Jump to content

USB Audio Interface


Uros

Recommended Posts

Ja koliko sam upucen, jedan od najjacih je TC Konnekt 8, staje nekih 315e u Artist-u. Ima dobar preamp i instrument ulaz. Samo se ne secam da li je USB ili Firewire.

 

Fasttrack Pro je ok. Tu je i Emu 0404usb...

Share this post


Link to post
Share on other sites

JA isto imam M-audio ,fast track pro i smatram da ti je to najbolja sprava za te pare .tc konnekt nema usb cini mi se,a dobre su i presonus kartice....Napomenuo bih samo da je najveca mana kod usb i firewire kartice DRAJVERI I MESHANJE IRQ za usb ,ali opet se dobija na mobilnosti u odnosu na PCI ,pa ko voli nek izvoli :smoke:

Share this post


Link to post
Share on other sites

pre svega, hvala svima...

 

e sada... mene zanimaju sprave sa vishe kanala... recimo 8! :D nisam razumeo ovo oko problema sa drajverima...?! ja sam nesto mislio da bubanj za svirke edituje time... :D :D :D prikljucim npr 8. mikrofona na bubanj pa u to choodo pa u komp (ako sam dobro shvatio to ima preampe pa mu nista drugo i ne treba?!) onda u kompu napravim sta sam hteo i kao stereo signal saljem u mixetu samo da posalje signal na razglas... dakle, ideja je da sve sto zelim od bubnja napravim u kompu... :muzicar: koristio bih neki lap top naravno... ako sam dobro skontao to bi tako moglo da radi...?! Ako dobro razumem, ne treba mi cak ni zvucna karta ako prikljucim ovo choodo jer se ono ponasha kao zvuchna karta, mogu da editujem 8 kanala, svaki posebno, mogu sve tako spakovano da saljem kao stereo signal u mixetu...?!?!? Koliko je USB pouzdan u smislu da nista nece da kasni i tako to...?!

 

Mozda ce nekome ova moja pitanja zvuchati glupo ali ja se bas ne razumem u te stvari a zanima me! ;) Btw. ima li nekoga da je ima iskustva sa tim 8+ ulaza spravama, sta bi ste mi od toga preporucili...?

 

Hvala jos jednom svima!! :pivopije:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam tu neku Echo Gina-u sa ziben (salim se, osam) kanala. Stara krMtija doduse. Pre 6-7 godina. Jebe kevu. Ima ono manji sampling rate. 44.1 KHz koliko se secam. Nema ove 96, 192 i te fore. Radi ubitacno. I da, nije USB. Tad to nije moglo da bude USB. Onaj USB 1.1 standard je bio djubre u poredjenju sa PCI. E sad, za ove nove, jebem li ga. Samo odes i pogledas da li Echo pravi Gina-u u najnovijoj verziji za USB mesto PCI, PCI-X i te fore. SumlJam. Interni 'data bus' je cudo. No, medjutim, ta moja kartica (koja ima 'breakout box da se nakace svi ti kanali jelda) je bila (a i sad je cenim) nekih $700-$800 baka US.

 

Mogo bi i da ti je prodam, kad bolje razmislim. 300 baka plus shipping. How cool am I?

Edited by Kalifa nad kalifama

Share this post


Link to post
Share on other sites

U suštini, USB je dobar samo kada ne treba mnogo kanala da se protera preko njega. Za sve ostalo - PCI(-e) i Firewire. Ako ćeš eksterno - firewire kida. A Starshooter lupa za IRQ i mešanje USB i firewire kartica. :rolleyes: Totalna glupost je reći da se mešaju IRQ kod Firewire kartica, a ni kod USB kartica to nisam primetio, a moju kartu sam probao na više kompjutera, a na mom imam još 6 drugih USB uređaja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napominjem da nemam licno iskustvo, ali sam mnogo dobrih stvari cuo o sledeca 3 Firewire interfejsa:

 

TC Studio Konnekt 48

http://www.recordingreview.com/soundcard/a...20Konnekt%2048/

 

RME FF800

http://www.rme-audio.com/english/firewire/ff800.htm

 

Focusrite Saffire Pro

http://pro-audio.musiciansfriend.com/produ...WELAID=44574639

 

Svi oni imaju vise ulaza (bar 8, i najmanje 4 preampa) - upravo ono sto tebi treba, za snimanje mobilno u laptop, jel'te.

Najjeftiniji je, cini mi se, Focusrite, mada nisam siguran.

Proguglaj malo, raspitaj se.

 

Srecno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

U suštini, USB je dobar samo kada ne treba mnogo kanala da se protera preko njega. Za sve ostalo - PCI(-e) i Firewire. Ako ćeš eksterno - firewire kida. A Starshooter lupa za IRQ i mešanje USB i firewire kartica. :rolleyes: Totalna glupost je reći da se mešaju IRQ kod Firewire kartica, a ni kod USB kartica to nisam primetio, a moju kartu sam probao na više kompjutera, a na mom imam još 6 drugih USB uređaja.

Kod tebe nisam bio ali kod svakog ko ima karticu usb(pardon sva 3 clana imaju m -audio) i kad je izvadis i ubacis u drugi usb a u taj nesto drugo recimo dzoistik za pes,jebo si cvorka i moras ponovo da reinstaliras drajver ..to je i moje iskustvo,Imas i onaj presonus digi max koji ima i limiter sto je dobro kod bubnjeva jer odma moz da saseces frekvencije koje ne zelis da taj mike hvata al je malo skuplji i tesko nabavljiv kod nas

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Hvala svima jos jednom a posebno H.J-u!

 

imam (naravno) jos pitanja! :D

 

Prvo, sta su prednosti/mane USB-a protiv Firewire-a?!?

 

Drugo, da li je moguce da na XYZ audio interface povezem npr 8 mikrofona i da mi u cubase-u tri budu audio signal a 5 MIDI?!? Ta bi mi opcija recimo bas odgovarala... :D da li uopste moze da izadje MIDI iz toga...?! Na netu sam nasao da ima MIDI in/out ali mi nije sasvim jasno da li moze da bude MIDI u cubase-u...? Mozda je o5 silly question ali bas me zanima a ne znam ni kako da saznam! ;)

 

ajd ziveli!! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala svima jos jednom a posebno H.J-u!

 

imam (naravno) jos pitanja! :D

 

Prvo, sta su prednosti/mane USB-a protiv Firewire-a?!?

 

Drugo, da li je moguce da na XYZ audio interface povezem npr 8 mikrofona i da mi u cubase-u tri budu audio signal a 5 MIDI?!? Ta bi mi opcija recimo bas odgovarala... :D da li uopste moze da izadje MIDI iz toga...?! Na netu sam nasao da ima MIDI in/out ali mi nije sasvim jasno da li moze da bude MIDI u cubase-u...? Mozda je o5 silly question ali bas me zanima a ne znam ni kako da saznam! ;)

 

ajd ziveli!! :pivopije:

Glavna stavka je - usb je nestabilniji, firewire je pouzdaniji ( koliko mi se cini, svi ozbiljniji interface-i su FW).

 

Sto se ovog drugog tice, nemam ideju kako mikrofon moze da 'vata midi?

 

Midi ulazi su za midi kontrolere/instrumente. Ne kapiram - za sta ce ti to?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo, sta su prednosti/mane USB-a protiv Firewire-a?!?

 

USB compared with FireWire

 

USB was originally seen as a complement to FireWire (IEEE 1394), which was designed as a high-speed serial bus which could efficiently interconnect peripherals such as hard disks, audio interfaces, and video equipment. USB originally operated at a far lower data rate and used much simpler hardware, and was suitable for small peripherals such as keyboards and mice.

 

The most significant technical differences between FireWire and USB include the following:

 

* USB networks use a tiered-star topology, while FireWire networks use a tree topology.

* USB 1.0, 1.1 and 2.0 use a "speak-when-spoken-to" protocol; peripherals cannot communicate with the host unless the host specifically requests communication. USB 3.0 is planned to allow for device-initiated communications towards the host (see USB 3.0 below). A FireWire device can communicate with any other node at any time, subject to network conditions.

* A USB network relies on a single host at the top of the tree to control the network. In a FireWire network, any capable node can control the network.

* USB runs with a 5 V power line, while Firewire can supply up to 30 V.

* USB ports can provide up to 500mA of current (2.5 watts of power), while FireWire can in theory supply up to 60 watts of power, although 10 to 20 watts is more typical.

 

These and other differences reflect the differing design goals of the two buses: USB was designed for simplicity and low cost, while FireWire was designed for high performance, particularly in time-sensitive applications such as audio and video. Although similar in theoretical maximum transfer rate, FireWire 400 tends to have the performance edge over USB 2.0 Hi-Speed in real-world uses, especially in high-bandwidth use such as external hard-drives. The newer FireWire 800 standard is twice as fast as FireWire 400 and outperforms USB 2.0 Hi-Speed both theoretically and practically. The chipset and drivers used to implement USB and Firewire have a crucial impact on how much of the bandwidth prescribed by the specification is achieved in the real world, along with compatibility with peripherals.Audio peripherals in particular are affected by the USB driver implementation.

 

Initially, cost was significant in USB being more widespread than FireWire. Over time, USB benefited from network effect.

 

 

 

Za kucne primene i nema puno razlike. Za profi studije ima. Za po kuci, najbitnija ti je cinjenica da je USB asinhroni protokol za razliku od FW koji ima mogucnost asinhronog transfera ali i dedicated bandwith, znaci transfera sa rezervisanisom velicinom kanala za protok informacija. Kad kazem rezervisanom mislim da je FB rezervise kod operativnog sistema. Kolicina tog protoka nije odredjena samo sirinom kanala (bandwith) vec i vremenom pristupa sistemu koji FW ili USB dobije od OS-a. USB 3 ce donekle promeniti taj pristup a i 6 (sest) puta ce biti brzi od FW800. Drajveri su davno bili problem i to samo USB drajveri za Mac. Mac je forsirao FW pa nije ni imao USB ugradjen 2002 i ranije. Kad si dokupio neku karticu pa ugradio u Mac, drajveri su zajebavali. Na PC-ju je bilo obrnuto, PC je dolazio sa USB, med i mleko, ali je FW zajebavao doduse u mnogo manjoj meri nego USB na Mac-u. Danas je to bogus, sve radi svugde kao mleko. Za kucnu upotrebu ce ti biti najveci problem ako koristis jedan isti USB 'hub' (znaci jedan chip controller set) za sve moguce USB uredjaje koje si nakacio. Recimo da imas USB tastaturu, misa, externi disk, wireless karticu i taj audio kontroler. Kad sve radi zajedno a radi sa jednog hub-a, zbog asinhronog transfera podataka dolazi do kolizije izmedju raznoh paketa na bus-u podataka i neki podaci se gube. Da bi se recoverovali, gubi se vreme, pa potom dolazi do usporavanja USB bus-a. No to nije neki problem, dokupis jos jedan USB kontroler kao karticu i metnes ga u PC i resen problem. Na taj novi USB kontroler nakacis samo audio kontroler. A te USB kartice (interne) kostaju par dolara danas.

 

 

 

 

 

 

 

Drugo, da li je moguce da na XYZ audio interface povezem npr 8 mikrofona i da mi u cubase-u tri budu audio signal a 5 MIDI?!? Ta bi mi opcija recimo bas odgovarala... :D da li uopste moze da izadje MIDI iz toga...?! Na netu sam nasao da ima MIDI in/out ali mi nije sasvim jasno da li moze da bude MIDI u cubase-u...?

 

 

Audio interfejsi generalno u sebi nemaju analog-to-MIDI konvertore (sto je drukcije od analog-to-digital iliti AD konvertora). MIDI mu u tom slucaju sluzi za kontrolu uredjaja ili sintezu zvuka (audio interfejsi u sebi uvek imaju i ton generator to jest sintisajzer, uglavnom FM tipa, koji generise audio signal od MIDI signala ili upotrebom semplova ili upotrebom matematickih tablica. Obrnuto je nemoguce bez analog-to-MIDI konvertora a on se obicno ne kaci na mikrofon. Ali je moguce nakaciti ga, pitanje je koliko se dobije precizan MIDI signal tako konvertovanog komplikovanog analognog signala (jer pitanje je sta ce da dolazi preko mikrofona, gitara ozvucena preko pojacala/kutije, glas, hor glasova, ambijentalni zvuci)? Kompleksni signali se tesko konvertuju u MIDI u realnom vremenu. Naravno moguce je nakaciti mikrofon na takav konvertor i sa jedne strane pevusiti ili pricati, konvertovati sve to u MIDI, pa slati MIDI informaciju u Cubase ili u sintisajzer koji ce onda umesto originalnog vokala da 'svira' recimo harfu :). Ali to ce biti traljavo. Needs lots of tweaking.

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

da se nadovezem na temu...jel neko imao iskustva sa onim emu 0404 usb?

planiram da kupim...interesuje me da li ima latencije pri usnimavanju na 24/96?

i kakva je generalno?

 

nemam iskustva sa doticnom karticom,ali generalno 96/24 je jak sempling,i iako jako smanjuje latenciju,jako je zahtjevan za komp.moja prognoza je da dva kanala sa guitar rigom(ili necim slicnim) su puna kapa pri takvom semplingu.ako ima svoje asio drajvere,sumnjam da ce ti trebati takav  sempling,mislim da ce na 48(ili 44100)/24 ili 16 biti sasvim dovoljan,a on pokriva apsolutno gitaru.elem,gledaj da ima svoje asio drajvere,ako mislis da sa bilo kakvim emulation sofverom da se bakces.i treba ti jak kompjuter,sta god radio. 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozz svima o5! :D i o5 hvala svima veliko!! :pivopije:

 

LM, sta sam ja hteo... hteo sam da tako reci trigerujem bubanj... ali da imam recimo tri kanala (cinele) kao realan audio... e sada zasto bih ga ovako trigerovao... zato sto nemam volje/snage/para da se bakcem sa drum modulima a lap top nije frka naci! :D drugo ako bih uspeo da umuvam MIDI signal u cubase imao bih opciju da sve to svira Battery ili neki slichan sempler a onda su mogucnosti prakticno beskrajne...! ;) sa druge strane ne bih mora mnogo da brinem o kvalitetu i pozicijama samih mikrofona o karakteristikama sobe (mada se ovo ne odnosi na cinele) i tako to... ima li neko mozda neku bolju ideju kako sve to da iskombinujem?! MOzda battery ili neki slican sempler mogu da rade i na audio signal a da ja to ne znam?!? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

bolje je ovako kao sto si zamislio,trigeruj sve sem cinela i eventualno dobosa,a mozes da rutujes sve to u jedan MIDI kanal a na njega ili battery ili toontrack ili adictive ili sta goj oj,samo ti je bolje da kupis ovo pa sve to u zvucnu.ako imas para kupis nesto profi tipa ovoga i bol te kur.nemoze vst instrument da trigeruje audio signal,mozda neka automatizacija,ali sumnjam i to.

 

neznam sto toliko sumnjas u cubase po pitanju MIDIja?ima full podrsku,meni je bas banja da radim vas MIDI u njemu.

 

 

Edited by umart

Share this post


Link to post
Share on other sites

razmisljao sam da pazarim alesis trigger IO ali se nadah da mi to ipak nece trebati... :D

 

ne sumnjam u Cubase vec prinem kako da dobacim MIDI do njega... ;)

 

Hvala jos jednom!! :pivopije:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

procesor sa ugadjenim trigovima(npr semplovan tamin,sonorov itd bubanj) onako zapakovan u neku spravicu.ispravite me ako grijesim ipak sam laik za bubanj.on ti odma spreman,obojen signal salje u komp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...