posebno se danas radi za relativno male pare.

Edited by H.J

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam im poslao poruku 9. Januara i niko mi nije odgovorio do dan danas...

a i koliko se to isplati kada su tako daleko?

Dok platis put do tamo, pa jos hranu ako dzedeis tamo ceo dan,pomnozi to sa 10 dana npr..

 

Ja sam hteo da idem kod Mikice i Cikija da snimim ali razmisljam:

nas 6 plati put do smedereva, neka je 6x400kinti=2400 oko 30eur busem, ili kolima isto oko 2000 za benzin.

Racunaj dorucak, rucak, vecera, 6x300=1800

i tako 7 dana 7x1800=12 600 = 140eur

znaci na dodatne troskove ti ode skoro 200EUR.

 

koliko para das za studijo pola potrosis na ostale gluposti.. zar ne?

HJ ti je sve napisao.

a nikola i marjan utvrduju prvo fiksnu cenu, pa se onda radi.

jedini problem sa chainroomom je sto je zauzet do avgusta...

 

a to sto ti meni o parama pricas, pa ovo je skup sport prijatelju, nije za svakoga...odatle dolazi milion drugih zakljucaka, ali nije ovde mesto toj prici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam sa svojim bendom snimio 4 pesme u Chainroom-u, bilo je po pesmi 50e, a za te pare smo prakticno dobili i smestaj koji je u istoj kuci kao i studio. Posto smo iznajmili pojacalo - glavu u Bgu (nesto oko 100e) plus put do tamo (vise puta, zbog miksa, vokala itd.) mislim da je ispalo na kraju i svih 400-500e.

 

Prepostavljam da je razlog sto drze takvu cenu i to sto ti npr. od BGa treba do tamo 4 sata busom.

 

Nikola (sa njim smo radili), a i Marjan su totalno kul likovi. Poseban Nikolin kvalitet je sto je skolovani muzicar i tacno cuje ritmicke greske (cak ono sto nekad ni sam clan benda koji snima ne cuje), kao i sto doprinosi idejama (barem u nasem slucaju). Zamerke idu na to sto soba gde se snima nije totalno akusticki tretirana (bar nije bila kada smo mi snimali, npr. gitare smo snimali tako sto smo kutiju stavili na stolicu jer pod nije bio obradjen; ali su zidovi obradjeni, e sad ne znam cime, da li azmafonom ili necim drugim ne znam), ali je kvalitet sto je prilicno prostrana sto je dobar preduslov da od nje naprave zmaj mesto za snimanje. Od opreme ne znam sta ima, slabo je imao tada neki outboard, ali znam da moze da iznajmi. Takodje, moj je utisak da, mozda zbog toga sto gro njegovog snimanja cine "modern metal" bendovi, malo je podlozniji tome i u miksanju, sto smo mi iskusili na svojoj kozi.

 

Drugi studiji za koje znam, a da sam cuo bar odredjeni nivo kvaliteta, su Wild Cat u KGu i Draft u BGu.

 

@Tyler: naravno, bleeding je nemoguce totalno spreciti (a i zato bi, sem ako neces da bubanj zvuci kao masina; bleeding i cini bubanj zivljim), ali treba dodati i da sto imas vise mikova, to je veca sansa za pojavu (faznih) problema (da ne tupim sad, ali to je i jedan od razloga zasto se cinele ne snimaju svaka sa po 1 mikom recimo). U metalu se koristi izmedju 8 i 16 mikova, preko toga je egzotika (kao recimo ovaj set bubnjeva sto je Guzila spomenuo). Inace Guzila, sem ako ne snimas u prostoru 100 sa 100 (malo preterujem), vise od 2-3 room mika ce ti vise odmoci nego pomoci.

 

@Samael: pa bubanj i ne zvuci nesto posebno. Ok je, ali nije zmaj. Mada realno, bubanj je i najteze snimiti (u klasicnoj postavci gtr+bass+bubanj), sto se i cuje na snimcima domacih bendova.

 

 

Moje neko razmisljanje, za odlican zvuk (pricam konkretno o metalu) ovde, recimo bubanj snimiti u vrlo kvalitetnom studiju (tj. vrlo kvalitetnoj sobi), a ovde ih ima. Za gitare i bass ti realno (za dz dz) ne treba neka soba, jer je i fora da se ona ne cuje u snimku, pa se stoga to moze odraditi u nekom manjem studiju (uz pomoc duseka i slicno :) ). Glas, e sad to zavisi. Sve to, naravno, sa dobrim snimateljem. Miks i master da se rade napolju, ovo drugo posebno se danas radi za relativno male pare.

 

 

Znam ja sve to, nema potrebe da mi objasnjavas, bavim se time. Samo sam skrenuo paznju na to, jer je neko rekao suprotno..... :rockdevil::pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takodje, moj je utisak da, mozda zbog toga sto gro njegovog snimanja cine "modern metal" bendovi, malo je podlozniji tome i u miksanju, sto smo mi iskusili na svojoj kozi.

/quote]

 

To se meni najvise ne svidja na vasem demu, prosto place za malo sirovijim zvukom :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najbitnije je snimati album ili pesme u studiju gde rade ljudi koji znaju materiju koju zelis snimati...

 

Primer - Dzabe ti je studio perfektan ako likovi koji tu rade nikada nisu snimali - recimo Power Metal, vec Grunge... Ako ulazis u takav studio, imaces rizik a jedini protiv lek je sound engineer - mi smo to isto morali da prebolimo sa prvim albumom...

 

Vreme - ljudi, vreme u nasim okolnostima vise vredi od dobrog studija (onako generalno) - radije bih proveo mesec dana u osrednjem studiju neko 10 dana u dobrim...

 

Imam iskustvo sa dva Assignment albuma i nekoliko produkcija koje sam posmatrao, dzabe dobar studio ako nemas vreme da se intenzivno pozabavis mixom i masterom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

skroz si u pravu. zato producenti preko, gde je sve jeli kako treba(a kod nas nece biti sve dok bude najpametnijih na svetu na svakom cosku), rade uglavnom iste ili slicne zanrove, te je sama produkcija neki njihoc osobni pecat celom proizvodu.

mada ne mora da znaci, npr poslednji slipknot je producirao gitarista alice in chains :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Samael: pa bubanj i ne zvuci nesto posebno. Ok je, ali nije zmaj. Mada realno, bubanj je i najteze snimiti (u klasicnoj postavci gtr+bass+bubanj), sto se i cuje na snimcima domacih bendova.

 

Miks i master da se rade napolju, ovo drugo posebno se danas radi za relativno male pare.

 

 

Meni se uopšte i ne dopada bubanj, a drkali su ga sto godina, mislim na podešavanja i probne snimke, da ne pričam o tome da je za svaku pesmu korišćen drugačiji setup, a ponegde i ceo bubanj menjan, jebada za sve pare a učinak prossečan. Ono na spejsu je rough mix, bez ikakvog peglanja, a meni se realno ne dopada ni u finalom proizvodu...

 

Miks definitivno napolju, to iskustvo sam imao sa Amon Dinom gde nam je Punchy Gonzalez bukvalno od govana napravio pitu, poslali smo mu neki miks odavde, sve slepljeno u dva kanala, a on ga ispeglao da zvuči kako treba. Kad uporedim miks sa postprodukcijom koju smo radili ovde (imali smo svo vreme na svetu i sve kanale posebno) sa njegovom, umrem od smeha...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam sa svojim bendom snimio 4 pesme u Chainroom-u, bilo je po pesmi 50e, a za te pare smo prakticno dobili i smestaj koji je u istoj kuci kao i studio. Posto smo iznajmili pojacalo - glavu u Bgu (nesto oko 100e) plus put do tamo (vise puta, zbog miksa, vokala itd.) mislim da je ispalo na kraju i svih 400-500e.

upravo to. 200eur pesma 200eur ostalo.

Mozete da me prozivate koliko hocete, ali jebiga radije cu onda tih 200 dati na jos 4 pesme u nekom studiju u BG-u. To je neko moje vidjenje..

 

a to sto ti meni o parama pricas, pa ovo je skup sport prijatelju, nije za svakoga...odatle dolazi milion drugih zakljucaka, ali nije ovde mesto toj prici.

to znam naravno. :pivopije:

Ja bi isto hteo da snimam fensi ali jbg - Srbija. :D

 

Najbitnije je snimati album ili pesme u studiju gde rade ljudi koji znaju materiju koju zelis snimati...

 

Primer - Dzabe ti je studio perfektan ako likovi koji tu rade nikada nisu snimali - recimo Power Metal, vec Grunge... Ako ulazis u takav studio, imaces rizik a jedini protiv lek je sound engineer - mi smo to isto morali da prebolimo sa prvim albumom...

Upravo sam to hteo da pitam.

Ako su oni strucni, to valjda ne b trebalo da predstavlja problem. Da? :/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takodje, moj je utisak da, mozda zbog toga sto gro njegovog snimanja cine "modern metal" bendovi, malo je podlozniji tome i u miksanju, sto smo mi iskusili na svojoj kozi.

 

To se meni najvise ne svidja na vasem demu, prosto place za malo sirovijim zvukom :da:

 

Malo vise ;)

 

Ali iskreno, to covek tek cuje kada izgradi odredjenu vremensku distancu; to sam uvideo tek kada, sasvim slucajno, nisam slusao taj demo jedno mesec dana uopste, i onda ga jednom upalio (slican trip ima i Pol iz Cynica, kaze da ce ovaj novi album da slusa uz dzidzu jedno 6 meseci posle izdavanja :) )

 

sve slepljeno u dva kanala

:icon_eek: :icon_eek: :icon_eek::blink: :blink: :blink:

mora da me zajebavas ??!?!?!

 

 

Inace, studio Boom u Zemunu (blizu stare okretnice 15ice) se isto bavi demo snimanjem. Soba je 4e/sat plus apratura, koja je 15e/dan (mikrofoni (vrlo kvalitetni - Shurke 57, Nojmani 184, Zenhajzeri 441, Groove Tubes, AKG jaje d112...; imaju i vrlo dobar Mind Print channel strip, itd.) . Ako neko zeli i mix, to ide posebno. Posebna pogodnost je sto taj studio rentira tu sobu i za vezbanje po praktcno istoj ceni (termin je 700din/2h) pa bend moze da se navikne na opremu i samu sobu i pre snimanja. Studio ima i mali bar, kao i internet. Oprema je odrzavana, to ce vam svako posvedociti. Imaju Marshall JCM800 i JMP, Trace Eliot bas pojacalo sa 10kama i 15cama (mozda gresim tu), kao i Tamburo bubnjeve; tu je i Peavey tranzistorac koji gazda koristi, ali je i on dostupan; imaju i vise pedala. Iskreno, soba nije velika, ima oko 20 kvadrata, ali je akusticki tretirana, dosta dobro bar po zvuku (ne znam tacno kako je to odradjeno); rezija ima oko 10 kvadrata. Znaci, nesto sto bi u Americi recimo nazvali "project studio".

 

Jeste da zvucim kao PR studija, ali uveravam vas da nije tako :)

Ja sam samo jedan od zadovoljnih korisnika doticnog studija, tu imam redovne probe sa bendom vec 2 godine ili sl.

Ali takodje treba da pocnem i da sljakam u studiju :) , znaci uskoro treba da pocnem da snimam demo bendove, pa eto i reklame ovde ;)

 

Svako ko je zainteresovan, moze da dodje i da pogleda o cemu je rec. Licnog sam misljenja da trenutno nema boljeg studija za vezbanje u gradu (doduse, slabo sam isao u druge studije u zadnje 2 godine, ali na primer Boom je bolji od 15ice, Miira, Chainsawa (koji prakticno ni nema nikakvu izolaciju), Tvrdjave, Orange-a, Sheltera, ...; ovo pricam sveukupno gledano, znaci sama oprema, odrzavanje opreme, usluga i komfor. Studio ima i WC, naravno.

Sto se snimanja tice, uslovi nisu kao u Barbi ili Pinku (ni izbliza), ali su i vise nego dovoljni za pristojan demo snimak.

 

Trenutno se radi i veci studio, no tu ce biti drugi uslovi (skuplji), a o tome vec nemam saznanja.

 

Ko hoce vise infosa neka shibne pm.

Edited by H.J

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovde se na temi priča o dve različite stvari: O snimanju "Snimaka" (Imam bend i hteo bih da zabeležim naše pesme a da ne dam puno para) i o snimanju albuma. Besmisleno je reći "Ne bih išao u Chainroom jer je na xxx mestu jeftinije" zato što nije pitanje novca, već rezultata, cena je sekundarna iako su svi ovde logično, zabrinuti oko para. Dobar snimak od 1000 eura je suštinski, povoljniji od osrednjeg za 800 eura. Konkretno neko je pomenuo kako je Chainroom preskup u odnosu na nešto u BG-u. Ne gleda se to tako, već čuješ šta radi Chainroom, pa čuješ šta radi taj drugi studio i ljudi u njemu, pa onda izabereš po rezultatu a ne po uštedi 134 evra jer si izabrao jeftinije.

 

 

Kao drugo, mnogo se priča o "Studijima" zato što svi misle da je stvar u opremi a to (često) nije tačno, znanje je krucijalno, a još važnije je razumevanje. To što neimaština pritiska pa ljude impresionira skupoća nekog komada opreme je druga stvar. Čovek koji razume muziku nekog benda, žanr i bend koji dobro svira na dobroj opremi će napraviti odličan snimak sa minimumom opreme. Odlična oprema i ljudi koji ne razumeju materiju koju snimaju će dati tehnički korektan snimak koji zvuči sasvim pogrešno.

 

Dakle stvar se svodi na ljude a ne na mesto, i ono što svima treba da bude vodilja je to da je bend sličnog žanra snimio snimak koji valja na nekom mestu, (naravno pod uslovom da isti ljudi snimaju i miksaju) da ne znam ništa ja bih se po tome orijentisao.

 

Dalje, proces stvaranja albuma ima više faza, samo snimanje instrumenata, zatim miks albuma, i konačno mastering. Možda bi bilo realno reći da postoji i preprodukcija, i da u nekom idealnom slučaju producent prvo treba da sedne sa bendom i da presluša pesme, vidi kako razmišljaju, šta bi hteli da dobiju, pa čak i sedne sa njima da dotera aranžmane pesama ako je potrebno, ali je to daleko od realnostiu našem slučaju, uglavnom niko nema vremena niti interesa da se bavi bendovim na taj način, a sa druge strane, dobar deo bendova ne razume zašto je to bitno i sa otporom reaguje na određene vrste saveta ili predloga, jer kao, šta ima neko da im se meša u pesme, samo nek snimi to što sviraju.

 

Kao što je čovek pre mene lepo dao primer, Mastering može često da spase ne baš dobro snimljen materijal (mada to traži čoveka koji zna da radi, jer u većini slučajeva shit in = shit out. Dalje, album snimljen u skromnijim uslovima koji se miksa od strane čoveka koji zna šta radi i na dobrom mestu može da zvuči sjajno. Ali opet, ako je sam snimak krševit, ma koliko postojala dobra volja, često je nemoguće smiksati nešto iole bolje od prosečnog, ako i to.

 

Kao neka generalna napomena, snimanje i miksanje metal muzike je različito od snimanja svega ostalog i NE BIH preporučio snimanje sa ljudima koji nisu verzirani za tu muziku. Apsolutno je nebitno koliko je skup studio, oprema, mikrofon, pojačalo, ako lupam, neko snima metal gitare i stavi muzikantu koji se ne kapira 57 pod velikim uglom i neki kondenzatorski mikrofon bez ikakvih panela okolo na metar u prostoriji gde se jasno čuje soba. Posle nema nade da se išta učini sa tim gitarama, iako je takva postavka možda sasvim u redu za neki alt rock bend ili šta već. Dakle ČOVEK koji zna šta radi je IMPERATIV, ponoviću, a ne oprema. Neke jako JAKO ozbiljne produkcije su snimljene na opremi koja je tehnički, apsolutno dostupna većini bendova ovde, bar po pitanju snimanja samih instrumenata. Ono što je u deficitu ovde su ljudi koji znaju da miksaju i imaju adekvatne uslove za to. Za mastering se ako treba kasnije može odvojiti od usta pa poslati napolje.

 

Tako da, prvo se gleda ko snima, kako snima, i kako zvuči ono što je snimio, a studio se lako nađe. Onda se gleda ko miksa, kako miksa i šta je miksao, pa ako to nije ova ista prva osoba, onda se nađe druga osoba da miksa album. Onda se ako ima para razmišlja o tome ko masteruje i šta je masterovao pre toga, i to naravno opet ne mora biti ista osoba.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Juce bio jedan drug kod mene u posetu i prezentovao mi je njegovu novu all-in one ponudu:

 

3 Pesme (max 5 dana po 7 sati za snimanje)

 

Mix i Mastering

 

Photo shooting

 

Complete cover artwork (4 strane u boji 4/4)

 

300 gotovo spakovanih, celofaniranih diskova

 

Isporuka gotovih diskova u roku od 14 dana nakon snimanja, komplet za 1800€...

 

Postoje i drugacije ponude za snimanje albuma... ps. studio je u Svabiji, kvalitet blizu profi snimka...

Edited by Assignment

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jok...

 

Ma ovo sam naveo cisto da mozete da uporedite cene... Evo ga link za studio, koji ne briljira bog zna kakvim uredjajima, ali kao sto rekoh, dobar je, pgotovo za tvrdji zvuk... ALL IN ONE STUDIO

 

Takodje sam ovo postovao jer smatram da su takva all in one resenja buducnost... Zamisli koliko treba rada i vremena da sklopis dobar artwork, cak i da si photoshop ekspert... Ovako treba samo da kazez kako da izgleda i gotovo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takva resenja ce najverovatnije dovesti do jos nizeg opsteg kvaliteta, moje licno misljenje. Ne moze jedan covek i da zna da snima, i da miksuje, i da masteruje, i da zna da radi artwork, i da je dobar fotograf. Da bi neko bio zaista dobar u necemu, on mora tome i da se posveti jako puno, a onda se nema vremena za ostalo. Ako se ide svugde pomalo, a nigde u dubinu (kao nas obrazovni sistem na primer) onda ce takav i rezultat biti. Sve po malo, ali nista zaista dobro.

 

Nesto od gore navdenog mora da pati, ako ne i vecina. Naravno, sem ako nije u pitanju tim ljudi, sto sumnjam.

 

PS. ime studija nije nesto privlacno. Vise zvuci k'o slogan brace Kineza iz 70. bloka :)

Edited by H.J

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takva resenja ce najverovatnije dovesti do jos nizeg opsteg kvaliteta, moje licno misljenje. Ne moze jedan covek i da zna da snima, i da miksuje, i da masteruje, i da zna da radi artwork, i da je dobar fotograf. Da bi neko bio zaista dobar u necemu, on mora tome i da se posveti jako puno, a onda se nema vremena za ostalo. Ako se ide svugde pomalo, a nigde u dubinu (kao nas obrazovni sistem na primer) onda ce takav i rezultat biti. Sve po malo, ali nista zaista dobro.

 

Nesto od gore navdeneog mora da pati, ako ne i vecina. Naravno, sem ako nije u pitanju tim ljudi, sto sumnjam.

 

A zasto sumnjas? Naravno da ne radi sve 1 covek, vec njih 4...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...