Jump to content

Prognan


Slava

Recommended Posts

Ne zameramo ti na tome, jer nije bilo upitno dali će do toga doći, već je samo bilo u pitanju vreme kada će neko to da se zapita.

Ali pre svega, ne možeš da se baziraš samo na nazivu EP-a i jednoj pesmi, da bi shvatio tematiku i poruku toga, moraš da poslušaš EP u celosti i da obratiš pažnju na tekstove svih pesama.

Nadalje, ne radi se o tome dali smo mi hrvati ili ne i dali ste vi srbi, niti općenitu među nacionalnim odnosima. Dovoljno je da pročitaš opis “spota”, kako si rekao, i trbalo bi da shvatiš poruku koju nosi, a koji zapravo i nije spot nego samo video koji je sastavljen od autentičnih snimaka iz jasenovca, i služi samo da bi još bolje dočarao poruku pesme, a to su patnje i strahote koje su ljudi tamo i na sličnim mestima doživeli i ne samo srpski narod, koji je ne osporivo bio u velikoj većini tamo, već i svi ostali koje su te nedaće zadesile i da se to ne zaboravi i da se nikad više ne ponovi!

 

Ukratko: Poanta je bila da se ne zaborave ovakve strahote koje su se dešavale, ne samo u jasenovcu nego i na mnogim drugim mestima širom sveta, ne da se ne oproste, nego da se NE PONOVE!

S obzirom da smo sa ovih prostora, jama se učinila prigodnom temom za tu poruku, ali isto kao što ni I. G. Kovačić u svojoj poemi nije imenovao niti jednu stranu, tako ni mi ne stavljamo konotaciju na određenu stranu, već naprotiv, pokušavamo je još više učiniti svevremenom…

Edited by Slava
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Хвала на одговору.

Текстове на жалост,нисам могао да ишчитам јер не могу да их нађем нигде на нету а ни из самих песама не могу баш да докучим речи јер вокал и није баш толико разговетан,како је описано у оним рецензијама.Не сумњиво говоре о патњи (најблаже речено) али ми није био јасан однос вас из бенда према тим грозотама с обзиром да сте припадници народа чији су појединци то извршавали па ми није била нај јаснија порука коју шаљете,првенствено народу који је претрпео највеће жртве у том егзодусу (тј, нама) а затим и својим сународницима.

На крају си написао да не стављате акценат ни на једну страну па је то баш и разлог зашто све ово за мене има двоструко тумачење,чисто да не буде неке забуне.

Такође си споменуо да покушавате да је учините СВЕВРЕМЕНОМ али са аспекта народа чији су претци тамо побијени и народа који је поднео апсолутно највеће жртве то никако не сме да буде "шаблон" за све народе и сва времена јер ништа слично томе није забележено да се десило нити било кад у прошлости нити ће вероватно икада више да се догоди у некој будућности (и не дао Бог да се то понови). А све то само због чињенице да су сви ти страдалници и мученици који су тамо оставили своје животе били бестијално побијени само због тога што су били то што јесу-Срби,Јевреји,Роми.

У сваком случају,извињавам се што сам био оф топик али осећао сам ужасно велику потребу да ово прокоментаришем и да дефинишемо све ово јер се ради о једној врло осетљивој политичкој и националистичкој теми (како за нас тако вероватно и за вас) која се,ето,нашла чак и на музичком форуму а све у циљу да људи не би погрешно тумачили вас,вашу музику и оно што вас је мотивисало у прављењу исте.

Поздрав

Share this post


Link to post
Share on other sites

Имали су неколико наступа по Србији. Задњи у Апатину (4. фебруара), где је извођена песма Сеча Кнежева (иначе 4. фебруар је годишњица истог). Није упитно које су они националности :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...

Evo, izgleda da se naš EP "Jama" svidio ljudima pa sa zadovoljstvom mozemo reci da je osvojio Editors choice award i 28. poziciju od 100 najboljih black metal albuma i osvojio je nagradu za Najbolji CRO Black Metal album.

 

http://www.bestblackmetalalbums.com/prognan_jama.php?&search=prognan&exact=1

 

Evo i trackliste za prvi naš album:

 

1. Breaking of Nations

2. Traitors Tongues

3. Cold Stones are our Graves

4. Stratište

5. Sodden Trenches for Serene Martyrs

6. Sveti i Prokleti

7. Death of Republic

8. Where You Come From Is Gone...

 

Edited by Slava

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 3 weeks later...

Evo i preview trake "Stratište" koja je nasa najduza stvar ikad napravljena, oko 13 minuta traje. Isto tako se nadam da ce neki ljudi i prepoznati melodiju koju cuju na sredini preview (barem se nadam).

Isto tako, ova stvar zadrži segment jedne od najboljih poema ikada napisanih "Plava Grobnica."

 

https://soundcloud.com/prognan/strati-te-preview

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 9 years later...
  • 1 month later...

Evo i prvi singl sa nadolazećeg albuma.

Album će pratiti priču o jednom vojniku koji je prošao užase 1. Sv. rata, od početka (o kojem govori ispod numera), pada Beograda, Golgote do Solunskog fronta i povratka nazad. Davno nekad sam naišao na jednu sličnu priču koja mi je godinama ostala u glavi.

No, zadovoljstvo mi je predstaviti taj novi single kodnog imena 28061914 ;)

Zivili!

Edited by Slava
  • Like 1
  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Zadovoljstvo mi je predstaviti cover za nadolazeći album pod nazivom "Naši Životi Više Ne Postoje" koji izlazi 2023. godine.

 

spacer.png

 

Na CDu će se naći još 15ak cover artwork za kompletan booklet na kojima će biti svakakvih informacija, kao i tekstovi.

Pošto je ovo konceptualan album, naći će se i kompletna priča s albuma koja se maltene čita kao novela.

Biti će još mnoštvo drugih stvari, ali o tome više u budućnosti.

Nadam se da vam se sviđa!

  • Like 1
  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
4 hours ago, Haos sam ja said:

Super muzika, kompetentna svirka, jedino mi se vokal ne sviđa, nije kalibra da isprati muziku koja zvuči veoma konkurentno svetskim bendovima.

E pa to sam ja kriv, ali ajde, makar sam dobro komponovao i odsvirao 🙂
Sa glasom je ideja bila da prati odredjene elemente radnje, nekad je promukao, nekad je dublji, nekad je junacki nastrojen... naravno, znam da je ovo vrsta vokala koji ti se ili svidja ili apsolutno ne. No, u svakom slucaju, ako ikad bude bilo drugog albuma, definitivno cemo poraditi na tome. Zivio!

Share this post


Link to post
Share on other sites

On 1/10/2023 at 4:27 PM, Slava said:

E pa to sam ja kriv, ali ajde, makar sam dobro komponovao i odsvirao 🙂
Sa glasom je ideja bila da prati odredjene elemente radnje, nekad je promukao, nekad je dublji, nekad je junacki nastrojen... naravno, znam da je ovo vrsta vokala koji ti se ili svidja ili apsolutno ne. No, u svakom slucaju, ako ikad bude bilo drugog albuma, definitivno cemo poraditi na tome. Zivio!

Meni je i vokal top, drago mi je da nije u maniru danasnjih generickih bm vokala. Samo mozda malkicemanje procesora sledeceg puta. 😄 

Share this post


Link to post
Share on other sites

On 1/17/2023 at 9:38 PM, Kumodraski Vo said:

Izgasiran je album, sviraju mi se nabadacki momenti i oni zenski vokali, kad ce svirka neka?

Hvala, kolega! Svirki nece biti u skorije doba, treba nam sad pauza nakon ovakvog albuma. A i ovo nam je vise nesto kao hobi i strast, no vec smo dobili dosta poruka za svirku, cak su nas i neki festivali zvali... ko zna, mozda nekad i bude toga 🙂

 

On 1/17/2023 at 10:14 PM, kuruz said:

naručio CD

 

file.jpg

Upravo booklet odradjen i poslato na print. Nadam se kroz 10ak dana da saljemo, bas ima dosta narudzbi - zacudjujuce dosta!

 

On 1/18/2023 at 2:25 PM, [Nocturno] said:

Meni je i vokal top, drago mi je da nije u maniru danasnjih generickih bm vokala. Samo mozda malkicemanje procesora sledeceg puta. 😄 

Sad ako ti kazem da nema toliko procesuiranja, znam da ces misliti kako lazem, ali stvarno je tako. Vecinom sam dobio tu "boju" spajajuci visoke s niskima pa izgleda kao da je dosta plugina na njemu, ali zapravo nije. Isto tako, kao sto sam vec naveo, sto vise ide album, drugacija je boja glasa... Cilj je bio da pokazem tu napetost, bol, jad i ravnodusnost na kraju jer je stvarno vojnik prosao pakao... Sad, nekome se svidja, nekome ne - ali dobro je sve to uzeti u obzir za mozda neko buduce izdanje.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Evo neke od recenzija za album:

SMP: https://www.serbian-metal.org/recenzije/31197/prognan-nasi-zivoti-vise-ne-postoje/ 85 %

Metalbite: https://metalbite.com/album/49617/prognan-naši-životi-više-ne-postoje 8.8

Metal Storm: https://metalstorm.net/pub/review.php?review_id=18187 8

Hellchery: http://www.hellycherry.com/2023/01/prognan.html (Nema ratings, ali cini mi se da je dosta visoko 😄 )

HeavyMetal Danska: https://heavymetal.dk/anmeldelse/prognan-nasi-zivoti-vise-ne-postoje 8

Kraykulla: https://kraykulla.wordpress.com/2023/01/18/review-prognan-nasi-zivoti-vise-ne-postoje/?fbclid=IwAR0iLxbE6LLf9RB-LYG6JKZkRgMD6eThGZmg1fQ1BYhgedGK1inJeb6kb3I 10

Jos cekamo neke recenzije, ali zasad dosta visoko rangira album, cak i mnogo vise nego sto smo ocekivali.

 

CD su  stigli i spremni za slanje...

spacer.png

 

 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...