Jump to content

Istorija Srba


Теша Тешановић

Recommended Posts

Da videh da je do 1918, ali ok je, pošto od tog perioda do danas sve se može naći na internetu. Uglavnom, hvala, kreće štekanje para.

Edited by Oak

Share this post


Link to post
Share on other sites

@hefest

ne deluje im tako ta prica jer ja znam izvestan broj istoricara i drustvenjaka od kojih ni jedan nece reci da "drzava" u 'srednjevekovna bugarska drzava' ima znacenje "drzava" u 'sjedinjene americke drzave'. to su homonimi. to je primenjivanje savremenog jezika na istorijske pojave. ja ti kazem, nema tu neke diskusije i lepo ti je objasnjeno, procitaj jos jednom deo u vezi s rimom u mom postu

rimska drzavna organizacija se zvala SPQR - "senat i narod rimski", nije se zvala "drzava". te rimske institucije nisu bile u institucionalnom skladu da bi postojao ustavni poredak. rimljani nisu svoju drzavnu organizaciju nazivali drzavom (tipa "dugujem drzavi toliko i toliko", ili "drzava je nalozila to i to"), nego su prepoznavali samo prefekta, senat i ostale pojedinacne funkcije (nisu videli sumu od drveca), a u jezgru svega, vezivno tkivo te organizacije je bio grad rim i to su sve rimski gradski organi nastali u vezi sa gradskim (i plemenskim) svakodnevnim zivotom, tako da je i rim prenabrekli mutirani grad-drzava, odnosno civitas (u prevodu 'gracka raja' odnosno 'gradjanstina'), a ne drzava

nakon rima a pre prosvecenog apsolutizma, nije bilo drzavnije organizacije od rima, rim je cak bio itekako drzava u poredjenju s nekim srednjovekovnim drzavama, ali opet to nije bilo to - dok se neki tamo makijaveliji nisu dopasuljili, neki nastavili taj tok misli, neki vladari se popalili i eto ti to sto imamo danas a sto nazivamo drzavom.

 

srednji vek je dobrim delom eonima bio iza rima, to tek veze sa drzavnoscu nije imalo, a nasa istorija to lepo ilustruje. umre dusan "drzava" pa pa, dodju turci i kazu deste.

Edited by Čarli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Много ће пара ваљати за ово.

Ја сам ископирао прве две књиге. Не оно студентско копирање - 4 стране на 1 лист папира већ рекао да ми увеличају и цепао један према један.

Цена 0.85 по страни, а има од, рецимо, 600-800 страна по књизи. На то додао 400 дин за коричење за оним јебачким златним словима и курцима и палцима...број и назив књиге на хрбату итд.

Типа, за 10000-12000 добијеш све, а за оригинал би пукао много веће паре.

 

Кад будем заграбио неки кеш са стране наставићу да копирам и остатак.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Узео из библиотеке. :bigblue:

Ај видећу сутра да усликам камерицом мада је лоша и курцу не вреди.

 

Ископирао сам и "Лексикон српског средњег века" на ту фору. То је тек перверзија. Око 1000 страна суве дреновине.

Одрадио и "Старо српско рударство", "Историју средњовековне Босне" од Ћирковића и "Историја средњег века 1".

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

A od koga si uzeo original za kopiranje?

Vidim da je original serija 43k, što i ne bi bilo puno da nam je standard kao istorija.

 

U antikvarnicama imas ISN za manje para, i to znatno. Tipa nekih 16-17 hiljada, a imas i na kupindu za te pare. Pogledaj tu.

 

Evo, na primer: http://www.kupindo.com/Enciklopedije/11846373_ISTORIJA-SRPSKOG-NARODA-10-KNJIGA-

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Je l' ima neka knjiga kompletne srpske istorije, naravno da je detaljna i precizna.

Имаш Историја Срба у 2 тома од Јована Деретића немој да ти трују мозак лажном историјом Бечко - Берлинске школе .
  • Upvote 1
  • Downvote 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel to ono

 

Profesor Doktor Primarijus Akademik Magistar Jovan Deretic

Prvi tom Srbi do velikog praska

Drugi tom Srbi od velikog praska do danas.

 

CIP-Katalogizacija u publikaciji akademIske nepriznate biblioteke,znaci Beograd

 

 

Izdavac

SrBska SrBicka Rec

SrBska 12,pored autoperionice Zucka,Serbona

 

Generalni direktor i glavni urednik

Joca Limar

 

Izvrsni znaci direktor izdavacke delatnosti

Sima Kurbla

 

Urednik

Gojko Kurcina

 

Lektura i korektura

Djole Tepsija

Gile Skakavac

 

Dizajn

Serbon Deretic Junior

 

Stampa

Serbonika,Kotez 2

 

 

,deveto izdanje

Tiraz 12

ISBN 999-66-9999-666-6

  • Upvote 3
  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pisao sam vec ovde.

Cudilo me to godinama....Jovan Deretic je svim osnovcima poznat,jer smo iz tih knjiga ucili srpski jezik, i onda odjednom cujem nekakve istorije Srba, Srbice, kurce palce, prvo mislio matori prolupao kad ono medjutim

I bio je jedan od nasih najcenjenijih istoricara knjizevnosti.

Original

http://sr.wikipedia....i/Јован_Деретић

 

 

Fejk

http://sr.wikipedia....ован_И._Деретић

Edited by sale 83 Larry Flynt

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jok bre, opstina Trebinje.Bosna i Hercegovina.

 

http://www.fil.bg.ac.rs/katedre/skjsk/biblio/jderetic.html

 

22. јануар 1934, Оровац (Ораховац) код Требиња – 16. март 2002. Београд

Edited by sale 83 Larry Flynt

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jok bre, opstina Trebinje.Bosna i Hercegovina.

 

http://www.fil.bg.ac...o/jderetic.html

 

22. јануар 1934, Оровац (Ораховац) код Требиња – 16. март 2002. Београд

 

Е јебем ли га, ја знам за овај у Хрватској.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opet mešate babe i žabe. Ja ne znam da li ovde neko uključuje mozak. Kako možeš dovesti u pitaje kontinuitet srpske države. To što postoje neki koji žele to da dokažu(kao Grci, Bošnjaci i mnogi drugi) , a ne mogu je druga stvar. Nama to nije nikakav problem da dokažemo. Odakle si si ti kada poturaš ovakvu glupost? Tirana ili Elbasan?

 

P.S. A vi tupani samo udarajte minuse i dajte pluseve ovima sto lupaju ovakve idiotizme.

 

Iz centra Sumadije, nijednog nesrbina nisam imao u familiji, cistokrvniji Srbalj od tebe. :udri:

 

Elem, da ti prevedem na tvoju razinu razumevanja istorijskih koncepata, to sto su Srbi tokom vremena kreiranja nac. identiteta (dakle 18-19. vek) uneli nasledje srednjovekovnih drzava Srba ne znaci da je nase poimanje Srba kao nacije, sta to znaci i sta obuhvata isto kao sto je bilo kod prosecnog stanovnika Rasa u 10. veku ili stanovnice Lebivrba u 14. veku. Mozemo mi sad da se smejemo Makedoncima kada dizu Aci statue od pedes metara po Skoplju, ili Madjarima kada se okrecu Turskoj kao nekoj pra-matici, ili Crnogorcima sto se vezuju za Dukljane, ali to je zato sto je u 21. veku malo ociglednije obicnom posmatracu da prokljuvi koliko su ta gradjenja identiteta ustvari konstruisane stvari, a ne bogom dane, nego sto je to bilo u 19. veku, kada je skoro cela populacija bila nepismena i mogao si joj mnogo lakse naturiti identitet kakav si zeleo (ako si bio vlastodrzac ili pripadnik elite, naravno). Zamisli da je u 19. veku bia neka malo kreativnija elita u Srbiji na vlasti, pa da su resili da baziraju srpski nac. identitet na trakijcima ili luzickim srbima, ili nekom petom. Lupam sad, ali poenta je da nac. identiteti nisu nesto sa cim se rodis u genima, vec nesto sto usvojis kroz predanje i kulturu i obraz. sistem, a te stvari su vrlo lako manipulisane od strane ljudi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

Cistokrvniji Srbin vala nisi jerbo i ja sam iz centra Sumadije i to iz aristokratske porodice(ako to nesto znaci). Izvinjavam se na gruboj proceni tebe. Molim za oprost jer je to bilo napisano u afektu.

 

Po tom tvom izlaganju da se zakljuciti da ni jedna nacija nije ono sto jeste i da i dalje drzave ne postoje jer se i dalje raspravlja o indentiteu naroda koji ovde zive.. Iz izlaganja Saleta Flinta zakljucak je da drzave ne postoje pre 18. veka sto ja odbijam da prihvatim pod bilo kojim argumentima. Mnoge drzave su pre toga postojale sa svojim uredjenim drzavnim aparatima i sistemima. To sto kaze umro Car Dusan i nestade drzava je takodje velika glupost. Nestala je drzava sto zbog gramzivosti vlastele, a sto zbog najezde Turaka. Isto tako mozemo reci umro Tito i rapade se Jugoslavija sto dalje znaci da Jugoslavija nije bila drzava. Zamena teza za primer u udzbenicima. Ovde vidim gomilu nekih polucinjenica zapakovanih tako da ubede u nepostojanje vekovnih tekovina drzava u celom svetu. Nemam nameru vise o ovome da raspravljam. Slozicu se da se ne slazemo i da se ne mozemo sloziti nikada. Mozda jedino uz neko pivo i uz po neki dim i neku drugu temu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...