Jump to content

SEKA (Svetska Ekonomska KrizA)


Ајлин

Recommended Posts

Mislim da previse posmatrate stvari crno belo

Socijalizam jeste ostvariv u praksi,ali ne u onoj formi po kojoj su ga svi zapamtili

Ako se ne varam vise je puta u toku istorije ostvarena tzv socijal demokratija(Vajmarska Republika,a i ima i evropskih zemalja koje i danas furaju upravo taj fazon)koja je po svojim nacelima vrlo bliska umerenim socijalistima sa kojim su se svojevremeno razisli tvrdokorni marksiti

Umerni su bili za kompromisno resenje i spregu socijalizma i kapitalizma(dakle kapitalisticki rezim sa socijalnim programom visoke brige o svojim gradjanima)dok su oni ekstremniji zagovarali rusenje klasnog poretka,diktaturu proletarijata,stvaranje besklasnog drustva te sirenje svetske revolucije i takve slicne bisere-mislim da je istorija kroz brojna bolna iskustva pokazala da je to neostvarivo ;)

Mislim,pogledajte samo Svedsku-to je ono o cemu pricam kada mislim na to kakav danasnji socijalizam treba da bude ;)

Nekako se uvek napominjalo da je socijalizam propao je je uveden u onim zemljama u kojima nije ni postojao kapitalisticki poredak i gde je radnicka klasa bila minorna(Rusija,Kina,mi)i da je to bilo neprirodno stanje stvari jer je socijalizam trebao da se javi u najrazvijenijim kapitalistickim zemljama tog vremena

Mislim da opovrgavanje te teze lezi u primeru Svedske i slicnih zemalja ;)

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

socijal demokratija je druga stvar, ali nema uređenog društva bez privatne svojine, ta socijaldemokratija je i iznikla iz jakog kapitalizma, a tamo gde se ne zna šta je čije (sve zajedničko - društveno (sfrj)) desi se ono što se desilo istočnom bloku i nama.

 

ot - imamo mi i većih problema od seke - treba da uredimo prvo sopstveni društ. sistem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mislim da je najveci biser socijalistickog poretka kod nas bilo ono radnicko samoupravljanje,te famozni radnicki zborovi :)

To ti je bilo ono tima skupi se celo preduzece na savetovanje,a ono posto je to jelte socijalizam tu na ravnoj nozi pricaju magistri i....cistacice :)

Ne moze to brale tako-zna se ko se pita a ko skita,i kakve su kompetnecije pojedinaca u firmi

A tek da ne pominjem bisere poput kolektivizacije i kolhoza,solhoza u Rusiji-taj u najmanju ruku neeefikasni sistem je doveo dotle da u Rusiji,zemlji koja ima toliko obradivih povrsina i plodne zemlje i koja moze celu Evropu da hrani,prodavnice u zlatno dobna komunizma budu dosta cesto....prazne i da se oseca oskudica u namirnicma-to je pratilo sovjetski rezim sve do njegovog pada

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svetska Ekonomska KrizA je

zato Sto SVET Skuplja PARE da meni DA 15X Vise nego Sto moze od Muzike Da se Zaradi!

A To je Bas Mnogo!!! :icon_eek::icon_eek::icon_eek:

30-40 Razlicitih Bendova

Total-Komercijala (Mislim u okviru Kuul Muzike)

Sve najveci Hitovi Do Hitova !!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mislim da je najveci biser socijalistickog poretka kod nas bilo ono radnicko samoupravljanje,te famozni radnicki zborovi :)

To ti je bilo ono tima skupi se celo preduzece na savetovanje,a ono posto je to jelte socijalizam tu na ravnoj nozi pricaju magistri i....cistacice :)

 

da, čuveni ZBRLJ (zbor radnih ljudi) :)

to je samo kod nas moglo

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

socijal demokratija je druga stvar, ali nema uređenog društva bez privatne svojine, ta socijaldemokratija je i iznikla iz jakog kapitalizma, a tamo gde se ne zna šta je čije (sve zajedničko - društveno (sfrj)) desi se ono što se desilo istočnom bloku i nama.

 

Privatna svojina nad sredstvima za proizvodnju delimično je ukinuta i u samom kapitalizmu. To je nezaustavljiv proces, koji će se u socijalizmu samo nastaviti. Pogledaj transnacionalne kompanije i banke - na koje otpada najveći procenat svetske ekonomije - u čijoj su svojini one? Privatnoj možda? Na papiru je sve to privatna svojina, ali je u praksi jedan vid društvene, jer ima toliko akcionara, da niko od njih ne može da dođe do izražaja, pa glavna uloga pripada direktorima - menadžerima. Vrlo česta je situacija da većinski paket akcija u nekoj kompaniji ima neka druga kompanija, banka, osiguravajuće društvo ili penzijski fond. Ko ih predstavlja na skupštinama akcionara kompanije? Njihovi menadžeri. Znači, menadžeri biraju menadžere, menadžeri upravljaju ekonomijom. Sve što će se u socijalizmu promeniti je da će i formalno biti ukinuto postojanje kapitalista - akcionara, tako da će menadžeri upravljati ne u njihovo ime, već u ime celog čovečanstva. Tako se i formalno uspostavlja društvena svojina. Onda kompanije više neće proizvoditi za profit, već za zadovoljavanje ljudskih potreba, razume se i sopstvenih potreba, jer su radnici i menadžeri kompanije takođe ljudi. Podvlačim, radi se o sasvim prirodnom procesu, kad me je već Kalif podstakao da koristim izraz "prirodno". Reče on gore - "ponuda-potražnja je najprirodniji zakon na svetu". Pa baš zato će kapitalizam da propadne - nije dovoljno prirodan. Ako je prirodno da ljudi međusobno razmenjuju dobra, prirodno je i da dobiju adekvatnu naknadu za ono što razmene. Kapitalizam počiva na suprotnom principu - eksploataciji radnika, odnosno otimanju viška vrednosti koji radnici proizvedu, od strane kapitalista. I ako je prirodno da svaki pojedinac teži da ostvari sopstveni interes, činjenica je da u današnjem kapitalizmu OGROMNA VEĆINA pojedinaca, pripadnika čovečanstva, ne može da zadovolji često ni elementarne potrebe. Prirodno je, dakle da ta većina stremi promenama i da radi na izgradnji alternativnog sistema, u kome će imati veće šanse da zadovolje svoje potrebe i ostvare interese. Zato će kapitalizam propasti, razoriće ga logika koju i sami prokapitalistički orijentisani ekonomisti priznaju.

 

I da, socijaldemokratija nije socijalizam, po ko zna koji put kažem, socijalizam, kao i kapitalizam, može da postoji samo na svetskom nivou, a ne u ovoj ili onoj državi, Švedskoj, Norveškoj i slično. Socijaldemokratija kao politički poredak opstaje u nekim državama, zahvaljujući njihovom povlašćenom položaju u svetskoj podeli rada i raspodeli bogatstva. Što nema socijaldemokratije u Tanzaniji? Kao ni u najvećem broju zemalja. Iz prostog razloga što se, kao i ljudi, i zemlje u kapitalizmu dele na bogate i siromašne, eksploatatorske i eksploatisane, tako da je normalno da će ove bogate i eksploatatorske da razvijaju socijalne države, na račun siromaštva ljudi u ostatku sveta. Slično socijaldemokratiji bilo je i naše samoupravljanje - naša zemlja je eksploatisala svoj povoljan strateški položaj u Hladnom ratu, dobijala velike kredite koje nije vraćala i tako finansirala samoupravljanje. Jednom kada je nestalo kredita - nestalo je i samoupravljanja. Eto vam Islanda - i oni su imali socijaldemokratiju, počela kriza, država bankrotirala i sad imaju kurac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osnovna klackalica agencijskog problema je upravo pomirivanje zastupanja interesa vlasnika (akcionara) i menadžera (radna snaga sa insentivima ili stok opcijom). Hence, ako ukloniš jednu stranu klackalice imaš nonsens.

 

Osim toga smatram da je protivno prirodi ljudske životinje da se odrekne privatne svojine.

 

Bar ove ljudske životinje koja još nije evoluirala u životinju sposobnu da shvati da ne počiva sve na "imam" i "moje". Za sada, mislim da zaista nismo sposobni drugačije da razmišljamo i delamo i sa time se treba suočiti. Privatna svojina je i nastala tako što je najjači u bratstvu višak proizvoda prisvojio i tako postao glavni baja u plemenu. To i danas radimo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Privatna svojina nad sredstvima za proizvodnju delimično je ukinuta i u samom kapitalizmu. To je nezaustavljiv proces, koji će se u socijalizmu samo nastaviti. Pogledaj transnacionalne kompanije i banke - na koje otpada najveći procenat svetske ekonomije - u čijoj su svojini one? Privatnoj možda? Na papiru je sve to privatna svojina, ali je u praksi jedan vid društvene, jer ima toliko akcionara, da niko od njih ne može da dođe do izražaja, pa glavna uloga pripada direktorima - menadžerima. Vrlo česta je situacija da većinski paket akcija u nekoj kompaniji ima neka druga kompanija, banka, osiguravajuće društvo ili penzijski fond. Ko ih predstavlja na skupštinama akcionara kompanije? Njihovi menadžeri. Znači, menadžeri biraju menadžere, menadžeri upravljaju ekonomijom. Sve što će se u socijalizmu promeniti je da će i formalno biti ukinuto postojanje kapitalista - akcionara, tako da će menadžeri upravljati ne u njihovo ime, već u ime celog čovečanstva. Tako se i formalno uspostavlja društvena svojina. Onda kompanije više neće proizvoditi za profit, već za zadovoljavanje ljudskih potreba, razume se i sopstvenih potreba, jer su radnici i menadžeri kompanije takođe ljudi. ekonomisti priznaju.

 

a ko postavlja menadžere? skupština akcionara, a tih minornih akcionara sa malim udelima ima sve manje, u toku je koncentracija moći, na ovaj ili onaj način moćni pojedinci dolaze na položaje, nema opštih ciljeva i delovanja za opštu dobrobit, to su bajke, postoji samo lični interes, kao što i svaka akcija ima svog vlasnika - bilo to pravno ili fiz. lice - ceo smisao tog sistema je u upravljanju, podeli dobiti i rapolaganju akcijama (trgovini)

to očemu ti pričaš bi se moglo desiti jedino nekom revolucijom ili dobrovoljnim odricanjem svih od lične imovine - oba scenarija su sf

 

 

Osnovna klackalica agencijskog problema je upravo pomirivanje zastupanja interesa vlasnika (akcionara) i menadžera (radna snaga sa insentivima ili stok opcijom). Hence, ako ukloniš jednu stranu klackalice imaš nonsens.

 

Osim toga smatram da je protivno prirodi ljudske životinje da se odrekne privatne svojine.

 

Bar ove ljudske životinje koja još nije evoluirala u životinju sposobnu da shvati da ne počiva sve na "imam" i "moje". Za sada, mislim da zaista nismo sposobni drugačije da razmišljamo i delamo i sa time se treba suočiti. Privatna svojina je i nastala tako što je najjači u bratstvu višak proizvoda prisvojio i tako postao glavni baja u plemenu. To i danas radimo.

 

 

to što neko ima manje a neko više je stvar milion pravičnih i nepravičnih, poštenih i nepoštenih ovakvih i onakvih okolnosti i to jednostavno moramo prihvatiti.

 

s druge strane što bi svi imali jednako, u praksi je to bilo (opet sfrj), uravnilovka beše, pa šta na kraju ispade?

Share this post


Link to post
Share on other sites

a ko postavlja menadžere? skupština akcionara, a tih minornih akcionara sa malim udelima ima sve manje, u toku je koncentracija moći, na ovaj ili onaj način moćni pojedinci dolaze na položaje, nema opštih ciljeva i delovanja za opštu dobrobit, to su bajke, postoji samo lični interes, kao što i svaka akcija ima svog vlasnika - bilo to pravno ili fiz. lice - ceo smisao tog sistema je u upravljanju, podeli dobiti i rapolaganju akcijama (trgovini)

 

Ako si pažljivo čitao, dao sam odgovor. Menadžeri postavljaju menadžere. Većinski vlasnici firmi su druge firme, banke, osiguravajuća društva, koje su i same akcionarska društva i koje na skupštinama akcionara predstavljaju menadžeri. Koncentracija moći je, dakle, u rukama menadžera, a ne vlasnika, iako dok kapitalizam postoji, vlasnici će imati određenu ulogu. Tačno je, menadžeri gledaju svoj lični interes, ali pre svega interes firme, jer ako se firma ljulja, i oni se ljuljaju - danas firma proizvodi za profit, sutra će proizvoditi za ljudske potrebe, a lični interes menadžera neće biti ugrožen. Naprotiv, lakše će ga ostvarivati u socijalizmu, jer će za razliku od kapitalizma biti potpuno slobodni od uticaja nekakvih kapitalista kojima nije bitna proizvodnja i konkretna delatnost firme, već samo profit. Menadžeri će biti vezani samo obavezom da kvalitetno upravljaju firmom, kako bi ona uspešno proizvodila i zadovoljavala ljudske potrebe, te će za svoju delatnost odgovarati celom čovečanstvu - isto kao što su u demokratskim država izabrani funkcioneri odgovorni narodu. Demokratija u politici, demokratija u ekonomiji, ali mudro upravljanje, efikasnost i pravičnost pre svega. I rad kao priznati izvor vrednosti i nagrađivanje po osnovu njega.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kapitalizam je neodrživ,

 

Evo ga i dalje ziv i zdrav...I sve vise sveta ga prihvata. Znaci em je stariji od socijalizma i komunizma em masovniji. A tek ce da bidne. Drugo, mesas babe i zabe, konstantno. Kapitalizam je ekonomsko a socijalizam/komunizam drustveno uredjenje. Problem sa socijalizmom/komunizmom je sto pretenduje (jalovo) da bude i ekonomski model.

 

a ja sam već pomenuo Marksovu teoriju proširene reprodukcije i knjigu Roze Luksemburg Akumulacija kapitala, gde je dokazano da je neodrživ i objašnjeno zašto će propasti.

 

Ti si neki vidovnjak? Palis se na Nostradamusa? Ti objasni cika jednu stvar. Drustvene nauke principijelno gledaju da ne spekulisu (naglabaju) o tome sta ce biti. Uglavnom pricaju o proslosti (kao i istorija uostalom, i to je drustvena nauka) i pokusavaju da iz toga izvuku neke zakljucke ili trendove. Nijedan ozbiljan sociolog ili politikolog nece explicitno dati nacrt za nesto sto ce se desiti u buducnosti jer bi generalno bio smatran sarlatanom, cak i ako se ispostavi da je u pravu 500 godina kasnije. Ali bi tih 500 godina bio sarlatan, a to niko i ne zeli, prema tome to nije ideja drustvenih nauka. Objasnih ti da bi se Marks danas nasmejao sam sebi kad bi procitao svoja sopstvena razmisljanja iz prve polovine 19. veka. Zali Boze te diplome koju ti izdase kad ti ne posedujes racio, osnovni preduslov za akademsku diskusiju

 

 

 

Još jednom, pokazuješ naivnost građanskog mišljenja. Nesposobnost da prevaziđeš podelu na "zapad" i "istok2 i počneš da posmatraš svet kao CELINU, u kojoj već 500 godina postoji samo JEDAN SVETSKI SISTEM - svetski kapitalistički,

 

Ordinarna glupost kakva se samo moze verovatno cuti na srpskim univerzitetima. Srbi su i inace poznati kao svetski ekonomisti i politikolozi. Pa nigde u svetu im se ne priznaje ta diploma. Kapiras? Diplome fakulteta prirodnih i tehnickih nauka se smesta nostrifikuju na zapadu. pametan covek izvuce proavi zakljucak.

 

 

I mislim da sam već objasnio osnovne postavke tog sistema, samo ih ti nisi čitao, ili nisi razumeo. Rekao sam da će socijalizam biti isto što i kapitalizam, samo malo drukčije. A u tome "malo drukčije" je poenta... upravo to će doneti novom sistemu i više ekonomske efikasnosti i više socijalne pravde, nego što je ikad bilo u kapitalizmu. Ali avaj, ti si i dalje učauren u naivno shvatanje po kome je socijalizam (čak si upotrebio izraz komunizam) ono što je postojalo na tzv. "istoku", pa sve vreme (srećom uzaludno) pokušavaš meni da imputiraš kako se za tako nešto zalažem. Ono što si zaboravio je da ni kapitalizam, kao ni taj lažni socijalizam, nije uvek značio demokratiju i slobodu - seti se nacizma i fašizma pokušaj barem jednom da zamisliš kakvi nas tek fašizmi i nacizmi čekaju kad ova kriza uzme maha. I vidi da li ćeš obavezno živeti bolje u takvom poretku, ili ćeš se pridružiti snagama globalnog otpora tiraniji, koje će se, kad-tad, formirati.

 

Sad mi jos ubacujes reci u usta. Ja sam taj, a ne ti ili bilo ko drugi, ko je pre svega par stranica naveo da su mnoge kapitalisticke zemlje (u Evropi ali i sire) socijalistickog socijalnog uredjenja. Ne ni drustvenog, nego socijalnog. Mada mu to dodje ako ne isto ono bar slicno. Dakle, ja sam taj koji je pre par stranica naveo Kanadu, Svedsku, Japan, Nemacku, Francusku, Britaniju i Italiju kao kapitalisticke zemlje sa socijalistickim drustvenim (socijalnim) uredjenjem. Ne ti, Koga bre ovde lazemo? Znaci, sasvim je moguce imati kapitalizam kao ekonomski model i socijalizam kao drustveni model. Ili tvrdis, o Mojsije, da Japan, Britanija, Kanada, Francuska, Italija et. al. nisu kapitalisticke zemlje??? Ili tvrdis da nisu socijalisticke??? Pitaj na fakultetu da ti pokazu neki pasus, pa ga nauci napamet, pise to na raznim mestima. Komunizam je btw 'avangarda' socijalizma, ako te ni to nisu naucili.

 

 

 

Lako je tebi da mudruješ kad, koliko čujem, živiš u Americi. Bezbedan si, dokle god Amerika čuva svoju moć, pa možeš da govoriš o ostatku sveta, a da ne snosiš posledice koje snose ljudi koji žive u tom ostatku sveta. O položaju i ulozi SAD u svetskom sistemu neću ovde da trošim reči, o tome sam pisao u svom specijalističkom radu i rekao šta mislim da će se dalje dešavati, mogu da ti pošaljem, ako si zainteresovan.

 

Bezbedan sam sve dotle dok sam spreman da se borim za svoja prava i za svoj nacin zivota. A ne zato sto zivim u Americi. Moze Amerika da se zove i Tunguzija, ja bih opet bio bezbedan. Ti sa druge strane nisi nigde bezbedan jer se uplices u tudje poslove i hoces da zastupas tudja prava. Ako ti se svidza komunizam, zivi komunisticki. Ili marksisticki. Nemoj nikom da ga nameces. Niko ga vise i ne zeli, ali tebi to objasniti je kao zidu. Posto si shvatio da zivim u Americi, shvati da prakticno nema mesta na kugli zemaljskoj gde nisam bio. Gdegod ih pitam, 'ocete marksizam' zdusno odgovaraju 'neeee!'.

 

Znaci, da te parafraziram, 'lako je tebi' da sedis u cemernoj okolini i mudrujes nad sudbinom koja je zaprzila tu corbu u toj cemernoj sredini. Ja idem hvatam se sa problemima u kostac na dnevnoj bazi. Nema potrebe da kukam kako mi nesto ne valja, i da se menjaju pravila igre. Mogu da igram tu kapitalisticku igru kao i svako. Ovi sto ne mogu, mizerni, cemerni i beskorisni, stalno traze neko pravednije drustvo u kome bi naravno njima bilo bolje, oni bi bila ta neprikosnovena avangarda, kada bi kojim slucajem bilo po njihovom, domogli bi se fotelja i pozicija sa kojih bi komandovali egzekuciju ovakvih 'nazadnih' elemenata kao sto sam ja. Neka hvala, ja pogledam uputstvo za igranje igre, udjem u igru i dobijam. Nekad manje nekad vise. Znaci, u se i u svoje kljuse.

 

 

 

 

a ko postavlja menadžere? skupština akcionara, a tih minornih akcionara sa malim udelima ima sve manje, u toku je koncentracija moći, na ovaj ili onaj način moćni pojedinci dolaze na položaje, nema opštih ciljeva i delovanja za opštu dobrobit, to su bajke, postoji samo lični interes, kao što i svaka akcija ima svog vlasnika - bilo to pravno ili fiz. lice - ceo smisao tog sistema je u upravljanju, podeli dobiti i rapolaganju akcijama (trgovini)

to očemu ti pričaš bi se moglo desiti jedino nekom revolucijom ili dobrovoljnim odricanjem svih od lične imovine - oba scenarija su sf

 

 

 

 

 

to što neko ima manje a neko više je stvar milion pravičnih i nepravičnih, poštenih i nepoštenih ovakvih i onakvih okolnosti i to jednostavno moramo prihvatiti.

 

s druge strane što bi svi imali jednako, u praksi je to bilo (opet sfrj), uravnilovka beše, pa šta na kraju ispade?

 

Lepo si mu obrazlozio, ali on samo ponavlja jedan isti pasus iz 'Marksizma i Socijalistickog Samoupravljanja' za prvu godinu Univerziteta. Ili srednje skole.

 

Ako si pažljivo čitao, dao sam odgovor. Menadžeri postavljaju menadžere. Većinski vlasnici firmi su druge firme, banke, osiguravajuća društva, koje su i same akcionarska društva i koje na skupštinama akcionara predstavljaju menadžeri. Koncentracija moći je, dakle, u rukama menadžera, a ne vlasnika, iako dok kapitalizam postoji, vlasnici će imati određenu ulogu. Tačno je, menadžeri gledaju svoj lični interes, ali pre svega interes firme, jer ako se firma ljulja, i oni se ljuljaju - danas firma proizvodi za profit, sutra će proizvoditi za ljudske potrebe, a lični interes menadžera neće biti ugrožen. Naprotiv, lakše će ga ostvarivati u socijalizmu, jer će za razliku od kapitalizma biti potpuno slobodni od uticaja nekakvih kapitalista kojima nije bitna proizvodnja i konkretna delatnost firme, već samo profit. Menadžeri će biti vezani samo obavezom da kvalitetno upravljaju firmom, kako bi ona uspešno proizvodila i zadovoljavala ljudske potrebe, te će za svoju delatnost odgovarati celom čovečanstvu - isto kao što su u demokratskim država izabrani funkcioneri odgovorni narodu. Demokratija u politici, demokratija u ekonomiji, ali mudro upravljanje, efikasnost i pravičnost pre svega. I rad kao priznati izvor vrednosti i nagrađivanje po osnovu njega.

 

Brate, ako vec nemas pojma, sto ne pitas. Evo ja radim vec 17 godina na zapadu sve ovo sto si gore naveo, zajedno sa jos milijardu stanovnika zemljine kugle. I prakticno sve si naveo pogresno. Nazdravlje.

 

Ako ne verujes meni, mogu da zamolim i nekog Amera da ti se javi i objasni neke stvari. Your call. Nije meni stalo 'da budem u pravu'. Stalo mi je da ti naucis nesto. Da mozes da se uklopis u covecanstvo. Iz tog razloga vecini od vas i ne daju papire da napustite granice. Ne uklapate se u covecanstvo. Tragedija.

Edited by Kalifa nad kalifama

Share this post


Link to post
Share on other sites

posljednji pasus Princa nam..... procitala tri prve recenice i odustala. sine, to ne da nema veze s mozgom sto si rekao, nego bruka :lol:

 

ja nemam 17 godina iskustva na Zapadu, imam 5, kontam da se to u nesto racuna, i iz licnog iskustva mogu da ti kazem da si pogubio konce tacno u cetvrtoj recenici. u zdravlje.

 

 

da sumiramo Guzzilinim zakljuckom:

to očemu ti pričaš bi se moglo desiti jedino nekom revolucijom ili dobrovoljnim odricanjem svih od lične imovine - oba scenarija su sf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marxova ideologija je tachna ali iiisuvishe ispred vremena svog....mozda za par vekova moze biti ostvarljiva,kad prosechan stanovnik bude mnogo bolje obrazovan i politichi svesniji...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rekao sam burazeru - hajde da kupimo par hektara zemlje u amazonskoj prašumi. Kažu, neki naši ljudi za male pare kupuju. Neka bude nas par hiljada odavde, različitih profila i zanimanja, pa da osnujemo naprednu zajednicu tamo, da nam svet zavidi. I da se bavimo poljoprivredom, da nam hrane nikad ne zafali, a spoljnom svetu da pružamo razne usluge (zato nam trebaju poznavaoci raznih veština i tehnologija) i to menjamo za industrijske proizvoide. I za oružje, da možemo da se odbranimo od eventualnih uljeza, kojima bi smetalo naše uređenje. Svaki dan za svakog člana zajednice obavezno nekoliko sati poljoprivrednog rada i vojne obuke. Sve ostalo vreme slobodno, kulturni život na najvišem nivou. I šta nas se tiče kriza.

jesi li ti to opet gledao "cudesnu sumu"? :) :) :) :)

 

---

 

nakupilo se previse poruka da bih uhvatio tok diskusije... shmrc.. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa ovim Kalifom se ne vredi raspravljati, jer konstantno ignoriše osnovne postavke na kojima zasnivam ono što pišem. Koliko samo besmislica je napisao gore. Ponavlja da je kapitalizam živ i zdrav, a nikako da prokomentariše KRIZU, koja je valjda i u naslovu ove jebene teme, a koja nije znak zdravlja, već bolesti. Pominje Nostradamusa i priznaje nesposobnost njegove građanske ekonomije da pronikne u kretanje kapitalizma; marksizam je pronikao i predvideo njegovo kretanje i konačan ishod tog kretanja, a to je propast kapitalizma. Pominje politikologiju i sociologiju, a zanemaruje činjenicu da ovde govorimo o ekonomiji, koja je daleko egzaktnija od svih ostalih društvenih nauka, u kojoj je mnogo lakše utvrditi zakonitosti, pa time i dati predviđanja; naravno, ako se radi o marksističkoj ekonomiji, pošto građanska ni to ne može. Odvalio je glupost da se o svetskom kapitalističkom sistemu govori samo u Srbiji; još će ispasti da je Valerštajn Srbin, ali šta ima da mu pričam, kad Kalif očigledno nema ni blagu predstavu o tome ko je Valerštajn. Razdvaja kapitalizam kao ekonomski i socijalizam kao "politički model", što blage veze nema - kapitalizam je primer svetske ekonomije, socijalizam će takođe biti svetska ekonomija. Govori o tome da ja zastupam tuđe interese i da nekome namećem nešto, a upravo je on taj koji zastupa interese svetskih kapitalista i nameće svetu poredak pod kojim jedna trećina čovečanstva jedva sastavlja kraj sa krajem. Za razliku od njega, ja zastupam interese celog čovečanstva i neću ništa da namećem - socijalizam će se sam od sebe nametnuti kad i pticama na grani postane jasno da kapitalizam izumire i da ga treba zameniti boljim poretkom pre nego što Gvozdena peta zgazi čovečanstvo, ili ovo izumre u ekološkoj katastrofi (da, Kalif se ni u jednom trenutku nije osvrnuo na moje upozorenje da svetu preti ekološka katastrofa). Tvrdi da ja ponavljam pasuse iz nekih udžbenika iz kojih je on u svoje vreme učio, a koje ja u životu nisam video. Ja sam se sa marksizmom upoznao kroz izvorna dela Marksa i njegovih najpoznatijih sledbenika; da sam čekao da me moji profesori u Srbiji nauče iz svojih udžbenika, ništa ne bih naučio, jer ako hoćeš da znaš Kalife, ovde se situacija bitno promenila otkako si ti otišao; Beogradski univerzitet je danas jedno od najvećih uporišta antimarksističke misli, što je mene dovelo u situaciju da konstantno budem pod rafalnom paljbom onih koji bi trebalo nečemu da me nauče, a od kojih sam se godinama branio i rukama i nogama. Konačno, tvrdiš da nije tačno ovo što kažem za menadžere i vlasnike - pa brate, tvoji su o tome pisali. Tvoji građanski mislioci, koji govore o "postindustrijskom", "postmodernom", "postkapitalističkom" društvu i slično. I u meri u kojoj ukazuju na činjenice, u pravu su; ja s možda ne slažem s njima po pitanju budućnosti kapitalizma, ali po pitanju ocene nekih kretanja u njemu, da. Pa jebo te, samo ako si slep nećeš uočiti da su menadžeri ti koji imaju najveću moć u transnacionalnim kompanijama, na račun moći vlasnika (koje i ne interesuju konkretna delatnost firme, već samo da dobiju što veće dividende na svoje akcije). Pa laureati Nobelove nagrade za ekonomiju o tome pišu, a ti si se tu našao da me učiš. Ti koji si trbuhom za kruhom zbrisao u inostranstvo, pa sigurno nećeš da priznaš istinu, jer bi to bio udarac na tvoje neposredne interese; tvoj položaj tamo se svodi na tri reči: "ćuti i radi", isto kao i položaj blondie i ostalih gastarbajtera koji nam sada sole pamet. I još nas zajebavate, sprdate se s tim što nam EU ne daje bezvizni režim. Pa EU je u većoj krizi nego Srbija, jer su navikli na visok standard i da im sve ide glatko. Mi smo na krizu navikli, ono što smo izdržali devedesetih nijedan narod u Evropi ne bi mogao da preživi. Izvući ćemo se mi, ne brini ti za nas.

 

Pošto ova diskusija više nema smisla, jer sam sve rekao, a to se konstantno izvrće, povući ću se iz nje. Mislim, šta ja više ima ljudima da objašnjavam uzroke ekonomske krize, kad je sve to Hilferding objasnio pre 100 godina. Uzmite čitajte malo i sami, ja jesam bio student generacije, ali to ne znači da sam dužan sve da vam sažvaćem i prenesem. Hajde ćao.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

rizn za edit - ovo je bilo upucheno Imaginosetu...

nisi mnogo propustio...sve je standardno.

Princ ponovo pokazuje da nema nijedan dan korisnog radnog stazha, Kal'fa se nervira zbog zaostalosti i pasivnih posmatracha svojih zhivota, Ajlin из стејтинг ди обвијс neupuchenima ne bi l' struchno raspravljala s kolegama, pojavi se josh poneko pametan ili uskochi poneki zametak intelekta s nedovoljno vitamina.

Fali драјнанорд da u paragrafu ujezgri sve recheno i s teorijske i praktichne strane, ti da dolijesh notu "zlog hladnog racionalizma i uplashish" random retarda s poltichkim pamfletom i Axe da zatvori diskusiju kada se (neminovno) raspiri versko/nacionalno/rasno/politichka netrpeljivost.

Pitam se zashto mi ovo nikad neche dosaditi?

Edited by matatrtaDgrejt

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa ovim Kalifom se ne vredi raspravljat

 

Na temi o operativnim sistemima sam se super provodio sa njim :pivopije: Uvek brani najjače, ko SuperHik :) Microsoft, Amerika, kapitalizam.. ko čoek od 44 nije baš neki panker :)

 

Šalim se ja malo, al ima tu istine. No ljutiš.

Edited by Господин Граул

Share this post


Link to post
Share on other sites

I dalje zaobilazimo jedan aspekt. :D

 

Prvi put nam se desila globalizacija. Prvi put. I sad prvi put iz nje izlazi nešto mnooogo gadno. Dosad je izašao outsourcing, nike sweat shops po Vijetnamu, Azijski tigrovi, globalni brendovi i Mekdonalds. Sve neke lepe stvari. Cvetić i šeširići. Doduše, u Srbiju još nije došla IKEA čiji je vlasnik matori Šveđanin i takva štekara da rođeni nameštaj gaji iz sredine prošlog veka... (neko je pominjao Švedsku)...

 

Kad se proizvodnja isfulala i kad je ponuda postala nenormalna, počele su usluge. Mobilne telefonije, novi proizvodi. Tarifa specijalizovana samo-za-nečiju-taštu. Prodaja kredita na svim uglovima. Pa druge usluge. Ajmo banke. Krediti na zvrc. Ali kroz ceo scenario prolazimo prvi put! Ulaze velike firme. Firme se usložnjavaju. M&A je postala svakodnevnica. Dve banke se merdžovale napravile monstruma što drži pola sveta. Zemlja je postala mala za našu ekonomsku mašineriju. A države i dalje brane svaka svoje interese. Dosta ih i ratuje. Infrastrukturu koja može da nosi sve te ideje nismo napravili. Što će nas sve koštati. Neke više neke manje, ali da.

 

Možda celu SEKA treba posmatrati kao evoluciju kapitalizma u okolnostima globalizacije. Da naučimo nešto iz toga. Za Srbiju, dosta se svodi na podsećanje... kad smo već kod toga, kako beše recept za čuvenu Embargo tortu?

 

 

 

 

Ako prodaju EPS i uz ovu pozajmicu od MMF-a, postoji mogućnost da državna služba opet postane No.1 pozicija (pat-pozicija) na srednji rok. U Srbiji. U privatnom sektoru će se desiti "ko preživi, pričaće".

Share this post


Link to post
Share on other sites

rizn za edit - ovo je bilo upucheno Imaginosetu...

nisi mnogo propustio...sve je standardno.

Princ ponovo pokazuje da nema nijedan dan korisnog radnog stazha, Kal'fa se nervira zbog zaostalosti i pasivnih posmatracha svojih zhivota, Ajlin из стејтинг ди обвијс neupuchenima ne bi l' struchno raspravljala s kolegama, pojavi se josh poneko pametan ili uskochi poneki zametak intelekta s nedovoljno vitamina.

Fali драјнанорд da u paragrafu ujezgri sve recheno i s teorijske i praktichne strane, ti da dolijesh notu "zlog hladnog racionalizma i uplashish" random retarda s poltichkim pamfletom i Axe da zatvori diskusiju kada se (neminovno) raspiri versko/nacionalno/rasno/politichka netrpeljivost.

sjajno! hvala na update-u. :) :)

 

Pitam se zashto mi ovo nikad neche dosaditi?

ima nesto zabirnjavajuce magneticno u ovom forumu... ;)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na temi o operativnim sistemima sam se super provodio sa njim :pivopije: Uvek brani najjače, ko SuperHik :) Microsoft, Amerika, kapitalizam.. ko čoek od 44 nije baš neki panker :)

 

Šalim se ja malo, al ima tu istine. No ljutiš.

 

Zato sto brate sa 44 godine nema vise sanjarenja i pozivanja na kojekakve price za decu i omladinu. Udari te realnost. Prince je morao da ide na fakultet i da bude student generacije kako kaze, i jos nije ni poceo da shvata stvari koje sam ja poceo da shvatam sa 14-15 godina. Bazicno, realnost. Znaci, perspektiva vivazi realnosti. A realnost se 'stice' tako sto pogledas stvari ih hiljada perspektiva. Uglova brate. I sve vreme ti radi mozak kao superkompjuter (da se nadovezem na tvoju misao). Elem, teoreticari bi malo mogli da krenu u analizu po 'terenu' cisto da izgrade neko empirijsko iskustvo. Nije zlo. Zao mi je da se covek povlaci iz rasprave iako se ne slazemo u pogledu ovih nekih prica. Uzgred, Prince, par stranica ranije ( amozda i vise) sam vec detaljno nadrobio sve sto sam imao na temu krize, ali ti je to promaklo. Selektivno. Os' ti udarim link unazad. Tako da bih te molio da me ne klevetas ako nemas neki svsishodan reparte. Cuj, kao sad ja nisam procitao sta si ti pisao. A ne odgovaram ti na pitanja? Em ti odgovaran pojedinacno na pasuse (sto je jeziv smor posto ti tupim u stvari ocigledno "I'm stating the obvious', to nije nikakvo predavanje i to je za mene gubljenje vremena, nego si ti covece neobavesten i zatucan, o studente Mojsijeve generacije). Btw, rekoh ti da se tvoja skola i ne priznaje nigde van nasih srpskih atara. Diploma ovih tvojih kolega matematicara, ima ih tu na forumu, priznavaje se svugde u svetu. Iz mesta. Uzgred, koliko vas ima na smeru, tu u generaciji? 30? 50? Ili si bio student generacije na Univerzitetu? Do tell...

 

Usvakom slucaju, no hard feelings, samo pricamo....Uvek imati u vidu, ljudi to ponekad zaboravljaju, ja sam vrlo praktican covek. Pokus je sledeci: uzmes 100 Srba, neki prosek, kako tako emancipirane. Ali prosek. Omogucis im da se presele di god hoce u Ameriku, omogucis im sve. Ne mislim da im se ista opkloni,omoguci im se posao i lep smestaj, sve po platama i zaslugama, i da zive u kom gradu zele (ili na farmi) i da mogu da zive ko prosecni Ameri. Nista vise. Pa da vidimo tacno statistike, od tih 100 Srba (ili 1000 nebitno) koliko njih ce da se zale kako im ne valja. Kako je sistem quartz? Prost opit. Pokus. Iz nekog mog iskustva sa Srbima, Hrvatima, Crnogorcima, Makedoncima, Slovencima, Rusima, Cesima, Kinezima, Vijetnamcima, SLovacima, svim ovim marksistima, kad god dodju na zapad, oni pobenave od srece. Mos' da radis sta hoces. Sve sto nije explicitno zabranjeno, dozvoljeno je. What a fuckin' concept, a?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti koji si trbuhom za kruhom zbrisao u inostranstvo, pa sigurno nećeš da priznaš istinu, jer bi to bio udarac na tvoje neposredne interese; tvoj položaj tamo se svodi na tri reči: "ćuti i radi", isto kao i položaj blondie i ostalih gastarbajtera koji nam sada sole pamet. I još nas zajebavate, sprdate se s tim što nam EU ne daje bezvizni režim. Pa EU je u većoj krizi nego Srbija, jer su navikli na visok standard i da im sve ide glatko. Mi smo na krizu navikli, ono što smo izdržali devedesetih nijedan narod u Evropi ne bi mogao da preživi. Izvući ćemo se mi, ne brini ti za nas.

 

Na ostalo sam se osvrnuo ranije, ali posto si potegao pricu o 'trbuhom za kruhom', nije zgorega malo prosiriti raspravu. A mozda se nekako i tice te svetske krize. Cije smo korene vec objasnili, zavrsena prica, bice gotovo za par godina, i nije neka strahota. Otislo par trilioncica u quartz, samo Ameri i EU pave oko 25 triliona godisnje. gde je tu Japan i Azija. Znaci, stucnulo se debelo, ali to je to, nema govora o nekoj masovnoj propasti, egzodusu u pitaj Boga sta i gde.

 

Sto se navikavanja na krize tice, slazem se, neki su se navikli vise, neki manje, ja ne zelim da se na takve stvari u principu navikavam, pa mi to nije neko junastvo za busanje u grudi. Uzgred, da napomenem, nisam ni znao da se situacija na niverzitetu promenila u korist anti-makrsisticke klike, ali i to je beside the point.

 

Poenta je upravo ono 'trbuhom za kruhom'. Licno, ja najvise i postujem tu izbeglicku pricu, u principu su to najdramaticnije price, ljudi koji tako odu u nepoznato, njima je i najteze, oni ni ne zele da idu. Vuce ih rodna gruda, lokalni nacin zivota. Ti se u principu najcesce vracaju. Nekima se ni ne svidi nista u inistranstvu, tesko je kod kuce ali tesko je i u tudjini. Cesto u tu grupaciju emigranata spadaju oni slojevi sa najmanje obrazovanja ili nekog specijalizovanog talenta koji je preko potreban tudjinu u tom trenutku.

 

Na zalost, ja ne spadam u tu casnu grupu, ispravnije je reci da sam oportunista. Koristim priliku. Moze mi se. Ali nisam neki drndos. Da objasnim. Glupo je da pricam non-stop u prvom licu, pa da generalizujem nekako u generaciju sezdesetih. Ne znam kako tvoja generacija, nase generacije su vec imale priliku da se oprobaju u mnogim stvarima u ranim tinejderskim godinama. 'Usmereno obrazovanje' i te fore. Industrija je stasala, ludilo. Posla ima, od sela do grada. uvek se kukalo kriza, teske su opsleratne godine bile, ali sedeamdesetih krenula banja. Razleteli se nasi po trecem svetu, grade kule i gradove, aerodrome i brane. Kongresne centre, ovo ono. Dobijaju te poslove od 'nesvrstanih' iako i Ameri konkurisu (to saznas tek kad malo osedis pa popricas sa Amerima koji su bas licitirali za isti posao). Protekcija. Mi dajemo jeftiniju cenu a i 'nasi smo', nesvrstani. Elem, zemlja pocinje da obrce pare. Ali neki glupi obicaji ostaju i dalje. Zavrsavamo skole po 'kljucevima'. Ne znas sta ces, oces da se zajebavas ali i svasta te zanima a treba da se opredelis za karijeru sa 14 godina. Wtf? Konkretno, ja sam zavrsio prvo srednju tehnicku skolu za avio elektronicare. Par godina prakse a ceo zivot sam sa avionima. Mogu i da letim, nema problema, studiram za flajt inzenjera, to je sledece. Tu odem u vojsku, JAT promeni politiku skolovanja, ja odem na kvantnu mehaniku na PMF-u. Pred trecu godinu, na leto (imao sam pune 22 godine), dobijem posao u jednoj od nasih najrenomiranijih naucnih institucija. Radim preko studentske zasluge, ali hoce da me prime za stalno. Dobijem ja diplomu iduce godine, tzv VII/1 strucne spreme (ne znam da li se to jos koristi, to znaci diplomirani whatever), ali ne lezi vraze. To je sad diploma koja po smeru ne odgovara mom poslodavcu. Ne mogu da izdaju oglas da traze diplomiranog inzenjera mehanike jer ja radim u OOUR 'Laboratorija za digitalnu racunarsku tehniku' Instituta Mihajlo Pupin, Beograd. Na hardveru, razvoju i testiranju istog. I ugradnji, i servisiranju. One stop shop. Zbog tih glupih pravila igre, u to vreme bar, firma moze samo da raspise konkurs za 'radno mesto' tehnicara, a ne inzenjera, manja plata, vise kandidata, mora da se steluje konkurs, i te fore. Uopste, ti konkursi su tragedija. A postoje i na zapadu, samo pravilno odradjeni, bez protekcije ali sa lobiranjem naravno. Elem, poceo taj Pupin finansijki da puca, odem pa radim u Beogradsku Banku, u vreme najveceg sotverskog projekta za banke u Juzi. Zajam za privredni preporod Srbije (pisao sam softver od malena :pivopije:). Treba imati sve vreme u vidu da je SFRJ u stvari bila na putu da bude otelotvorenje Marksove zamisli, najbolju praksu je sprovela iako nije bila kandidat u Marksovo vreme; nije ni postojala.

 

 

Uglavnom, da skratim pricu, nas hiljade i desetine hiljada koji smo ziveli u tom nekom fazonu i bili okretni i spremni na sve, shvatismo da kad je to sve propalo u Juzi, nigde se vise ni nece desiti. Bar ne u skorije vreme. A sto se nas samih tice, i 'trbuhom za kruhom'. Pa posle svih tih godina skolovanja i prakse, doslo je do toga da moje usluge nikom tu nisu ni potrebne. Shvatih te signale, a posto sam dobar deo zivota zujao napolju, otac mi je bio iz iste branse, zvali su ga svukuda po inostranstvu, bio sam vec upoznat sa situacijom. Situacija je sledeca: mene na zapadu nisu pitali za diplome (koje su mi uredno opunovazili tojest nostrifikovali) nego sta hocu da radim. I sta znam da radim. Onda mi daju testove i intervjuisu me. Ako im odgovaram, ako im se ucinim najbolji kandidat oni me zaposle. Ruku na srce, vise mi i ne daju nikakve testove, imam samo intervjue u poslovnom ili kulturnom smislu. Moj rezime se da proveriti, kompanije su izlistane na njemu, a Ameri jako dobro poznaju te kompanije, pogotovo ovi sto intervjuisu. Onda samo izmere da li sam im podoban, da nisam neki ludak ili bolesnik i koliko para trazim. End of story. Meni takav sistem vrednosti odgovara, pogotovo imajuci u vidu da kod kuce nikome i ne trebaju moje usluge. Svi vec sve znaju.

 

 

Posle skoro par decenija cimajuci se sa belosvetskim kapitalistickim kompanijama i zivljem svakodnevno, posto svakodnevno provodim vreme sa ljudima iz celog sveta, samo ne iz Srbije ili sa Balkana, ja se malo uzeleh da cujem i vidim sta se desava medj' nasom omladinom, pa se zato i okacih bas na ovaj forum. Ali cesto, kad navratim, to je kao kad uskocis u Aladinovu carobnu lampu, i ceo svet vidi jedno, samo u Srbiji vide drugo. Drukcije neko postojanje.

 

 

Btw, Blondie moze da potvrdi, 'cuti i radi' se na zapadu 'pravilnije' zove 'can do attitude' :lol:.

 

Ziv ti meni bio, a lakmus test stoji. 100 Srba prebacis u Ameriku, das im uslove iste ko i svima, da pocnu da sljakaju i rentiraju gajbu, pa da vidimo.

 

Tako da ni ona tvoja detinja prozivka ne stoji, ja upravo dzodzim ovde da podelim steceno iskustvo sa zainteresovanima, a ne da ga krijem ili lazem o njemu. Jao lose mi je, bas je bedak biti na zapadu ali me blam da pricam a ponajmanje da idem kuci, radije cu da se patim na zapadu. Alo, jel ja pricam sa covekom ili sa detetom?

Edited by Kalifa nad kalifama

Share this post


Link to post
Share on other sites

e zajebate igre. :lol:

 

 

 

ja sam uz kalifa na posljednje dvije strane haha : ) mislim, bez zajebancije, sve drugacije izgleda kad se maknes malo iz svoje avlije i kad te u glavu tresnu neke mogucnosti kojima se ljudima s balkana nisu tamo nikad za zivota ukazale.

ja sam uvijek vise za praksu nego teoriju, uz duzno postovanje svim vukovcima i studentima generacije. mozda bi i sama bila medju njima (lazem, jesam ono u osnovnoj valjda), da nisam morala da poturam grbacu za svaku koru ljeba koju sam pojela u zivotu.

 

e sad, sto se tice ovoga

Ti koji si trbuhom za kruhom zbrisao u inostranstvo, pa sigurno nećeš da priznaš istinu, jer bi to bio udarac na tvoje neposredne interese; tvoj položaj tamo se svodi na tri reči: "ćuti i radi", isto kao i položaj blondie i ostalih gastarbajtera koji nam sada sole pamet. I još nas zajebavate,

 

 

na zalost da su milioni zbrisali trbuhom za kruhom, ali isto tako i na srecu. da smo svi tamo ostali, postali bi kanibali. sreca svim onima koji nisu iskusili pravu glad, ali niko nije otisao zato sto mu se diglo da ide.

sto se tice ovoga Cuti i Radi - to je vidis ono sto meni licno ovdje "u inostranstvu" najvise smeta kod nasih ljudi (s Balkana), taj neki mentalitet koji grubo receno zvuci "ma necu ja da meni iko naredjuje". sto bi rek`o moj cale, Srbi oce da su svi generali. takvi malo posla imaju i slabo napreduju. ovi sto cute i rade, imaju sta ne mozes da zamislis a najbitnije od svega, imaju tu stabilnost, mogucnost za skolovanje i ko zna sta sve ne.

to je razlog zasto ja licno ne volim da radim s nasima, imaju milion teorija, ali kad treba da se zapne, jebi ga. ne kazem da su SVI takvi, ima vrijednih ljudi. ja sam pocela tako sto sam radila najpoganije poslove, cutila sam i radila sta god mi se govorilo, da bi sad imala ljude koji rade za mene, i sad mogu da razmisljam da upisem dobru skolu, imam za odmore, imam da stedim za crne dane, sutra svojoj djeci, za kucu i gomilu drugih stvari. to Cuti i Radi meni se isplatilo, ne dvostruko nego STOSTRUKO, za 5 godina sam napravila sto moji otac i majka nisu tamo za 40 godina. i cak sad kad je kriza, ne osjetim je, hvala Bogu, da kucnem u drvo. opet mogu da se poguram za neki duzi period, sve zahvaljuci tom prvobitnom cuti i radi. trenutno ne moram da "cutim i radim" nego pricam i radim, pricam s ljudima, pomazem im da rade, tu sam 24/7 dostupna, i nemam cega da se stidim.

imam rodjake koji su pozavrsavali fakultete, i dok nisu nasli posao u struci, radili su sve i svasta. i sad imam rodjaka u Kanadi koji radi kao programer i drugi posao mu je na pumpi. ali zato on vec sad svojoj djeci moze da obezbjedi najbolje skole, ima otplacenu kucu i auto, love za zezanje i boli ga dupe sto cuti i radi na pumpi, a programer je.

 

to je vidis jedna sustinska razlika izmedju Amerike i velikog dijela svijeta. sve mozes da dobijes, svaku sansu i priliku, bez da mnogo jedes govna. i meni se ta razlika svidja. rad se zato mnogo vise cijeni, kao i skola, nego bilo gdje.

i zato najmanje ovdje ljude pogadja svjetska ekonomska kriza. mislim ono, sto je Amerima kriza, to je na drugim kontinentima svakodnevnica. eto, sad ne mozemo da vozimo tri SUV-a, nego jedan ili dva, ili ne mozemo ici vise na Havaje, nego cemo na Floridu, ili ne mozemo svako vece da proodimo u fine dining restoranima, nego jebi ga, moramo nesto i da sami skuvamo. na zalost, sirotinje ima svuda, i nije svakome isto, ja se jedino uzdam da ce ovo sranje krace da potraje nego sto mediji pumpaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ali niko nije otisao zato sto mu se diglo da ide.

 

Kako niko? Pa meni se diglo. Ja sam oduvek hteo da idem, samo nisam mislio ovoliko da cu da ostajem. Ono svuda, podji kuci dodji. Problem je sto nemam gde da se vratim. Fizicki imam, ali mentalno bi poludeo da zivim u toj Aladinovoj carobnoj lampi 24x7x365. Imovinu nisam prodao i necu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

aman, mislila sam u fazonu, da se imalo tamo sto se ima ovdje, milioni ne bi sigurno otisli. mozda malo turisticki tu i tamo :)

 

 

ja imam kao gdje da se vratim, u smislu mama, tata, kuca i sve, ali ja to ne racunam da imam. za mene je to ravno nuli. ja i ovdje mogu pod most da zivim, to nije frka, i opet da se snadjem za hranu i sve.

cak, da uzmem u obzir da tamo imam ne znam kakvu kintu, dobar posao i sve, sto kazes - svisnula bi.

ovdje sam se navikla na neke lukzuse - da me ne shvati niko pogresno, nemam ja bentlija, niti zivim u vili na beverli hilsu - ali luksuz tipa - strpam se preko vikenda u avion i pravac Chicago, New York ili gdje pozelim, vidi mi guzica puta, ishodam se k`o budala, za 300 dolara povratne karte - mislim, to je nesto sto mi tamo ne bi bilo bas tako dostupno.

volim sto mogu da razmisljam da zapalim za Srbiju i vidim svoje, i opet se vratim u ovu svoju rutinu, koju vjerovali ili ne, VOLIM. jebes ga, ja volim da radim, i da imam para k`o blata, opet bi radila ovoliko vjerovatno.

 

 

chuti i radi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...