Jump to content

Milan Nedić


Pagan Saviour

Recommended Posts

Na spratu kuce mojih dedova u selu jos uvek postoje tragovi na patosu gde su Nemci lozili vatru jer su tu i prezimili.Nana mi je za zivota pricala da su silazili samo za obroke i tada su placali sve posteno.Plate svinju,njihov vojnik sredi i svi rucaju.Moj deda nije bio politicki obojen i bio je domacin tako da nit ga je ko slao u logor niti mu je ko porodicu dirao.Za Bugare su mi pricali da su kasnije dolazili i da su morali devojke od njih da kriju po ormanima i u krevetima gde drze posteljinu.

Cetnici su jednog bogatasa u selu obesili jer nije hteo da im pomogne.

Sustina je da rat nikome dobro nije doneo.Na kraju smo mi Srbi najgore prosli jer smo se ubijali medjusobno i koliko nas sada ima?Trtili smo se i gde je trebalo i gde nije da ginemo a bilo bi nas sada ko mrava da nam muskarci nisu ginuli u ratovima i stradali u logorima.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nego sta su Jevreji?

Gradjani su one drzave u kojoj zive,ajd ne budi smesan ;)

Tako da poslati svoje gradjane u smrt samo da bi se uslihtao Hitleru i satelitima ili zbog otimacine se tretira kao izdaja naroda-Kvinsling je dobio ono sto je zasluzio

Židovi nisu Norvežani. Toliko znam.

Ako bih ja poslao, na primer, neke Šiptare sa prebivalištem u Srbiji u logor, ne bih se osećao baš kao da sam izdao svoj narod ili svoje građane.

No, lako je reći "da bi se ušlihtao Nemcima". Trebaš reći šta je on, ili šta je njegova država imala od toga, jer ti neću povjerovati da je to radio jer je bio lud za tapšanjem po ramenu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ni Đinđić na Kosovu. Ni Milošević u Krajini. Ako se da primijetiti, sve junak do junaka.

za razliku od milosevica i kostunice - djindjic nije masovno gurao ljude u propast zarad svoje promocije i odrzanja na vlasti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Židovi nisu Norvežani. Toliko znam.

Ako bih ja poslao, na primer, neke Šiptare sa prebivalištem u Srbiji u logor, ne bih se osećao baš kao da sam izdao svoj narod ili svoje građane.

 

Logika ti upada u corsokak,a nesto nisam primetio da sam pomenuo Siptare ;)

A sta je radio Kvinsling?Nista sem deportacije Jevreja(vidim impliciras da su Jevreji kolateralna steta no? ;)) u fabrike smrti i streljanja norveskih patriota(citaj-bilo koga ko mu nije bio po meri i meri okupatora)

Drugo,niko se nije tako zdusno kao Kvinsling stavio u sluzbu okupatora i tlacitelja svog naroda,pa ni Nedic cak,tek Hortija da ne pominjem-tako da je njegovo ime sa dobrim razlozima postalo sinonim za izdajnika

Plus drzavni udar protiv sopstvenog naroda i onda slika postaje jasna-tome treba dodati i zilavi otpor norveskog naroda okupatoru-cini mi se da su posle Poljske davali najduzi otpor Nemcima pre kapitulacije(skoro dva meseca),sto dovoljno govori o tome sta je norveski narod ustvari mislio o tipovima poput Kvinslinga

Izdaja na najvisem nivou eto sta-a ti slobodno mozes da zivis u iluzijama da je tu bilo nekih "visih" ciljeva ;)

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema nikakve potrebe da ovo spuštamo na lični nivo.

 

Ponoviću i treći put - Kvisling je postao sinonim za izdaju kada je to upotrebio The Times, i to ne '48, '57 ili tako neke posleratne godine kada se saznalo šta sve jeste i nije radio, već '40 i to u sred nemačke invazije. Samim tim, tada još uvek nije bilo streljanja "patriota" niti deportacija Židova. A Britanci k'o Britanci, uvek su bili najveća govna (što bi internet ljudi rekli - imho), te su mu tu osobinu pripisali jer im je direktno poremetio planove. Norveška je planirala da ostane neutralna, ali su ih Britanci pritiskali da im prevoze ratnu (i svaku drugu) opremu po jeftinim tarifama, tražili su i da njihova mornarica učestvuje u blokadi Nemačke. Zatim su im postavili i mine u teritorijalnim vodama, a kružile su i priče da su Britanci i Francuzi planirali invaziju same Norveške i da su za tu svrhu postojali i određeni planovi. To tvrdi neki francuski istoričar, ne znam mu ime. Tako da svi razlozi koje ti navodiš zašto je čovek postao sinonim za izdajništvo nemaju ama baš nikakve veze sa onim što se stvarno odigralo.

Što se tiče samog puča, ne postoji puč koji se organizuje protiv neke druge države, jer to onda nije puč već invazija. Bilo je mnogo pučista kroz istoriju čovečanstva, pa se ne nazivaju svi izdajnici Apis, Kampos, Paša ili bilo koje drugo ime kroz istoriju. To je bila ratna propaganda kao i sve ostalo iz tog vremena.

Sa mojom logikom je sve u redu, možda samo nisi najbolje rastumačio napisano. Dakle, kako su Židovi bili građani Norveške, tako su i neki Šiptari građani Srbije, pa odatle i sasvim prosta paralela. No to i nije bitno, pošto vidimo da Židovi nemaju mnogo veze sa samim pojmom "kvislnig".

 

P.S. Invazija Norveške je praktično okončana 2. Maja (počela je 9. Aprila), a i nisu Norvežani pružili nikaakv poseban otpor, samo im je reljef malo zajebaniji od, recimo, reljefa severne Francuske.

Share this post


Link to post
Share on other sites

za razliku od milosevica i kostunice - djindjic nije masovno gurao ljude u propast zarad svoje promocije i odrzanja na vlasti.

 

Klasičan LDP-ovski argument. Niko ne valja, jedino Đinđić je neosporiva ličnost. Ja ne vidim kako je to Koštunica slao ljude u propast (a Đinđić nije) ali ono što sam video je vanredno stanje i akcija Sablja u vreme Đinđićevih vernih naslednika Čede i Živkovića.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bih da guram temu dalje u off-topic (posao mi da radim suprotno), ali se ne bih složio da su Jovanović i Živković naslednici Đinđića. Mogu i ja da se pozivam na Fridriha Barbarosu, pa to neće značiti i da sam naslednik njegove... hmmmm.... politike. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

to imaginos opet nešto kaki? :)

 

Zoran Đinđić

 

”Mi se,takodje,zalazemo za mirno resenje,ali mir pod tim uslovima nije mir-nego kapitulacija.Dakle,mir bi i sada mogao da se postigne po cenu odustajanja od autonomije(Srpske Krajine), po cenu odrzavanja mitinga lojalnosti Srba hrvatskoj vlasti na Jelacicevom trgu…Takav mir je samo prividan mir i mi na njega ne smemo da pristanemo jer se radi o nasim zivotima (Djindjic,Demokratija,glasilo DS,24.05.1991.).

 

”Mi smo sa dosta rezervi pristupili tom planu,jer smo videli u njemu dve namere:jedna namera da se uspostavi mir,a druga namera da se za duzi rok,ako ne za uvek onemoguci teritorijalno povezivanje delova srpskog naroda koji zive na prostoru bivse Jugoslavije(Nasa Borba,1992)”.

 

”Da li smo mi potomci velikog naroda,da li smo zasluzili da nas vode kukavice…Sve je baceno u ponor:i patriotizam i nacionalni ponos i rad i znoj i znanje(Nasa Borba, 22.04.1996

 

”Milosevic i njegova vlast je nevaspitano deriste koje pedeset godina vrslja po ovoj zemlji i koje treba kazniti…Uvek kada je srpski narod bio zajedno sa kraljem, sa patrijarhom, on je bio jak i pobedjivao(Nasa Borba,23,10.1996.)”.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema nikakve potrebe da ovo spuštamo na lični nivo.

 

Ponoviću i treći put - Kvisling je postao sinonim za izdaju kada je to upotrebio The Times, i to ne '48, '57 ili tako neke posleratne godine kada se saznalo šta sve jeste i nije radio, već '40 i to u sred nemačke invazije. Samim tim, tada još uvek nije bilo streljanja "patriota" niti deportacija Židova. A Britanci k'o Britanci, uvek su bili najveća govna (što bi internet ljudi rekli - imho), te su mu tu osobinu pripisali jer im je direktno poremetio planove. Norveška je planirala da ostane neutralna, ali su ih Britanci pritiskali da im prevoze ratnu (i svaku drugu) opremu po jeftinim tarifama, tražili su i da njihova mornarica učestvuje u blokadi Nemačke. Zatim su im postavili i mine u teritorijalnim vodama, a kružile su i priče da su Britanci i Francuzi planirali invaziju same Norveške i da su za tu svrhu postojali i određeni planovi. To tvrdi neki francuski istoričar, ne znam mu ime. Tako da svi razlozi koje ti navodiš zašto je čovek postao sinonim za izdajništvo nemaju ama baš nikakve veze sa onim što se stvarno odigralo.

Što se tiče samog puča, ne postoji puč koji se organizuje protiv neke druge države, jer to onda nije puč već invazija. Bilo je mnogo pučista kroz istoriju čovečanstva, pa se ne nazivaju svi izdajnici Apis, Kampos, Paša ili bilo koje drugo ime kroz istoriju. To je bila ratna propaganda kao i sve ostalo iz tog vremena.

Sa mojom logikom je sve u redu, možda samo nisi najbolje rastumačio napisano. Dakle, kako su Židovi bili građani Norveške, tako su i neki Šiptari građani Srbije, pa odatle i sasvim prosta paralela. No to i nije bitno, pošto vidimo da Židovi nemaju mnogo veze sa samim pojmom "kvislnig".

 

P.S. Invazija Norveške je praktično okončana 2. Maja (počela je 9. Aprila), a i nisu Norvežani pružili nikaakv poseban otpor, samo im je reljef malo zajebaniji od, recimo, reljefa severne Francuske.

 

Ovo jednostavno nije tacno

NEMCI su planirali da zauzmu Norvesku,najvise zbog lezista gvozdene rude,pogodne geografske pozicije i znatnog broja luka koje bi se mogle upotrebiti u daljem toku rata-citaj napada na Britaniju,a narocito zbog severnog dela Atlantika tj udara na britansku flotu i njene rute-slamanje iste znaci maltene i slamanje Britanije ;)

Sto se na kraju i desilo i ostvarilo u punoj meri i umalo nije doslo glave Britancima u bici za Britaniju ;)

Britanci su shvatili kuda vetar duva i pruzili znatnu pomoc prilikom potonje invazije Norveske-ne toliko u ljudstvu vec koliko u avionima i ratnom materijalu

Inace norveska vlada pokusala da u pocetku odrzi neutralan stav,ali upravo je zbog NEMACKIH pretenzija i bila uvucena u rat

I nije tacno da nisu pruzili slab otpor,borili su se prilicno zestoko protiv visetruko nadmocnijeg neprijatelja,a u prilog tome govori da su uspeli da potope nemacki veliki i moderni bojni brod Bliher koji je bio skoro pa kruna nemacke flote ;)

No poenta svega je-norveski narod u vecini nikako nije simpatisao fasiste uprkos svemu i sto je u skoro dvomesecnom otporu pokazao zilavim otporom

Kvinsling je susta suprotnost svemu tome pa i ne cudi sto je proglasen za izdajnika naroda-rekao bi sasvim zasluzeno,na konto onoga sto je radio na pocetku i u toku rata

Jeste postojalo jos dosta takvih ali nikom od njih nije izvrsio drzavni udar i okrenuo se kada je prigustilo protiv sopstvenog naroda da kako je rekao neko gore "gura ljude u propast zarad svoje promocije i odrzanja na vlasti" ;)

Tako da kako god pisalo u Times-u to i jeste tacno :)

Inace sto se tice toga da Jevreji nisu Norvezani-pa koliko ja znam i oni su bili gradjani Norveske,bez obzira na etnicku pripadnost

Mislim sta hoces da kazes-da Madjari u Vojvodini i Bugari u Istocnoj Srbiji nisu gradjani Srbije-ma kako da ne....

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za početak ću morati tražiti da mi kažeš šta nije tačno, pošto je sve ono što sam rekao istorija koja se inače uči u školama, a ne delo nekog revizioniste (iako nemam neko preterano poverenje u zvaničnu istoriju).

 

OK, možemo o invaziji na Norvešku još dosta da razogavarmo, nego 'ajde da se prvo vratimo na početak, pošto nismo završili prethodni razgovor.

"Židovi nisu Norvežani" i "Židovi nisu građani Norveške" su dvije vrlo različite konstatacije. Židovi svakako nisu Norvežani, kao što ni Bugari nisu Srbi, jer su... pa Bugari. Ako greškom poistovećuješ građane neke države i nacionalost, čisto da ukažem na to. Vidi, tvrdnja da je on postao sinionim za izdaju zbog Židova i streljanih "patriota" i državnog udara nije tačna, jer se samo ovo poslednje dogodoilo pre nego što je taj termin izmišljen, te stoga ostaješ sa jednom tvrdnjom, a to je da je tako proglašen zbog tog državnom udara. Zanima me da vidim i kako se on to tačno okrenuo protiv sopstvenog naroda, verovatno na isti način na koji se i Nedić okrenuo protiv sopstvenog naroda... u komunističkim knjigama. Dakle, Kvisling je dobio taj epitet velikog izdajnika zahvaljujući britanskoj propagandi, što nije ništa novo niti išta šokirajuće. To je bio izuzetno aktivan rat kada je u pitanju propaganda, sa svih strana.

 

Što se tiče same invazije na Norvešku, Nemci nisu bili "višestruko nadmoćniji neprijatelj" (kako bi to RTS nekad davno fino rekao :da: ). Nemci su u invaziju poslali devet divizija, dok su se Norvežani branili sa osam. Nemci su imali sposobniju i bolju vojsku, Norvežani su imali pomoć terena. U suštini, Nemci su bili bolje oragnizovana i kvalitetnija vojska i zbog toga su i dobili tu bitku, a nikako zbog toga što su bili daleko brojniji. Otpor je trajao manje od mesec dana, a ne dva meseca.

Evo, neće me mrzeti da pišem ni šta se dešavalo pre i za vreme invazije, jer mi se čini da si možda neke stvari zamenio. Norvežani jesu planirali da ostanu neutralni, ali njihovoj neutralnosti nije najveća pretnja bila Nemačka, već Britanija i upravo sam Čerčil. Oni su, naravno, po već oprobanom britanskom receptu želeli da otvore još jedan front na kome će se Nemci zabavljati ne bi li ih udaljili što više od njihovog dragocenog ostrva - što bismo ginuli mi, kada možete vi. Prvo problem koji je izbio oko Norveške je bio tzv. Altmark incident. Šta se desilo? Pa desilo se to da je nemački brod koji je prevozio ratne zarobljenike ušao u norveške teritorijalne vode, na šta je po međunarodnim ugovorima imao pravo. Za njima je ušao Britanski brod HMS Cossack, ukrcao se na Altmark, pobio nekoliko nemačkih mornara i oslobodio zatvorenike. Malo me ipak mrzi da pišem dalje, pa možeš da nastaviš da čitaš ovde. Kao što vidiš, planovi za invaziju Norveške, odnosno uvlačenje iste u rat pod bilo kojim izgovorom je zagovarao Čerčil. Ključna reč: Narvik. Hitler je napadao mnoge zemlje prvi, ali Norveška nije bila jedna od tih. Sa druge strane Britanci i Čerčil su uvlačili mnoge narode u rat zarad svojih ostrvskih guzica i Norveška nikako nije bila prva.

 

P.S. Molim vas, ako može da se ubuduće pravi razlika između Fašizma i Nacional-Socijalizma, pošto reći da Norvežani nisu simpatisali Fašiste govori mnogo o njihovom odnosu prema Italijanima, ali ama baš ništa o Nemcima i njihovoj ideologiji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Židovi nisu Norvežani" i "Židovi nisu građani Norveške" su dvije vrlo različite konstatacije. Židovi svakako nisu Norvežani, kao što ni Bugari nisu Srbi, jer su... pa Bugari. Ako greškom poistovećuješ građane neke države i nacionalost, čisto da ukažem na to.

 

Medjutim ti sada lepo ides sa zamenom teza i prosipas mi pricu o tome da deportovanje Jevreja(i ne samo Jevreja ;)) u fabrike smrti nije zlocin protiv sopstvenog naroda ili da bolje kazem-sopstvene DRZAVE

A vidis drzavu cine svi njeni gradjani bez obzira na etnicku pripadnost sem mozda kod fasista i nacional-socijalista koje pominjes :da:

Izvini molim te,pa ti upravo sada gradjane jedne drzave poistovecujes sa etnickom pripadnoscu "jer kazes eto Bugari nisu...Srbi" a meni kazes da mesam pojmove :)

Znaci po tvojoj logici za zlocine nad Jevrejima u toku rata nije trebao da ispasta niko,nijedna drzava i njeno rukovodstvo jelte jer eto oni nisu ni Nemci,ni Francuzi ni Poljaci-pa ko su onda oni posto sam ja uveren da su bili gradjani pomenutih drzava pre nego sto su poslani u smrt ;)

 

Vidi, tvrdnja da je on postao sinionim za izdaju zbog Židova i streljanih "patriota" i državnog udara nije tačna, jer se samo ovo poslednje dogodoilo pre nego što je taj termin izmišljen, te stoga ostaješ sa jednom tvrdnjom, a to je da je tako proglašen zbog tog državnom udara. Zanima me da vidim i kako se on to tačno okrenuo protiv sopstvenog naroda, verovatno na isti način na koji se i Nedić okrenuo protiv sopstvenog naroda... u komunističkim knjigama. Dakle, Kvisling je dobio taj epitet velikog izdajnika zahvaljujući britanskoj propagandi, što nije ništa novo niti išta šokirajuće. To je bio izuzetno aktivan rat kada je u pitanju propaganda, sa svih strana.

 

Kako se okrenuo protiv sopstvenog naroda?

Tako sto je nepodobne gradjane i Jevreje svoje drzave slao u smrt da bi se dodvorio okupatoru i odrzao na vlasti :da:

Drzavni udar koji predstavlja izdaju na najvisem nivou smo vec pomenuli i zaista me vise smara da se ponavljam

A sto se tice komunisticikh knjiga-mora da su Banjica i Sajmiste isto njihove izmisljotine ili masovna streljanja ovde kod mene u Dragincu

I ne-u tim logorima nisu zavrsavali komunisti i Jevreji vec bilo ko ko nije bio po volji okupatora i njihovih satelita

Deluje poznato u svetlu rasprave o Kvinslingu zar ne ;)

 

Sto se tice drugog dela posta

Nemci jesu imali 9 divizija ali su imali premoc u avijaciji i mornarici(ne toliko u kvantitetu za ovo zadnje koliko u kvalitetu,a isto vazi i za kopnene trupe)

Norevezani dakle pred sobom jesu imali jaceg neprijatelja-jer se snaga vojske kao sto si rekao ne meri samo brojem vojnika :da:

I nista ja nisam zamenio jer su Nemci podjednako pikali Norvesku kao i Britanci,a mislim da smo razloge vec naveli gore-e sada ko je prvi poceo je druga prica,tj inicirao varnicu koja je zapalila sve-uostalom svakako je bilo pitanje vremena kada ce tenzija oko Norveske da eskalira u otvoreni sukob

Drugo ne vidim zasto toliko osudjivati Veliku Britaniju-pa svaka drzava kroz politiku gleda pre svega svoje interese,pa onda sve ostalo-isto je za sve ostale drzave(zamisli i za nas,sem sto je istorija pokazala da Srbi imaju poteskoca da to konacno ukapiraju ;))a i Palmerston je lepo rekao da sto se politike tice ne postoje vecni prijatelji ili neprijatelji vec samo vecni interesi

 

Da sumiramo

 

-Kvinsling je izvrsio drzavni udar jos prilikom napada na Norvesku(svojevrstan presedan,jer su marionetske vlade Nemaca u okupiranim zemljama Evrope dosle na vlast obicno posle okupacije,sasvim dovoljan da covek postane sinonim za izdajnika i bez Times-a :))

-u okupiranoj Norveskoj je do guse bio umesan u deportovanje Jevreja i streljanje norveskih patriota-zlocini protiv svoje sopstvene drzave a i naroda(mislim na gradjane Norveske)

-norveski narod je pruzio otpor Nemcima i pored svih Kvinslingovih napora da ih razoruza,sto ustvari pokazuje da je isti radio opet protiv volje svog naroda-vecina Norvezana je u ratnim danima ostala lojalna legitimnoj vladi,a i norveski kralj se sa vladom posle rata vratio u Norvesku koliko ja znam

 

Inace mislim da bi ovde mogao da prestanem sa raspravom-prvo mi kazes da ne verujes zvanicnoj istoriji(sto mi odmah mirise na papsku zaveru,masone i slicne konstrukcije koje se obicno potezu na desnicarskim forumima)a zatim mi dajes link sa wikija sa skolskim primerima zvanicne istorije-mislim ono :)

Ajd pozdrav

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Medjutim ti sada lepo ides sa zamenom teza i prosipas mi pricu o tome da deportovanje Jevreja(i ne samo Jevreja ;)) u fabrike smrti nije zlocin protiv sopstvenog naroda ili da bolje kazem-sopstvene DRZAVE

A vidis drzavu cine svi njeni gradjani bez obzira na etnicku pripadnost sem mozda kod fasista i nacional-socijalista koje pominjes :da:

Izvini molim te,pa ti upravo sada gradjane jedne drzave poistovecujes sa etnickom pripadnoscu "jer kazes eto Bugari nisu...Srbi" a meni kazes da mesam pojmove :)

Znaci po tvojoj logici za zlocine nad Jevrejima u toku rata nije trebao da ispasta niko,nijedna drzava i njeno rukovodstvo jelte jer eto oni nisu ni Nemci,ni Francuzi ni Poljaci-pa ko su onda oni posto sam ja uveren da su bili gradjani pomenutih drzava pre nego sto su poslani u smrt ;)

Prvo da razdvojimo pojmove - fašizmu nikako nije bitno ko mu sačinjava državu, dok god je ti koji je sačinjavaju i obožavaju. Nacional-socijalizam je već malo drugačiji. Pošto se ipak nisi potrudio da razdvojiš pojmove. Ja bih sada mogao da budem zlurad i da kažem da si zapravo ti fašista pošto poistovećuješ narod i državu (na kraju svoje prve rečenice), ali nekako želim što je pre moguće da okončam ovaj razgovor, jer ne vodi ničemu i počelo je da smrdi na forumsku raspravu.

Glede ispaštanja za zločine nad Židovima, to ovde uopšte nije bio predmet razogovra. Širiš priču na neke moralne dileme koje me u ovom momentu baš i ne zanimaju, jer se ne dotiču naše priče ni za jedan procenat. Uostalom, rekao sam jednom pa drugi put, a reći ću i treći - kvisling, kao "titula" je termin iskovan pre bilo kakve priče u koju su uključeni Židovi, i bilo bi baš lepo kada bismo ih makar jednom izostavili iz razgovora.

 

Kako se okrenuo protiv sopstvenog naroda?

Tako sto je nepodobne gradjane i Jevreje svoje drzave slao u smrt da bi se dodvorio okupatoru i odrzao na vlasti :da:

Drzavni udar koji predstavlja izdaju na najvisem nivou smo vec pomenuli i zaista me vise smara da se ponavljam

A sto se tice komunisticikh knjiga-mora da su Banjica i Sajmiste isto njihove izmisljotine ili masovna streljanja ovde kod mene u Dragincu

I ne-u tim logorima nisu zavrsavali komunisti i Jevreji vec bilo ko ko nije bio po volji okupatora i njihovih satelita

Deluje poznato u svetlu rasprave o Kvinslingu zar ne ;)

 

Tvoja analiza da je slao Židove i druge građane svoje države u smrt da bi se dodvorio okupatoru je prosta špekulacija i nagađanje. Ne znaš njegove namere, a nisam siguran ni koliko znaš o nekim konkretnim slučajevima. No, ko nema u vuglu ima u guglu. Tvoje je pravo da misliš da je Nedić u Srbiju doneo više loših stvari nego dobrih, ali ja se ne moram sa tim složiti. Na žalost, na potpuno drugačijem nivou se razilazimo oko Kvislinga, ali se plašim kao da odbijaš to da primetiš, konstantno terajući razgovor u nekom posve šestom pravcu. A možda je to i samo moja uobrazilja.

 

Sto se tice drugog dela posta

Nemci jesu imali 9 divizija ali su imali premoc u avijaciji i mornarici(ne toliko u kvantitetu za ovo zadnje koliko u kvalitetu,a isto vazi i za kopnene trupe)

Norevezani dakle pred sobom jesu imali jaceg neprijatelja-jer se snaga vojske kao sto si rekao ne meri samo brojem vojnika :da:

Inace mislim da bi ovde mogao da prestanem sa raspravom-prvo mi kazes da ne verujes zvanicnoj istoriji(sto mi odmah mirise na papsku zaveru,masone i slicne konstrukcije koje se obicno potezu na desnicarskim forumima)a zatim mi dajes link za wikija sa skolskim primerima zvanicne istorije-mislim ono :)

I nista ja nisam zamenio jer su Nemci podjednako pikali Norvesku kao i Britanci-e sada ko je prvi poceo je druga prica,tj inicirao varnicu koja je zapalila sve-uostalom svakako je bilo pitanje vremena kada ce tenzija oko Norveske da eskalira u otvoreni sukob

Drugo ne vidim zasto toliko osudjivati Veliku Britaniju-pa svaka drzava kroz politiku gleda pre svega svoje interese,pa onda sve ostalo-isto je za sve ostale drzave(zamisli i za nas,sem sto je istorija pokazala da Srbi imaju poteskoca da to konacno ukapiraju ;) )a i Palmerston je lepo rekao da sto se politike tice ne postoje vecni prijatelji ili neprijatelji vec samo vecni interesi

 

Mogao bih se sa tobom raspravljati i o tome da su Norvežani imali prednost poznavanja terena, plus su država na koju se invazija mora izvršiti preko mora, što je uvek mnogo teže nego samo preći neku virtuelnu liniju na sred poljane. No, to su već vojne taktike o kojima ni ti ni ja ne znamo mnogo.

Da, ja zaista ne verujem nešto mnogo zvaničnoj istoriji, ali to ne znači da moraš da mi prišivaš etikete, a link za wikipediu sam ti dao upravo zato da se ne bismo morali raspravljati o verodostojnosti izvora. Dao sam ti onaj link kome sam očekivao da ćeš ti verovati, i bio sam u pravu za sve što sam napisao... dodao bih i da ti nisi, ali to se nekako podrazumeva, obzirom da ipak imamo različita mišljenja.

Recimo da ja ne osuđujem Veliku Britaniju, recimo da prihvatim da je to što su oni radili njihovo pravo, a zašto onda ti osuđuješ Nemačku i Kvislinga? I oni su imali svoje ciljeve. Ovi drugi su slali ljude u logore, a ovi prvi ih gurnuli u rat. Ne razlikuju se ni po čemu - u svakom slučaju si mrtav. Ako ti kažeš da je Nemačko pravo da ubijaju Židove, ja ću reći da je Britansko pravo da guraju države poput Jugoslavije i Norveške u rat.

 

Da sumiramo

 

-Kvinsling je izvrsio drzavni udar jos prilikom napada na Norvesku(svojevrstan presedan,jer su marionetske vlade Nemaca u okupiranim zemljama Evrope dosle na vlast obicno posle okupacije,sasvim dovoljan da covek postane sinonim za izdajnika i bez Times-a :))

-u okupiranoj Norveskoj je do guse bio umesan u deportovanje Jevreja i streljanje norveskih patriota-zlocini protiv svoje sopstvene drzave a i naroda(mislim na gradjane Norveske)

-norveski narod je pruzio otpor Nemcima i pored svih Kvinslingovih napora da ih razoruza,sto ustvari pokazuje da je isti radio opet protiv volje svog naroda-vecina Norvezana je u ratnim danima ostala lojalna legitimnoj vladi,a i norveski kralj se sa vladom posle rata vratio u Norvesku koliko ja znam

 

Možda ti nije poznato, ali Kvisling nije imao skoro nikakvu moć u Norveškoj, sve je bilo u rukama nemačkog Reichskommissar-a Terbovena. Ipak, ono o čemu ti govoriš se sve deilo nakon stvaranja termina i ako to treba i šesti put da kažem, evo, govorim. Nije mi frka, samo mi krivo što mi se čini da se ne trudiš mnogo da pročitaš ono što napišem.

 

Ajd uzdravlje, pa da privedemo ovo kraju, pošto se početak razgovora jedva nazire kroz maglu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja vise ne mogu,vec sam previse vremena danas izgubio na ovu raspravu i pocinje da me smara

Kapiram ja sve sta hoces da kazes-termin Kvinslinga je nastao pre okupacije Norveske,a kasnije je isti postao sinonim za izdajnika ;)

Nije mi samo jasno sto toliko insistiras na tome-ajd da napravim kompromis nije Kvinsling bio ni prvi ni poslednji,ali je imao tu neslavu cast da njegovo ime posluzi kao sinonim za izdajnika-i to sa dobrim razlozima,svakako je bio medju prvim Hitlerovim marionetama ;)

I sve su to bile itekako svesne odluke za Kvinslinga...jer poenta svega je da je ZNAO(obrati paznju ovo je kljucno :da:)sta cini i cemu to vodi dalje jos od momenta kada je izvrsio udar(ista stvar sa Nedicem i stavljanjem u sluzbu okupatora),to je bar jasno kao dan-a te stvari dalje povlace za sobom i ostale,ma na kojem mestu da se nalazis u hijerarhiji uprave okupirane drzave-mislim da nema smisla insistirati na onoj "vrsio sam naredjenja" jer se na to pozivao i Ajhman npr-dakle bili su oni prilicno svesni onoga sto cine,mislim da je to neosporni fakat :da:

Potpuno ista prica i sa Nedicem-a da su radili protiv svog naroda i drzave,jesu itekako jer je taj okupator u cijoj su sluzbi bili(sto ih automatski cini njihovim pomagacima)slao gradjane njihove drzave u smrt-i to ne samo one koju nisu odgovarali okupatorima vec i njima samima-to jasno pokazuje da su opet bili itekako svesni svega,jer su svoje trenutne pozicije(vazan deo opet-obrati paznju molim te :da:) ISKORISTILI da se obracunaju i sa neistomisljenicima-dakle svesno zrtvovanje svog naroda zarad svoje koristi se ne moze drugacije zavati nego izdaja

Ne vidim sta tu moze biti bilo sta nejasno,zaista

A o tome da li je neka drzava moralnija ili ne i koja ima veca prava da radi to sto radi,ne bi da diskutujem jer je to skroz druga prica koju ne bi sada da sirim

E sada se odjavljujem sa ove teme :pivopije:

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izvini, ne bih da zvuči kao da te napadam za bilo šta, samo ja nisam ni započinjao te sporedne teme, ti si. Prvi si započeo razgovor o Židovima, ubistvima, moralnim i pravnim osudama, šta koja država sme, a šta koja ne sme i tako dalje.

Kvisling je bio jedan od prvih, ali nije bio prvi, samo je taj Britance baš zabolio, pošto na Slovačku nisu bili bacili oko, ali na Narvik i Norvešku jesu. A što se tiče baš ove teme, ti možeš da misliš sve najgore o Nediću, ja ću ipak imati dosta pozitivnije mišljenje, i to je već stvar lične preferencije, nekako ne vidim poentu razgovora o tome.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da udaljili smo se od teme

Nadam se da cemo diskutovati i na drugim temama-ono vidim da hoces da samo normalno razgovaras a ne da podbadas sto se mozda ovde na forumu,nazalost,i precesto desava i to zaista cenim,tako da sam spreman da uzvratim istom merom-ono pisemo se :pivopije:

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Još jednom, ministar je poslednji koji o tome odlučuje. Postoji organizovana birokratija koja se time bavi. Ako vam ne ulazi u glavu da jedan ministar koji je došao posle izbora i tu je svega 2 godine nikako ne može biti moćniji od onih koji su znatno duže na istaknutim pozicijama tamo, onda ne razumete suštinu funkcionisanja državnih (ali i svih ostalih) institucija. Da je ministar odlučivao, ja bih sa sigurnošću od 99 posto mogao da tvrdim da bih bio primljen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest TužneUši
U svakom slčaju, srpska reč je Jevrejin. Hrvatska je Židov, i ima negativnu konotaciju. Ustaška posla.

 

Izrazi Židov i židovski postoje, naporedo s drugima, i u drugim slovenskim jezicima (ruskom, poljskom, bugarskom i dr.). Mada su etimološki vezani za jevrejsku religiju (judaizam), ili baš zato, oni se u rečnicima pojedinih slovenskih jezika označavaju kao zastareli ili pogrdni (pejorativni). U hrvatskom jezičkom standardu ti su nazivi normativni, dok se nazivi Jevreji i jevrejski žigošu kao srbizmi. Nazivi Židov i židovski u srpskom jeziku, književnom i supstandardnom, retka su pojava, vezana za publikacije iz razdoblja srpsko-hrvatske standardnojezičke simbioze, koju je obeležavala upotreba naziva srpskohrvatski jezik. Navodimo ih kao svedočanstvo o slojevitosti jezičkog fenomena, koji nudi dosta posla za standardizaciju.

 

sa ovog sajta..

 

tako da nisi sasvim u pravu, a pogotovo za to da izraz židov ima negativnu konotaciju (u hrvatskom i srpskom dabome)

osim toga ni tvrdnja iz ovoga citata da je izraz židov rijetka pojava u srpskom jeziku mozda nije bas najtačniji jer ja sam više puta slusao ljude i čitao tekstove na srpskom gdje je bio upotrebljen upravo taj izraz.

u svakom slučaju, nije bitno, nije nesto sto treba forsirati kao sto ti to radiš.

 

edit: slično kao sa hiljadu/tisuću...

Edited by TužneUši

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...