Jump to content

Domaće metal TV/radio emisije 90-ih i sada


Spaskerock

Recommended Posts

Opsirna tema , al nadam se da je dobra .

 

Sredinom 90- ih , bilo je tesko biti metalac .Domaci dance i turbo folk bili su u usponu , a sve sto je rokerima ostalo je sledecih par emisija na tv- u , i radiju , nekoliko rock casopisa ( Vreme zabave...) ,majice i prisivaci kod Bezistana u onom zadnjem kontejneru( kod one sede bakice sa cvikama ,sto kaze ocese Maidene sinko) , Piratske kasete ( poljske, domace...) , kasnije i cd-ovi kod Skc-a , Felix... , kako je bilo u drugim gradovima?

 

Koliko vas je tada kupilo kasetu ili cd-e po omotu( slici ) , a da uopste nezna koji je to bend ili zanr u pitanju.

 

Vj heavy sat i Metalmanija emitovani su na studiju B , a voditeljka je bila Jadranka Jankovic . Zbog ove emisije sam bezao iz skole 94.95,96 godine da bi sredom u 11 ujutru sa drugarom gledao Vj heavy sat. Bilo je dobrih stvari i spotova , ali je Jadranka uponom Grandz muzike sve vise u emisju gurala bendove poput , Pearl Jam , Nirvana , Silverchair... ubacivala je Mansona, Korn i jos neke bendove koje nisam voleo , i sve manje je pustala Slayer , Exodus , Tankard , Testament... i po mom misljenu vec tada je mogla da promeni ime emisije iz Vj heavy sat na.... Emisija prestaje da postoji cini mi se krajem 90-ih.

 

HARD Metal( cini mi se da se tako zove) na Ns+ , odlicna emisija ali signal je u Bg-u bio dosta slab. Voditelji su bila braca Konstantin i Aleksandar Polzovic . Imali su odlicne spotove , pustali su cak i domace bendove , secam se da je bio Bloodbath sa balkan horor opere ... Secam se kad su 96'- 97' pustili Cradle of Filth spot , to mi je bio prvi put da sam video neki Black metal spot. Emisija je emitovana u vecernjem terminu, i prestala je sa radom ...nemogu da se setim 98-?

 

Radio 202, to svi znaju, to i dalje postoji , secam se da su ranije pustali cele albume , npr ceo Over Kill - Killing kind sam 96-97' snimio na kasetu...

 

Bila je jos dobra emisija na RTS-u - Garaza - secam se da je gostovao jedan domaci ded metal band , ne znam kako se zovu( koji je to bend ?) , ali znam da su imali Canibal Corpse majice i da je to bilo negde krajem 90-ih, Bio je jos Betmen na Tv - Politika...

 

I Sve kad se sabere i oduzme , ispade da je to bilo bolje vreme za metal nego sada. Tada nije bilo ''100'' ljudi u Bg-u koji su imali internet ,i ko je imao nije mogao nista da skida , mp3 nije bio rasprostranjen , bilo je manje metalaca cinimi mi se nego sad , ili ih je bilo ali su se plasili dizelasa pa su se osisali, oni koji su bili, bili su pravi.

 

 

Uporedite to vreme i vreme sada sto se tice metala kod nas , danas kad je putem neta svaka informacija , o bilo kom bendu dostupna , danas kad neki ljudi dodju i kazu '' E brate imam komplet diskografiju od ... i od... a sve u mp3 formatu.

 

Sve podatke i godine , sto se tice emisija '' uzmite otprilke'' , jer nisam imao notes da sve zapisujem , niti sam pamtio koje godine je sta i kako bilo. I setite se jos koje emisije , prodajnog metal mesta ,radnje , koncerata (Novi pocetak posle sankcija... Biohazard 97' , KISS -Moonspell 97' - Sajam - rock the nations agencija, Pro -Pain...3- puta, Entombed (Skc u njihovom spotu)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Е, јеси упоран. Три теме овде које су чекале на модерацију, тј. одобрење, једна другом подфоруму која је затворена...

Ево, да видимо докле ће да се стигне с овим.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja se sećam Metalmanije na radiju Studija B, tu TV emisiju nisam nešto pratio, moraću da preturim kasete na koje sam snimao emisije i da malo očistim deck ne bih li se podsetio šta je tu sve bilo. Puštala je Jadranka na radiju cele albume, ili pola u jednoj pola u drugoj emisiji, znam da sam snimio jedan Forbidden i jedan Pro Pain (verovatno prvi) album, a ostalog ću se valjda setiti ako ikada nađem te kasete... :rockdevil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

HARD Metal( cini mi se da se tako zove) na Ns+ , odlicna emisija ali signal je u Bg-u bio dosta slab. Voditelji su bila braca Konstantin i Aleksandar Polzovic . Imali su odlicne spotove , pustali su cak i domace bendove , secam se da je bio Bloodbath sa balkan horor opere ... Secam se kad su 96'- 97' pustili Cradle of Filth spot , to mi je bio prvi put da sam video neki Black metal spot. Emisija je emitovana u vecernjem terminu, i prestala je sa radom ...nemogu da se setim 98-?

 

Eh, ta stara vremena... :wub:

 

Mislim da se emitovala i jos malo kasnije, posle bombardovanja, ali je "zlatni" period bio tamo negde '97-'98... Tako sam poceo da slusam metal... :sentimentalan:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iako sam bio mlad secam se svih tih emisija, a pogotovu VJ Sata, mada kako rece covek zaista je posle krenula da pusta neka sranja. Bio je i neki celavi voditelj Bata na nekoj pancevackoj televizji, al uopste ne mogu da se setim naziva emisije. S vremena na vreme covek pustao neku threshericu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sada je paradoksalno metal manje zastupljen u medijima, nego što je tada bio. Kažem paradoksalno, jer bi bilo logično da danas kod nas ima daleko više metalaca - što zbog interneta i Mp3 koji su učinili metal dostupnijim, što zbog toga što zemlja više nije u izolaciji, pa ima više koncerata i slično. No, nešto očigledno nije u redu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gledaj na to sa ove strane: tv program je danas toliko indiferentan da ne mozes reci da bilo koji zanr muzike ima tematske emisije (sem narodnjaka, naravno :) ) , npr neces naci ni emisije o reggae-u, hip-hopu i drugim zanrovima... Ljudi danas na netu imaju sve "na izvol'te" i zasto bi bilo koga boleo kurac da se cima i radi tv emisiju o bilo kom zanru muzike kada je dovoljno da odes na youtube i u dva klika vidis sve sto te zanima? Jbg...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

U svakom slucaju , bio je bollji osecaj biti metalac tada nego danas. Odvajas od usta kako bi kupio kasetu kod Skc-a kod... , ili u Feliksu kod one plave ribe sa pirsingom , pa onda dodjes kuci stavis kasetu u kasetofon i nevadis je jedno 2-3 meseca iz deka , gledas omot , naucis ceo album napamet,pa onda predjes na drugi kaset dek, kroz par meseci... pa posle cekas da vidis neku tv emisiju o metalu , posle je prepricavas sa metalcima iz kraja....Danas covek sedne za internet i nauci i preslusa za 2 dana , onoliko ,za koliko mu je ranije trebalo godinu dana.

Strasno mi je krivo sto sam se cimao za neke stvari , kad pogledam kako je to danas lako biti metalac.

 

Zaboravio sam da kazem ka je Metalmanija, nesto kao skaraceno izdanje Vj heavy sata , cinimi se da je trajala samo 15 min , pusti 3 spota i gotovo. 3 Spota NPR. 1 .Pearl jam, 2 . Slayer 3 . Pro-pain i kad se samo setim kako sam se nervirao kad , istrpim prva dva spota , tipa Nirvana , i Pearl Jam , i za treci ocekujem neki Testament, Kreator , Slayer .... a ono na kraju uleti Manson.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi danas na netu imaju sve "na izvol'te" i zasto bi bilo koga boleo kurac da se cima i radi tv emisiju o bilo kom zanru muzike kada je dovoljno da odes na youtube i u dva klika vidis sve sto te zanima? Jbg...

 

Upravo to.Slusanost radijskih i gledanost televizijskih emisija ovog karaktera je upravo zbog tih stvari i pala.I zbog mnogo vece dostupnosti muzike,kao i zbog dostupnosti raznoraznih informacija zbog kojih odredjene rubrike u emisijama nisu vise imale smisla.

Ja sam godinama radio radijsku emisiju,nesto kasnije i TV emisiju.Radijska emisija je vremenom jednostavno gubila slusanost,sto se naravno poklopilo sa ekspanzijom brzog interneta.I to je normalno.Zbog cega bi neko sedeo uz radio i slusao 2.5 sata muzike koju pustam i uredjujem ja,kada za to vreme moze poslusati sta mu volja?Ma sta poslusati,za 2.5 sata moze skinuti sve sto ja pustim.I vise.Isti slucaj je sa informacijama.Vestima,najavama,intervjuima...do svega toga potencijalni slusalac moze doci i pre emitovanja odredjene emisije.I onda se jednostavno batali rad na emisiji.Ja sam batalio.

Sa TV emisijom nisam imao bas toliki problem.Na radiju sam imao zaista nagli pad slusanosti u jako kratkom periodu.Medjutim sa TV emisijom nije bio takav slucaj,ali nju sam prestao raditi jer nisam imao vise vremena da se bakcem sa tim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo. Kao neko ko pise za metal magazin i distribuira ga u svom gradu mogu najbolje da kazem koliko (ne)interesovanje vlada za takve stvari, bas zbog ovog cyber perioda... A da ima mnogo vise metalaca nego ranije - to je opet posledica te ekspanzije... Eh, kad bi svaki taj klinac sa Metallica majicom i kupovao casopise i prave diskove, ali ne...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sada je paradoksalno metal manje zastupljen u medijima, nego što je tada bio. Kažem paradoksalno, jer bi bilo logično da danas kod nas ima daleko više metalaca - što zbog interneta i Mp3 koji su učinili metal dostupnijim, što zbog toga što zemlja više nije u izolaciji, pa ima više koncerata i slično. No, nešto očigledno nije u redu.

 

 

Paradoksalno, nego sta. Ranije recimo jedan Bohazard 97-e( koji je doduse tada bio na vrhuncu) dodje i napuni halu sportova sa par hiljadiljada raznih fanova( korovci , metalci , skinsi , pankeri razni padavicari....)svi zivi dodju na koncert, a danas.... Cini mi se da je su tada metalci bili dosta iskreniji bas iz razloga sto je sve bilo manje dostupno , iako ih je bilo manje... Tada se bas pred koncert , svaki VJ sat vrtela pesma '' Fuck the ruls'' - i to je u mnogome doprinelo poseti na koncertu Tada je duh metalski bio mnogo izrazeniji,iako je bila i po koja emisija a oko tebe zeldiji , sabani ... neki od njih su cak i postajali Skinsi. . Danas su metalci i pored interneta i svih stranih kanala , mnogo manje zagrizeni fanovi i mnogo razmazeniji nego ranije.Npr. mogu na Tv-emisiji , da vide jedan od svojih omiljenih bendova, ili spot na netu ,ali ce opet razmisliti dal da dodju na taj koncert , kad taj bend dodje u Srbiju, sa izgovorom nemaju para . A 90-ih su bas svi metalci kao bili puni para. Danas je sve na''izvolte'' , ranije si morao da se pomucis da bi bio metalac da budes u toku , da pratis emisije , da se druzis ...da skupljas znanje, informacije o dobrim bendovima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da se emitovala i jos malo kasnije, posle bombardovanja, ali je "zlatni" period bio tamo negde '97-'98... Tako sam poceo da slusam metal... :sentimentalan:

Не, "Hard Metal" је престао да се емитује бомбардовањем, тј. истовремено кад је због рушења зграде ТВ Нови Сад престао да се емитује и НС Плус програм.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nesto mi se cini da su im posle ostale trake sa samo dve emisije, u jednoj su pustali Balkan Horror Operu a u drugoj Metallicu, Panteru, Sepulturu, Megadeth... Nesto mi je ostalo u glavi da su bas u to vreme vrteli do apsurda te dve emisije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U svakom slucaju , bio je bollji osecaj biti metalac tada nego danas. Odvajas od usta kako bi kupio kasetu kod Skc-a kod... , ili u Feliksu kod one plave ribe sa pirsingom , pa onda dodjes kuci stavis kasetu u kasetofon i nevadis je jedno 2-3 meseca iz deka , gledas omot , naucis ceo album napamet,pa onda predjes na drugi kaset dek, kroz par meseci... pa posle cekas da vidis neku tv emisiju o metalu , posle je prepricavas sa metalcima iz kraja....Danas covek sedne za internet i nauci i preslusa za 2 dana , onoliko ,za koliko mu je ranije trebalo godinu dana.

Strasno mi je krivo sto sam se cimao za neke stvari , kad pogledam kako je to danas lako biti metalac.

 

Pa dobro, zato sad možeš da preslušaš sve i svašta, pre nego što napraviš izbor šta ćeš od toga da kupiš na originalu. Sad, što mnogi kupovinu originala smatraju besmislenom, druga je stvar. Drugo, sada baš zato što skidaš i slušaš sve i svašta, malo šta od toga stigneš da naučiš napamet, tako da nije ni danas lako biti metalac. Lakše bi mi bilo da kupim 1-2 albuma u mesec dana i da se koncentrišem samo na njih. Ovako isplaniram da slušam neki album i probam da naučim tekstove, i onda naiđem na netu na neki novi bend, skinem, i preslušavanje toga što sam skinuo mi zauzme ceo dan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nesto mi se cini da su im posle ostale trake sa samo dve emisije, u jednoj su pustali Balkan Horror Operu a u drugoj Metallicu, Panteru, Sepulturu, Megadeth... Nesto mi je ostalo u glavi da su bas u to vreme vrteli do apsurda te dve emisije.

Све то Ползовићи имају код куће.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od ovih emisija koje su navedene pratio sam redovno "Metalmaniju" na radiju Studio B i naravno "Hit nedelje" i par slicnih rock/metal emisija na radiju 202. U to vrijeme sam zivio u Bosni, pa mi signal na tim radio stanicama nije bio najbolji, bilo je krcanja vise-manje, ali sam te emisije redovno pratio. Na "Metalmaniji" je Jadranka pustala citave numere, a tek ponekad bi ubacila dzingl, tako da sam redovno snimao te numere na audio kasete. Odlicno se sjecam posljednje emisije "Metalmanije". Na pocetku je Jadranka rekla kako je za kraj spremila jedno iznenadjenje, a to je ustvari bila informacija da smo upravo slusali posljednje izdanje ove emisije. Na jedan list papira sam zapisao i taj datum, sada se ne mogu tacno sjetiti, ali bila je to polovina maja 2002.

Njenu TV emisiju, "VJ Sat", nikada nisam gledao, jer nisam hvatao signal televizije Studio B, niti sam imao neke stare brojeve Hard Metala i magazina Cao, pa mi je jedna od zivotnih zelja bila i da vidim kako Jadranka izgleda, hehe :lol::lol: To mi se na kraju i ostvarilo kad sam vidio njenu sliku u jednom broju Rock Expressa :mrgreen:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na "Metalmaniji" je Jadranka pustala citave numere, a tek ponekad bi ubacila dzingl, tako da sam redovno snimao te numere na audio kasete.

Ех, ко то није радио, поготово с обзиром да је често пуштала читаве албуме, а пре почетка емитовања би ишчитала све наслове песама. Никад је ништа нисам разумео шта мрмља на енглеском.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nekada bese "Pentek van.." (Karolj Kovac), "Zenebona" (Karolj Kovac), Hangverem (Kamenko Milenkovic), Hard Metal itd... danas nema nista.

Do prosle godine na (bivsoj) novosadskoj frekvenciji "Radio Holiday" bila je emisija "Metal Health" ali i to je gotovo...

I Headbanger's Ball su nesto krenuli da skracuju/zakidaju zahvaljujuci onoj emisiji koju vodi onaj klinac debil/retard, odnosno debeli retard, whatever...

 

Sada sam se setio da je bilo dosta metal spotova/intervjua i u emisiji "Zdravo mladi" (Zagreb), srednje osamdesete, matorija metal populacija ce se setiti.

Jednom su cak snimili Dickinsona sa zagorskim lovackim sesirom za vreme intervjua (Somewhere on Tour) kako na cisto (tadasnjem :-)) srpskohrvatskom pozdravlja gledaoce...

Edited by Nemethor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima neka emisija Metal Eye,na Vinkovackoj televiziji (neka hrvatska) bude sredom,uvek propustim :) Izgleda da je dobro,budu tako intervjui sa nkim bendovima koji dodju u Hrvatsku,Sodom i Destruction na primer.I nedavno sam video na nekoj,ja mislim,nasoj televiziji emisiju Metalurgija :S Sad,kad to ide,neam pojma...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...