Jump to content

Slipknot


Guest kArLo

Recommended Posts

  • 5 weeks later...
Nisam dugo slušao Slipknot, ali otkako je otišao Jordison, uzeo sam da preslušam prva izdanja ponovo i da vidim da li se to i dalje dobro drži. Odabrao sam Iowu jer je napunio 20 godina, jeste da je bilo juče, ali ko će da isprati sve te datume.
 
Drago mi je da posle preslušavanja, album je dobro izdržao test vremena. I dalje je beskompromisno brutalan i naoštren. Jordison je zaista bio vrstan bubnjar i to se uveliko može čuti čitavim albumom.
 
Ako bih imao neku zamerku, to su naravno tekstovi, i tada su bili infantilni, ali su služili svrsi da se mladi adolscenti iskaču i izlome od svih stresova koje ih brinu.
Ima tu i poštenih rifova i Corey je rafalno ispaljivao tekstove i šaltao se između vrištanja i repovanja.
 
Ujedno je ovo bio album koji je pokazao da itekako umeju i mogu da napišu mirnije i laganije pesme i da se dobro igraju sa aranžmanima, ali prave pesme u tom maniru se tek pojavljuju na Vol.3
 
Da li ga i dalje vrtite, da li vam se dopao kada je izašao, ili ne možete da ga smislite?
  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

sjajan album i dalje, remek-delo ostaje remek-delo jbg. meni ni tekstovi ne smetaju, prilični su muzici i celom tom momentu 2001. godine, mislim da su u ogromnoj meri i oni učinili album toliko legendarnim

baš sam nedavno podrobno vrteo naslovnu pesmu kada sam iščitao celu priču iza njenog snimanja, jebeno

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

2006. godine mi je sestra kupila ovaj album pošto sam godinu pre toga našao neki piratski disk sa 'Vol. 3' albumom i dve-tri pesme sa prva dva albuma. Bio sam video spot za 'Before I Forget' na TV 'Metropolis' i tu sam odlepio za pesmom i bendom. Jedno veče sam toliko slušao 'Before I Forget' na repeat-u da su mi vratni mišići bukvalno otkazali narednog dana, nisam mogao da podignem glavu na času pa su morali da me puste kući, mislim da je to bio drugi srednje. 

Uglavnom, pošto sam obožavao 'Vol. 3', mislio sam da će i drugi albumi od njih biti slični tome i kad sam pustio album u tom trenutku, bukvalno mi je bilo previše brutalno, agresivno i mračno i zamolio sam sestru da ode i vrati disk, možda da ga zameni za nešto drugo. Vratila se sa 'Prophecy' od Soulfly-a, ne znam koliko je to bio nešto naročito zanimljiv izbor ali dobro, u tom trenutku nisam ni znao za bolje.

Danas mi je taj album najbolji rad Slipknota, toliko je agresivno, mračno i natprirodno bolesno da i posle dvadeset godina zvuči bukvalno kao da album nije sniman od strane ljudi. Mislim da je prikazao u najmračnijem stanju period u kom se bend nalazio, realno kad pogledaš, osim dve-tri stvari (a čak i one), album ne da nije hitičan nego je boleština od početka do kraja, a uspeo je do dopre do mainstreama. I te priče kako su pesme nastale, uvod za album je Sidovo vrištanje u bolu u studiju nakon što mu je deda preminuo. Način kako je nastala pesma 'Iowa' i kako je Corey razbio staklo u studiju pa se sekao sa njim i povraćao po sebi tokom snimanja dok je pevao i sva ta mentalna neuravnoteženost, većina benda je na teškim drogama i alkoholu u tom trenutku i potpuno su van kontrole, sav taj bes i prezir, depresija, nisu se međusobno podnosili, ljudi iz kompanije su hteli da ih kreativno kontrolišu i da naprave album koji će biti prepun 'Wait & Bleed' i 'Spit It Out' pesama, i da budu komercijalniji, a oni to uopšte nisu želeli pa su potpuno otišli na drugu stranu.

Ross Robinson je tu takođe sa njima uspeo da napravi neverovatan zvuk (a on je valjda pre snimanja pao sa motora, pa je snimao ceo taj album u teškim bolovima jer je ozbiljno povredio leđa), produkcijski je taj album po mom mišljenju briljantan. Gitare, bas, bubanj, vokali, perkusije, semplovi i sve ostalo, zvuči tako napucano i demonski. Fantastično. 

Sjajno izdanje, zaista.

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, def vrhunska produkcija, kako samo reže. Mene uvek smaralo to koliko su se izložili da su snimili nešto do jaja brutalno, kao da su svirali death metal a ne neku agresivniju formu nu metala. U svakom slučaju, album koji je obeležio taj početak milenijuma. Sve što nisu hteli da snime tad, snimili su kasnije, a nije kao i da Iowa nema hitića npr My plague. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

U suštini, oni i jesu više došli iz nekog death/thrash miljea. Jordison, Gray i pogotovo gitarista Mick Thomson su u velikoj meri slušali gomilu thrash i speed metala iz osamdesetih (Flotsam, Testament, Anthrax, Megadeth, Metallica, Exodus, Slayer, Deicide...) a tokom devedesetih je Thomson ušao u death metal, neki od njih su svirali zajedno u technical death metal bendu pre Slipknota (Thomson, Jordison i Gray) tako da, mnogo death i thrash uticaja je mnogo više prisutno u muzici nego što se bend toliko stavlja u tu neku 'nu' kategoriju, samo što su na prva dva albuma prisutni i ti neki hip-hop, DJ uticaji pa to onda malo dođe kao neki nu-metalizovani death/thrash metal ili obrnuto. 

 

 

Edited by Flash Gordon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja priča je skoro pa preslikana kao Gordanova. Bio sam upoznat samo sa Vol. 3 kada sam kao četrnaestogodišnjak kupio Iowu, i toliko sam se prestravio brutalnošću da sam se vratio u CD shop i pokušao da slažem prodavca kako disk ne radi, ne bi li mi vratio pare. Nije uspelo, tako da sam morao da nastavim da slušam album. Naravno, postao sam još veći fan ubrzo. Ah, ti metal počeci. :haha:

E da, album je i dalje 5/5, sve ove godine kasnije. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Moja priča je skoro pa preslikana kao Gordanova. Bio sam upoznat samo sa Vol. 3 kada sam kao četrnaestogodišnjak kupio Iowu, i toliko sam se prestravio brutalnošću da sam se vratio u CD shop i pokušao da slažem prodavca kako disk ne radi, ne bi li mi vratio pare. Nije uspelo, tako da sam morao da nastavim da slušam album. Naravno, postao sam još veći fan ubrzo. Ah, ti metal počeci. :haha:
E da, album je i dalje 5/5, sve ove godine kasnije. 
Cenim ih i ja sada više nego ranije. Pesme su sranje, tekstovi uzasni, ali je muzika stvarno fantastično agresivna. Lepo su preživeli "test of time".

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 5 months later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Nemam pojma, ja sam stvarno fan ali još od prošlog novembra kad je izašao prvi singl, sve ove pesme su pune agresije, peglaju, sve oni to sviraju fino ali bukvalno ništa ne ostaje u ušima. Bukvalno ne mogu da se setim kada je izlazio neki Slipknot album a da baš nijedna pesma uopšte ne dotiče.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Sećam se da sam na nekoj kaseti imao people=shit, i dao razrednom da pusti, a on nije izdržao da pita "ovi tvoji te puštaju da ovo slušaš?" Te srednjoškolske ekskurzije su bile pune zanimljivih događaja...npr u kovinu tip overio od pića ispovraćao se, a mi smo ga krili do jutra. Smrad užasni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...