Jump to content

SEKA (Svetska Ekonomska KrizA)


Ајлин

Recommended Posts

Pa da, bolje spreciti nego leciti, medjutim, ja mislim da je ovo, ne znajuci druge faktore (ovo-ono), pokusaj ublazavanja krize, odnosno odlaganje neminovne propasti!

 

:ph34r:

 

Ona zadnja rec je treatralna, eto da ne bude da sam dosadan.. :zeleni: Ja samo ne zelim da 'nasledimo' problematicne stavove i navike Zapada, pogotovu jer se nema para i finansijske sigurnosti, itd.. Sve je to lepo, ali uvaljivati se iz kredita u kredit (kao sto bejase u AmJerici), pa opet kredit ("refinansiranje" itd.) - aman ba, ko ce sve to da plati?? Na kraju sve firme/banke/drzava uzme, i ondaK opetH juris na skupstinu.. :wub:

 

 

...ili sam promasiJo poJentu... :ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites

:haha: Malo, jesi promašio. Ali ne mnogo.

 

 

Suština srpske boljke kad govorimo o aktuelnoj ponudi nepokretnosti je:

 

a. zbog dugog perioda izolacije+kriza+ratova građevinska ind.je potpuno zapuštena tj nije bilo gradnje novih stanova do neke 2002-3. godine. Time je stvoren ogrooman deficit koji se samo za Beograd procenjuje na nekih 100.000 stanova. A godišnje izgradimo negde 17.000 at best, pa sad ti vidi koliki je to deficit;

 

b. platežna moć raste, ali raste ubitačno sporo. Sad ju je još i ova kriza dobrano osakatila. Srbija se i dalje prema bankarskim standardima ubraja u zemlje sa visokom stopom rizika pa su tako krediti stambeni npr ovde pre krize koštali oko 10% EKS a sada su oko 12% EKS i više.

 

c. građevinska ind.je bukvalno prepolovljena u poslednjem kvartalu 2008. i u prva tri 2009.g. Problem je ponovo pokrenuti industriju sa tako velikom akumulacijom (prosečno gradilište od par hiljada neto kvadrata outputa traje između 12 i 18 meseci, to je dakle proizvodnja u toku); sa ovom industrijom povezano je oko 30 drugih grana i delatnosti pa se zastoj u građevini jako oseća u celoj privredi; kako je oživeti?

 

d. socijalna pitanja se gomilaju i potrebni su im svi mogući politički poeni. Znači sve što ima afirmativnu konotaciju sada se radi...

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

брате, куме.

 

биз у Сврбиме ме поцећа једино на то кад измлатиш неког од мештана у ЦГ. типа, бураз од стрица му је пандур па те онда воште 15 дана у ћузи. с тим што у Сврбиме не стигнеш ни да упутиш ударац а већ си изгубио битку.

 

читам неке интервује ''најуспешнијих'' Срба. те не знам, ''радисмо 18 сати дневно, попадасмо'', те не знам ''љуцки квалитети, храброст, честитост, јунаштво, чојство, чедност'', те ''једна јабука дневно'' те ''избегавајте секс у пркно после 12ч''. банч оф булшит монгерс. а сва је шанса да су 18 чуки дневно лизали пут у странци док га нису поштено излизали до милијарди којима данас располажу. не кажем да за то не треба скилла, и километри језичине. кажем да када дође Швабо, растера те експерте док си реко Бамбијев кекс плус. јербо је Швабо лизо пре 150 година па му је језик сав као ђон. мого би лизат Рушку Јакић без јачих физичких последица. напомињем, физичких.

 

лонг стори шорт, није нама потребна СЕКА да бисмо били у кризи. сасвим је довољан монополистички статус појединих фирми (ЦГ мештанин) са политичком залеђином (бураз од стрица) и ту тржишта нема. НЕМА лејдис енд ђентлмен.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Неко ми грешком послао на мејл:

1. Prodavac prodaje a Kupac kupuje nepokretnost u Beogradu (Opština Palilula) uknjiženu u zemljišnoknjižni uložak br.... kao zemljišnoknjiško telo II i to: stambeni objekat kućni ..., podignut na kat. parceli ... površine zemljišta 3 ara 71 metar i kat. parceli ... površine zemljišta 4 ara i 4 metra, spratnosti Su+Pr+1 a sastoji se od: 1. garaže od 27,07 kvadratnih metara; 2. dvospratnog petosobnog stana kroz prizemlje i sprat neto površine 118,35 kv. metara sa dve terase od 19,60 kv. metara i 5,12 kv. metara.

2. Sve nepokretnosti iz prethodnog stava označavaju se dalje kao "predmetna nepokretnost".

3. U "predmetnu nepokretnost" ulaze i svi drugi objekti u svojini Prodavca koji se nalaze na navedenim katastarskim parcelama br. ... a koji eventualno nisu još uknjiženi u z.k. uložak br. ..., kao i svi sastavni delovi i pripaci nepokretnosti i njena eventualna poboljšanja i povećanja vrednosti.

4. Predmetna nepokretnost se kupuje u viđenom stanju i u potpunosti ispražnjena od ljudi i stvari.

 

Čl.2

 

Cena i njena isplata

 

1. Ugovorne strane utvrđuju kupoprodajnu cenu predmetne nepokretnosti u iznosu od EUR 267.000,00 (slovima: dve stotine šezdeset sedam hiljada evra), koju će Kupac isplatiti Prodavcu na način kako je to opisano u sledećim stavovima ovog člana.

 

Тачкице уместо података о непокретности. Неки људи имају пара. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

To i nije preterano mnogo za dve parcele na Paliluli. Već u zavisnosti od urbanističkih uslova, tu se može podići 2500 m2 na primer i prodati za 3,75 miliona EUR po 1500E/m2, ne računajući prihod od garaža... Znači da zemljište vredi nešto kao... 7% od neto budućeg prihoda?

 

Nije loša računica za investitora.

 

Vidiš da nije mnogo 267.000 EUR. :haha:

 

 

 

@Generalni

Tek sad videh tvoj post :haha: zvučiš kanda malko ozlojeđeno?? Šta bi sa zemljom. Upisaću kurs za traktoriste, keve mi. Samo pucni prstima :haha:

Edited by Ајлин
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

If Kombajn=Mašina then ACDC=Muzika

EndLoop

 

 

Nisi odgovorio za biznis?.. Sad u vreme krize poljoprivrednici je najmanje osećaju... jesi razmišljao aktivno o tome ili si samo "nabacio" temu u trenucima alijenacijom slomljenog duha?

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

super je sto daju te subvencionisane kredite, lepo je sve to. i jeste deficit stanova...

moji zato i prodase stan da bi napravili neke kuce, da se odvoje mladji i matori.

i sta se desi? donose detaljan urbanisticki plan vec X godina (a bez njega i dozvola mogu da se samo uslikam za kredit).

svi okolo sto izgradise na divlje, sad ce da legalizuju bez problema...

al zato nama lepo naplatise porez na prenos vlasnistva kao da je gradjevinsko zemljiste, iako je u knjigama poljoprivredno (a videlo je nije)

kao, obelezeno vec kao G (to im oznaka za gradjevinsko tj. bice uskoro), e "al dozvolu ne mozemo da vam damo, nije donet plan...". trt..

i tako....

bitno da su maznuli pare...

 

SEKA or not.... isto mi se `vata

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

Mislila sam na to da poljoprivreda kao industrija po prirodi stvari najmanje oseća krizu. Zavise od prirodnih faktora, a kratkoročni krediti koji su im potrebni za đubrivo i merkantilnu robu su oduvek bili najskuplji vid finansiranja.

 

E, sad to što je kod nas malom seljaku uvek bilo teško, je posebna priča...

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja bih realno ubio vecinu ekonomista,kapitalizam je bolestan.Masina za mlevenje sa neprekidnim krugom izmedju rada,stvaranja potrebe za inferiornim proizvodima i bacanja novca na iste.Zapravo ljudi su postali robovi,jedva cekam da pocne veca automatizacija i da ljudi ne budu samleveni kao sada u ovoj jebenoj masini koja vlada celim svetom/

Share this post


Link to post
Share on other sites

na koji nacin drzava treba deluje da bi se banke odlucile za povoljnije kretkorocne kredite za poljoprivrednike?koliko to uopste zavisi od drzave?

 

sa druge strane,mali proizvodjaci maline npr,nikome neveruju..zato i nece da se udruzuju sa drugim proizvodjacima..zato ce i da ostanu mali i potpuno zavisni od vremena..

 

onaj Zaharije Trnavcevic je ostao bez usta govoreci,obilazeci sela po Srbiji,da seljaci treba da se udruzuju,radi postizanja boljih cena kod otkupljivaca maline..

 

bio sam prisutan u selu Zablacu kod Cacka,kad je lik sat i po vremena govorio okupljenim seljacima,da treba da daju sve od sebe da se obrazuju,da se udruze,pricao im o iskustvima iz Italije,Svajcarske,Holandije..

 

na kraju je rekao,da li ima pitanja?svi cute..da li ima pitanja?opet svi cute..

sticem utisak,da su seljaci toliko ubijeni u pojam,da kad neko dodje sa takvom pricom i sa tako jednim pozitivnim stavom,da nema sanse da se zainteresuju za bilo sta novo..

 

ne znam zasto su dolazili uopste..

Edited by april ethereal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vlast narodu!

Monday, 14 December 2009 19:17

 

Narod u Srbiji nema kontrolu nad sopstvenim životom. Nepravedni sistem u kojem bogati pojedinci imaju sve poluge vlasti u svojim rukama, stavlja malog čoveka u robovski položaj. On nema nikakva prava ni imovinu, zakoni se donose na njegovu štetu, lični i porodični život mu je potpuno razoren jer nema sredstava koja će mu omogućiti nešto više od golog opstanka. Vladajuće strukture su potpuno odvojene od građana koji je biraju na izborima. One ne štite interes svojih birača već krupni kapital i organizovani kriminal koji upravljaju Srbijom. Državni budžet se puni iz džepova sirotinje umesto da se uvedu visoki porezi za one koji poseduju sve u državi. Narodni glas se nigde ne čuje, jer on nema svoje prave predstavnike ni u parlamentu ni u ostalim državnim institucijama. Mediji su u rukama bogatih elita i služe da obmanjuju javnost i ulepšavaju stvarnost, koja nije ružičasta već crna i duboko iščašena.

 

Srednja pokretačka klasa je skroz uništena. U društvu postoje samo dva staleža – mali postotak nove elite koja je sastavljena od tajkuna, političara i njihovih porodica i velika većina siromašnog naroda koga predstavnici plutokratije često nazivaju građanima drugog reda. Studenti kao nosioci društvenih promena su podjarmljeni prelaskom na bolonjski sistem visokog školstva, naterani da jurcaju bodove za upis umesto da razvijaju svest o pravim životnim vrednostima. «Bolonja» nije ništa drugo do puko sredsvo kojim se mladi ljudi pretvaraju u jeftinu polu-obučenu radnu snagu u funkciji stalnog povećanja profita.

 

Srbija nije suverena, već naprotiv, marionetska država koja ispunjava naloge velikih sila i udovoljava njihovim imperijalističkim težnjama. Njene finansije i ekonomija su pod kontrolom Svetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda, vojska se sprema da postane pešadija NATO pakta, a politika se prilagođava preporukama od spolja, umesto da prevashodno štiti unutrašnje interese i vodi brigu o sopstvenom narodu. Nacionalna privreda je do temelja upropašćena kako bi napravila mesto multinacionalnim korporacijama i uvozničkom lobiju domaćih tajkuna koji zastupaju interese tih kompanija. Mala i srednja preduzeća se svakodnevno gase pod pritiskom slobodne konkurencije sa kojom ne mogu da se izbore. Poljoprivrednici iz dana u dan sve više propadaju i prinuđeni su da se sele u gradove. Sela ostaju pusta, a sva kvalitetna zemlja koncentriše se u rukama krupnih zemljoposednika. Srbija ima potencijal da postane jedan od najvećih proizvođača prehrambenih proizvoda u Evropi, a ipak ogroman broj ljudi u zemlji gladuje!

 

Nakon okupacije Kosova i Metohije od strane NATO-a, vlastodršci u Srbiji su stvorili uslove da njena najveća žitnica Vojvodina u narednom periodu postane nezavisna država. Ulice Beograda i drugih gradova u Srbiji nisu bezbedne. One predstavljaju poligon za kriminalce i dilere droge koje sve kontroliše država preko policije i bezbedonosno informativne agencije i koristi za obavljanje prljavih poslova. Ogroman broj, posebno mladih ljudi, je nezaposlen, otuđen i nezainteresovan za sopstvenu sudbinu. Mladi su isključeni iz svih društvenih tokova, gurnuti u kandže droge i sitnog kriminala. Cilj svakog nepravednog sistema je da se ljudi što više podele, izoluju jedni od drugih i umrtve, kako ne bi mogli da se međusobno povezuju i pokreću razne zajedničke inicijative i akcije. U javnosti se stvaraju razne bombastične afere koje služe za odvraćanje pažnje od pravih problema i pogubnih zakona koji se svakodnevno donose. Pitke vesti, rijaliti šouovi i lake note državnih umetnika su tu da ublaže nagomilanu tenziju.

 

Priča o ulasku u EU koristi se kao neka vrsta nove religije koja obećava ljudima raskošan život po dolasku u obećani raj. Za uzvrat se traži slepa poslušnost i strogo poštovanje vladajuće politike. Sitni pokloni i ustupci, kao i malo bolji položaj u društvu koji se dobija učlanjenjem u neku od političkih partija, pretvaraju ljude u moralne olupine. Oni postaju psi čuvari sistema, krajnje nesvesni svog robovskog položaja. Njihova uloga u društvu najsličnija je poslu zatvorskog poverenika u koncentracionom logoru. U modernom drušvu više ne postoje giljotine i javna vešanja, pa su zato izmišljeni novi okovi koji su mnogo opasniji baš zato što su na prvi pogled nevidljivi. Polazi se od toga da je čovek sam po sebi kvarljiva roba, koja ima svoju cenu zavisno od kretanja tržišta.

 

Sasvim je jasno da u ovakvom eksploatatorskom i zločinačkom sistemu nema mesta za popravni. Sva nastojanja da se stvarnost koriguje kroz institucije su uzaludna, jer su te institucije i stvorene da bi branile interese vladajuće klase. Mali čovek uvek naiđe na zid kad krene da zatraži pravdu. Periodično popuštanje ventila u vidu ispunjavanja sitnih zahteva građana u predizbornim kampanjama, daleko su od istinske slobode i kvaliteta života koje zahtevamo. Nama nisu potrebne humanitarne akcije, da bogataši stresu mrvice sa svojih trpeza u prljave šake razularene rulje. Nama je potrebna nova podela resursa i bogatstva u čijem smo stvaranju svi učestvovali zajedno sa našim roditeljima i precima. To što je oteto od naroda mora de se vrati po svaku cenu, milom ili silom. Sirotinji nije potrebna milostinja već mogućnost da pristojno živi od sopstvenog rada i da u starosti ne mora da se ponižava.

 

Nama ne trebaju novi izbori da bi birali stare lopove, nama je potreban novi - pravedniji sistem. Nije bitno da li će se taj sistem zvati demokratija, komunizam, socijalna država ili kako god mu drago. Bitno je da pravda bude zadovoljena, a da šansa važi za svakoga. Imena su nevažna, jer su u ime demokratije i komunizma činjeni neki od najvećih zločina čovečanstva. Potrebna nam je vlast naroda, a ne vlast nad narodom. Nema više šminkanja akrepa stvarnosti jer nas to samo odvraća od pravog puta. Kuća koja je sagrađena na trulim temeljima se ne popravlja već ruši i gradi ponovo.

 

Potrebno je ozbiljno povezivanje i organizacija. Priključivati se svakom obliku narodnog protesta. Podržati demonstracije studenata, štrajkove radnika i radničkih sindikata, uključivati se u male građanske inicijative vaših komšija i sugrađana. Nema mirenja sa zlom sudbinom. Pasivnost i apatija su zidovi naših modernih ćelija. Nekada smo znali da se borimo za druge u isceniranim revolucijama, sada je vreme da izađemo na ulice radi sebe i svoje dece. Ne smemo podleći strahu, jer mi više nemamo šta da izgubimo, a možemo mnogo toga da dobijemo, uključujući sopstvenu slobodu. Makar sve trajalo 5 minuta, znaćemo da smo ipak pokušali da se borimo. Još su Platon i Aristotel zaključili da državna vlast mora da bude pravedna i moralna da bi imala svoju legitimnost. Pošto vlast u Srbiji ne poseduje pravdu, moral i slobodu kao ključne elemente legitimnosti, ona gubi pravo da upravlja narodom.

 

Predstavnici Pariske komune koji su kratko vreme zauzeli ulice Pariza 1871. godine su u svom manifestu napisali: „Proleteri Pariza usled poraza i izdaje vladajućih klasa shvatili su da je kucnuo čas kada oni moraju spasavati situaciju, uzimajući u svoje ruke vođenje javnih poslova... Oni su shvatili da je njihova najviša dužnost, i apsolutno pravo, da sami postanu gospodari svoje sudbine”.

 

Feđa Dimović

  • Upvote 1
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

bio sam prisutan u selu Zablacu kod Cacka,kad je lik sat i po vremena govorio okupljenim seljacima,da treba da daju sve od sebe da se obrazuju,da se udruze,pricao im o iskustvima iz Italije,Svajcarske,Holandije..

 

na kraju je rekao,da li ima pitanja?svi cute..da li ima pitanja?opet svi cute..

sticem utisak,da su seljaci toliko ubijeni u pojam,da kad neko dodje sa takvom pricom i sa tako jednim pozitivnim stavom,da nema sanse da se zainteresuju za bilo sta novo..

evo, da pogadjam kako razmislja seljak kad dodje taj lik da im prica: :haha:


  •  
  • "ko ce da bude glavni kad se udruzimo? ako bude bilo ko osim mene, ne verujem da nece da me prevare. sigurno ce neko da uzima vise para nego ja. necu ja nista zajednicko. moje je moje pa ma kakvo bilo."
  • "lako je ovom da zvace o italiji i holandiji kad oni tamo imaju pare. mene zanima kako ja da pomocu tehnologije iz srednjeg veka radim kao i do sad, a da uzimam vise para"
  • "sta ima ja da se obrazujem i da ucim, sta ovaj seronja mene uci pameti ovde, pa moj otac, deda, pradeda i askurdjel su radili isto ovako kao i ja pa im nista nije falilo, i ziveli su bogato. drugi su krivi, drzava, svet ovi oni.. jebala ga holandija i italija, oni su izmislili to - kazu da kupujemo njihovu tehnologiju a hoce da nas opljackaju i ta tehnologija ne sluzi nicemu"
  • "mene samo zanima kako ja da radim sve isto kao i do sad a da uzmem vise para. znam - najbolje da svi strajkujemo dok nam ne plate vise, tako ja ne moram nista da menjam, a imacu vise para".
  • "ocekivao sam da ce da nam kaze kako ima neki dodatak od koga su ti prinosi 10 puta veci, samo treba da zalivas tim, a i mislio sam da ce da nam podeli dzabeto. jebala ga italija i holandija, prevarant, sta on zna o poljoprivredi..."

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nažalost, Imaginos je u pravu.

 

 

Način razmišljanja je najteže promeniti, to se može uraditi višesezonskim kampanjama, obrazovnim i publicitetnim, ali podrška države ne sme da izostane. E pošto ovoj državi odgovara razjedinjenje poljoprivrednih proizvođača kako bi oni bili ti koji diktiraju cene, država ništa neće preduzeti jer joj nije u interesu, sve do momenta kada konačno shvatimo (shvatimo=finansijski shvatimo) da je proizvodnja hrane ono čime Srbija treba da se bavi (uz transport i logistiku naravno).

 

Svaka normalna zemlja ima dobro poznate strateške industrije, samo mi levitiramo u nekom nedefinisanom međuprostoru. Imam sam poznanika, tu negde sličnih smo godina, sa roditeljima i bratom drže veliko imanje. Čovek je završio srednju na primer trgovačku tako nešto, a ide stalno na predavanja u Beograd i Novi Sad tj promocije raznih đubriva i proizvoda vezanih za uzgajanje povrća i žita da bi razumeo bukvalno u kom periodu koren šargarepe raste i kako skuplja materije... od čega zavisi nivo glutena u pšenici različitih sorti... ma da ne poverujete. Ne postoji džabe Poljoprivredni fakultet. Onda gomilu puta poskida neke tekstove sa Neta pa prevede svojima, odštampa im pa svi redom čitaju. A zatim, seda u kombajn ili zaglavi u ambarima do sitnih sati... A što bi seljak radio sve to kad može da ide linijom manjeg otpora i blokira put?! Dokle god se takvo ponašanje bude tolerisalo tako će nam biti...

 

 

Za državu koja se bavi formiranjem stambenog kredita da bi pomogla prodaju stanova u Belvilu, sve drugo je viša matematika.

 

 

 

 

Za Feniksa: nosi te političke prnje na političke forume :wub: zis iz not uan of dem.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cuh utsike iz belvila,da kosta 30% manje vredelo bi.Sto se tice toga sto je imaginos slazem se,kljuc svega je obrazovanje,a ne samo na pozivanje na neke strane sile,ono sto ide il si za ameri il si za ruse,ili si za nase ili si za njihove.A mi zapravo kao ne postojimo???Ako ne uradimo nesto sami kao ljudi,bicemo samo paraziti koji preprodaju stvari proizvedene van nase zemlje a to nije dobra rabota.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

 

 

 

Za Feniksa: nosi te političke prnje na političke forume :wub: zis iz not uan of dem.

 

Bolje lepo l procitaj tekst umesto sto izbacujes neke glupe statistike, od kojih nema koristi, covek lepo kaze...treba nesto pokusati, postali smo ovce koje cekaju cudo, a ovce zna se kako zavrse...i treba, ovce su za sisanje...

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fedja je u potpunosti u pravu,ne znam sta je tu nejasno zaboga.Kao sto i pemsma njegovog benda kaze "ko te karao godinama karace te opet".

 

A i neko pametan rece postoji mala laz,velika laz i statistika :bigblue:

Ne mozes na osnovu ankete 1000 ljudi to primeniti na 7 i po miliona zar ne?

Ljudi moraju biti vise samosveniji i vise se organizovati a ne da upadnu u apatiju,defetizam,depresiju i necinjenje kao sto je ideja nase vlasti i sveopsteg globalizma koji vlada ovom planetom i isisava individulizam i kreativnost pojedinaca.

 

P.S.Fedja se vratio pre neki dan iz Italije pa se nadam da ce imati neki socni tekst gde ce uporedjivati nasu i Italijansku mafiju

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...