Jump to content

Istorija Srba


Теша Тешановић

Recommended Posts

^ da, da... :da:

 

I ja se slazem sa Princom. Prilicno mi je nelogicna prica da su Srbi (Sloveni) pre primanja Hriscanstva bili beda, primitivizam i prljavstina.

Ako prelazak u drugu religiju moze da ima efekat uzdizanja - od osecaja za higijenu i estetiku, pa do sistema vrednosti, kako pokrstavanje nije imalo takav efekat na Cigane?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo za higijenu me posebno nervira, jer je vec dokazano da su paganski narodi veoma drzali do nje.

Cisto telo je bilo vazno iz mnogo razloga.

Opet cu da spomenem Vikinge za koje se smatralo da su bili prljavi i masni a zapravo je skroz suprotno.

 

Sloveni su jedan od najvecih IE naroda, a kao ne zna se nista o njima, bili su prljave svinje i valjali su se po blatu, sve dok nisu dosli Hriscani. Kako da ne.

Edited by Váfuðr

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Feniks: Upravo.

Poenta onoga sto sam htela da kazem je da su i oni primili veru naroda iz drzava u koje su se doselili, u nasem slucaju Pravoslavlje, pa se nisu ni u kom pogledu izdigli; ili, da budem malo "tolerantnija" - nisu se promenili. Isto tako verujem da nismo ni mi.

 

@Varg - Da.

 

Kako ljudi ovde pisu pametne komentare, mogu samo smajli :da: da stavljam.

Edited by Милица

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Balkanu treba poseban identitet, a ne da ga Rumuni uzimaju od romanskih naroda, Hrvati od Vatikana, Bugari od ko zna koga...

 

Makedonci od Aleksandra Makedonskog :) :) :)

 

nesto najsmesnije sto su mogli da smisle, da izvlace svoje korene iz... Necu se ni truditi, smesno je. Pomalo i tuzno.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

"Porfirogenit kazuje da je vladarski sin, koji je Srbe doveo na Balkan, umro

pre najjače bugarske najezde, dakle pre 680. godine, a nasledio ga je sin pa unuk,

pa zatim čitav niz vladara istog reda, ali su istorijski zabeležena samo imena

kneževa Višeslava, Radoslava, Prosigoja i Vlastimira. O vladanju prve

trojice nema nekih posebnih podataka, dok je Vlastimir uspeo izmedju 836. i

852. godine da Srbiju odbrani od Bugara. Vlastimir je bio vrhovni knez, a sinu

svoga vazala, travunijskog župana Veloja, po imenu Krajina, dao je svoju kćerku

za ženu i kneževsku titulu, po kojoj je nastala posebna lokalna dinastija

kojoj su pripadali knezovi Hvalimir i Čučimir. Vlastimirovi naslednici

Mutimir, Strojimir i Gojnik su medjusobno podelili zemlju, ali je Mutimir

kao najstariji sin zadržao vodeću ulogu. I bugarski kan Boris je 852. godine

poražen u pokušaju da pokori Srbiju. Pošto su se u medjuvremenu Vlastimirovi

sinovi medjusobno zavadili i Mutimir nadvladao, mladju braću je poverio

na čuvanje kanu Borisu, dok je Gojnikov sin Petar pobegao u Hrvatsku. Strojimirov

sin Klonimir kao izgnanik oženio je Bugarku visokog roda i s njom

dobio sina Časlava. “Razgranavanje srpskog vladalačkog reda i njegovo rasipanje

odlaskom u susedne zemlje imalo je kasnije nepovoljne posledice. Izdanci

vladajuće dinastije bili su pogodno orudje stranih sila u borbi za uticaj i

vrhovnu vlast nad Srbijom.” Mutimir je vladao do 892. godine, ne dovodeći

u pitanje vrhovnu vizantijsku carsku vlast, ali i nemajući nikakvih problema

s njom, jer nije pokušavala u unutrašnje srpske odnose da se meša."

Vojislav Šešelj "Ideologija Srpskog Nacionalizma"

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jeste smesni, kad cete vec jednom shvatiti da u politici nema prijatelja, svako gleda sebe...nekad ti je u interesu da budes s nekim dobar, nekad ides protiv njega...cist posao, da se tako izrazim. I svi to znaju, svi...osim srba...koji izgleda pate da ih neko voli...i vole o tome da mudruju, pa se medjusobno svadjaju da li treba da lizemo bulju Amerima, EU, Rusima...ili da li je bolje da nas jebu prvi drugi ili treci, kao, manje nas boli kad nas jebe ovaj ili onaj...jadno i smesno...Treba gledati uvek sebe i svoj interes, nema tu ljubavi, ljubav cuvajte za zenu, devojku, sestru, brata...

Ovo je nešto najpametnije što sam čuo u Srbiji, a i sa ostalim tvojim postovima na ovu temu se slažem skroz.

Edited by Arwald

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bi im to mnogo pomoglo. Problem nije u ljudima, već u sistemu. Tačno je to što je Rajs pisao, važi to i dan danas za mane naših ljudi, naših elita ("inteligencije") pogotovo, ali ima i brojnih izuzetaka. Nevolja je u tome što je sistem tako ustrojen da ne dozvoljava tim izuzecima, ljudima koji se od većine razlikuju po retkim vrlinama, da zauzmu prava mesta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma, u običnim ljudima i jeste problem jer da bilo kome od njih ponudiš deo vlasti, ponašali bi se isto kao i sadašnji i tadašnji političari jer u sebi nemaju sistem vrednosti - takav smo narod. Šta mislite ko su bili sadašnji i tadašnji političari pre nego što su se dokopali vlasti - najobičniji nikogovići iliti običan narod. Pogledajte samo koliko je strana Rajs napisao o našim vrlinama (5 strana), a koliko o manama (60 strana). To sve govori.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne moze pravi covek da dodje do izrazaja, ne moze na medije, za to trebaju pare...a uvek se finansiraju, olos...debili, pokvarenjaci...pa se njima lako upravlja, i moze da ih se ucenjuje...pa oni onda rade sta im se kaze...prosto...Ima primera koliko hocete, kakav je sve olos bio u vlasti...i kave su mrlje imali u proslosti...Citao sam dosta o tome...i shvatio da je to tako...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne moze pravi covek da dodje do izrazaja, ne moze na medije, za to trebaju pare...a uvek se finansiraju, olos...debili, pokvarenjaci...pa se njima lako upravlja, i moze da ih se ucenjuje...pa oni onda rade sta im se kaze...prosto...Ima primera koliko hocete, kakav je sve olos bio u vlasti...i kave su mrlje imali u proslosti...Citao sam dosta o tome...i shvatio da je to tako...

 

Čoveče, pa ja se opet u potpunosti slažem sa tobom u svemu i upravo sam to hteo da napišem ali si me preduhitrio i zato od mene imaš 5 zvezdica!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arwald на кога мислиш кад кажеш ''тадашњи'' политичари?

 

Имали смо ми пре добре политичаре, ови сад нису ни за шта, само троше наше паре... И не бих се сложио око овога за систем вредности, треба да дођу прави људи на право место и све би се променило, људи који имају знање и који могу нешто да ураде са овом земљом, али проблем је што не могу доћи и због тога једино решење је сталешка монархија!

Edited by Ф1!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čoveče, pa ja se opet u potpunosti slažem sa tobom u svemu i upravo sam to hteo da napišem ali si me preduhitrio i zato od mene imaš 5 zvezdica!

 

Imao sam negde jedan tekst, mislim da je naslov - Kako unistiti jednu zemlju uz pomoc novca - Genijalan tekst, tacno vidis da se sve tako desava...a vidimo i u svetskoj politici, ne samo kod nas, da su na vodecim mestima , mnogi ljudi koji su u proslosti imali velike mrlje...onda , da im se oproste ti grehovi, oni rade posao, za one koji imaju ogromne pare...i slusaju politicari, naravno...Em im je lepo, biti na vlasti, a ako nesto urade kako ne treba, lete i dolaze drugi...Obicno se i uzmu takve labilne licnosti, ili pokvarenjaci...i tako dalje...

I pitas se onda, kako uvek olos i djubre ispliva a dobar posten covek ne moze...ne daju mu mocnici jer im to nije u interesu!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arwald на кога мислиш кад кажеш ''тадашњи'' политичари?

 

Имали смо ми пре добре политичаре, ови сад нису ни за шта, само троше наше паре... И не бих се сложио око овога за систем вредности, треба да дођу прави људи на право место и све би се променило, људи који имају знање и који могу нешто да ураде са овом земљом, али проблем је што не могу доћи и због тога једино решење је сталешка монархија!

 

Ako si pročitao knjigu od Arčibalda Rajsa: Čujte Srbi! (http://www.scribd.com/doc/179098/Aribald-Rajs-UJTE-SRBI) znaš o čemu govorim kada kažem tadašnji političari. Ako je sve tačno kao što kaže gospodin Rajs, ja ne vidim razliku između, ne političara, već celokupnog društvenog života Srbije tada - 1928. i danas - 2009, osim što tada nisu postojali mobilni telefoni i računari. Zar misliš da su današnji političari glupi i nesposobni? Pogledaj samo kako vešto zgrću pare, a ne rešavaju probleme koje se tiču svih ljudi već samo svoje. Problem je u tome što svi znaju šta se dešava, svi znaju sve "čaršijske priče", a opet se svi ponašaju kao i ti političari. Ono što je najgore, bili ko da dođe na vlast od tih ljudi koji su neiskvareni, a takvih je minimalno, neće moći da se iskaže ili uradi bilo šta od ostale većine koja će da ga sjebe raznim spletkama i ucenama dok si rekao keks jer ta većina NE ŽELI da se promeni.

 

Imao sam negde jedan tekst, mislim da je naslov - Kako unistiti jednu zemlju uz pomoc novca - Genijalan tekst, tacno vidis da se sve tako desava...a vidimo i u svetskoj politici, ne samo kod nas, da su na vodecim mestima , mnogi ljudi koji su u proslosti imali velike mrlje...onda , da im se oproste ti grehovi, oni rade posao, za one koji imaju ogromne pare...i slusaju politicari, naravno...Em im je lepo, biti na vlasti, a ako nesto urade kako ne treba, lete i dolaze drugi...Obicno se i uzmu takve labilne licnosti, ili pokvarenjaci...i tako dalje...

I pitas se onda, kako uvek olos i djubre ispliva a dobar posten covek ne moze...ne daju mu mocnici jer im to nije u interesu!

 

I opet se u potpunosti slažem sa konstatacijom u vezi moćnika koji kontrolišu korumpirane političara svugde u svetu, ali u Srbiji dostiže to takve razmere da će korumpirani političar otići toliko daleko u ulagivanju moćnicima da više ne mari za bilo šta drugo osim za pare, ugodnosti i moć. To je sistem vrednosti o kome ja pričam. Ne kažem ja da krupcije među političarima nema i u najrazvijenijim zemljama ali jebem mu mater ovde će 90% političara učiniti sve da ostavri savo svoju dobit dok drugde će manje ljudi tako nešto učiniti ili uopšte neće (sistem vrednosti).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi Srbi smo neuk narod i to je tuzno u kolkoj meri...Pa samo da smo ucili na istorijskim greskama,pola losih stvari bismo eskivirali minimum. Evo sad cemo lepo da usvojimo statut Vojvodine (!?) ,a vec prekosutra verovatno statut mog ili vaseg stana. I sve to pevajuci! Mi smo jedini narod koji trazi autonomiju od samih sebe! Glupi smo ko kurcina. Mislim,koliko je bilo budala koje su poverovale u pricu o akcijama od soma ekija? Ili o poslovima veka,bescarinskim zonama,belom sengenu...O svim sranjima koje su nas zadesila, pisano je i po 20 godina u nazad! E , tu sad ima mesta i za pricu o sistemu vrednosti. Kod nas je nazalost NIKAKAV. Plasim se da ce,ne samo kod nas,nego i u svetu doci do masovnog sukoba staleza (da se tako izrazim).

U siromasnim zamljama kao sto je nasa ce biti to izrazenije,a verovatno i jedini izlaz za gomilu ljudi.

Neverovatno je koliko ljudi mozes naci koji ce pricati kako Vojvodina nikad nije bila nasa i kako smo je 'uzeli' posle 1. Svetskog rata i svakojake slicne gluposti. Retko ko ce objasniti kako i zbog cega smo je mi 'uzeli'.

Dovoljno je napuniti glavu generaciji koja uci sa wikipedie (ako uopste i uci).

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi Srbi smo neuk narod i to je tuzno u kolkoj meri...Pa samo da smo ucili na istorijskim greskama,pola losih stvari bismo eskivirali minimum. Evo sad cemo lepo da usvojimo statut Vojvodine (!?) ,a vec prekosutra verovatno statut mog ili vaseg stana. I sve to pevajuci! Mi smo jedini narod koji trazi autonomiju od samih sebe! Glupi smo ko kurcina. Mislim,koliko je bilo budala koje su poverovale u pricu o akcijama od soma ekija? Ili o poslovima veka,bescarinskim zonama,belom sengenu...O svim sranjima koje su nas zadesila, pisano je i po 20 godina u nazad! E , tu sad ima mesta i za pricu o sistemu vrednosti. Kod nas je nazalost NIKAKAV. Plasim se da ce,ne samo kod nas,nego i u svetu doci do masovnog sukoba staleza (da se tako izrazim).

U siromasnim zamljama kao sto je nasa ce biti to izrazenije,a verovatno i jedini izlaz za gomilu ljudi.

Neverovatno je koliko ljudi mozes naci koji ce pricati kako Vojvodina nikad nije bila nasa i kako smo je 'uzeli' posle 1. Svetskog rata i svakojake slicne gluposti. Retko ko ce objasniti kako i zbog cega smo je mi 'uzeli'.

Dovoljno je napuniti glavu generaciji koja uci sa wikipedie (ako uopste i uci).

 

Na zalost, sve si u pravu...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi Srbi smo neuk narod i to je tuzno u kolkoj meri...Pa samo da smo ucili na istorijskim greskama,pola losih stvari bismo eskivirali minimum. Evo sad cemo lepo da usvojimo statut Vojvodine (!?) ,a vec prekosutra verovatno statut mog ili vaseg stana. I sve to pevajuci! Mi smo jedini narod koji trazi autonomiju od samih sebe! Glupi smo ko kurcina. Mislim,koliko je bilo budala koje su poverovale u pricu o akcijama od soma ekija? Ili o poslovima veka,bescarinskim zonama,belom sengenu...O svim sranjima koje su nas zadesila, pisano je i po 20 godina u nazad! E , tu sad ima mesta i za pricu o sistemu vrednosti. Kod nas je nazalost NIKAKAV. Plasim se da ce,ne samo kod nas,nego i u svetu doci do masovnog sukoba staleza (da se tako izrazim).

U siromasnim zamljama kao sto je nasa ce biti to izrazenije,a verovatno i jedini izlaz za gomilu ljudi.

Neverovatno je koliko ljudi mozes naci koji ce pricati kako Vojvodina nikad nije bila nasa i kako smo je 'uzeli' posle 1. Svetskog rata i svakojake slicne gluposti. Retko ko ce objasniti kako i zbog cega smo je mi 'uzeli'.

Dovoljno je napuniti glavu generaciji koja uci sa wikipedie (ako uopste i uci).

 

Sve je to istina :no: ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...