Jump to content

SEKA (Svetska Ekonomska KrizA)


Ајлин

Recommended Posts

Ajde i sve, ali kada neko sa sebe kaze da je najbolji strucnjak... :uhoh: uz dodatak da ima veliko znanje... :ph34r:

Norman Bates to sve baca u vodu, barem sto se politickog zivota tice... :ph34r:

 

Na Normana sam ponosan, i na Bruce Campbell-a i na svaku svoju pesmu. I sve to samo pokazuje da sam umetnička duša, stvaralački raspoložen, spreman da se oprobam na raznim poljima i nisam jednodimenzionalna ličnost kao neki. I ljudi me vole zbog toga. I to ne bilo koji ljudi, već ljudi koji su dobri kao leba. Mene ne vole jedino zli i podmukli ljudi, dokazano. Kao što je dokazano i na fakultetu i posle njega, od strane merodavnih ljudi, da bolje stojim sa znanjem i razumevanjem onoga za šta sam se školovao, nego bilo ko drugi u mojoj generaciji, i još par generacija oko nje. Neko se hvali devojkama koje je poševio, neko medaljama koje je osvojio, ja se hvalim onim u čemu sam se ja iskazao.

 

A na ovu temu sam došao da pišem ono što mogu da kažem o svetskoj ekonomskoj krizi, ne o Normanu, niti o mom budućem poslu. Te teme ja nisam načeo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ljudi me vole zbog toga. I to ne bilo koji ljudi, već ljudi koji su dobri kao leba. Mene ne vole jedino zli i podmukli ljudi, dokazano.

tesko je smisliti jeftiniji i besmisleniji manevar od ovog ("ako se slazes samnom i ako me volis, ti si dobar, a ako se ne slazes onda si los covek. dokazano."). :) :)

ti si buduci mladi narastaj i zvezda uzdanica nase diplomatije, jel? nije ni cudo sto gubimo na tim poljima... :udri:

 

Kao što je dokazano i na fakultetu i posle njega, od strane merodavnih ljudi, da bolje stojim sa znanjem i razumevanjem onoga za šta sam se školovao, nego bilo ko drugi u mojoj generaciji, i još par generacija oko nje.

u tome i jeste problem nase zemlje, u tim "merodavnim". jednog dana ces i ti postati "merodavan", i davaces drugim ljudima "meru" (sto ce tebi davati preko potreban osecaj da si jako vazan). :) za to vreme oni koji nisu merodavni ce da rade nesto konkretno (i da placaju porez u americi, nemackoj, itd..)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da zaista Imaginose,kada ces vec jednom da se kandidujes za predsednika i da povedes ovu zemlju u skladu sa tvojim bajnim idejama(koje nikako da mi obicni smrtnici skapiramo :))u put napretka?

Svakako ce to biti pametnije potroseno vreme,eto prilike da uradis nesto za opste dobro umesto sto palamudis po yumetalu :)

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa onda idite ti i Čeda i radite nešto konkretno. Plaćajte porez u Americi i Nemačkoj, nemojte da palamudite ovde bezveze.

hehe, ti ces da mi kazes gde cu da idem i gde cu da placam porez? :)

radi kompleks "boga", a? ti bi malo da naredjujes, proterujes i "cistis" zemlju od neistomisljenika itd.. vidim, nisi bas citao puno istoriju, jer da jesi, znao bi kako se zavrsava prica kad ljudi poput tebe dodju na vlast. u ostalom, bio si u srbiji 90-ih, ali ne vredi. :udri:

 

Ima ko će da vodi ovu državu.

vidim, super nam ide sa kadrovima sto su ih napravili ti tvoji, "merodavni". :)

 

---

 

Da zaista Imaginose,kada ces vec jednom da se kandidujes za predsednika i da povedes ovu zemlju u skladu sa tvojim bajnim idejama(koje nikako da mi obicni smrtnici skapiramo )u put napretka?

vidis jakuzo, to sto ti ne mozes da skapiras "moje bajne ideje", govori dosta o tebi... posto su u pitanju jednostavne stvari. ;-) ali dobro, nije sramota ici na dopunsku nastavu, niti u specijalnu skolu, tako da ne treba da se stidis...

 

Svakako ce to biti pametnije potroseno vreme,eto prilike da uradis nesto za opste dobro umesto sto palamudis po yumetalu

hvala sto mislis na mene, ali bolje bi ti bilo da razmisljas o tome kako da upotrebis svoje vreme da nesto naucis i da malo razvijes sposobnost razmisljanja.. za mene se ne brini. ;-)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

vidis jakuzo, to sto ti ne mozes da skapiras "moje bajne ideje", govori dosta o tebi... posto su u pitanju jednostavne stvari. ;-) ali dobro, nije sramota ici na dopunsku nastavu, niti u specijalnu skolu, tako da ne treba da se stidis...

 

Nemoj ti da se sekiras nista za mene jer cim sam video tvoje pisanije jos od dana kada sam se uclanio na ovaj forum skapirao sam odmah sve-za to zaista ne treba biti nikakav genije :)

Samo vidis ja imam i pametnija posla u zivotu umesto da se natezem sa naduvenkom poput tebe i da se bavim nekim konstantnim sektaskim "dokazivanjem" ;)

A sto se tice dodatnog obrazovanja-ne bi za tebe bilo lose da naucis kako da malo spustis nos i da se malo kulturnije i sa manje arogancije ophodis prema sagovornicima-to se vidis uci u osnovoj skoli pa volim sto se tako lepo projektujes pa svoje karakteristike prisivas na sagovornika :)

 

hvala sto mislis na mene, ali bolje bi ti bilo da razmisljas o tome kako da upotrebis svoje vreme da nesto naucis i da malo razvijes sposobnost razmisljanja.. za mene se ne brini. ;-)

 

Na tvoju neizmernu zalost-nisam zaista toliko nisko spao da moram svoje obrazovanje da dopunjujem od opskurnih likova koji prde po forumima :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ako nisi primetila pojedini se ovde ponasaju kao da jeste NASA :)

Uostalom nisam primetio neku sprdnju ovde,vec pokusaj da se vodi normalna diskusija,pri tome koliko vidim neki vredjau sagovornike a to bas i nije ok,al' ajde..

 

i ja sam spreman i sposoban da radim na tome. Hoćete praksu, eto vam prakse, samo dajte da Prince pokaže kako se ta praksa obavlja, a ne da držite Princa na odstojanju, tako da ovaj može samo da teoretiše, a da ga niko ne jebe ni 2 posto.

 

Dude, he's askin' for it.

 

A ja njega i ako sam iznapushavao, to nisam uradio eksplicitno. To je bar neshto shto bi nash buduchi 'ekspert' medjunarodnih odnosa morao da zna. A on se odma' vata za spolovilo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

mudro kazesh gospodine ove prozivke i analize jesu prava slika stanja u drzavi i parlamentu gde svako titra svoje jaje boreci se pre svega za svoj polozaj pa otuda i sporost u reagovanju na krizu .

 

kineska vlada i mi imamo jednu stvar zajednichku , imamo isti broj ministarstava shto je opet rezultat mnogobrojnih lazno sklopljenih koalicija da opet sve zbog titranja svoj jajeta .

 

smatram da sma prokljuvio srz problema kapitalistichkog drushtva i uzroka krize .

 

kapitalizam je poput snoshaja dve pande , svako brine svoju brigu i da bi doshlo do kvalitetnog snoshaja potrebno je izolovati se od ostatka sveta , tako se i mi otudjujemo i radimo vodeci se mishlju kako sebi da pribavimo shto vishe dobara i kad kriza dodje gotovo je nemonovno da mnogo ljudi ispashta bez ikakve nade da cem im se direktno pomoci , umesto toga pomaze se opet kapitalizmu i ozivljavanju onoga shto je narod dovelo u tako nezgodnu poziciju .

 

drzava nije glas naroda vishe ona je mehanizam za podrshku firmama tj. vlasnicnicima firmi koji su prouzrokovali krizu, totalni paradoks .

Share this post


Link to post
Share on other sites

nije mi jasno zašto toliko replika?

 

aman. :) neka kaže svako svoje, šta sad. i trebali bi da se upoznate pa da vidite kako ljudi u stvari nisu ovakvi kako vam na forumu izgledaju, a ako ne nameravate da upoznajete ljude ne vidim čemu etiketiranja i vređanja.

 

 

danas sam opet razgovarala sa kolegama, svi su nešto potonuli, potišteni.

realnost je, da se kriza dešava.

realnost je, da su plate smanjene za po 10-15-20% i da će još morati da se steže kaiš.

 

ko je pretplaćen na posaooglasi zna (a i onaj ko aktivno traži posao, ne računam tu one koji traže a mole boga da ga ne nađu, ako takvih ima... takođe znaju) da oglasa za zapošljavanje ima na prste jedne ruke u dnevnim novinama, što je šokantno za period (mart-maj i septembar-novembar su periodi kad se najviše zapošljava)

 

 

dakle kriza se realno dešava. ako živite od roditeljskog hleba možda je trenutno ne osećate, ali ona je tu. pogledajte oko sebe i čitajte novine pažljivije. strani investitori su već otišli jer banke više ne mogu da ih podrže. vlada opšte nepoverenje. oko 60.000 pravnih lica srbije je trenutno pod blokadom. how about that. odakle li se to stvorilo?

 

 

dozovite se pameti. nalazimo se u najvećoj ekonomskoj krizi ikada. još nismo dotakli njeno dno.

 

 

 

 

 

(za nezaposlene: blokada = onda kad više nemaš para na računu da izmiruješ svoje redovne obaveze pa ti poverioci počnu da puštaju menice bez pokrića, pa ti nbs blokira račun i počne da upravlja njime umesto tebe, tj svaki priliv koji stigne ide metodom FIFO u izmirenje obaveza a tebi ostane šipak)

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

60.000 pravnih lica je pod blokadom zato shto se tako radilo odavno , svako svakom duguje i to je nasha navika i praksa ,ovi shto su prsli samo nisu imali dovoljno novca da im ne blokiraju rachne ali takvih firmi ima skoro koliko registrovanih firmi u srbiji .

 

na primeru gradjvinskih firmi jer to znam moze se videti da ljudi plate projekat , grade a nemaju novca ili su ga u medjuvremenu potroshili .da plate izvodjache i ondak duguju po nekoliko meseci ako ne i godina a dok se to na sudu razreshi predje josh par godina .

 

zato drzavnici sad kazu da ce pomoci u blokadi rachna tako shto ce provremeno postati vlasnici dela ili celog kapitala firme da bi drzava naplatila svoja dugovanja a u isto vreme godinu dana nisu placali izvodjachima za javne radove na mostovima ,obilaznicama i ostalim putevima !?

 

dali su firmama poslove i ondak im nisu placali pa kad moze drzava da daje takve primere poslovanja shto ne bi i ostali ..

 

sami su svoje mudo za uskrs skuvali

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne moraš ništa da radiš, samo sačekaj novembar :)

 

mada, ako do tada prodamo eps, možda i izbegnemo najgore.

 

 

evo citat obame iz najnovijeg CorD-a upravo maznutog iz jedne Bg kafane ;)... tema je naravno bonusi za top menadžment koji su još uvek tema žestokih polemika... inače originalno ovo je izašlo u The Washington Postu sredinom prošlog meseca:

 

"And that is the system and culture that made them possible -- a culture where people made enormous sums for taking irresponsible risks that have now put the whole economy at risk," Obama said ... "So we are going to do everything we can to deal with these specific bonuses," he continued in 20-minute opening remarks striking for the stridency of their assault on the financial industry. "But what's just as important is that we make sure we don't find ourselves in this situation again, where taxpayers are on the hook for losses in bad times and all the wealth generated in good times goes to those at the very top."

 

 

jeste obojeno (uh, sorry obama) socijalnim tonom, ali je dotakao temu koja je relativno lako rešiva i saglediva a realno doprinela je umnogome stvaranju nesigurnog tržišta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nije to nishta rashilo , ochigledno je da nam treba novi sistem gde novac nema vrednost , gde novac nije zivot ,ponos ,chast i sigurnost .

 

 

da meni tadija kaze da cu da placam bogatashima za njihove greshke oterao bih ga u pershun a i ovako ga teram ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

видим да се на теми доста пажње поклања генерално похлепи, али углавном похлепи менаџера, које је сад и администрација напала и обележила као главне кривце за кризу. али, они су само врх леденог брега, и у неку руку су жртвени јарци сад. проблем је много већи. амери су дуги низ година куповали јефтину робу од кинеза, ови све то финансирали куповином обвезница. никоме у америци изгледа није пало на памет да дуги период ниске штедње а висок потрошње мора пре или касније да узрокује економску кризу. и то се сад прелива на свет.

Share this post


Link to post
Share on other sites

i to je tačno.

sa druge strane investitorima nijedna država nije luda da zabrani investiranje, a regulativa za menadžerske bonuse je vrlo konkretna stvar, pa mislim da je zato i vruća tema rasprava, jer je opipljiva i veoma merljiva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Još jednom kažem - naši mnogo više tripuju krizu, nego što nam se ona stvarno dešava. Mislim, kriza se dešava, ali to je GLOBALNA KRIZA SISTEMA, što ne mora da znači da i SRBIJA kao pojedinačna država treba u njoj da bude gubitnik. Naravno da će investitori da odu, kad su nam porezi nenormalno visoki, i to nepotrebno, jer ionako smanjuju administraciju. I kad nismo uradili ništa na planu pridruživanja Svetskoj trgovinskoj organizaciji - do 2006. (tad sam bio na faksu i pisao rad o STO) nam je bio izgovor da su Crna Gora i Srbija na papiru jedna država, a dva odvojena ekonomska sistema. Eto, razdvojismo se od Crne Gore, i 3 godine ni makac ka STO. Niko i ne pominje učlanjenje u tu izuzetno važnu organizaciju za našu privredu, svima je samo Evropska Unija na jeziku, a ne vide da će EU pre da se raspadne, no što ćemo mi ući u nju.

 

Treba iskoristiti komparativne prednosti, majku mu. Povoljan geografski položaj, pre svega. Da bismo ih iskoristili, treba da popravimo naš međunarodni položaj, da vidimo kako ćemo sa Hagom, sa Kosovom, hoćemo li u NATO, da li su Rusi podrška nama, ili mi njima - na sva ta ključna pitanja treba lepo da se odgovori, razradi strategija i krene da se radi. Da se radi, a ne da se stalno žale kako nema ko da radi, kako nam "mozgovi" odlaze u inostranstvo. Evo, ja nisam otišao u inostranstvo, niti mogu to. Sem mene, u mojoj generaciji ima još dosta pametnih i sposobnih ljudi, koji bi pomogli zemlji na tom strateškom planu, a trenutno su neiskorišćeni - ili su nezaposleni, ili rade van struke. Umesto nas, ključne poslove za državu obavljaju mamini i tatini sinovi, dakako većinom nesposobni i tupavi.

 

E to je ono što nas jebava, kad je ova kriza u pitanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

na primeru gradjvinskih firmi...

енергетика - исти случај... дугови државе поставише оно мало ликвидних фирми на саму ивицу.

 

п.с. Принче, мис'им, немо' се љутиш, ал' не желим да ми спољну политику води фронтмен Грбавих танги. ГТ, то му дође нешто као ДТ, с тим што сте ви Грим Тиетр.

Share this post


Link to post
Share on other sites

odmah da demantujem da su nam porezi visoki:

 

 

Country ↓ Corporate tax ↓ Maximum Personal Income tax ↓ VAT ↓

Austria 25% 50% 20% GST

Belarus 24% 30% 18%

Belgium 33.99% 50% 21%

Bosnia and Herzegovina 30% (10% in Srpska) 5% Federal + 0%-15% per location 17%

Bulgaria 10% 10% 20%

Croatia 20% 45% 22%

Cyprus 10% 30% 15%

Czech Republic 21% 15% 19% (9% on selected goods and services)

Denmark 25% 62% 25% (VAT free on aeroplanes)

Estonia 22% 22% 18% (9% on selected goods and services)

Finland 26% 53% 22%

France 33.33% 40% 2.1% (drugs, newspapers, theatres), 5.5% (raw food, books), 19.60%

Germany 15,825 % (federal) plus 14,35 % to 17,5 % (local) 15 % (initial tax rate) to 45% (top tax rate) 19% (7% on selected goods and services)

Georgia 20% 12% 18%

Greece 29% 40% 19%

Hungary 16% 18%-36% 20%

Iceland 26% 45.58% 24.5%

Ireland 12.50% 20% (basic), 41% (above €35,400) 21%

Italy 37.25% 45% 20% (10% and 4% on selected goods and services)

Latvia 15% 23% 21% (10% certain goods and services)

Lithuania 20%[3] 21%[4] 19%

Luxembourg 29.63% 38.95% 15%

Montenegro 9%[5] 15%[5] 17% (7% for certain goods and services)

Netherlands 25.5% 60% 19% (6% for certain goods)

Norway[6][7] 28% 54.3% 25%(foodstuffs 13%)

Poland 19% 19-40% 22% (some products i.e. food - 7%)

Portugal 27.50% 42% 20% (5% for first need products)

Romania 16% 16% 19%

Russia 24% 13% 18%

Serbia 10% 14% 18%

Slovakia 19% 19% 19%

Slovenia [8] 22% 41% 20%

Spain 35% 45% 16%

Sweden 28% 55% 25% (12%/6% for certain goods and services)

Switzerland 25% 45.5% 7.6%

Ukraine 30% 15% [9] 20%

United Kingdom [10] 21% (basic - profits up to £300,000), a sliding scale from 21% to 28% (profits from £300,000 - £1,500,000) 28% (above £1,500,000 in profits)[11] 20% (basic), 40% (above (£34,800 + personal allowance))[12] 15% (1st Dec 2008 - 31st Dec 2009) 17.5% thereafter (some items at 5%, some items 0%)

 

 

kao što vidiš sva tri poreza, i porez na dobit preduzeća, i porez na lični dohodak građana, i PDV, su nam među najnižima na kontinentu: 10%; 12% (ovo je na zarade; 10 i 15% su godišnji porezi na dohodak); 18%, respektivno.

 

pri tome, EU ograničava PDV na minimalnu stopu 15% (ako se nešto od kada sam ja učila EU fiskalne detalje nije promenilo), prema tome imamo prostora 3% da snižavamo, ako ćemo da snižavamo. realno.

 

 

dalje, evo nešto i o fiskalnoj slobodi:

 

 

fiscal freedom: serbia (85,9), average (74,9)

od svih 10 merenih ekonomskih sloboda ova je najizraženija. mogu i ostale da nakucam rezultate za 2009 ako nekog interesuje (izvor 2009 the index of economic freedom)

 

 

znači kada pričamo o fiskalnoj politici tu je učinjeno dosta ako ne i velika većina da se investitori privuku.

pre će biti da je loptica u polju koje se zove... birokratija, efikasnost sudskog sistema (pravna država)... you name it.

Share this post


Link to post
Share on other sites

medvedev je jednom rekao da je rusiju spasilo upravo to shto nisu u STO a voleo bih da znam shta je tachno time mislio tj na koji nachin STO ojadjuje drzave u kriznim vremenima pa ako neko zna odgovor bio bi dosta kul

Edited by Rle

Share this post


Link to post
Share on other sites

suštinski STO je dobra za razvijene države koje imaju konkurentne visoko procesuirane proizvode tj mogu najveću vrednost da ostvare njihovim lako dostupnim i jevtinim plasmanom. manjim državama koje nemaju neku komparativnu prednost (a da nije usluga u pitanju) i državama koje imaju commodities proizvode koji su cenovno osetljivi, ili sirovine (resursi ograničeni, a zarade male), ne isplati se previše otvarati se za STO.

 

ako se dobro sećam prava intelektualne svojine takođe nisu rešena u STO na pravi način.

Share this post


Link to post
Share on other sites

па да.

 

А Русе не погађа толико сама финансијска криза колико ова невероватно ниска цена нафте (ал стигли су доста да уштекају). Иранци су се исто малко примирили

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...