Jump to content

BITKA ZA UNDERGROUND JE POCELA


oNe

Recommended Posts

Prijateljica koja se bavi održavanjem sajta Peščanik mi je predložila da nešto napišem na ovu temu, tj da bi ovi iz peščanika bili zainteresovani da objave koju reč vezano za celu priču. Dakle evo mog literarnog doprinosa pa čitajte:

 

Između scile i harmonike

 

Pošto postoji zeleno svetlo da se isti članak objavi i na još nekom mestu. Pa ako neko od vas ima nekog ko ima nekog ko zna nekog u bilo kojoj drugoj vrsti informativnog web sajta ili štampe nek se prijavi, pa kad sam ga već pakovao da bude po formi nešto ozbiljniji i sa kritičkom distancom, da se možda objavi još negde.

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa to, pokušao sam da napišem nešto što je za obične ljude, i više usmereno na malverzacije i problematiku samog pravnog regulisanja nego na to da li je ovaj ili onaj bend zaustavljen i da li neko mrzi narodnjake. Kapiram da nekome ovako ništa ne znači ta buntovna varijanta "ma šta oni nama" kad ne razume kontekst cele priče.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Narodnjaci optužuju Nebojšu Bradića

 

Sukob najvećeg estradnog saveza i Ministarstva kulture rasplamsao se pošto su narodnjaci optužili ministra Bradića da nacrt zakona o kulturi više ne poznaje izvođače estradno-muzičkih programa kao samostalne radnike i da će im zato biti uskraćena sva prava.

 

 

Iz Ministarstva se, međutim, čuju kontraoptužbe da se Savez estradno-muzičkih umetnika Srbije (Semus) buni jer se boji gubitka monopola u licenciranju umetnika.

 

 

- U novom zakonu će se pojaviti samo umetnici i istaknuti umetnici, dok će se ostali izvođači podvesti pod termin „saradnici u kulturi“. Da li to znači da će se muzičari širom Srbije, a njih ima oko 50.000, voditi kao radnici na crno? Ne možete ljudima uskratiti pravo na rad - rekao je za „Alo!“ harmonikaš i narodni poslanik Branimir Đokić, predstavnik Semusa.

 

Usledio je odgovor resornog ministarstva u kome se ističe da se zapravo ne radi o pitanju prava na rad, već o monopolskom položaju Semusa u licenciranju umetnika za nastupe u inostranstvu. „Novi zakon daje priliku i ostalim udruženjima da njihovi članovi ostvare svoja prava“, stoji u saopštenju Ministarstva kulture. Prema novom zakonu, dva najbrojnija udruženja bi izdavala uverenja da je neko samostalni umetnik.

 

Ovaj estradni savez je nedavno tražio od rok sastava „Partibrejkers“ i „Darkvud dab“ 50 evra po članu kako bi im izdali dozvole bez kojih nisu mogli da uđu u Hrvatsku. Niko od pomenutih rokera juče nije želeo da se „kači“ sa Savezom.

Branimir Đokić kaže da je povodom zadržavanja „Brejkersa“ na granici intervenisano direktno iz ministarstva

- Pomoćnica ministra me je nazvala i zahtevala da objasnim zašto oni ne mogu u Hrvatsku. Završilo se svađom i pitanjem kako nas nije sramota - priča Đokić i dodaje da je beogradski sastav naposletku postao njihov član.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iz Ministarstva se, međutim, čuju kontraoptužbe da se Savez estradno-muzičkih umetnika Srbije (Semus) buni jer se boji gubitka monopola u licenciranju umetnika.

 

Naposletku ispada da ovaj ministar i nije loš čovek i da će sprovesti onaj nacrt zakona.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Narodnjaci optužuju Nebojšu Bradića

 

Sukob najvećeg estradnog saveza i Ministarstva kulture rasplamsao se pošto su narodnjaci optužili ministra Bradića da nacrt zakona o kulturi više ne poznaje izvođače estradno-muzičkih programa kao samostalne radnike i da će im zato biti uskraćena sva prava.

 

 

Iz Ministarstva se, međutim, čuju kontraoptužbe da se Savez estradno-muzičkih umetnika Srbije (Semus) buni jer se boji gubitka monopola u licenciranju umetnika.

 

 

- U novom zakonu će se pojaviti samo umetnici i istaknuti umetnici, dok će se ostali izvođači podvesti pod termin „saradnici u kulturi“. Da li to znači da će se muzičari širom Srbije, a njih ima oko 50.000, voditi kao radnici na crno? Ne možete ljudima uskratiti pravo na rad - rekao je za „Alo!“ harmonikaš i narodni poslanik Branimir Đokić, predstavnik Semusa.

 

Usledio je odgovor resornog ministarstva u kome se ističe da se zapravo ne radi o pitanju prava na rad, već o monopolskom položaju Semusa u licenciranju umetnika za nastupe u inostranstvu. „Novi zakon daje priliku i ostalim udruženjima da njihovi članovi ostvare svoja prava“, stoji u saopštenju Ministarstva kulture. Prema novom zakonu, dva najbrojnija udruženja bi izdavala uverenja da je neko samostalni umetnik.

 

Ovaj estradni savez je nedavno tražio od rok sastava „Partibrejkers“ i „Darkvud dab“ 50 evra po članu kako bi im izdali dozvole bez kojih nisu mogli da uđu u Hrvatsku. Niko od pomenutih rokera juče nije želeo da se „kači“ sa Savezom.

Branimir Đokić kaže da je povodom zadržavanja „Brejkersa“ na granici intervenisano direktno iz ministarstva

- Pomoćnica ministra me je nazvala i zahtevala da objasnim zašto oni ne mogu u Hrvatsku. Završilo se svađom i pitanjem kako nas nije sramota - priča Đokić i dodaje da je beogradski sastav naposletku postao njihov član.

 

 

Prosto neverovatno koja je to bahatost ali nadam se da nece zadugo potrajati

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

e ovako drugari. Nadam se da niste zaboravili na sve ovo i da niste digli ruke.

 

Planira se nesto veliko a to veliko ukljucuje Beogradsku Arenu i dvodnevnu svirku koja traje ceo dan a u pitanju je borba protiv turbo folk sranja i svega ovog sto smo pisali na ovoj temi. Svirala bi gomila bendova (bukvalno 24 h). E sad, nas zanima, sta vi mislite, kao publika i

kao bendovi, da li vredi uopste nesto ovako veliko organizovati ako ce masa (kao sto smo videli) opet posle par dana popale da se povuce u svoje sobice i podrume i cuti? Ako zelimo da promenimo nesto onda nema nazad. Idemo do kraja. Dakle, da li ste za to, da li bi recimo ljudi iz Nisa, Pirota, Subotice, Sombora seli na voz i dosli o svom trosku da podrze scenu i da li bi bendovi bili voljni da spreme po 30 minuta repertoara i pokazu zube ili bi se sve svelo na jos jednu propalu svirku. Da li bi r'n'r i metal publika pokazala koliko joj je stalo do scene? Ovde se vise ne radi o par zabrana ulaska u Hrvatsku vec totalnom okrsaju r'n'r i folk struja.

Edited by duruman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Оба моја бенда су за! Ако би се направио добар избор бендова, дошло би крша људи. Одличан пример је јучерашњи концерт у Старчеву, буквално до 3 ујутру је било пуно јер су свирали одлични бендови!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au brate...kao prvo moras imati OGROMNU reklamu za tako nesto - znaci da u bukvalno svakom gradu imas bar 100 plakata. Ja sam, kao i uvek, skeptican da od ovoga moze nesto "veliko" da izraste. Neznam kako uopste moze da se dobije Arena na 2 dana i to da se svira po 24h dnevno?! To je kontam, prevelik trosak koji ja ne bih racunao da moze da se isplati jer, nemogu da racunam na ljude sa strane zbog nedostatka "svega", jer uglavnom svi nadju neki razlog ili nece da se potrude da podrze.

 

E sad, ja sam u sustini za, ali to bi onda moralo:

 

-Medijski da bude pokriveno (i sam koncert, a jos vise reklama za koncert)

-Organizovani prevozi iz svakog veceg grada Srbije za BG

-Ako je 2 dana da se organizuje neki kamp ili nesto uber jeftini smestaj

-Uopste da se dobije adekvatan prostor/oprema/razglas/ljude/konzumacije/itd...

-Naci datum koji vecini ljudi odgovara za taj koncert (od publike do bendova)

-Bookirati 20 bendova - da su svi slodbni taj vikend, da znaju da sviraju, da hoce za dzabe da sviraju, a da su razlicitih pravaca

 

Koliko se meni cini, ovo nemoze da zazivi ako to mi radimo iz svog dzepa, to mora neko da pokrije...a ja neznam ko bi to mogao, ili uopste hteo...no ako bude nesto od toga - podrzacu, mada iskreno da se ne lazemo, nije mi ovo neki prioritet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S tom razlikom što je Slipknot naplaćivao ulaz. Ako sam dobro razumela ovo će biti okupljanje protestno, bez ulaza?

 

Osim toga idete pravo u vatru sa tim "borimo se protiv narodnjaka". Čini se da propuštamo poentu...

Ne borimo se protiv narodnjaka već protiv lošeg tretmana od strane države koja, dozvoljavajući pojedinim (biranim?) udruženjima da budu ekskluzivni nosioci prava izdavanja kojekakvih birokratskih instrumenata, ograničava umetničku slobodu, konkretno putovanja i nastupe velikog broja mladih bendova, u inostranstvu.

 

Na kraju dana, šta nas boli uvo za Udruženje estradnih umetika, dokle god njihov papir za nas ne znači ništa i ne ugrožava nas ni na jedan način, mogu do ništavila i nazad da postoje.

 

 

 

edit: Dušane - odličan tekst! Naslov me podseća na Between the hammer and the anvil :pivopije:

Edited by Ајлин

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm.... ne znam zasto ste odmah svi negativni. Ako se ne boris protiv necega neko mirno plivas u mulju onda verovatno imas takav stav da ne moze vec u startu. Sto se organizacije tice, nju ce voditi poznate licnosti iz sveta muzike (ne zelim da imenujem ali se radi o kultnim licima), troskove ce pokriti sponzori i grad Beograd. Bendovi ima da sviraju za dzabe i da ne izmisljaju prohteve jer se ovde ne radi o njima samima nego o necemu mnogo vecem - jebenoj alternativnoj sceni koja je u dnu dna. Ovim se ne nadamo da cemo promeniti svet nase svakodnevnice vec samo izboriti za isti tretman na televizijama. Apeluje se na to da se mediji malo okrenu ovom zvuku i da prosecnom gledaocu/slusaocu ponude dva izbora - dakle ko hoce folk eto mu, ali isto tako da postoji i izbor alternativne muzike. Vise emisija sto televizjskih sto radijskih. Televiziji je valjda vazna gledanost a ne sta pusta, bar tako kod nas ide. Jos kad bi

i politika malo zazmurila na ovo i dopustila neke termine, ne vidim sta imaju da izgube - do sad su se uvek osiguravali uz studente i mladost ka novim biracima. Samo treba pokazati na jednom velikom skupu da itekako ima publike i da itekako ima i slusalaca, fanova kao i bendova - jednom recju pokazati scenu. Jebes ti ako se Arena popuni sa 1000 ljudi i nikom nista. Onda stvarno nista nece biti posle ovoga, onda niko vise nema pravo da sere o turbo folku i sceni jer je nije podrzao kada je trebalo. Upad bi bio simbolican, mozda plafon 200 din cisto da se pokriju neki troskovi oko obezbedjenja i cuge. Sve ostalo je na bendovima i fanovima. Necemo sad biti nerealni i kenjati kako nista ne valja. Ako smo mi tu i pricamo o ovom problemu, onda verovatno ima jos normalnih ljudi u ovoj zemlji koji zele nesto drugo od onoga sto se forsira. Zato, manje price ko sta svira i kako i sta a vise rada i onoga sto se moze uraditi.

 

1) Sponzori

2) Svi klinci koji zele da podrze, dobiju reklamni flajer i plakat - sami stampaju i lepe i podrze scenu.

3) Svi bendovi svojim prisustvom podrze, nevezano kog zanra ili kvaliteta. Vazno je da se izadje na binu i otkrlja i pokaze stav.

4) Televizije, mediji i sve ostalo - sve ce biti pokriveno. Hvala kurcu pa imamo milion sajtova kao MySpace i YouTube, Facebook i sve

se za nekoliko minuta moze rasiriti

5) Nema negativne energije i sve ok. Ako sad pocnemo da kenjamo kako ovo ne moze zbog ovoga ili ono zbog onoga, onda naravno

nista nece biti jer ce uvek iskociti neki novi problem. Pustite ove vece face da srede Arenu a ostalo cemo mi mali srediti vec.

Edited by duruman

Share this post


Link to post
Share on other sites

odlicna ideja i drago mi je da se to nije zaboravilo.samo pitanje je kada bi to bilo (najbolje nekog letnjeg dana tj tu pred kraj avgusta jer je jos toplo,a i ko ide na more i sve to sigurno ce se vratiti par dana pred kraj avgusta zbog skole i ostalih sranja).ja mislim da je arena malo velika za ovako nesto,voleo bih da gresim no eto to je neko moje misljenje.mozda neka prostorija kao velika sala skc-a ili tako nesto..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi, nisam ja negativan, nego sam samo rekao sta mislim, tj izneo sam svoju licnu procenu.

 

Ja nisam znao da Arena moze tako lako da se dobije, tj, da vec imas neke likove u planu. A jos manje sam ocekivao da zapravo postoji varijanta da se isplati sve - pomocu sponzora. A za Mediju, ako je tako - savrseno.

 

U tom slucaju, onda nemamo brige u sustini - siguran sam da ce masa ovo podrzati. Ako postoje ljudi koji podrzavaju domacu scenu i njihovom gradu, ne vidim zasto ne bi dosli na ovakvu manifestaciju.

 

Samo, jedina stvari koja mi se nije dopala je (citiram): "Svi bendovi svojim prisustvom podrze, nevezano kog zanra ili kvaliteta. Vazno je da se izadje na binu i otkrlja i pokaze stav." E to vec ne bi tako moglo da se ja pitam. Ipak je profesionalizam ono sto izgura bend i ono sto ih cini bendom, a ne skup random ljudi koji su tu eto cisto tako, ili jos bolje sto kaze moj ortak - "da bi trosili struju." Ja iskreno "stav" benda poslednje gledam. Boli me kurac da li su nacionalisti, mizantropi, ateisti, itd - gleda tj slusa se muzika, navezbanost, pa dalje. P.S. dobro priznajem, jedino hippe sranja nemogu da svarim, i one mrtve regge narkomancine, taj stav bas organski ne podnosim :)

 

Dakle, sve sto sa hteo kazati jeste da line-up MORA biti krajnje profi, upravo kao sto je i ovo sve (ako se ova zamisao odradi do kraja). Nemoze svaki bend da dodje i da se prosere i da izbrljave na toj bini - bas zbog toga sto ako hocemo da pokazemo da Rock/Metal, ili bilokoja vrste alternativne muzike treba da se smatra profi, ili vecim nego sto trenutno jeste, onda jbg zna se da ne moze bilo ko da svira. Realno da se razumemo, ne bih ni narodjaci/folk muzicari i ostali tako dobro prolazili da nisu profi, i da ne sviraju na odlicne prosore, sa odlicnom opremom, itd. Dakle ponavljam, to mora biti zategnuto do jaja, da cak i ljudi koji se ne razumeju o ovakvu muziju kazu "jbte ala ovi jebu keve", ili u najmanju ruku "nije ovo ni toliko lose".

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...