Jump to content

Novosadska racija (Racija u južnoj Bačkoj)


Nisko_Se_Mazim

Recommended Posts

Reda je da ovaj dogadjaj ima temu na ovom pod forumu

Pocetkom januara 1942. fasistiski rezim Hortija je doneo odluku o operaciji koja je predstavljala ciscenje Novog Sada od "nepozeljnih elemenata" Jevreja i Srba pre svega

Racija je unapred osmiljena kao svojevrsno "dokazivanje" Madjarske kao Hitlerovog saveznika i trebala je po Hortiju da ucvrsti kredibilitet iste u Hitlerovim savezickim redovima

Kao povod za raciju navodilo se da se pojedini pripadnici partizanskog sajkaskog odreda kriju po kucama pojedinih sprskih porodica(pokazalo se kasnije,docnijim istrazivanjem,da je to bila najobicnija izmisljotina)

Racija je trajala od 21 do 23 januara a zivot u njoj je izgubilo oko 1300(broj nije konacan,priblizan je)Novosadjana koji su prvo svlaceni pa streljani na obali Dunava i potom bacani u ledenu vodu na temperaturi od -25C

Danas predstavlja jebenu sramotu da nijedna ulica u Novom Sadu i ostalim gradovima ne nosi ime po ovom dogadjaju-na novosadskom Dunavskom keju doduse postoji spomenik zrtvama racije a kej gde se spomenik nalazi nosi cini mi se naziv "Kej novosadske racije"

Zacudjujuce je da velikom broju ljudi nije sasvim jasno koja je to racija u pitanju iako otprilike svi Novosadjani znaju koji je to spomenik ali ne i u spomen cega je podignut

 

SPOMENIK_ZRTVAMA_RACIJE_SPOMENIK-ZRTVAMA-RACIJE.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Zacudjujuce je da velikom broju ljudi nije sasvim jasno koja je to racija u pitanju iako otprilike svi Novosadjani znaju koji je to spomenik ali ne i u spomen cega je podignut

Одакле ти ово? Ја нисам ишла од једне и друге особе и правила анкету ко зна, али знају људи, још у основној су нам причали о томе... Ок, не зна свако тачан датум, али зна се зашто је подигнут.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Racija nije počela u NS, tu je samo bilo ledeno finale. Počela je u Čurugu, na Badnji dan 1942. nastavila se kroz celu Šajkašku dan za danom dok nije stigla do Novog Sada.

Staršuter ne seri,jezivo si se prosrao tamo gde nije mesto.

 

Da,da

Procenjuje se da je ukupan bilans svih zrtava bio oko 10000 ljudi :da:

 

To sto ti ne razumes sta je satira to je tvoj problem,hteo sam da ukazem da iko ko dodje u novi sad ili iko ko prodje pored tog spomenika nigde nista nemoze da nauci i normalno je da misli da su etiopljani

 

Pa istina je da cak i ljudi iz NS-a ne znaju dosta o ovome

A u pitanju je ipak dogadjaj koji zasluzuje da se pominje ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sto ti ne razumes sta je satira to je tvoj problem,hteo sam da ukazem da iko ko dodje u novi sad ili iko ko prodje pored tog spomenika nigde nista nemoze da nauci i normalno je da misli da su etiopljani

Daj, klinac, to što ti misliš da je satira je ustvari sarkazam ali to se nije učilo u školi u srećnim devedesetim. Još jedan Kuretov klinac.

Nije normalno da prolaznik pomisli da su Etiopljani jer postoje table sa imenima žrtava.

Novosadjani znaju čemu je posvećen spomenik,učilo se i u školi redovno o tome a to što se danas ne uči barem u novosadskim školama ide na sramotu nastavnika koji nemaju nimalo osećaja za grad u kojem žive.

Mi,mislim na te generacije odrasle u socijalizmu,smo znali sve i o streljanju u Kragujevcu i Kraljevu jer je to bilo i pitanje dobrog vaspitanja da se pamte takve tragedije našeg naroda a ne samo režimska propaganda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hortijevci su u ovoj raciji pohvatali samo zidove uglavnom.mrzim kada nas srbe trpaju u isti kos sa jevrejima,treba da se zna koliko je tacno jevreja a koliko srba navodno ubijeno.inace novi sad je bio prepun jevreja pre drugog svetskog rata.ne pokusavam da branim hortijevce ali realno oni ovde nisu ucinili veliko zlo srpskom narodu i nisu ucinili realno neko zlo

Share this post


Link to post
Share on other sites

A u Curugu sta je bilo? Tamo nikad nije bilo Jevreja, a sta su radili? Daj ne budi smesan, to se zna, to nisu price od pre 800 godina, pa da moze tako da spekulise sa tim. Zar mislis da porodice ne znaju da su im clanovi poubijani?

Ja znam da je jedan hortijevac, inace predsednik opstine u to vreme, ubio mog pradedu, i to iz cista mira, covek je isao ulicom i ovaj ga je dohvatio s ledja i zaklao :mrtav: i nije odgovarao pred zakonom za to, normalno je nastavio da zivi. A kad ga je moja prababa pitala sto je to uradio, rekao je "Zato sto sam bickas" (nesto tipa "covek koji vesto barata nozevima/ koljac" nisam sigurna, ne znam madjarski)

I to nije bio izolovan slucaj; ako im je ovo bila "svakodnevna aktivnost", mogu misliti sta su radili kad organizuju raciju. A uostalom u kojoj drzavi predsednik opstine zakolje nekog na ulici, pa makar i najgoreg zlocinca, i ne odgovara za to? (A moj pradeda, kao i jos gomila ljudi, su bili "zlocinci" jer su bili Srbi)

I ti tu gamad branis?

A znam mnogo ljudi koji u porodici imaju takvu pricu slicnu ovoj, uglavnom svako koga znam da je generacijama u Vojvodini, ima takav jedan slucaj u siroj familiji.

Ma super su hortijevci, divni su... Jesu, za streljanje.

 

I ok je prica protiv negativnog uticaja Jevreja itd, ali ako su tolike zveri, a bili su zveri (jadne zveri, vredjam ih poredeci ih sa ovim psihopatama), ne treba rec jednu reci u njihovu odbranu. (mislim, ne volim ni ja Jevreje, ali ne bih mogla da ih bacam pod led. Pa cak ni ove hortijevce ne bih mogla da bacam pod led, to je bolesno sadisticko izivljavanje, koje je, po mom misljenju, cak mnogo gora patologija od samog ubijanja)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ok je prica protiv negativnog uticaja Jevreja itd, ali ako su tolike zveri, a bili su zveri (jadne zveri, vredjam ih poredeci ih sa ovim psihopatama), ne treba rec jednu reci u njihovu odbranu. (mislim, ne volim ni ja Jevreje, ali ne bih mogla da ih bacam pod led. Pa cak ni ove hortijevce ne bih mogla da bacam pod led, to je bolesno sadisticko izivljavanje, koje je, po mom misljenju, cak mnogo gora patologija od samog ubijanja)

 

Imam utisak da hoces da kazes da ih treba ubiti na neki drugi nacin ali svakako ubiti...

...Jevreje :uhoh:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neeee, nisam to htela da kazem :) tako se nekako zajedno upakovalo.

Pazi, da su Jevreji "klan", jesu. To znaju i oni koji su protiv antisemitizma. Da se medjusobno proteziraju, da na nejevreje uglavnom gledaju kao nizu rasu, i to su sve cinjenice. Cinjenice su i da su Askenazi (bogati Jevreji) zapaliili za USA i ostavili ovde Sefarde (siromasne) da crkavaju na pravdi Boga, a danas glume mucenistvo nad njihovim zrtvama. Ali ne mislim da ih treba ubijati, zaboga! Mislim da je dovoljno biti svestan sta rade :da:

Rekla sam da ih ne volim, a ne da ih mrzim, ima razlike.

 

A sto se ubijanja tice, kad izuzmemo sad pricu o genocidu, i pogledamo ubistvo kao ubistvo: ko je bolesniji, onaj koji te ubije metkom u celo ili onaj koji te baci pod led na -25, kolje, secka satima, itd...?

Nadam se da sad shvatas sta hocu da kazem, ja sam pogresila jer sam nekako zbrzala taj deo price ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neeee, nisam to htela da kazem :) tako se nekako zajedno upakovalo.

Pazi, da su Jevreji "klan", jesu. To znaju i oni koji su protiv antisemitizma. Da se medjusobno proteziraju, da na nejevreje uglavnom gledaju kao nizu rasu, i to su sve cinjenice. Cinjenice su i da su Askenazi (bogati Jevreji) zapaliili za USA i ostavili ovde Sefarde (siromasne) da crkavaju na pravdi Boga, a danas glume mucenistvo nad njihovim zrtvama. Ali ne mislim da ih treba ubijati, zaboga! Mislim da je dovoljno biti svestan sta rade :da:

Rekla sam da ih ne volim, a ne da ih mrzim, ima razlike.

 

A sto se ubijanja tice, kad izuzmemo sad pricu o genocidu, i pogledamo ubistvo kao ubistvo: ko je bolesniji, onaj koji te ubije metkom u celo ili onaj koji te baci pod led na -25, kolje, secka satima, itd...?

Nadam se da sad shvatas sta hocu da kazem, ja sam pogresila jer sam nekako zbrzala taj deo price ;)

 

E zato te toliko volim :pivopije:

 

Edited by Feniks .

Share this post


Link to post
Share on other sites

hortijevci su u ovoj raciji pohvatali samo zidove uglavnom.mrzim kada nas srbe trpaju u isti kos sa jevrejima,treba da se zna koliko je tacno jevreja a koliko srba navodno ubijeno.inace novi sad je bio prepun jevreja pre drugog svetskog rata.ne pokusavam da branim hortijevce ali realno oni ovde nisu ucinili veliko zlo srpskom narodu i nisu ucinili realno neko zlo

 

Kako te nije sramota da sa takvim neznanjem lupetas?

Sto se tice Curuga, skoro cela familija mog decka je pobijena, ostali su mu samo otac i stric jer su bili na salasu pa Madjari nisu mogli da dodju od njih zbog snega ali da bude ironije i sluge madjari su ih cuvali...Dakle, zaklani su skoro svi, a Srbi su.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma, jebalo se Hitleru sta se ovde dogadja, imao je mnogo vecih problema, a Srbija je za njega ionako tad vec bila neprijateljska teritorija. Uostalom, za njegove planove i rat koji je vodio, sacica Srba koju bi postedeo ovde je bila potpuno beznacajna. Ali, ova tema nije Hitlerova racija :D

Inace dodatno zlo je bilo sto su i partizani ubijali one Srbe, a i ostale, koji im nisu bili po volji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...