Jump to content

2009.09.02. *Beogradska arena, Beograd* Leonard Cohen


Defunctus

Recommended Posts

Saopštenje Beogradske arene:

 

 

 

 

 

Čuveni kantautor Leonard Koen (Leonard Cohen) održaće koncert 02. septembra 2009. u Beogradskoj areni, koja je i organizator ovog događaja.

 

Već četiri decenije Leonard Koen je jedan od najznačajnijih i najuticajnijih muzičara našeg vremena, figura čije delo vremenom dobija sve dublje značenje. Svojom ozbiljnošću i širinom tema njegove pesme su postavile standard koji se ne može uporediti ni sa jednim drugim muzičarem. Beskompromisno se bavio najvećim temama ljudskog života (seks, duhovnost, religija, moć), uvek potpuno svestan koliko su neuhvatljivi odgovori na pitanja koja postavlja. Pitanja i put koji je prešao jesu ta neuhvatljiva materija njegovog rada, ali i razlozi zbog kojih njegove pesme nikad ne gube svoju ogromnu emotivnu snagu.

 

Njegov prvi album ’Songs of Leonard Cohen’ (1967.) otkrio je svetu njegov nesumnjivo ogroman talenat. Tu su se našle pesme poput ’Suzanne’, ’Sisters of Mercy’, ’So Long, Marianne’ i ’Hey, That’s No Way to Say Good’, danas već odavno klasika. Da Koen nije snimio više ni jedan album, njegova reputacija bila bi potvrđena i ovim prvim. Međutim, naredna dva albuma, ’Songs From a Room’(1969.) na kom je i klasik ’Bird on the Wire’, i ’Hate’(1971.), bili su dokaz da debitantski uspeh nije bio samo početnička sreća. (Sva tri albuma ponovo su izdata u aprilu 2007.)

 

Koen se pokazao i kao dorastao novoj publici, izdavši dva uzastopna albuma, ’I’m Your Man’(1988.) i ’The Future’(1992.), koji ne samo da su među najboljima u njegovoj karijeri, nego savršeno oslikavaju jedno izuzetno komplikovano vreme. Pesme poput ’Ain’t No Cure for Love’, cinično nazvane ’I’m Your Man’ i najeksplicitnije ’Everybody Knows’ prenose nam Koenovo viđenje savremenog sveta, uz njemu svojstvenu perspektivu, analizu i mudrost.

 

Slično tome, na naslovnoj numeri ’The Future’, Koen ironično opisuje sebe kao ’malog Jevrejina koji je napisao Bibliju’, a njegova zaokupljenost jevrejskom kulturom, opsednutost hrišćanskom ikonografijom i duboka posvećenost budističkoj uzdržanosti, čine ga idealnim komentatorom novog milenijuma i apokaliptičnih strahova izazvanih njegovim dolaskom. Uz naslovnu numeru, ’Waiting for the Miracle’, ’Closing Time’, ’Anthem’ i ’Democracy’ stvara jedan kulturni pejzaž ispresecan strahovima, koji čezne za novom nadom.

 

Od tada je Koen izdao ’Ten New Songs’(2001.) i ’Dear Heather’(2004.), kao i ’Blue Alert’(2006.), na kom je kao producent i koautor sarađivao sa svojim nekadašnjim pratećim vokalom, Anjani Tomas, koja i peva na albumu. Sva tri albuma samo su učvrstila njegovo mesto kao vrhunskog savremenog kantautora. Sa svoje 72 godine Koen i dalje stvara izuzetne pesme, i u isto vreme uživa u zasluženim počastima koje se odaju umetnicima sa statusom legende. Dokumentarni filmovi, nagrade, albumi-omaži i brojni umetnici željni da snime njegove pesme, govore o nemerljivom doprinosu koji je Koen dao, kako sam kaže u jednoj numeri, ’Tornju Pesme’.

 

Poklonici njegove muzike su brojni poznati izvođači, među kojima su: U2, REM, Sting, Nik Kejv, Rufus Vejnrajt kao i pokojni Džoni Keš.

 

:veseli::veseli: :veseli:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Predivno je bilo.

Mada, malo mi je pokvarila utisak ustogljena publika koja nije ni ustajala ni glasa pustila tokom pesama, sem kod biseva. I na Knopfleru prosle godine su sve bila sedeca mesta, pa su ljudi ipak opusteno ustajali i odlazili napred, a ovde kad su to neki radili ovi sto su sedeli u prvim redovima su odmah krenuli da se bune kako ne vide od njih, pa je svako morao da se vrati na svoje mesto. Ja, za razliku od 99,9% publike nisam mogao da ne pevam, mada sam bio usamljen u tome. No ipak, to je koncert Koena i nista ne moze u potpunosti pokvariti ugodjaj.

 

setlist:

 

First part:

Dance Me to the End of Love

The Future

Ain't No Cure for Love

Bird On The Wire

Everybody Knows

In My Secret Life

Who By Fire?

Lover Lover Lover

Waiting for the Miracle

Anthem

 

Second part:

Tower of Song

Suzanne

Sisters of Mercy

The Gypsy's Wife

The Partisan

Boogie Street

Hallelujah

I'm Your Man

Take This Waltz

 

Encore:

So Long, Marianne

Hey, That's No Way To Say Goodbye

First We Take Manhattan

 

Encore 2:

Famous Blue Raincoat

If It Be Your Will

Closing Time

 

Encore 3:

I Tried To Leave You

Whither Thou Goest

Share this post


Link to post
Share on other sites

tako nekako...meni mozda najbolji koncert koji gledah.

 

??? :))))

 

gdje si ti zaglavio .D

zamisljam kako te neka baba udara kisobranom po glavi jer ne vidi od tebe..

 

ustogljena publika koja nije ni ustajala ni glasa pustila tokom pesama, sem kod biseva. I na Knopfleru prosle godine su sve bila sedeca mesta, pa su ljudi ipak opusteno ustajali i odlazili napred, a ovde kad su to neki radili ovi sto su sedeli u prvim redovima su odmah krenuli da se bune kako ne vide od njih, pa je svako morao da se vrati na svoje mesto. Ja, za razliku od 99,9% publike nisam mogao da ne pevam, mada sam bio usamljen u tome.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni su opet smetali likovi koji su tapšali posle svake strofe, nije za džabe to bio koncert sa pauzom i tačno označenim mestima za sedenje.

Kao i na klasičnom koncertu zna se kako se ponaša i kad se izražava odgovarajuće oduševljenje određenom deonicom tako da su ti pogrešno tempirani momenti umeli da preklapaju Cohena dok peva.

 

Sem toga, koncert je bio tako dobar.

Fenomenalno je sve zvučalo, neke pesme su bolje uživo izvedene od albumske verzije. Što samo retki danas postižu.

 

Vredelo je svake pare.

 

Bilo bi "lepo" da i Tom Waitsa sad opljačka neka ljubavnica-menadžer pa da i on krene na neku svetsku turneju. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...