Jump to content

SEKA (Svetska Ekonomska KrizA)


Ајлин

Recommended Posts

U Srbiji se dno očekuje u novembru 2009.

Prema dosadašnjim statistikama prethodnih kriza, dno je trajalo u proseku 5 meseci. Očekuje se da će ovo trajati i duže, s obzirom na svetske razmere, a postoji i teorija koja zagovara da će se dno desiti više puta.

 

Vesnici: Infostan afera i dvoumljenje vlade šta činiti po pitanju ušteda na temu broj ministarstava i broj zaposlenih u javnom sektoru.

 

U susednoj Hrvatskoj, premijer Sanader prodao svoj 0,5 mio EUR vredan blindirani bmw sedmicu jer je rabljenje vozila imalo "negativan odjek u javnosti". U Beogradu, juče otvoren Multifunkcionalni centar Ušće. Delta, i pored velike pomoći države, izgleda zakupila prostor u MPC Ušću za svoje brendove.

 

Uzeli smo 3 milijarde pozajmice od MMF-a. Rumunija 23.

U US nezaposlenost trenutno 8,1%. Pretpostavlja se da će vrhunac krize biti kad ta cifra bude 10%.

 

 

Raspalite po vestima i tumačenjima.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trenutna svetska ekonomska kriza nije ništa drugo nego konačna kriza kapitalizma, koju marksisti već dugo predviđaju. To je tranziciona kriza - njen ishod biće preobražaj svetskog kapitalističkog sistema u nešto drugo. Šta će to biti i da li će biti bolje ili gore od sadašnjeg sistema, više je političko nego strogo ekonomsko pitanje. Drugim rečima, ishod političkih sukoba, koji će uslediti/pooštriti se pod uticajem ekonomske krize, predodrediće sudbinu budućeg poretka/poredaka čovečanstva. Ako na kraju uopšte bude bilo moguće da se uspostavi neki poredak među ljudima, jer nam preti ekološka katastrofa. Lično mislim da smo mi već na dobitku što do sada nismo doživeli Sudnji dan - svaki minut koji proživimo je bonus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzeli smo 3 milijarde pozajmice od MMF-a.

 

Plus najnovijih pišljivih 50 miliona zajma od iste institucije-prevare, zarad krpljenja rupi u budžetu.

To dovoljno govori da nam je državna kasa - sablasno prazna.

 

A Bilderbergovci se preko ove (po meni) projektovane krize poigravaju sa svim ljudima planete, pripremajući teren za nešto mnogo, mnogo veće ...

 

 

Lično mislim da smo mi već na dobitku što do sada nismo doživeli Sudnji dan - svaki minut koji proživimo je bonus.

Slažem se, načelno. Kao i sa onom tvojom izrekom koja ti stoji ispod fotografije na fb. :da:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

tehnički gledano, ovo nam se desilo iz nekoliko razloga:

 

1. nepoznavanje finansijskih derivata i njihovog uticaja na globalnu ekonomiju i rizika koji nosi nepromišljeno trgovanje istima

2. uopšte neprepoznavanje potrebe za regulacijom globalne ekonomije; i one zemlje koje su to prepoznale ćutale su jer im je odgovaralo da ubiraju profite

3. pohlepa i potrošačko društvo; normalnost ukredićavanja i sistem vrednosti koji ne pije vodu na duži rok; materijalizam.

 

prosto čini mi se da su finansijska i tržišta nepokretnosti "presisala".

sreća u nesreći pa smo mi zaduženi samo 1.500 eur po glavi stanovnika, za razliku od nekih zemalja (finska, us, irska itd).

 

neki (čobani budale :P ) kažu da će nas to i spasti "šatorovanja" koje se desilo većini mortgage-prone amerikanaca

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

tehnički gledano, ovo nam se desilo iz nekoliko razloga:

 

1. nepoznavanje finansijskih derivata i njihovog uticaja na globalnu ekonomiju i rizika koji nosi nepromišljeno trgovanje istima

2. uopšte neprepoznavanje potrebe za regulacijom globalne ekonomije; i one zemlje koje su to prepoznale ćutale su jer im je odgovaralo da ubiraju profite

3. pohlepa i potrošačko društvo; normalnost ukredićavanja i sistem vrednosti koji ne pije vodu na duži rok; materijalizam.

 

Ukratko, uzroci koji se ne mogu izbeći, jer su neodvojivi od funkcionisanja svetskog kapitalističkog sistema. Samim tim je i ova kriza bila neizbežna, a neizbežna je i konačna propast kapitalizma, do koje će doći kao rezultat krize.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tehnički gledano, ovo nam se desilo iz nekoliko razloga:

 

1. nepoznavanje finansijskih derivata i njihovog uticaja na globalnu ekonomiju i rizika koji nosi nepromišljeno trgovanje istima

 

 

3. pohlepa i potrošačko društvo; normalnost ukredićavanja i sistem vrednosti koji ne pije vodu na duži rok; materijalizam.

 

1. Duboko smatram da nam je kriza nametnuta od strane ljudi iz senke, nad-masonskih dinastija i krupnih globalnih kapitalista.

 

3. Tačno.

Talas materijalizma i pohlepe je u ekspanziji na svetskom nivou iz doba 90-ih. Ne gledajući samo vrh piramide, već i obične građane zapadne civilizacije.

Dok kulminaciju doživljava početkom ovog 21. veka. Veka kolektivne mentalne izopačenosti.

Edited by курац од овце

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Duboko smatram da nam je kriza nametnuta od strane ljudi iz senke, nad-masonskih dinastija i krupnih globalnih kapitalista.

 

Ma nema to pojma. Upravo su globalni kapitalisti žrtve krize, jer propada sistem za koji su verovali da je idealan i večan. Sad razmišljaju o alternativama, ali neće tako lako pobediti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

gde je sada ranis da nam objasni tačno čime je lehman brothers kojeg su žrtvovali "za primer" trgovao... :)

 

toxic assets of lehman brothers....chuj kako zvuchi :rockdevil::razz:

 

Prince: "Upravo su globalni kapitalisti žrtve krize, jer propada sistem za koji su verovali da je idealan i večan. Sad razmišljaju o alternativama, ali neće tako lako pobediti."

 

Ne boj se ti nishta...snaci ce se oni vec nekako ;)

Edited by Ranis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta mislite o onom Branku Dragašu?

On sad predlaže da država ode u bankrot, pošto ćemo ionako posle da prsnemo. :)

 

Ja ne mislim o njemu ništa pozitivno, ni negativno, ali definitivno ima dar da emisije učini zanimljivim.

http://video.google.com/videoplay?docid=48...91151&hl=en

http://video.google.com/videoplay?docid=27...04511&hl=en

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daleko od toga da ce propasti kapitalizam. Svasta. Kriza je jednostavno posledica korupcije i gramzivosti americkih (pre svega, ali i tudjih) institucija i pojedinaca u periodu od proteklih par desetljeca, s tim sto je stepen korpucije i gramzivosti naravno dostizao sve visu meru kako vreme odmice. Po principu 'videla zaba da se konji potkivaju pa i ona digla nogu'. Ne bi im ni to uspelo da americki finansijski sistem nije bio deregulisan negde na pocetku Reganove vladavine. Znaci ludilo traje vec nekih 25 godina. Ta korupcija, gramzivost. Amerikanci ce ponovo uvesti regulativu u svoje finansijske institucije, do daljnjeg. Time, znaci, prvo prestaje krvarenje. Onda zapocinje vidanje rana koje ce trajati nekih 4-5 godina posle cega koga zna sta nas ceka, sigurno ne bas isti ali slican geopoliticki i finansijski sistem. Kako moze da propadne kapitalizam kad Kina, Indija i Rusija tek sad ulecu u njega suludom brzinom?

 

Prvi put da vidim da je Pricne omanuo. Ko radi, gresi.

Edited by Kalifa nad kalifama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kina, Indija i Rusija su odavno već uletele u kapitalizam punom brzinom, a u stvari su bile deo svetskog sistema i u periodima kad se u njima razvijao "alternativni" sistem. Drugo, te faze izlaska iz krize, vidanje rana i to, već su viđene posle 1929. Šta je bio rezultat? Drugi svetski rat i Hladni rat posle njega, totalno menjanje političke karte sveta, a sve je to pratilo i eksponencijalno povećanje broja stanovnika na zemlji i degradacija životne sredine. Da li treba još jednom da prođemo kroz sve to, da bismo opet imali kapitalizam i nove krize? Niti je moguće, niti poželjno. Ja ću se boriti za sistem u kome će važiti drugi principi, u kome profit neće biti osnovni pokretač proizvodnje, u kome se ekonomija neće svesti na kockanje mešetara na berzi i u kome "privatna" svojina nad sredstvima za proizvodnju neće imati dominantnu ulogu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma koliko je socijalizam humaniji od kapitalizma...jednostavno nije konkurentan sistem i nema izgradjen efikasan sistem kontrole... shto je i pokazao...

* Postoje dve teorije:

- jedna kaze da su ljudi po prirodi indolentni i ne vole da rade...i da je lek za to kontrola...ko da kontrolishe direktora kog boli uvo, a koji bi trebalo da kontrolishe predradnika kog boli uvo...a koji bi trebalo da kontrolishe radnika kog boli uvo...

...ne postoji dzabe izreka kad se neko bahato ponasha prema tudjoj stvari: "..ej, nije ti to drzavno" :)

- druga teorija kaze da ljudi vole da rade ali ih treba motivisati na pravi nachin...o chemu mi prichamo...kad je direktor jednog od jachih preduzeca imao samo 3 x vecu platu od cistachice(ne ponizavam radno mesto...al ipak direktor ima vecu odgovornost)...nekima je je dovoljno bilo priznanje drushta za dobro obavljen posao(tipa plakete), ali koliko je bilo takvih?

 

 

Najbolji bi bio sistem koji bi bio neshto izmedju socijalizma i kapitalizma...

Kapitalizam sa visokim stepenom socijalne sigurnosti...zdravlje i obrazovanje za sve, ozbiljniji programi protiv siromashtva...+ veci uticaj drzave u ekonomskoj sferi....ali i to je utipija...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Socijalizam o kome ja govorim je u osnovi isto što i kapitalizam, samo što bi neki elementi kapitalizma bili ukinuti i zamenjeni svojim suprotnostima, kako bi sistem bio efikasniji i u isto vreme pravedniji. Naravno, govorim o svetskom socijalističkom sistemu, čija bi izgradnja zahtevala i potpuno drugačiju političku strukturu, tj. iz temelja izmenjen međunarodni sistem, u kome bi bilo više demokratije i ravnopravnosti ljudi (i kao pojedinaca i kao grupa, i to različitih, ne samo etničkih i religijskih), a države bi izgubile mesto dominantnih aktera. Do promena bi moralo da dođe i u globalnoj društvenoj svesti ljudi, svesti da svi, bez obzira na međusobne razlike, pripadaju čovečanstvu kao celini. Bitno je da se ukine privatna svojina nad ključnim sredstvima za proizvodnju, dakle nad transnacionalnim korporacijama, čime bi ove iz ruku akcionara prešle u ruke celog čovečanstva. Menadžeri bi zadržali svoju funkciju upravljača privredom, ali bi to činili u ime i u interesu čovečanstva, a ne akcionara - kapitalista. Finansijsko tržište na kome se trguje i špekuliše akcijama bi tako postalo nepotrebno. Mala i srednja preduzeća bi mogla da ostanu u privatnoj svojini, ali bi njihovo poslovanje prevashodno zavisilo od poslovanja transnacionalnih društvenih kompanija, tj. bila bi neodvojivi deo lanca jedinstvene svetske privrede. Proizvodnja se ne bi obavljala za profit, već za zadovoljavanje ljudskih potreba, na sličan način kao što u kapitalizmu funkcionišu javna dobra. Nagrađivanje bi se vršilo prema radu, a tržište bi sačuvalo svoju ulogu posrednika preko koga se vrši razmena dobara i upoređuju različite vrednosti, tj. različite količine i kvaliteti rada uloženog u njihovu proizvodnju. Tržište, dakle, opstaje, jer je starije od kapitalizma i kao takvo će postojati i nakon njegove propasti; ne dolazi u obzir pokušaj njegove zamene planskom ekonomijom - plana će biti onoliko koliko je to poželjno i moguće, ne preterano više od onoga koliko ga ima u sadašnjoj fazi razvoja kapitalizma. Banke bi iz korena promenile svoju ulogu - umesto institucija čiji je cilj da zelenaškim kamatama izvlače profite veće od onih koji se ostvaruju u proizvodnji, postale bi pomagači proizvodnje u pravom smislu te reči, tj. odobravale bi kredite da poguraju preduzeća kada je to potrebno, kredite koji bi im bili vraćeni nakon uspešno izvedene proizvodnje, sa kamatama koje su taman tolike da pokriju troškove poslovanja. Naravno, opstala bi i robnonovčana privreda, uz uvođenje jedinstvene svetske valute, tako da bi devizno tržište i špekulacije na njemu bili takođe ukinuti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Sve je to super...i ja bih to zeleo jako...ali to nije moguce dok ljudi ne izmisle replikator materije...(kao u star treku :razz: , tamo postoji slichan sistem ovom koji si ti opisao...ali smo i tehnoloshki i po svesti daleko od toga :razz: )

 

"...drzave bi izgubile mesto dominantnih aktera... gubljenje na znachaju religijskih i etnichkih grupa..." = ti prichash o globalizaciji... na taj nachin bi ljudi izgubili svest o tome ko su i shta su...i time postali mnogo podlozniji kontroli, upravljanju i brainwashu...

 

"kljuchna sredstva za proizvodnju = transnacionalne korporacije... = ne razumem...

 

"... Mala i srednja preduzeća bi mogla da ostanu u privatnoj svojini..." = a shta bi se desilo kad bi ta mala preduzeca prerasla u srednja...a srednja u velika...a velika u ogromni konglomerat - shta onda...nacionalizacija?

 

"Proizvodnja se ne bi obavljala za profit, već za zadovoljavanje ljudskih potreba" Kolike su ljudske potrebe? ;)

ja npr. zelim dvosoban stan, marshall pojachalo i letovanje jednom godishnje...relativno skromno...da li se svi zadovoljavaju sa tim?

 

"Tržište, dakle, opstaje, jer je starije od kapitalizma..." prvobitna ljudska ekonomija je bila kapitalizam...ja tebi jagnje - ti meni zitarice...simple as that

 

"Nagrađivanje bi se vršilo prema radu..." raj za korupciju i parazite

 

Deo o bankama...previshe bajkovito...koga boli uvo za pomaganje neprofitabilnim preduzecima uz minimalnu naknadu...ipak i u tim bankama bi radili ljudi koji bi mogli da ostanu bez posla ukoliko dele kredite na random...

 

Uvek su postojali bogatiji koji su tlacili siromashne...to moze samo da se ublazi...ali ne i da ischezne...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najbolji bi bio sistem koji bi bio neshto izmedju socijalizma i kapitalizma...

Kapitalizam sa visokim stepenom socijalne sigurnosti...zdravlje i obrazovanje za sve, ozbiljniji programi protiv siromashtva...+ veci uticaj drzave u ekonomskoj sferi....ali i to je utipija...

 

Pa ne mislim da je nemoguće.

 

Evo vidi koliko je US deregulacija dugo trajala. Bukvalno decenijama. Samo su nas sve sada zajebali na tržištu derivata, a pošto je globalizacija uzela maha, sad imamo seksi Seku. :P

 

Posle ovoga, kontrolisana deregulacija može da bude odgovor, uz negovanje jakog "oka" građana (udruženja građana kao usmerene aktivnosti na nešto, i obelodanjivanje eventualnih nalaza), kao i zakona koji štite potrošače i njihova prava, zakone koji regulišu sisteme, tako da nema mrdanja i mnogo prostora za malverzaciju a da te ne ukeba već neki od tih filtera... dakle iskoristiti interes drugih u odbranu postavljenih sistema.

 

A sa druge strane, tamo gde je potencijal (ekonomija) ne baviti se birokratizacijom nikakvom, uz doziranu (sada) restriktivnu monetarnu jbg.

Edited by Ајлин
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

"kljuchna sredstva za proizvodnju = transnacionalne korporacije... = ne razumem...

 

"... Mala i srednja preduzeća bi mogla da ostanu u privatnoj svojini..." = a shta bi se desilo kad bi ta mala preduzeca prerasla u srednja...a srednja u velika...a velika u ogromni konglomerat - shta onda...nacionalizacija?

 

"Proizvodnja se ne bi obavljala za profit, već za zadovoljavanje ljudskih potreba" Kolike su ljudske potrebe? ;)

ja npr. zelim dvosoban stan, marshall pojachalo i letovanje jednom godishnje...relativno skromno...da li se svi zadovoljavaju sa tim?

 

"Tržište, dakle, opstaje, jer je starije od kapitalizma..." prvobitna ljudska ekonomija je bila kapitalizam...ja tebi jagnje - ti meni zitarice...simple as that

 

Ključna sredstva za proizvodnju su ona sredstva pomoću kojih se proizvodi najveći deo društvenog bogatstva. Najveći deo svetske privrede u kapitalizmu otpada na transnacionalne kompanije i tako treba da ostane i u socijalizmu. Mala i srednja preduzeća, kao što rekoh, zavisila bi od transnacionalnih kompanija i ne bi mogla da izvlače profite, bez obzira što su u privatnoj svojini; njihovi vlasnici bi istovremeno upravljali i radili u njima i sticali zaradu po osnovu rada. Ljudske potrebe su razne i velike, ali je fora u tome da se krene od onih koje su najosnovnije, pa da se one najpre zadovoljavaju; u kapitalizmu se često mnoge od osnovnih potreba zanemaruju, jer nije profitabilno izaći im u susret. Razmena jagnje za žitarice nije kapitalizam; kapitalizam se ne svodi samo na razmenu i tržište, već je potrebno da postoji eksploatacija formalno slobodne radne snage i prisvajanje viška vrednosti (profita) po tom osnovu.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ranis brate problem je u pohlepi. eto to. marshall je ok :)

 

 

mislim da bi i fiskalnom politikom mogli da postignemo mnogo. ne treba sputavati ljude koji mogu da stvore, ali treba sputavati ljude koji mnogo grabe i pritom ne podržavaju sistem u kojem to čine.

 

kao i za porez na dohodak građana, koji je do prošle godine bio 10% a od prošle fiskalne godine već postoje dve stope (10 i 15%), morali bi porezi na imovinu da budu viši. jeste da bi to povisilo cene usluga (renta stanova npr), ali bismo bar za te pare znali šta kupujemo :da:

 

čak je i bila ideja da se imovina oporezuje. onda će se paziti i gledati koliko stanova imaš, pa će mnogi prodati ono što ne mogu da si priušte da zadrže, pa će doći po povećanja ponude na deficitarnom tržištu stanova uplivom polovnjaka, pa će konačno cena prirodnim putem da se vrati u normalu.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, ili barem velika vecina, su stoka. Takodje, postoje razne grupe ljudi, tj. grupa stoka, ili pismenije receno, stada. Ta stada se podosta razilkuju i prirodno su gramziva i pohlepna.... U tim stadima dolazi do deljenje po klasama, i kao sto smo zakljucili sve je to lepo, ali nece biti mira niti kompromisa na tolikom nivou kao sto bi PrinAc to voleo da vidi, pa ondaK dolazi do, usled vecitog sukobljavanja, izdaja, prevara i zajebavanja, grabljenja i svako 'svom'... :zeleni: Pitanje je, ondaK, ko je svoj? I kome se gdI svidja? Mislim, zaverenici iz sJene zele rasni sukob, dok je problem klasni, ali opetH, postoje drugi faktori, kao na primer, mJetalci vs. fenseri i tako dalje... :P I tu dolazi do nepotrebnih sukoba, dok mracni gospodari pune svoje kase 'novcima' a epruvete zivotnom esencijom i ostalim vidovima enerDZije = dEsaster! :ph34r: I ondaK ljudi pribegavaju oruzanim nasiljem, jer to je ono najLJepse, sto nam srce poznaje... :da:

 

Naravno, ja nista novo nisam rekao ili smislio, samo eto toliko... da ne bi ispalo sad da pricamo o lampama i pojacalima, zbog toga ce TEK moze opasno zaratiT'.. :P

 

Mi = stoka.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...