Jump to content

Istorija Srba


Теша Тешановић

Recommended Posts

hoćemo da diskutujemo o tome odakle smo i kada došli?

 

Ja se nadam da necemo.

 

Bilo bi kolosalno gubljenje vremena. Pokusaj je sigurno plemenitoga kova, ali rec je o tome da nijedan sveCki istoricar, od kako je sveta i veka, nije dohakao toj temi, a rade na tome vec 14 vekova i mozda malo jace. Mislim da je krajnje prepotentno pretpostaviti da bi sacica forumasa na tamo nekom forumu mogla da razresi tu misteriju jednom za svagda. Naravno, o istoriji posle dolaska na Balkan, 'fire away', mada o tome vec ima (indirektno) bar 5 tema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mislim da su Srbi napravili ključnu grešku u 19. veku i kasnije Balkanskim ratovima, kad su krenuli da se šire na jug, umesto na zapad. Došli su u posed teritorija koje nisu naseljene Srbima i bezveze se posvađali sa braćom Bugarima. Ne valja to. Bolje da su išli na zapad, Bosna i Crna Gora su tada bile čisto srpske teritorije. Na kraju je ispao kurac, ostasmo i bez juga i bez zapada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

u mom rječniku, pitanje odakle smo odnosi se na događaje daleke barem 15+ vijekova, al' eto, šta bi bilo da nisi ti tu da mi objasniš neke stvari :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Braca Bugari ?boze..u mom gradu jos postoji spomenik sa dva vojnika cije su puske uperene u Bugarsku...pa to je klalo i silovalo Srbe svakom mogucom prilikom...a posle kad su prodavali svercovanu robu po nasim buvljacima svi smo bratko...

 

Pod 2 -i na jug su nam dali jedva da se prosirimo i jos nam pola oduzeli,znas kolko bi nam dali na zapadu?

Edited by East

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam kao klinac čitao neku knjigu Krvavi Februar koja govori o događajima iz drugog svetskog rata u krajevima oko Niša, Pirota, Leskovca i mogu da kažem da mi je prilično ostalo urezano u sećanje opisivanje mučenja koje su neki bugarski vojnici radili po Srpskim selima, a najupečatljivija scena kada su nekim mučenicima proburazili noseve sa volovskim minđušama i terali ih da vuku teret.

Malo se priča o tome, ali je ceo taj kraj mnogo stradao i zato i dalje mislim da smo posle bitkle kof Velbužda (za vreme mlađanog princa Dušana) verovatno trebali celu Bugarsku da asimilujemo, jer se ispostavilo da su nam Bugari okretali leđa kad god im se pružila prilika, ali ne, mi smo poznati po glupim političkimim odlukama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prince, nismo se mi posvadjali sa Bugarima, nego nas je tuta izdao jer nema obraza, i jos uz to pocinio zlocine, i ne samo da bi se dokazao tadasnjem gospodaru...

 

Ko beše Tuta?

 

Braca Bugari ?boze..u mom gradu jos postoji spomenik sa dva vojnika cije su puske uperene u Bugarsku...pa to je klalo i silovalo Srbe svakom mogucom prilikom...a posle kad su prodavali svercovanu robu po nasim buvljacima svi smo bratko...

 

Pod 2 -i na jug su nam dali jedva da se prosirimo i jos nam pola oduzeli,znas kolko bi nam dali na zapadu?

 

Pa, braća smo izvorno, ali su kralj Milan svojim besmislenim ratom 1885. i njegovi naslednici koji su išli da osvajaju Makedoniju, posejali seme neprijateljstva. Da su Srbi okupirali Bugarsku, i oni bi klali i silovali. Mi smo ista sorta.

 

Ja sam kao klinac čitao neku knjigu Krvavi Februar koja govori o događajima iz drugog svetskog rata u krajevima oko Niša, Pirota, Leskovca i mogu da kažem da mi je prilično ostalo urezano u sećanje opisivanje mučenja koje su neki bugarski vojnici radili po Srpskim selima, a najupečatljivija scena kada su nekim mučenicima proburazili noseve sa volovskim minđušama i terali ih da vuku teret.

Malo se priča o tome, ali je ceo taj kraj mnogo stradao i zato i dalje mislim da smo posle bitkle kof Velbužda (za vreme mlađanog princa Dušana) verovatno trebali celu Bugarsku da asimilujemo, jer se ispostavilo da su nam Bugari okretali leđa kad god im se pružila prilika, ali ne, mi smo poznati po glupim političkimim odlukama.

 

Ja sam odrastao u Surdulici, moja rodbina je odatle. Mog pradedu su ubili Bugari i znam dosta u bugarskim zločinima. Ali, ono što znam je da i četnički zločini nad srpskim narodom nisu bili ništa manji. Ako mi, dakle, Bugari nisu braća, onda ni veliki deo Srba - četničkih simpatizera ne bi trebalo da budu.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa da

Bugari su trebali da budu nasi prirodni saveznici-prvo Karadjordje a zatim i Knez Mihajlov plan o ujedinjavanju svih pravoslavnih naroda Balkana i stvaranja saveza radi konacnog obracuna sa Turcima u kome bi se nasla u Bugarska ;)

Rat protiv Bugara 1885 je bio najobicniji promasaj kralja Milana i jedna neracionalna odluka-treba napomenuti da nas kralj nije cak hteo ni da cuje za pregovore za knezom Batenbergom koji su mu bili ponudjeni vec je jednostavno bez pardona srnuo u rat u kome smo ga ispusili jer je bugarska vojska u tom momentu bila daleko bolje opremljena i organizovana zahvaljujuci ruskom vojnom kadru i tehnicarima koji su bili tu jos od 1878

Inace kralj Milan je u rat krenuo iz straha da posle potpisivanja Tajne Konvencije Srbija bude uskracena za njeno zivotno sirenje ka jugu posto ka severu i zapadu usled Tajne Konvencije to nije bila u mogucnosti

I umesto da udari na jug i Makedoniju koja je tada bila u posedu Turske on je eto udario na Bugarsku i istok-opravdanje je bilo da je ujedninjenje Bugarske narusilo odnos snaga na Balkanu i da su time bili ugrozeni sprski interesi bla bla bal ali koliko ja znam teritorije na jugu nisi usle tada(niti ikada,ako ne racunamo nasilnu okupaciju u dva rata) u novostvorenu bugarsku drzavu

Tuga...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Braca Bugari ?boze..u mom gradu jos postoji spomenik sa dva vojnika cije su puske uperene u Bugarsku...pa to je klalo i silovalo Srbe svakom mogucom prilikom...a posle kad su prodavali svercovanu robu po nasim buvljacima svi smo bratko...

 

Pod 2 -i na jug su nam dali jedva da se prosirimo i jos nam pola oduzeli,znas kolko bi nam dali na zapadu?

 

nas kralj se ozeni kraljicom, pa nas onda napadnu arapi, pa mi platimo vizantiji da nas brani i oni se povuku. onda nas iste decenije napadnu bugari i onda svako ko nadje sekiru ide da pomogne jer bugari su vec dosli na jug i kolju po selima, siluju i ubijaju trudnice... rat je prekinut, toliko se zna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Koga briga za Bugare, jebali su nas u svim ratovima u XX vijeku, što je mnogo mnogo je

 

Nije to bilo 1 na 1 pa ko pokolje njegova đevojka, već su s Ugarima i Hitlerom upadali u Srbiju, neka ga i oni pljagaju

 

nego dajte vi ono o Srbima narodu skoro najstarijem, a batalite ovo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...