Jump to content

Istorija Srba


Теша Тешановић

Recommended Posts

(zato su ljudi u zabludi da ce i amerika "puci", ali zaboravljaju da je amerika osim sto je imperija i moderna suverena drzava sa znacajnim stepenom legitimiteta i vecitim, solidnim tehnkokratskim aparatom pogonjen samoreprodukujucom elitom, znaci moc koja nikad ne umire, kao sto se to gasi jedna dinastija, svrgava monarh ili usled najezde varvara nestaju institucije).

 

Sam da prokomentarišem ovo: mislim da je opstanak SAD kao federacije itekako povezan s njihovom sposobnošću da budu svetski lider. Ako pukne njihova svetska imperija, lako može da se raspadne i sama unija na države koje je čine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cistokrvniji Srbin vala nisi jerbo i ja sam iz centra Sumadije i to iz aristokratske porodice(ako to nesto znaci). Izvinjavam se na gruboj proceni tebe. Molim za oprost jer je to bilo napisano u afektu.

 

 

Znas kako, ako ti za ozbiljno uzimas moju zajebanciju o "cistokrvnoj" srpskosti, i ako smatras da bih se uvredio ako neko pomisli da nisam slucajno srbin (pu pu pu daleko bilo pomerisesmesta), ne bismo se mi slozili ni uz pivo i dim, ne boj se....

A ja mislio da Srbi nemaju svoje plemstvo....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sam da prokomentarišem ovo: mislim da je opstanak SAD kao federacije itekako povezan s njihovom sposobnošću da budu svetski lider. Ako pukne njihova svetska imperija, lako može da se raspadne i sama unija na države koje je čine.

 

Da to nije ipak malo više tvoja lična želja nego rezultat ozbiljnog razmatranja političkih zbivanja u svetu? :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

Znas kako, ako ti za ozbiljno uzimas moju zajebanciju o "cistokrvnoj" srpskosti, i ako smatras da bih se uvredio ako neko pomisli da nisam slucajno srbin (pu pu pu daleko bilo pomerisesmesta), ne bismo se mi slozili ni uz pivo i dim, ne boj se....

A ja mislio da Srbi nemaju svoje plemstvo....

 

Pa gresis da nemaju plemstvo. To sto nemam dvor i krunu ne znaci da nisam potomak srpskoga kneza.

Nisam mislio ni da bi se uvredio ni da ne bi. To je receno za svaki slucaj. I ja sumnjam da bi se mogao sloziti sa nekim ko smatra da je prva drzava nastala u 15. ili 16 ili bilo kojem veku na ovamo. Naravno ako ne bi mudroserisali toliko onda bi bilo sve ok.

Edited by HEFEST

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da to nije ipak malo više tvoja lična želja nego rezultat ozbiljnog razmatranja političkih zbivanja u svetu? :smile:

 

Nije lična želja, prosto Amerika mora da bude svetski lider, ili neće imati svrhu postojanja. Ne vidim zašto inače Kalifornija, Florida ili Teksas ne bi mogli da budu nezavisne države. Isto tako i Rusija mora da bude velika sila (ne dominantna, već obična), da bi uopšte opstala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Isto tako mozemo reci umro Tito i rapade se Jugoslavija sto dalje znaci da Jugoslavija nije bila drzava. Zamena teza za primer u udzbenicima. Ovde vidim gomilu nekih polucinjenica zapakovanih tako da ubede u nepostojanje vekovnih tekovina drzava u celom svetu. Nemam nameru vise o ovome da raspravljam. Slozicu se da se ne slazemo i da se ne mozemo sloziti nikada. Mozda jedino uz neko pivo i uz po neki dim i neku drugu temu.

 

jugoslavija i nije bila prava moderna drzava nego nesto sto se zove 'partijska drzava'. da je jugoslavija bila drzava u punom smislu a ne neki neodrzivi politicki konstrukt (kod drzava uvek treba staviti akcenat na odrzivost politickog poretka, znaci da se nesto *drzi* na okupu) ne bi se raspala. sam sebi upadas u usta.

Edited by Čarli

Share this post


Link to post
Share on other sites

jugoslavija i nije bila prava moderna drzava nego nesto sto se zove 'partijska drzava'. da je jugoslavija bila drzava u punom smislu a ne neki neodrzivi politicki konstrukt (kod drzava uvek treba staviti akcenat na odrzivost politickog poretka, znaci da se nesto *drzi* na okupu) ne bi se raspala. sam sebi upadas u usta.

 

Jugoslavija je nastala 1918. godine i raspala se u Drugom svetskom ratu. Da li je to zato što je između 1918. i 1941. bila "partijska država" i "neodrživi politički konstrukt"?

 

Svaka država je politički konstrukt. Da li je manje ili više održiv, zavisi od toga na čemu njen identitet počiva. Ali opet, koliko god stabilne osnove identiteta da ima, država neće opstati kao samostalna ako za nju nema mesta u dizajnu spoljnog aktera (ili više njih) koji je u datom istorijskom trenutku dominantan u odnosu na nju. Primer Poljske, koja je par excellence nacionalna država sa brojnom etničkom grupom kao stabilnom osnovom, a ipak je doživela 4 podele od strane moćnijih suseda. I obrnuto, država će opstati i bez ikakve osnove identiteta, kao fikcija, ako dotični akter to želi. To je slučaj sa BiH, koja postoji samo zato što su SAD rekle da tako treba. I sa mnogim neuspešnim državama širom sveta danas (tipa Somalija) koje fiktivno postoje, jer su velike sile rešile da je načelo teritorijalnog integriteta neprikosnoveno, čak i kad tog integriteta nema na terenu. Osim, naravno, kad samim velikim silama odgovara da naruše ovo načelo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest HEFEST

Pa nisu oni sa fosila uzimali DNK nego sa zivih ljudi koji danas ovde zive tako da ne moze da bude sa prostora Srbije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

Izgleda sasavo, ali mene ledja vise ne bole. :mhihi:

 

Svet cesto nije onakav kakvim ga mi zamisljamo. Po nasoj istoriji na primer racuna se da smo izgubili kosovski boj ili bar da je bilo nereseno dok Turci kazu da su izgubili i da su pobegli u picku materinu.

  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svet cesto nije onakav kakvim ga mi zamisljamo. Po nasoj istoriji na primer racuna se da smo izgubili kosovski boj ili bar da je bilo nereseno dok Turci kazu da su izgubili i da su pobegli u picku materinu.

 

Zivo me interesuje od kog Turcina si to cuo :P

 

Inace, Turci kazu da je Murat posle bitke jahao bojnim poljem izmedju ranjenika, sagao se da pomogne ranjenom srpskom vojniku, a ovaj ga mucki ubode nozem i ubi ga. :mhihi:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...