Jump to content

SEKA (Svetska Ekonomska KrizA)


Ајлин

Recommended Posts

zato libija izvozi za sve pare. preko 90% izvoza im je nafta. danas mi kolega priča kako imaju trgovinski suficit nešto 50% ili 37 milijardi.. ne znam da li dorala ili ojra a nije ni bitno cifra je wooowww užasna :P

 

rusija je čini mi se sada kao amerika sedamdesetih i osamdesetih. tamo je u teksasu najveća mudrost bila konzervirati svoju bušotinu. čuvaju lepo svoje, a troše kuvajtsko, afričko, šta ih boli patka

Share this post


Link to post
Share on other sites

boli ih , jer poput uga chavesa u venecueli koji je preoteo te kompanije i bushotine i ostali ce se prizvati pameti posebno kad odu dozivotni vladari i kalifi .

 

inar ima nafte a ima i vode tako se oni snabdevaju pijacom vodom iz bushotina ali imaju i problem da je vode sve manje tako da ostaje rupa u zemlji pa tako povrshinski sloj zemlje vremenom tone bash na mestima gde su im gradovi i sela , to je muka naroda .

Share this post


Link to post
Share on other sites

енергетика - исти случај... дугови државе поставише оно мало ликвидних фирми на саму ивицу.

 

п.с. Принче, мис'им, немо' се љутиш, ал' не желим да ми спољну политику води фронтмен Грбавих танги. ГТ, то му дође нешто као ДТ, с тим што сте ви Грим Тиетр.

 

Ne biraš ti to, ne boj se. To što glasaš na izborima za političare je jedna stvar, a proces odabira ljudi koji će da sprovode politiku druga.

 

suštinski STO je dobra za razvijene države koje imaju konkurentne visoko procesuirane proizvode tj mogu najveću vrednost da ostvare njihovim lako dostupnim i jevtinim plasmanom. manjim državama koje nemaju neku komparativnu prednost (a da nije usluga u pitanju) i državama koje imaju commodities proizvode koji su cenovno osetljivi, ili sirovine (resursi ograničeni, a zarade male), ne isplati se previše otvarati se za STO.

 

ako se dobro sećam prava intelektualne svojine takođe nisu rešena u STO na pravi način.

 

Ako nemamo komparativne prednosti, treba da umremo. Ja naprotiv smatram da imamo jako značajne komparativne prednosti u odnosu na susede, a one su usko povezane sa međunarodnim politikim položajem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako nemamo komparativne prednosti, treba da umremo.

ne znam za ostale, ali kad god na nekoj "ozbiljnoj temi" (gde se ocekuje razmena argumenata) procitam ovako "emotivan govor" tipa "treba da umremo" - meni se instat kenja od toga. ako imas misljenje, iznesi ga, objasni, potkrepi argumentima i budi spreman za dijalog. a te moralne pridike i ko treba da umre i slicno, to me podseca na razgovor moje babe sa komsinicom pred izbore. :udri: ako zvucis kao klovn, ljudi te nikad nece shvatiti ozbiljno.

 

 

čuvaju lepo svoje, a troše kuvajtsko, afričko, šta ih boli patka

hmmm... kako jedna rec moze da napravi veliku razliku. ;)

ja bih rekao da oni ne "trose" tudje, oni "kupuju" tudje. trguju sa njima na raznim nivoima pod povoljnim okolnostima za koje su se izborili jer su jaki (takodje na svim poljima). altruisticko ponasanje na nivou drzave je nerealno, to bi trebalo da znamo bar mi koji smo ziveli i zivimo u srbiji.

 

 

А Русе не погађа толико сама финансијска криза колико ова невероватно ниска цена нафте (ал стигли су доста да уштекају).

ruse pre svega pogadja "ruska kriza", korumpirano drustvo, nedostatak i nepostovanje zakona, vladavina kriminala, nesto kao srbija 90-ih. SEKA je za to mala maca. meni je uvek zao ruskog naroda posto su vrlo kratkovidi i priglupi kad treba da se glasa. lako se primaju na "coveka koji lupa sakom o sto" (ma ko to bio), i alavi su na kratke staze. mada, to je i za ocekivati - sto je narod siromasniji i sto je standard nizi, to ga je lakse nagovoriti da glasa za idiote. nesto kao i srbi...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

па ако си мислио на Путина, није он без разлога најпопуларнији политичар у Русији деценијама уназад. човек је заиста дигао Русију на ноге и то Руси цене. Вратио им је и самопоуздање, понос (не маже се то на леба али је итекако битно).

 

Тачно је да је Русија далеко од идеалне демократске државе у којој влада право, али мислим да Руси никад нису живели у сређенијој и мање-више демократској држави него данас (у периоду социјализма нико није смео да писне, пре тога је било царско самодржавље). А држави која се простире кроз 11 временских зона је итекако потребна чврста рука, како год окренеш.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ruse pre svega pogadja "ruska kriza", korumpirano drustvo, nedostatak i nepostovanje zakona, vladavina kriminala, nesto kao srbija 90-ih. SEKA je za to mala maca. meni je uvek zao ruskog naroda posto su vrlo kratkovidi i priglupi kad treba da se glasa. lako se primaju na "coveka koji lupa sakom o sto" (ma ko to bio), i alavi su na kratke staze. mada, to je i za ocekivati - sto je narod siromasniji i sto je standard nizi, to ga je lakse nagovoriti da glasa za idiote. nesto kao i srbi...

 

Rusija je 90-tih bila daleko korumpiranije i kriminalnije društvo, nego danas. Usudio bih se da kažem da je rusko društvo trenutno sređenije i perspektivnije nego srpsko, i pored svih problema skojima se ta velika zemlja suočava. Za koga bi, po tebi, Rusi trebalo da glasaju, umesto za "idiote"? Zaslepljenost rusofobijom je jedino objašnjenje za ovako ostrašćene komentare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne znam za ostale, ali kad god na nekoj "ozbiljnoj temi" (gde se ocekuje razmena argumenata) procitam ovako "emotivan govor" tipa "treba da umremo" - meni se instant kenja od toga. ako imas misljenje, iznesi ga, objasni, potkrepi argumentima i budi spreman za dijalog. a te moralne pridike i ko treba da umre i slicno, to me podseca na razgovor moje babe sa komsinicom pred izbore. :udri: ako zvucis kao klovn, ljudi te nikad nece shvatiti ozbiljno.

 

to je zato što ti nisi emotivac, inženjerski mozgašu ;)

šalim se. tačno je, treba više argumenata da iznosimo bar da naučimo nešto jedni od drugih, a ne da samo sopstvena nepotkrepljena mišljenja - to je lako, biti emotivan, zapasti u vatru. jesmo nešto naučili dosad?

 

hmmm... kako jedna rec moze da napravi veliku razliku. ;)

ja bih rekao da oni ne "trose" tudje, oni "kupuju" tudje. trguju sa njima na raznim nivoima pod povoljnim okolnostima za koje su se izborili jer su jaki (takodje na svim poljima). altruisticko ponasanje na nivou drzave je nerealno, to bi trebalo da znamo bar mi koji smo ziveli i zivimo u srbiji.

 

dobro, troše, kupuju, poenta je bila da njihov resurs ostaje u njihovoj zemlji. truce? :P

 

 

ruse pre svega pogadja "ruska kriza", korumpirano drustvo, nedostatak i nepostovanje zakona, vladavina kriminala, nesto kao srbija 90-ih. SEKA je za to mala maca. meni je uvek zao ruskog naroda posto su vrlo kratkovidi i priglupi kad treba da se glasa. lako se primaju na "coveka koji lupa sakom o sto" (ma ko to bio), i alavi su na kratke staze. mada, to je i za ocekivati - sto je narod siromasniji i sto je standard nizi, to ga je lakse nagovoriti da glasa za idiote. nesto kao i srbi...

 

 

 

sada i ti dragi A. pišeš emocijama. :D

nije važno da li voliš ili ne.. ruse, amere, kubance.. ljudi su svugde isti. hajde da ne raspravljamo ovde na razini "rusi su kratkovidi" , "ameri su glupi", "japanci su kamikaze"

 

 

@prince

a propos međunarodnog političkog položaja. pitao je rle o STO pa su se komparativne prednosti odnosile na STO dakle na nešto konkretno (roba, dobra) čime možemo trgovati. međunarodni politički položaj je okej, ali njime se ne kupuje leba svaki dan :D objašnjenje o STO podrazumeva konkretnu robno novčanu razmenu tj komparativne prednosti u tom smeru. možda je za nas to struja, nemam pojma. ili bakar... kao što je za poljsku farmacija i IT. za tim tragamo.

Edited by Ајлин

Share this post


Link to post
Share on other sites

dobro, troše, kupuju, poenta je bila da njihov resurs ostaje u njihovoj zemlji. truce? :P

truce naravno, samo mi je to totalno za ocekivati. krajnje normalan i racionalan potez: kupujes tudju naftu, a svoju cuvas jer znas da ce rezerve da se kad tad istrose. to je meni toliko logicno da bi me cudilo da je drugacije. mislim, i ja bih tako radio...

 

sada i ti dragi A. pišeš emocijama. :D

nije važno da li voliš ili ne.. ruse, amere, kubance.. ljudi su svugde isti. hajde da ne raspravljamo ovde na razini "rusi su kratkovidi" , "ameri su glupi", "japanci su kamikaze"

primeti i poslednju recenicu u tom pasusu koju si citirala, gde ostavljam prostora da se "politicka glupost" primeni na bilo koga. u ovom istorijiskom momentu (koji se meri decenijama), srbi i rusi (i jos neki narodi) su politicki idioti. kako drugacije da kvalifikujem ljude koji euforicno klicu "tito partija" u procentu od 105% ;), a posle toga vicu "slobo slobodo", i ekipu koja dize u nebesa putina, staljina i slicne "sinove naroda" koji su zapravo diktatori. jel to politicka glupost? po meni jeste. e sad, mozemo da raspravljamo zasto je to tako, ali fakat je da su u poslednje vreme i rusi i srbi dali legitimitet ljudima koji su ih sjebali za medalju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@prince

a propos međunarodnog političkog položaja. pitao je rle o STO pa su se komparativne prednosti odnosile na STO dakle na nešto konkretno (roba, dobra) čime možemo trgovati. međunarodni politički položaj je okej, ali njime se ne kupuje leba svaki dan :D objašnjenje o STO podrazumeva konkretnu robno novčanu razmenu tj komparativne prednosti u tom smeru. možda je za nas to struja, nemam pojma. ili bakar... kao što je za poljsku farmacija i IT. za tim tragamo.

 

Naša glavna komparativna prednost uvek je bio i ostao geografski položaj, činjenica da se nalazimo na glavnom saobraćajnom koridoru koji spaja Evropu i Azija. Ono što nas sprečava da više koristimo taj položaj je upravo to što politički loše stojimo. Samo traže način da nas zaobiđu, umesto da se otimaju oko nas kao što su oko Jugoslavije nekad. Ja mislim da će taj koridor Evropa-Azija tek da dobije na značaju sa zaoštravanjem krize, naročito kad se bude rasplamsao islamski fundamentalizam na Bliskom istoku i u našem neposrednom okruženju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kad vam niko ne valja što se bre lepo ne kandidujete?

 

 

svi umeju da pridikuju a niko neće u stvari da se bavi politikom. lepo priznajte, i od tri zla izaberite najmanje. na to se svodi igra zaokruživanja na izborima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Putin = uber alles, pa makar biJo i diktator! :rockdevil: Mislim, vec su clanovi pre mene to konstatovali, da se ne ponavljamo.... Staljin je drugo, a Sloba trece...

mudro, mudro nema sta... moja baba je jedno, moja strina je drugo, a komsija kiselin je nesto trece. ;)

 

sad ozbiljno,

pitanje: sta je zajednicno za slobu, putina i staljina na primer? to sto su se najebavali keve SVOJIM GRADJANIMA i bili represivni prema svojim sunarodnicima. ti ljudi su neki od predstavika rezima "cvrste ruke", a svaki takav rezim ima problem koji se u istoriji uvek resava nekom vrstom revolucije (naglom promenom, cesto sa nasilnim posledicama). nagle promene nastaju kad "se digne kuka i motika" - odnosno kad dovoljan procenat ljudi nema leba da jede ili su opste nezadovoljni. u represivnim rezimima uvek postoji dooobar procenat nezadovoljnog stanovnistva, i represivni rezimi se odrzavaju pomocu kvalitetnih "organa unutrasnje kontrole", tajne policije itd. rusi su cini mi se dostigli perfekciju u tome kroz NKVD i masovno maltretiranje sopstvenog naroda. STASI mi je omiljena tajna policija zbog toga sto su bili vrlo hi-tech za svoje vreme, a ja volim tehniku. :D

 

a ovi sto danas vode Srbiju nesto peto i lose i demokratsko! :puke:

demokratija je dobra je na duze staze zato sto je to sistem koji dozvoljava promene i moze da integrise novitete u sebe. ljudi glasaju ovako ili onako, i moguce je da se uvedu promene u drustvo bez "krvavih posledica". u represivnim, autokratksim rezimima tipa "putinova rusija", promene na mnogim nivoima nisu moguce. a kad nema promene, onda nastaje stagnacija. za to vreme ostale "demokretske" zemlje se menjaju i traze bolja resenja i uredjenja, pocnu da napraduju (jer uvode promene). tako se razlika u kvalitetu zivota pojedinca sve vise povecava - odnosno ljudi koji zive pod "cvrstom rukom" zive sve losije u poredjenju sa ljudima koji zive u demokratijama.

 

najbolji argument za sve ovo su migracije stanovnistva koje su masovne: iz ne-demokratskih u demokratske regione. u prevodu: kad si video da je demokratski rezim svrgnut od strane "gladnog i nezadovoljnog naroda"?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

kad vam niko ne valja što se bre lepo ne kandidujete?

 

 

svi umeju da pridikuju a niko neće u stvari da se bavi politikom. lepo priznajte, i od tri zla izaberite najmanje. na to se svodi igra zaokruživanja na izborima.

 

Na kraju mi ništa drugo neće ni preostati, nego da uđem u politiku. Ako me država ne bude preuzela uz sebe, imaće me protiv sebe, a to će joj se mnogo manje isplatiti.

 

najbolji argument za sve ovo su migracije stanovnistva koje su masovne: iz ne-demokratskih u demokratske regione. u prevodu: kad si video da je demokratski rezim svrgnut od strane "gladnog i nezadovoljnog naroda"?

 

U stvari, vrlo često. Tako se i urušavaju demokratije i uspostavljaju diktature - populisti iskoriste nezadovoljstvo gladnog naroda da bi došli na vlast demokratskim putem, a onda zavedu diktaturu. Hitler ti je glavni primer, a ti razmisli koji su ostali.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a i kako izgledaš. tu ne možeš baš mnogo da lažiraš. :P

samo nemoj sad da se naduriš i ti si mene zezao gotovo je sad.

 

i ajd da ne spamujemo temu nema smisla.

imaš li šta da odgovoriš apropo poreza sa prethodne strane?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam. Sada su smislili novo rešenje da zamažu oči narodu - izdvajaju novac za pripravnike u privatnom sektoru. Za pripravnike koji će primati 16-20 hiljada mesečno, a malo će njih kasnije biti primljeno u stalni radni odnos. Na drugoj strani, nas što smo konkurisali za državnu službu pre nego što je doneta odluka o zabrani daljeg zapošljavanja, izgleda neće da prime, iako se ministar jeremić svim silama bori da mu se to odobri.

 

Onda neka povećavaju poreze, ako misle da će to nešto popraviti. Ja ću ili u nevladin sektor, ili u politiku, u oba slučaja da bih se borio protiv loših i licemernih rešenja i probao da sebi obezbedim kakvu-takvu egzistenciju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

istini za volju, to jeste jedna od popularnih mera kojom se šatro smanjuje nezaposlenost na srednji rok.

 

a opet istini za volju, privatnici su površni i većina ih nema pojma kako da odaberu, ocene a kamoli izgrade kadar koji im je neophodan. svi "iskusno" traže ljude "sa iskustvom". najpametnije firme biraju pametne klince pa ih oblikuju prema svojim potrebama i uče stvarima koje će im služiti kasnije. pošto većina privatnika nema pojma niti shvata šta znači HR, vlada im eto daje "freebee" da probaju, pa ako im se osladi to što otkriju, neka zadrže, ako ne, nazad na biro. opet, ova akcija će pružiti kakvo-takvo radno iskustvo mladim ljudima, da bar malo nadopune cv i preskoče jednu prepreku kad budu konkurisali ubuduće.

 

pozdravljam, mada je usiljeno i providno i trebalo je mnogo ranije to da urade. ovako je očigledno da su držali ovu meru kao "keca u rukavu" da zapuše usta narodu i bar nešto učine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U stvari, vrlo često. Tako se i urušavaju demokratije i uspostavljaju diktature - populisti iskoriste nezadovoljstvo gladnog naroda da bi došli na vlast demokratskim putem, a onda zavedu diktaturu. Hitler ti je glavni primer, a ti razmisli koji su ostali.

prvo, hitler bas i nije dosao na vlast demoktratskim putem, ali da ne sirimo pricu na tu temu, offtopic je.

 

drugo,

tacno je da demoktratija omogucava svakome da se kandiduje , ali se u demoktratiji lakse i MENJA vlast (sto je bitnije u kriznim vremenima). zato je amerika i najjaca sila, i to na svim poljima - a rusi bez gasa ne bi bili nikakav faktor. (ova poslednja recenica je samo za ljubitelje putina ;)). ameri izaberu busha, on napravi sranja samo takva, i posle toga masovno glasaju za obamu koji se totalno razlikuje od onog polu-idiota. znas kad ce rusi da promene vlast? :udri: kad nema promena, obicno nastaje sranje, narocito ako si okurzen zemljama koje se menjaju i napreduju...

 

nego, mene i dalje zanima koliko ima primera kad je narod u revoluciji svrgnuo demoktratski rezim, iskasapio njegove predstavnike i postavio diktatora svojom voljom na vlast. obratnih primera kad je narod besio i streljao diktatore, pa postavio demokratski rezim, ima dosta u istoriji...

 

----

 

najpametnije firme biraju pametne klince pa ih oblikuju prema svojim potrebama i uče stvarima koje će im služiti kasnije.

a kako da se firma zastiti od toga da ti isti klinci posle ne odu u drugu firmu koja im ponudi 20% vecu platu?

ovo pitanje ima vise 'tacnih' odgovora, ali me cisto zanima kako kod nas razmislja tipican "gazda" kad sebi postavi ovo pitanje.. ono kao, "zasto ja da ulazem u pocetnika pa da on posle ode da radi za nekog drugog? bolje mi je da angazujem iskusnog da dobro i BRZO odradi posao. u nekim profesijama je bitno da se sto brze isporuci nesto, a tu pomaze samo iskustvo".

Share this post


Link to post
Share on other sites

tacno je da demoktratija omogucava svakome da se kandiduje , ali se u demoktratiji lakse i MENJA vlast (sto je bitnije u kriznim vremenima). zato je amerika i najjaca sila, i to na svim poljima - a rusi bez gasa ne bi bili nikakav faktor. (ova poslednja recenica je samo za ljubitelje putina ;))

 

Rusi ce tek(cuj tek-pa oni to vec jesu,tj oduvek su :))da budu ozbiljan faktor i njihovo vreme tek sada dolazi sa onim silnim prirodnim bogatstvima u Sibiru i drugde-o tome je pricao i tvoj prijatelj Dersu ovde svojevremeno ;)

Uostalom ne nazvati rusku vojsku(i jos ponesto)ozbiljnim faktorom u svetu(videli smo kako su lose i nestrucno vodili operacije u Osetiji :)) i reci da "Rusi bez gasa ne bi bili nikakav faktor" u tipicnom BBC/CNN maniru :) moze samo od tebe da se cuje :)

Uostalom Putin i nije tako los lik-sigurno je bolji kao lider zemlje od one prethodne nesposobne pijane budale Jeljcina :mhihi:

Matatrta mozda zna o tome bolje ali cika Putin je pre koju godinu izvrsio pritisak na sve one magnatske oligarhe koji su se uzdigli u rezonu "ne pitaj me za prvi milion" :) u smutnim vremenima raspada SSSR-a da drzavi iskesiraju tu i tamo koju tricavu milijardu na konto toga sto su hvatali silne krivine-prvo brale plati pa se klati ;)

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rusi ce tek(cuj tek-pa oni to vec jesu,tj oduvek su )da budu ozbiljan faktor i njihovo vreme tek sada dolazi sa onim silnim prirodnim bogatstvima u Sibiru i drugde-o tome je pricao i tvoj prijatelj Dersu ovde svojevremeno

rusi ce postati ozbiljan faktor kad ljudi iz celog sveta budu dolazili u rusiju da zive, a ne obratno. sta rusija proizvodi, gde su jaki, sta imaju oni konkretno da ponude svetu za prodaju osim energenata, koja je to privredna grana rusije bitan faktor u medjunarodnoj konkurenciji? mozda ima jos ponesto, ali je to mizerno u odnosu na teritoriju i broj stanovnika.

 

mislim, to je zemlja cija je vlast toliko "sigurna u sebe i nema sta da krije" da moraju da hapse kasparova kad dodje na protest. :) tragicno i komicno u isto vreme, koliko je ta zemlja zapravo velika a slaba. ali, ljudi vole "cvrstu ruku", pa eto im. i ovi rusofili po srbiji sto svrsavaju na putina jer se on nekome "najebo keve i pokazao da ne moze to tako" su jos besmisleniji. a meni je uvek tuzno kad vidim na kioscima knjige o putinu, onako velika slika na koricama, kao to je neki "spasilac, idol" ili sta ja znam. tuzno mi je zbog toga sto pomislim kako je to idolopoklonstvo u nasem narodu posledica PODANICKOG metaliteta, i mentaliteta sluge koji jedino ceni cvrstu ruku, gvozdenu pesnicu, bic, cizmu itd.. kao da smo ispali iz nekog sado-mazo filma u kome volimo da neko dominira nama. :udri:

 

Uostalom ne nazvati rusku vojsku(i jos ponesto)ozbiljnim faktorom u svetu(videli smo kako su lose i nestrucno vodili operacije u Osetiji ) i reci da "Rusi bez gasa ne bi bili nikakav faktor" u tipicnom BBC/CNN maniru moze samo od tebe da se cuje

upravo si stavio u isti kos BBC i CNN - i odao si cinjenicu da ne znas o cemu pricas. :) razlika je ko dupe i oko.

 

Uostalom Putin i nije tako los lik-sigurno je bolji kao lider zemlje od one prethodne nesposobne pijane budale Jeljcina

uh, evo srce mi se cepa i sav sam se raznezio na putina i koliko je on jedan divan i dobar vladar. :) :) u pitanju je vec 100 puta vidjena prica: ekipa iskoristi priliku i silu (sve bivsi panduri i obavestajci) da se dokopa upravljackih pozicija. ekipa prvo grabi elemente "sile" (vojska i policija, unutrasnja kontrola i te fore), zatim se zakaci kao pijavica na svoj narod i pocne da isisava sve moguce resurse - pametno i polako, da duze traje. od prethodnika se razlikuju samo po "barjaku" i razlicitoj prici koju plasiraju narodu (da bi se stekao lazni utisak o promenama), i teraj istu pricu..

 

Matatrta mozda zna o tome bolje ali cika Putin je pre koju godinu izvrsio pritisak na sve one magnatske oligarhe koji su se uzdigli u rezonu "ne pitaj me za prvi milion" u smutnim vremenima raspada SSSR-a da drzavi iskesiraju tu i tamo koju tricavu milijardu na konto toga sto su hvatali silne krivine-prvo brale plati pa se klati

hahaha, kakva bajka. :) pazi molim te, putin je naterao oligarhe da iskesiraju DRZAVI, a "drzava, to sam ja". i jos ih je pustio da nastave sa svojim mutnim poslovima kao da nista nije bilo. (isto kao i u srbiji). :udri: zasto pokusavas da ublazis realnost recima i zasto ne reci jasno: putin je otkupio krivicu ljudi koji su pocinili privredni kriminal, i dozvolio im da nastave sa svojim poslovima. u nekim drugim zemljama bi dobar deo te ekipe zavrsio u zatvoru (naravno, govorim o demokratskim zemljama).

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...