Jump to content

Istorija Srba


Теша Тешановић

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 4 months later...
  • 2 weeks later...

Gott erhalte Franz den Kaiser или Боже чувај цара Фрању je химна посвећена Францу II последњем цару Светог римског царства и првом цару Аустријског царства. Химну је компоновао Јозеф Хајдн на текст аустирјског песника Лоренца Леополда Хашке. Прво извођење имала је 12. фебруара 1797. у Бечком позоришту Дворском позоришту на прослави царевог рођендана. Од тад је постала народна и химна династије Хабзбург а од 1826. до 1918. државном химном Аустријског царства, које од 1867. не укључује угарске земље (Аустроугарска).

Верује се да је Хајдн мелодију компоновао под утицајем народне песме градишћанских Хрвата "Стал сем јесем". Химна је мењала текст неколико пута. Мелодија химне је искоришћена као основа Песме Немаца чија 3. строфа данас представља државну химну Савезне Република Немачке и Боже правде државне химне Републике Србије.

 

šta reći sem himnu pisao Poljak

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

no comment?

Realno, ako ćemo pošteno, ovo je toliki promašaj ne zbog onog što je snimljeno nego bukvalno zbog onog što nije snimljeno, a trebalo je. No kad Srbi nešto prave oni ga naprave upravo ovako.

Čak mi se i neke srpske patrijote javljaju sa pitanjem pa šta je posle bilo. Šta je bilo s beguncima, sa muškarcem, sa Darom, gde su, kako su živeli, jel muškarac otišao u partizane, četnike itd

Bukvalno sve što je bitno za Jasenovac do dana današnjega ovde nema: kako su živeli oni koji su preživeli, kako su se jurile ustaše od Miloša do Maksa, kako ih je služba pobila, kako su Maksa ubili njegovim oružjem maljem u vugla, kako neke ustaše služba nije uspela da uhvati, kako su se i oni svetili što atentatima na ambasadore poput Rolovića, što bombama u pozorištu, paljenjem šuma u Dalmaciji, pokušaju atentata na Tita u Njujorku kada su stigli na sprat ispod njega u hotelu u kojem je odseo, kako je nađen Artuković...

Sve prebrutalno zanimljivije od priglupa dva sata kasapljenja, koje čak nije ni kvalitetno snimljeno. Kao da nije ni pogledo Munich (iako nije o nacistima to su trebali snimiti), Šindlerovu listu, Okupaciju u 26 slika, Crne ptice, Lov na jelene...  

Antonijeviću dali 4 miliona evra i on snimi ovo. Srbin.

Sad pročitah da se Lordan Zafranović nudio da snima. Monumentalna greška.

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 hours ago, Srbin Hamza said:

no comment?

Realno, ako ćemo pošteno, ovo je toliki promašaj ne zbog onog što je snimljeno nego bukvalno zbog onog što nije snimljeno, a trebalo je. No kad Srbi nešto prave oni ga naprave upravo ovako.

Čak mi se i neke srpske patrijote javljaju sa pitanjem pa šta je posle bilo. Šta je bilo s beguncima, sa muškarcem, sa Darom, gde su, kako su živeli, jel muškarac otišao u partizane, četnike itd

Bukvalno sve što je bitno za Jasenovac do dana današnjega ovde nema: kako su živeli oni koji su preživeli, kako su se jurile ustaše od Miloša do Maksa, kako ih je služba pobila, kako su Maksa ubili njegovim oružjem maljem u vugla, kako neke ustaše služba nije uspela da uhvati, kako su se i oni svetili što atentatima na ambasadore poput Rolovića, što bombama u pozorištu, paljenjem šuma u Dalmaciji, pokušaju atentata na Tita u Njujorku kada su stigli na sprat ispod njega u hotelu u kojem je odseo, kako je nađen Artuković...

Sve prebrutalno zanimljivije od priglupa dva sata kasapljenja, koje čak nije ni kvalitetno snimljeno. Kao da nije ni pogledo Munich (iako nije o nacistima to su trebali snimiti), Šindlerovu listu, Okupaciju u 26 slika, Crne ptice, Lov na jelene...  

Antonijeviću dali 4 miliona evra i on snimi ovo. Srbin.

Sad pročitah da se Lordan Zafranović nudio da snima. Monumentalna greška.

Film je mogao biti potpuniji, mogao je biti drugacije snimljen, moglo je da se kaze jos mnogo sta, mozda je na kraju ostao nedorecen

ali

buduci da je moja baba prosla isto ono sto prosla Dara iz filma, doduse moja baba je bila godinu dana starija i buduci da sam stotinama puta slusao iz prve ruke 

price ne samo o logoru kao logoru vec i o random pokoljima ustasa, nacinima izivljavanja itd mogu ti reci da sam mnoge scene prepoznao odmah po secanju na price moje pokojne babe

Posto sam odrastao na nasledju prica devojcice koja je odrastala u ndh mogu ti slobodno reci da je film u mnogo cemu verodostojan

do 5 do 8 sam oklevao da sednem da gledam jer sam znao da ce zestoko da me udari i vrati u detinjstvo kada sam sa babom i dedom sedeo ispred njihove kuce i slusao ono sto su preziveli u 2 sv. ratu

Uvek sam se divio babi sto je ostala normalna posle trauma i stvari koje je dozivela od strane ustasa, ja mislim da bih verovatno skrenuo

Mene je film toliko pogodio da sam od trenutka kad je krenula ona kolona na pocetku filma pa do samog kraja plakao 

to je moj utisak sto se filma tice 

  • Like 1
  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj pradeda je stradao u Jasenovcu, a ako bih uzeo i širu familiju, tipa ujake mog oca, brojka u logoru bi dogurala do petoro žrtava. Plus dve ženske žrtve (17 i 18 godina) u dvorištu kuće, dakle tehnički ne u Jasenovcu ali žrtve NDH, dolazi na sedmoro.

Moje dede u partizanima su odradili i odmazdu, tačno prvo su sredili ustašu (muslimana inače, kojih nema u Dari) koji je odveo ljude u logor pa onda i ostale. Tako da činjenično ja to sve razumem, mada nisam imao nikoga da mi ispriča, prosto niko nije preživeo. I mrtvi vađeni iz reke i pokopani u selu, nikad identifikovani i tako dalje.

Pričam isključivo o filmu koji je po meni trebao drugačiji biti. Ti si zapravo dobar primer, ti si bio pripremljen da ga gledaš i znao si šta treba da gledaš, kakve detalje da tražiš, film je za tebe bio podsećanje. 

Ali to nije za prosečnog gledaoca. Prosečni gledalac je loše vođen neukroćenim scenarijem, razbacivanjem suviše likova, lošom režijom itd

Ja bih tražio i više, da ovaj film što bi se reklo se pogleda za 50 godina i neko kaže da je snimljen perfektno. Al nije. Sad guglam i ispade da Zafranović ipak snima, ali dobio je 10 puta manje novca. Čuo i da Kusturica snima.

ja i dalje mislim da je Okupacija u 26 slika bolji film o ustaškim zločinima. Ili da je Fabijan Šovagović bolje glumio ustašu u Crnim pticama. Pa ispada da su Hrvati snimali bolje filmove o ustašama nego Srbi.

čak i Nož bolje prikazuje NDH, filmičnije i raznovrsnije

čak i Antonijevićev Spasitelj je zapravo bolji film.

  • Like 1
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...