Jump to content

Kako formirati rack (studijski i binski)


Recommended Posts

Ovako posto vidim da ovde ima dosta ozbiljnih momaka :rolleyes: mislim da je vreme da podelimo iskustva sa rack efektima,dodacima itd.

Evo ja nabavih gitaru koju sam hteo i pojacalo koje sam hteo i prvo sto mislim da mi treba je ovo www.furmansound.com pa pl-plus c(ne radi mi clipord pa nemam copy link).Sta imate/planirate da imate u ''ormanima''?Vasha iskustva sto studiska sto binska?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nesho, zavisi sta hoces da imas u racku (u kafanu gracku :D ), ali recimo mogao bi da zbavis ISP Decimator, stimer, i EV Harmonizer ako zelis do jaja kvalitetne efekte :P

U sustini, kad vec imas glavu, ne treba ti preamp i snagas (posto gomila likova koji grade rack sve imaju u racku, znaci ne glavu, vec pre i power odvojeno).

 

Inace, sto Dersu rece, nema greske sa ovim furmanom, ako postujes svoju opremu (i ako je skupa) i imas pare - uzimaj. On ti stiti opremu od skokova/padova napona i ostalog, u sustini to je stabilizator.

Edited by H.J

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja planiram da uzmem procesor u recku, od T.C. Electronics-a, ubija kako radi. I furacu midi kontoler za njega, pored foot switcha, od pojacala, koje je vec trebalo do sada da stigne.....

 

Uh probo i ja G major sabija kako radi ...bolji od svakog foot koji sam probao...

 

Vas dvojica izmislili rupu na saksiji :lol: .

 

Probajte onaj krs zvan G-Force :pivopije: .

Edited by Kalifa nad kalifama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Clavia nord electro 2

Clavia nord lead 2x

Korg triton rack

behringer ultralink 882

neki Alesis midiverb

neki apc smart ups

.

.

.

dosta

za live :)

sto je najgore, sve to nije ni skupo... do 1500...

al bi me mrzelo da nosim na svirke...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm... Ne bih preterivao... Kad bi preterivao, trebalo bi mi dva, tri ormana :)

 

Vec imam rack, doduse od dva mesta i popunjen je mojm bas glavom Trace Elliot AH200. Planiram Alesis midiverb, a mozda bi uzimao onaj gore Furman stabilizator... Ili nesto drugo... Pojma nemam. Nije skupo... Zao mi je smo sto moj rack nema vise mesta... Posto bi midiverba morao drzati van racka kad bi ga kupio.

 

Uzgred, dobra ideja za thread. Cudno da se niko ranije nije setio...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uh probo i ja G major sabija kako radi ...bolji od svakog foot koji sam probao...Ja posle ovog stabilizatora gledam da uzmem neki noise gate kazu rechi hvale za ovaj ISP decimator al mu on nekako vishe dodje za studio nego za svirke:(

 

Moj rack:

 

Mesa Boogie 2:90 Amp

Mesa Boogie Triaxis V 2.0 Preamp

TC Electronics G Major

Fuhrmann PL Plus II stabilisator

 

E sad - razmisljao sam o ISP decimator je najbolji, ali - ne mozez ga programirati, tj, ako ga nastelujes da skida prasinu u high gain zvuku, on ce to isto raditi ako saltas u clean mode i unistice ga, tako da je on dobar za svirku koja zna samo jedan pravac... Tako da si u pravu, decimator je vise za studio gde mozez da stelujes...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wtf ?!? Ne skida to nikakvu prasinu. Nema veze kakve je forme signal, cist ili klipovan (distortiran). Samo mu smanjuje amperazu. Git it?

 

 

Obzirom da imas setup ko Petrucci nekad, verovatno i sviras JPM-100 ili EBMM Petrucci?

Edited by Kalifa nad kalifama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne, ne sviram Ibanez JPM, vec furam ESP M II custom...

 

Meni je npr. Rectifier Kanal u Triaxis prilicno prljav a preko effekt uredjaja (pre toga sam imao Intelliflex, sada ovaj G Major) sam imao Noisegate koji se steluje preko db, znaci stavis ga na taj nivo gde zatvara dok ne sviras, jer se o tome radi - pogotovo kada sviras stakkato note... Ali, kao prvo unistava zvuk kome onda fale visoke i srednje frekvencije... Taj Noisegate ili Hush kod Rocktron moze da se programira ali je loseg kvaliteta...

 

Ako znas kako to moze najbolje da se resi, daj da cujem, jer me nervira a nisam electronic freak tj, nemam pojma o amperima ili drugim zajebancijama - kako najbolje resiti taj problem? Svi pricaju da je ISP Decimator najbolji, ali sam skeptik upravo zbog toga sto ne moze da se programira, a ja koristim u setu, min 15 razlicitih zvukova kod kojih je nivo noise-a uvek razlicit - od nikakvog, preko malo, do mnogo u Rectifier kanalu... Hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam prolupao sinoc, umoran bejah. A i neku sljivu sam ljustio. Totalno sam skontao da (iako pricas o ISP decimator-u) pricas o atenuatoru (tipa THD HotPlate i te fore). Pardon. A sto se tice noise-gate sprava, ima ih raznih. Ja ih slabo koristim, nemam potrebu za tim na gajbi. A ne sviram za javnost ovih dana. Onaj Boss NS-2 mi savrseno radio posao doduse. Nema on veze opet sa kanalima ili cistim prljavim zvukom posto ga ja stavljam o'ma iza gitare pre bilo cega drugog. A ne u FX petlju ko neki. Ako imas puno suma u Triaxis-u, vreme je da ga neko pogleda. Lampe su moze biti u kurcu. Ili je neka prosvirala, ili je stara ili ima previse gaina. Probaj da experimentises sa lampama, ako pak nemas nove lanpe mozes samo da prebacujes ove koje su vec unutra sa jedne lokacije na drugu. Ono, rotiraj ih okolo, pa prosviraj, pa opet. Ako neki Boogie pravi sum, uvek je u ptianju feler, Boogie je dizajniran da cuti dok ne odsviras nesto. Ne sme da ima (prakticno) nikakav sum, koliko god gain-a da odvrnes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nekako kod nas mi je rack uglavnom ono, ljudi imaju neki masivan procesor za gitaru pa ga stave u rack da izgleda lepše! :bigblue: Dobro, lakše je često za transport, ali mislim da ideja o "rack"-u loži gitariste a retko kad ima opravdanja za to.

Prvi problem je u startu što smo mi unikatna zemlja u kojoj su na sve strane preampi u ponudi, od digitalnih sprava do ozbiljnijih, a nigde poweramp-ova. Dakle, skoro niko ne pravi varijantu baziranu na preamp + poweramp. Svi idu unaokolo sa nekim procesorima ili preampovima i onda ih bodu u preamp ulaz od pojačala ili u FX return. Onda eventualno ugrade taj jedan procesor u kutiju i kao, eto rack. Drugi scenario je da neko ima lampašku glavu pa bi da ubode neki efekat u send-return, pa ajd, eto tu jednu spravu stavi u rack. Ali pošto u većini slučajeva ne vidim da postoji ikakva midi kontrola nad kanalima u samoj glavi, cela stvar se pretvara u skakutanje unaokolo po pedalama, jer treba tri puta pritisnuti da bi se sa lead tona sa delayeom preško na clean sa chorusom. Naravno stvar postaje komplikovanija ako je tu još neka boost pedala i wah pa to ide ispred preampa glave.

 

Elem kao što je možda i jasno, ja ne vidim praktično nikakav razlog za rack u Srbiji, bar sa obzirom kakva je situacija na terenu i šta sve ljudi trpaju u te iste rack-ove. Rack možda ima smisla samo ako su u njemu sledeće stvari: (varijanta sa glavom, ne preamp + poweramp)

 

- Neka digitalija za prostore i ostalo

- Ako je potreban wah, možda bolje rack wah

- mesto da se postavi tih par pedala koje se koriste pre preamp-a, kompresor, boost itd

- napajanje za više stvari

- neka od sprava koja na osnovu izabranog midi patch-a menja routing, isključuje i pali pedale, menja preset na digitaliji itd. Tj mozak

- Neki pedalboard kontroler za pod nogu, ali dobro, to ne ide u rack

 

Eto to je sad onako jedan smislen rack da funkcionalno može da se koristi sa jednakom lakoćom kao i neki običan floor procesor. I onda shvatite da treba da za svirku pred 200 ljudi gde će vam neko staviti 57-icu i nešto uraditi sa tonom, dobro ili loše, nosite kutiju, glavu, i ceo ovaj rack i kao super otpakuj spoji zapakuj itd. A svirke nisu baš svaki dan. I onda neko dođe sa pedalom, i kombo pojačalom, tonac ima bolji dan, mikrofon se nađe pod boljim uglom, i bend zvuči bolje nego vaš sa sve tim rackom glavom i kutijom.

 

Rack je realno u Srbiji za ljude koji jako često Gig-uju i to u ozbiljnoj varijanti, ili imaju opasan suvišak novca. Kod nas samo narodnjaci i ovi tezga svirači imaju opravdanje da vuku tako nešto.

 

Neka moja logika:

Digitalni preamp u solidstate ili eventualno neko neutralno lampaško pojačalo i to je to

Lampaški preamp može i nešto za pod Boogie V Twin ili H&K sa još par pedala u lampaško ili solid state pojačalo. Delay, nešto za volume boost, chorus.

Lampaška glava i kutija sa dve tri pedale za delay, chorus i boost.

To su mi neke varijante koje imaju logike. Solid state amp, suprotno očekivanjima, nekad može da da bolje rezultate nego lampa, naročito kad se u njega naguravaju neke digitalne sprave koje kombinuju lampa preamp i digitalne efekte. Iako samom sviraču može manje da se dopadne ton, to ume da da jedan jasan, definisan transparentan ton, koji je toncu super. Nema "masti" ali leži u zvuku benda.

 

Stavljanje više sprava u rack mi je na ovo overkill, postaje jako nepraktično za kontrolu menjanje preseta itd.

Edited by Dushan S

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo da napomenem, mada je to Dutji jasno, ali drugima mozda nije, iako vecina pojacala (integrisanih, znaci preamp+poweramp sto ce reci 'glava') nema MIDI kontrolu za prebacivanje kanala na pojacalu (ako uopste imaju vise od jednog kanala) uglavnom od davnina imaju foot controller za prebacivanje istih koji se steka u 'footswitch' obelezen ulaz na glavi. Taj ulaz za nozno prebacivanje je najobicniji momentary ili latch switch (tehnicka omladina zna o cemu pricam) i postoje komercijalne sklopke gde na ulaz te sklopke dovedes MIDI signal a izlaz(i) iz te sklopke se odvedu na ulaz za foot-controller na glavi. Time je moguce kreirati kompletan tonski patch preko MIDI-ja ukljucujuci i diskretnu promenu kanala na pojacalu. Na kraju krajeva, na zapadu sve tako i funkcionise, retko koje pojacalo ima MIDI kontrolu kanala, zakljucismo. Te sklopke doduse nisu preterano jeftine a potreban je cesto i specijalan kabl izmedju sklopke i glave koji aktivira kanal. Zato sto se proizvodjaci ne sluze standardima, i cesto se drukcije aktiviraju kanali i medju pojacalima iste firme (case in point, Mesa Boogie imaju jedno 4 razlicite varijante u zavisnosti od perioda kad je pojacalo pravljeno). Sve to moze da se skrpi relativno jeftino ako je coveku svirka posao. Oni Behringer podni MIDI kontroleri su jeftini i cujem relativno pouzdani, izaberete jedan ali vredan multi-efect procesor (profesionalnci cak i tu koriste razlicite procesore za rzlicite efekte jer nisu svi najbolji efekti spakovani u jedan procesor jedne firme) i sve se to poveze jos i sa prethodno opevanom sklopkom za menjanje kanala putem MIDI-ja, i there you go. Sve pod jednim dugmetom.

 

To je to.

 

 

cfx4_hi.jpg

 

 

Stoti put ponavljam, nije mi jasno kako nema tu neko da pravi sve te igracke, pre 20-25 godina bilo je da se napravi sta god hoces. Svako je imao ortaka koji se time bavi. Ako imas preamp u rack-u, sto kaze Dutja, a fali ti poweramp, izmeris rack, limar ispresavija lim, napravi se kuciste i unutra neki privatnik ili ortak napravi power amp. Pa sve sto treba za najminimalniji power amp je napajanje (trafo i 4 diode cirka), dva podnozja za lanpe, dve lanpe, volume pot, svetleca dioda, power on switch, izlazni trafo i saka pasivnih komponenti za kontrolu kola i neka varijanta da se to pricvrsti na kuciste (PCB ili turret ili PTP). Wtf. Delovi 25-50 Eura max, plus limar plus ruke. Limaru se odma da 5 kucista da presavije, bice jeftinije po kucistu. Ma kapiram da bi me doslo sve to zajedno sa limarom do 50 Eura po powerampu, naplatim 150 Eura i dajem garanciju 5 godina. Sem na lampe, to je potrosna roba. Kad se covek organizuje i ima sve delove i alate (ne treba nista besno) mogu da se sklope 2-3 takva (vrlo prosta ali jebitacna) pojacala dnevno. Za osam sati rada. Znaci 200-300 Eura sam dobar na kraju dana (ako to naravno prodam). Za poweramp van rack-a treba jos uracunati drveno kuciste. Cuj drveno, nesto postojano i jeftino. Nego nece bre niko nista da radi vise izgleda.

Edited by Kalifa nad kalifama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nego nece bre niko nista da radi vise izgleda.

није бре, ју гат ит ол ронг. дигли лимари ''руке'' и отишло све у курац.

 

него, агро ПРС-а. ја сам добио утисак да је та џитра у махагониЈ или махагониЈ + јавор топ варијанти за неку хај тек свирку. да нема свој карактер попут страта или лес пола, те да није баш наклоњена ''икспрешн'' варијанти - кабл + појачало. шта кажу власници?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ne znam nijednog od hi-tech djitrista da svira PRS. Uglavnom pop-rock varijante. To mi je uvek bilo sumljivo, kako bre nema nekog poznatog shreddera da svira PRS?

 

Kabl + pojacalo varijanta je takodje sirok pojam. Ekspresivnost instrumenta je lako uociti i razluciti kada je u pitanju neizoblicen (clean) signal koji prolazi kroz vrlo jednostavno pojacavacko kolo sa minimumom alteracije izvornog signala. Cim se prebacis na 'prljav' kanala, pogotovo kod modernijih pojacala, druga prica. Drugim recima, mozda kod nekog starog Marshalla ili Hiwatta ili Voxa (sve sto radi u A klasi je lakse za zamijetiti) i cujes dramaticnu razliku cak i na prljavom kanalu jer su u osnovi pojacavacka kola relativno prosta. Kod modernih pojacala tu ima toliko pizdarija da samo pojacalo jednostavno formira ton preko originalnog signala koji se vise i ne razlikuje preterano od gitare do gitare. Naravno, primeti se razlika izmedju Strata i Les Paula recimo (zbog tipa magneta i dramaticno drugacijeg drveta i izvedbe) ali se recimo mnogo teze primeti razlika izmedju Les Paula i PRS-a posto koriste vrlo slicne materijale, elektroniku i konstrukciju. A ako ti treba malo vise expresivnosti, korigujes na gitari ili jos bolje na pojacalu. PRS su sasvim sigurno expresivni instrumenti, bez daljnjeg. Bar onoliko koliko i Gibson. Fora je da u toj direktnoj varijanti djitra-kabl-pojacalo danas samo blues i jazz svirka imaju smisla, kad je u ptianu expresivnost. Rock i kompleksnije i teze svirke su previse kolorizovane i samim pojacalima koja se danas koriste (Boogie, Diezel, THD, Bogner, VHT ovo ono) i kasnije produkcijom.

 

Na kraju krajeva jedan primer. Sedi mi tu iza ledja IIc+, Holly Grail of all things amplifying. Taj navodno ima najjaci clean kanal u istoriji covecanstva (mada isto tvrde i za njegov rhythm i lead kanal wtf). Bilo koju gitaru da ukljucim u taj clean kanal, zvuk jebe dadaiju. Jes', drukciji je, ali uvek konstantno jebe dadaiju. Ne ukljucujem tu neke Jolane, ali ukljucujem raznorazno razne gitare razlicitih konstrukcija i proizvodjaca. Expresivnost je u prstima na kraju krajeva. Sve ostalo se da nastelovati. Sad sam izmislio rupu na saksiji, O Mojsije.

Edited by Kalifa nad kalifama

Share this post


Link to post
Share on other sites

нисам мислио на то. више хај-тек у смислу - ефекти и компресија до колена-није ми битно појачало, на сваком ће звучати слично-губитак тонског карактера дрвета - тај тип свирке. што се у ствари савршено уклапа у поп варијанту.

 

ја се кунем да ми је ПРЦ тонски најближи Ибањез Артисту (тако се ваљда зове она луксузнија серија која је ''дворога'' и правила се '70/'80). кренеш нешто да свираш и видиш да се не ради о јефтином тону, али о некој муљавој варијанти између сингла и хам-а. конструкцијски по слагању дрвета најприближнији Лес Полу. тонски - хамбакер који повремено вуче на муљавост синглића. хамбакер који нема масноћу лес пола. хамбакер на телекастеру, са слабим аутпутом. ете тако.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A. Ok. Ne znam kako ostali, ja imam ogroman problem sa PRS magnetima i to jednostavno mora da leti napolje. Ima ljudi koji se kunu u njih. Ima ih raznih varijanti, mnogi ljudi koji paznu PRS apgrejduju istog sa nekim jacim PRS magnetima. Drugi se odluce da ih potpuno izbace i stave proverene stvari tipa SD ili DiMarzio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...