Jump to content

Prognan


Slava

Recommended Posts

11 hours ago, Slava said:

Hvala puno, ljudi!

Zanima me, posto je bend zaradio poprilicno novaca s ovim izdanjem, jel ima mozda zainteresiranih da napisem pokoju o tome? Ne znam jel ostali bendovi prate ovaj topic, siguran sam da bi im moglo pomoci u vezi njihovih izdanja... Ne znam koliko to u biti i zanima ljude.

Evo mene zanima da čujem nešto o tome. Definitivno je ovaj album dosta dobro ispraćen na ovim prostorima, za BM kriterijume naravno, pa bi svakako bilo interesantno da napišeš iz svoje perspektive šta je tome doprinelo, osim kvaliteta samog albuma jelte. Da li ti je privatni posao kojim se baviš (ima o tome da se pročita diljem interneta, da ne idemo sad na tu stranu i da čuvamo privatnost) pomogao da se malo pogura priča u vezi Prognan?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema potrebe za intimom, iako sam planirao odvojiti svoj personalni život od benda, svi koji su pisali recenziju su koristili moje ime i prezime bez ikakvoga ustručavanja.

 

No, idemo o tome.

 

Ako nekoga zanima, evo malo poduži post o samoizdavaštvu, bendu, novcima itd.

 

Krenuvši da smo napravili album na kojem smo planirali zaraditi nula dolara, u oko 3 mj. smo prodali preko 3000 $.

 

3000 $ nije mala stvar, znam kako je nama bilo kad smo tek počinjali prije 15ak godina i znam da bi mnogim bendovima ta lova dobrodošla, pa čisto da malo obrazložim kako je potencijalno do tog došlo.

 

Pošto je meni pozadina u marketingu i tome svemu, malo bih razložio razmišljanja o pozitivnim i negativnim stranama ovoga svega, kao i o izdavaštvu i albumima.

 

Prije nego počnem detaljizirati o štivu, moram samo reći da imam iskustva s marketingom, kao i to da imam izdavačku kuću koja ima distribuciju posvuda na planeti (EU, Azija, Afrika, Australija, Amerika). Iako je u pitanju druga branša i drugi stil muzike, princip je otprilike isti ili donekle sličan.

 

Zapravo, ovaj album je i rađen baš iz toga razloga jer sve do sad što sam radio s muzikom je bilo vezano za novce i ovo je prvo nešto što, nakon ko zna koliko godina, da sam stvarao baš sebi za dušu, bez rokova i bez ikakvoga uplitanja materijalnog. 

 

Napisavši to, kad je krenula prodaja, počeo sam to sve voditi kao što vodimo svoju firmu koristeći alate koje bih koristio za svoju izdavačku kuću. To nije potrebno da se radi, no u ovome sam preko decenije pa mi to sve olakšava put, a i dolazim do potrebnih informacija.

 

Isto tako, ovaj album nema veze s tom firmom, nije korištena mreža distributera iz te firme niti je na bilo koji način povezan s njom, čisto da i to napišem. Ovo gore je navedeno čisto da znate da nisam tudum po tome pitanju.

 

Elem, da ne idem u krajnosti. 

Moja zapažanja kako je do toga došlo:

 

- TEMATIKA

 

Baš sam nedavno slušao Centurion bend za kojeg nikad prije nisam čuo. Traka se zvala "Janjičar." Iako nisam neki veliki fan heavy metala i tih vriskova i toga svega, prva misao što mi je pala na pamet je bila:

"Jebem ti, treba o ovome napraviti album."

 

Mislim da sa tematikom našeg prvog albuma su ljudi, koji možda prije nikad nisu niti slušali black metal (mada bih radije rekao ekstremniju muziku jer mi nismo samo black metal band) ili ih nije niti zanimao bend, dali priliku i poslušali nas. Tematika kao takva je jako malo iskorištena lirički na ovim prostorima - što je meni JAKO ČUDNO - i mislim da je ljudima "leglo" da je napokon nekakav bend napravio konceptualni album o tome i to

 

- DOBAR ALBUM

 

Kako bi Englezi rekli: "Ne valja trubiti si svoju trubu", no mislim da smo napravili stvarno dobar album. Tematika kao tematika je samo mali komad mašinerije, da je album bio sranje - ne bismo mi prodali apsolutno ništa. Sama ta priča o živim instrumentima, način na koji je napisan i sve to je doprinijelo njegovom identitetu. Naravno, mišljenja su kao guzica i svako ima jedno, no u globalu mogu to reći.

 

- ETNO ELEMENTI 

 

Nekako sam se i držao po strani koliko sam zapravo želio koristiti etno elemenata na ovom albumu, no mislim da je to bio jedan od ključnih razloga prodaje istoga, pogotovo što se tiče stranaca. S ovim albumom, iako ima upliva tih kultnih bendova, usudio bih se reći da smo stavili karte na stol: "Mi smo balkanski bend, dolazimo s Balkana i ovako zvučimo."

 

Domaćim ljudima je super kad čuju staru neku narodnu (dobili smo jako puno poruka i emailova od ljudi i čuđenja otkud smo tu baš iskoristili), a strancima je taj sam zvuk egzotičan i privlačan. To sam shvatio još u svom prvobitnom poslu da im je taj naš etno prizvuk jako privlačan i prijazan uhu. 

Od stranaca dobijamo poruke non stop o zvuku trube i takvim melodijama, a truba je korištena zapravo samo u 2 trake na albumu.

 

- VIZUALNI IDENTITET

 

S ciljem je rađeno da svaki singl mora biti popraćen vizualno kako treba i spada. Možda je to samo mali komadić svega, no rekao bih da svaki komadić je bitan i dodaje određenu boju kompletnom muralu. 

 

- RECENZIJE

 

Jako puno CDa smo slali svima živima koji su se odazvali na naš email voljni da odrade recenziju. Nismo nikako uticali na finalni proizvod niti se i jedan dolar dao da bi se ta ista recenzija digla. Samim tim što niti jedna nije ispod 8 - i to je nagnalo neke ljude koji čitaju taj portal da nas poslušaju.

Imam kompletno razrađenu analitiku i SEO da vidim od kuda mi koja "mušterija" dolazi na website, koliko ostaju, koja je traka najviše slušana itd. Sve mi je to bitno za buduće retargetiranje potencijalnih slušalaca. 

 

- JAKI YOUTUBE KANALI 

 

...koji su uploadali album. Ponajviše BMP, no sad će i ostali dignuti ga. U startu je odmah više ljudi čulo za nas i pitalo da se otvori bandcamp na kojem se može kupiti album. Jedan od ključnih faktora u početku ciklusa prodaje albuma.

 

- PRODUKCIJA

 

Eto teme koja donosi sranja. Mislim da je produkcija albuma bitna, a to ne pišem samo zato jer dolazim iz mainstream svijeta.

Prije nego sam počeo raditi biznis s kojim se prvobitno bavim, imao sam trenutak u životu u kojem sam morao odlučiti da li želim da mi to bude hobi (i zadržim ljubav prema muzici) ili želim da mi to bude posao (i potencijalno narušim tu ljubav). Ako želiš da ti to bude posao, onda ti je cilj maksimizirati sve svoje moguće vrline i kriterije dignuti na što veći nivo kako bi mogao doći do što više ljudi koji bi te slušali.

Hobi je hobi - izdaješ albume koje ti želiš i to radiš jer to voliš i nije ti bitno od toga stvarati za život.

 

I u jednom i u drugom slučaju ćeš imati fanove koji će te podržati, razlika je samo u kojoj količini će tih fanova biti. Stoga, produkcija albuma je bitna da se zapravo sve čuje i "osjeti", a da je to i dalje metal i ima tu žestinu. To smo sve mogli napraviti jer...

 

- VLASNIK STUDIJA

 

Pola godine produkcijski raditi na albumu je suludo što se tiče Balkana jer ne znam niti jedan studio da bi to radio (a da te ne bi odrali), no vlasnik sam studija i mogao sam si uzeti koliko god je vremena potrebno. Treba mi solo violončelo - dođi u studio kod mene odsvirati. Dodatni ženski vokali - dođi kod mene u studio. Treba mi 30 ljudi za hor, znam ih i mogu ih platiti i snimiti.

 

Mogao sam dosnimavati, nasnimavati, presnimavati koliko god me bila volja. Ne samo to, već imam i gomilu ljudi s kojima sam prije surađivao koji su mi nasnimili u svojim kućnim studijima što god mi je trebalo.

Znam da sam po tom pitanju blagoslovljen i da 99 % bendova to nema niti si može priuštiti, no tehnologija je toliko napredovala danas da doslovce nasnimiti kvalitetno možeš 80-90 % u svojoj sobi.

Miks i mastering je druga priča, no nasnimiti "in the box" može svako od nas, postoji o tome 2356532 tutorijala na internetu.

 

Baš sam se nedavno čuo sa ljudima koji miksaju metal albume (dosta veća imena), miks se plaća 5000-10000 eura po albumu. Doslovce kod nas se mora dignuti kredit za to, a niko normalan neće to uraditi (mada znam bendove koji su to zapravo i napravili) jer nema šanse da će ikad te novce moći vratiti nazad.

Ponavljam, znam da sam po tome blagoslovljen.

 

 

NEGATIVNE STVARI:

 

- CD

 

Otprilike za 100 komada digipack sa 4 stranice (8 strana) je 500injak eura. Što je ok, imaš svoj CD i nemaš izdavačku kuću koja polaže prava na tvoj master. Problem je što smo mi napravili prvi batch tih CDa i poslali ljudima, kao i za recenzije da bi onda opet ljudi krenuli naručivati i morao se napraviti novi batch. Pošto je Uskrs i prije toga je bilo još praznika, to se sve odužilo i ljudi postaju nestrpljivi, a ti si na milost i nemilost tih CDa koji ne dolaze.

 

Druga stvar, jako puno se CDa vrati nazad (pogotovo iz Srbije iz nekog razloga). Ti opet taj CD moraš poslati jer je ta osoba to platila. Po svakom slanju ti izađe 5.5 eura poštarina. Nije puno bilo takvih slučaja, no dovoljno da ih se zapiše. Ima to svoje prednosti i svoje mane.

 

- VOĐENJE 

 

...a pod tim mislim vođenje svega: inventure CDa, komunikacija s fanovima, održavanje socijalnih stranica... Znam da se to nekim ljudima ne da i u potpunosti ih kontam. Meni to nije problem, volim imati taj nekakav malo prisniji odnos s ljudima. 

 

To su mi zapravo jedine negativne strane svega... zasad.

 

KAKO MOJ BEND MOZE DOĆI DO TOGA?

 

Ovo je zapravo razlog zašto sam krenuo pisati ovo sve. Jako, jako, JAKO puno kvalitetnih bendova ima na Balkanu koji razvaljuju koliko dobro zvuče i sviraju, no ne znaju biznis stranu svega. A nažalost, živimo u vremenu u kojem je bitnije biti bolji biznismen nego muzičar. Ovo dole što ću napisati može nekim ljudima biti jasno, a nekima totalna nepoznanica. Ono što je fascinantno je da je većini ljudi s kojima sam pričao, a da su s našeg prostora - nepoznanica.

 

- POZNAVANJE MATERIJE I MARKETINGA

 

U biti, nisam nešto puno vremena se posvetio tome, no zbog godina iskustva sam u par dana plasirao album za kojeg bi mi prije trebali mjeseci, a i pitanje je jel bi to dobro uradio. Postavljen mi je YOUTUBE ID za sve trake (zarada preko youtube - dugacka tema za pisati, a već je ogroman post), za streaming sam samo okačio i nisam ga ni dotaknuo jer nekako mislim da nema tu nešto previše ljudi za slušanje pa se nisam fokusirao na to, kompletna metadata mi je sredjena i album je prijavljen u američki BMI za zaradu tantijema.

 

Kažem, nisam nešto previše gurao album, no sve je odradeno dosta taktički.

 

Sad smo izdali novu traku koja koristi staru kozacku melodiju na Ukrajinskom, bend 1914 nas je odmah objavio na Facebook I na instagramu i tu smo dobili 400 novih ljudi koji su nas zapratili. Pošto smo CD makli za kupnju, od toga je prodano u 2 dana 100 dolara digitalnog albuma. Ne želim reći da je to planski odrađeno...ali planski je odrađeno 🙂

 

Sad će krenuti dosta velika youtube kampanja u kojoj sam po prvi put uložio novce. Plan je da na utrošenih 500 eura se vrati minimum duplo. Još bi i više moglo se zaraditi, no mi smo bend koji nema tekstove na engleskom i po tom pitanju nam je smanjeno tržište. No ne želim da mi ovo bude glavni posao, više mi je zabavno raditi i vidjeti dokle mogu događati ovo sve bez ulaganja suludih novaca.

 

- VLASNIK SVEGA - NAJVEĆA PREDNOST

 

Od početka sam rekao da ovaj album neće izaći niti za jednog izdavača. Ja kao vlasnik izdavačke kuće vam govorim da je to najveća glupost koju možete napraviti - potpisati za nekoga čisto da potpišete ili zato jer ćete dobiti 100injak CDa. U 500 eura uloženih možete zaraditi oko 1500-2000 eura, zavisno od koliko košta i koja veličina fanova ga kupuje.

Uz toliko youtube kanala koji svi imaju email adrese i koje možete kontaktirati i dati im album za upload, ne doći do tog broja ljudi (a da zvučite makar pristojno) je meni nešto što bi me stvarno natjeralo da se češkam po glavi. Koristimo čistu matematiku.

Da bi došao do 2000 eura prodanih, moraš naći 100 ljudi kojima ćeš prodati CD.

Naš album na jednom youtube kanalu ima skoro 45.000 pregleda. Mi smo odavno prešli tu brojku. Da sam ranije počeo koristiti marketing, siguran sam da bih bez problema došao do 5000 dolara prodanih CDa i downloada. Problem je gore naveden što se tiče tih CDa.

Ono što mi je stvarni drago je da metal zajednica i fanovi benda su jedni od najzagrizenijih fanova koje sam vidio. Količina emailova, slika, poruka koje smo dobili je strašno velika. Ta ljubav koju oni imaju kad zavole bend je strašna. Mi smo ne znam koliko besplatnih CDova poslali ljudima koji nisu u mogućnosti kupiti CD I oni sami su nam poslali ko zna koliko članova jer im to znači da jedan bend uradi takvo nešto. I meni bi isto značilo da sam u njihovoj koži.

 

- PLASMAN NA TV

 

Eto totalna nepoznanice kod nas. Začudili biste se koliko briefova znaju izdavači dobivati za potražnju nekog heavy metal benda ili metal benda za seriju, tv show ili nekakav film. Moj bend u to ne može ući jer je previše ekstreman i nemamo liriku na Engleskom jeziku. No dosta bendova na Balkanu ima i može to iskoristiti. Iako nisu možda izdani, velika je razlika između izdavača i publishera. Ti i dalje možeš biti vlasnik master prava, a koristiti publishera da te zastupa baš iz tog razloga za plasiranje na tv.

Količina ljudi koji dodju slušati bend na streaming i youtube je nenormalna nakon što im traka završi u nekoj seriji ili nečemu. Definitivno nešto što bi domaći bendovi trebali istražiti.

 

Eto, dugačka tema. Definitivno bi bila duža, ali ne želim udaviti ljude.

Cilj mi je otvoriti fejsbuk grupu za bendove pa možemo detaljnije o tome. Ne znam koliko bi se to isplatilo.

 

No, nadam se da će ovo nekome makar malo pomoći.

 

  • Like 4
  • Upvote 9

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Pozdrav, ljudi!

Objavili smo na youtube kompilacijski album. Otprilike 15ak godina benda. Neke stare trake, neke nove, neke neizdane, sve nanovo snimljeno.

Isto tako smo odradili i prvi green screen studio photosession i bilo je jako zanimljivo.

Koga zanima za čuti, poslušajte na ovom linku: 

 

Živi bili! 🫡

  • Like 2
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
6 hours ago, Dinarski Ratnik said:

Još nam je jedan klasik na putu, izgleda, i to već ovako brzo. Ovako neumoran rad je za svaku pohvalu.

Kad radiš posao kojim se bavim, biti brz je nešto što moraš biti u startu kako bi se i mogao baviti tim poslom.

Bend nije svirao 10 godina, nakupilo se tu dosta inspiracije i svega. Materijal je kompletno gotov za četiri albuma, što je i bio plan od početka snimanja "Naši Životi Više Ne Postoje" albuma. U početku je bilo trilogija, no shvatili smo da nema šanse to sve ispričati kroz tri albuma, tu ogromnu priču koju imam u glavi.

Ostaje to sve samo snimiti, što se polako i radi. Išlo bi i brže da se ne mora snimati hor, gudači, solo instrumenti i to sve.

Kad se završe ta četiri albuma i priča zaokruži, to je to što se tiče benda. Nema planova za nove albume.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pretpostavljam da je to što ste studio only bend takođe pomaže.

18 hours ago, Slava said:

Kad se završe ta četiri albuma i priča zaokruži, to je to što se tiče benda. Nema planova za nove albume.

Odlično. Bolje je to nego da se povampirite i živite od stare slave kao mnogi bendovi danas.

U svakom slučaju, sve vam najbolje želim jer je jasno da ste jedan od najboljih domaćih bendova trenutno.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

21 hours ago, Grobodan said:

A mene bas ova hiperprodukcija odbija. Odlican je album, nema potrebe za brdom novih izdanja odmah za njim.

Nema se vremena na raspolaganju, ili će se završiti albumi sad ili neće nikad. Ti onda slobodno uzmeš pa poslusas ga za godinu dana 😄 

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

spacer.png

" 'Moj oče, 20 godina sam čekao da ti nađem grob...' je rečenica s kojom je završio naš prvi album.

Decenijama nakon "'Naši Životi Više Ne Postoje" i ogromnog rata koji je zadesio državu, stanje nije ništa bolje.  Nakon tolike pogibije naroda, vlast su zauzele hulje i nitkovi.
Na teritoriji Balkana se nalaze mnoge nacije koje su "ujedinjene" pod zastavom prijašnje Kraljevine SHS, a tadašnje Kraljevine Jugoslavije.

Tri prijatelja, tri različite nacije - Srbin, Hrvat i Nijemac - upoznaju se u školi i završavajući je između njih se stvara prijateljstvo.
Jedan od trojice čak postaje islednik i pratnja starijem inspektoru u policiji u Beogradu.

Prvi slučaj kojem nazoči će ga nenadano baciti u mrežu špijunaže i natjerati ga za preispitivanjem vlastitog identiteta.
Sam put i traganje za istinom će ga odvesti iz Beograda u Zagreb, te isto tako i u Beč.
Neopisivi zločini koji su se dogodili u prošlosti ponovo dobivaju glas sadašnjosti i ono što otkriva će ga protresti do same srži.

Tri prijatelja, njihova potraga za istinom i vlastitim identitetom u tmurnom dobu dok se sjene mogućeg rata nadvijaju nad državom i njima samima... hoće li njihovo prijateljstvo izdržati potencijalni novi veliki rat?"

"Sjene Nad Balkanom", naš drugi album je direktan nastavak prvijenca "Naši Životi Više Ne Postoje" i govori o tmurnom razdoblju Balkana između 1934.-1941. godine.

"Na stranu produkcija i snimanje, pokušali smo muzički uhvatiti duh tog vremena. Pošto ne možemo prikazati ništa vizualno (a pod nastavkom rečenice ne računajući muziku albuma), na albumu ćete moći čuti dosta audio senzornih podržaja, a pod tim mislimo dosta zvukova i dijaloga prikladnih tom vremenu, dok je sve smješteno u 3D prostor kako bi se dobilo na još većoj dubini albuma. Nešto kao prilagođeni Dolby Atmos, bez korištenja navedenog.

Po prvi put ćete imati i odglumljenih dijaloga između protagonista albuma i osoba koje upoznaje kroz priču. Isto tako su unajmljeni i pravi "glasovni glumci" kako bi se dobilo još više na imerziji. 

Čak je i sama muzika albuma napravila blagi preokret kako bi pratila duh tog vremena.

Iskreno, mogu reći da je ovo pravi pravcati nastavak prvog albuma i nešto što sam siguran kako se do sad nikada nije napravilo na Balkanu, a čini mi se i šire. Cilj nije bio napraviti samo album, već maltene predstavu koja će se odvijati u stereo prostoru i kojoj ćete vi moći nazočiti u prvom redu."
Kob

Drago nam je predstaviti vam cover za "Sjene Nad Balkanom", našeg drugog po redu albuma. Pripremite se za nastavak priče o familiji, o sinu i majici, o neraskidivoj vezi između oca i sina koje čak ni smrt ne može rastaviti.

Snima se od 2. m. ove godine, a izlazi pocetkom 2024. U biti, album je napravljen maltene kao predstava, miksano u 3D Dolby Atmos radi bolje imerzije. Cilj je što bolje prenijeti to doba i slušatelja "ubaciti" kao da se on/a nalazi tamo, u tom dobu i prolazi sve što protagonist prolazi.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

15 hours ago, Slava said:

"Na stranu produkcija i snimanje, pokušali smo muzički uhvatiti duh tog vremena. Pošto ne možemo prikazati ništa vizualno (a pod nastavkom rečenice ne računajući muziku albuma), na albumu ćete moći čuti dosta audio senzornih podržaja, a pod tim mislimo dosta zvukova i dijaloga prikladnih tom vremenu, dok je sve smješteno u 3D prostor kako bi se dobilo na još većoj dubini albuma. Nešto kao prilagođeni Dolby Atmos, bez korištenja navedenog.

Ovo je nešto kao QSound? 🤔

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 hours ago, WIZARD OF GORE said:

Ovo je nešto kao QSound? 🤔

Morao sam izguglati da vidim haha

Da, nešto slično tome, mada je prilagođeno za stereo tako da se simulira dubina i visina. Stvarno nije loše za raditi, ali uzima doslovce tonu i tonu vremena jer moraš konstantno automatizirati jer dolazi do gubitka zvuka, a mjeri se u metrima (recimo da ti ide iza glave 12 metara, zvuk se dosta izgubi, a ti recimo želiš da se čuje u daljini).

Nadigradjeni atmos za stereo ja to zovem haha

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Imamo dva nova singla:

Marseljski Atentat s kojim počinje album:

A drugi singl je malo drugaciji:

 

 

Na prijašnjem album sam napravio malu "grešku",  a ta greška je bila da sam napisao 50ak stranica priče koju sam planirao pustiti uz CD "Naši Životi Više Ne Postoje.." Međutim, pišući tu novelu sam spojlao priču drugog albuma pa je nisam mogao pustiti u javnost dok ne izađe "Sjene Nad Balkanom" album.

Ono što se kod ljudi sviđalo s prvog albuma je atmosfera pa sam odlučio otići korak dalje i još više pokušati uhvatiti atmosferu 30ih godina. Ne samo s ovom drugom trakom već i s kompletnim albumom - nema više 50ak stranica novele,  ali zato ima dosta pisanja prije početka trake. To je tu za ljude ako žele ući dublje u priču i saznati više.

Naravno nije se moglo samo s black metalom uhvatiti duh vremena pa će tu biti i raznih podžanrova karakterističnih za to doba - kako kod nas, tako i izvana. Prvi put zapravo radim album u kojem su tekst i muzika potpuno podvrgnuti priči što je zapravo ispalo mnogo teže nego što sam mislio, ali ekstra je osjećaj kad sam preslušao album od početka do kraja. Da si ne trubim trubu previše - zaista sam mnogo ponosan kako je sve ispalo.

No, previše pisanja - uživajte!

Nadam se da će vam se svidit' to sve što smo zamislili sa "Sjene Nad Balkanom" albumom.

 

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...

Odličan je novi album. Meni još zanimljiviji nego prvi, zaista se proširila paleta pa sad imamo i dosta nekih vanmetal uticaja ali su svi u kontekstu osnovnog narativa i koncepta i samo dodaju fine začine. Ima doduše i delova koji neće leći svakome (neko repovanje u jednoj pesmi, oni neki sinematični delovi itd.) ali meni upravo ti delovi album i čine interesantnim dodatno iako nije svaki eksperiment uspešan. Naravno, one tvrđe pesme prilično kidaju i da nije tako džaba ovi ukrasi. @Slava svaka čast, imaš na šta i biti ponosan, zvuči kao da je baš mnogo truda i vremena uloženo u ovo.

Treba ovo dosta da se sluša jer ima raznih detalja ali na prva 2 slušanja mi ovo mnogo bolje leglo nego prvi album koji je takođe bio odličan.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 hours ago, Haos sam ja said:

Odličan je novi album. Meni još zanimljiviji nego prvi, zaista se proširila paleta pa sad imamo i dosta nekih vanmetal uticaja ali su svi u kontekstu osnovnog narativa i koncepta i samo dodaju fine začine. Ima doduše i delova koji neće leći svakome (neko repovanje u jednoj pesmi, oni neki sinematični delovi itd.) ali meni upravo ti delovi album i čine interesantnim dodatno iako nije svaki eksperiment uspešan. Naravno, one tvrđe pesme prilično kidaju i da nije tako džaba ovi ukrasi. @Slava svaka čast, imaš na šta i biti ponosan, zvuči kao da je baš mnogo truda i vremena uloženo u ovo.

Treba ovo dosta da se sluša jer ima raznih detalja ali na prva 2 slušanja mi ovo mnogo bolje leglo nego prvi album koji je takođe bio odličan.

Hvala puno! Jeste, dosta je truda u album ubaceno i odradjeno, možda čak i previše kad pogledam koliko mi ie trebalo da se to sve smisli i završi. No ovaj album je zapravo "stil i zanr" koji sam želio odraditi i na "Naši Životi Više Ne Postoje", no bojao sam se da je to previše za prvi album.

"Sjene Nad Balkanom" je maltene kao film ili predstava...jos bih ja tu elemenata dijaloga i filma ubacio, mo posto je ovo prvo nesto ovakvo odradjeno kod nas (a nisam bas cuo niti dalje da je takav narativ i album s glumom i muzikom iz filma urađen), malo sam i smanjio te elemente koliko sam planirao da ih bude.

Treći i četvrti album će definitivno imati toga više jer radnja to dopušta, a isto tako I dopušta povratak etno elemenata. Kad se sagleda priča drugog albuma, baš se vidi kako etno priča tu ne bi legla.

Znam da se neće svima svidit', no ne želim se više ukalupljivati sa žanrovima. Priča je previše ozbiljna, pogotovo treći i četvrti album te ne može se odraditi sve u jednom žanru, potrebno je više.

No hvala puno, baš mi je drago što ti se svidio album jer obožavam kako je sve ispalo!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Već četiri puta sam preslušao album u celosti (drugačije i ne može) i meni je ovo savšenstvo, jedan od najboljih metal albuma svih vremena i defintivno album godine.
Sve vreme dok slušam pred očima mi je film.

Znam da treba da izađu mnogi albumi od kojih se dosta očekuje i koji će biti sigurno dobri i odlični, ali ovaj neće nadmašti.

" Za Sve One Koji Su Hrabri Samo Kada Ginu" tek sada dobija svoj smisao. Kad je izašla na YT bio sam u fazon šta je ovo kog vraga?

Share this post


Link to post
Share on other sites

8 hours ago, Divlji Tigar said:

Već četiri puta sam preslušao album u celosti (drugačije i ne može) i meni je ovo savšenstvo, jedan od najboljih metal albuma svih vremena i defintivno album godine.
Sve vreme dok slušam pred očima mi je film.

Znam da treba da izađu mnogi albumi od kojih se dosta očekuje i koji će biti sigurno dobri i odlični, ali ovaj neće nadmašti.

" Za Sve One Koji Su Hrabri Samo Kada Ginu" tek sada dobija svoj smisao. Kad je izašla na YT bio sam u fazon šta je ovo kog vraga?

Hvala puno, bas mi je drago to pročitati! Tu sam baš i ciljano stavio kao singl baš da ljudi čuju kako će ovo biti malo drugačije od prethodnika.

Na kraju je bilo bitno to sve povezati u smisljenu pricu, a isto tako I sa prethodnikom pa su zato neke trake drugačije jer sam pokušao uhvatiti to razdoblje kroz muziku, a pogotovo zato jer sam i želio da to sve bude kao da gledaš film 🙂

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...