Jump to content

Umemo li da govorimo srpski jezik?


Recommended Posts

 

Da, koristimo previshe stranih rechi, ali ja nemam nishta protiv toga. Engleski jezik se koristi shirom sveta I gotovo da nepostoi osoba koja ne zna barem nekoliko rechi na tom jeziku I koristi ih. Zbog toga se engleski jezik smatra jezikom budutjnosti I jezikom koji tje uskoro govoriti svi stanovnici planete Zemlje. Ukoliko izbacimo rechi engleskog naroda iz uptrebe smatratje nas glupim I staromodnim ali ipak netjemo koristiti pravi srpski jezik zato shto je jezik nashih predaka skoro nestao I mnoge rechi su zamenjene stranim rechima chije poreklo ne znamo. A glavnim krivcima se smatraju ratovi, okupacije I migracije raznih naroda. Mnogi nisu svestni toga da nash jezik nestaje. Po mom mishljenju treba da nastavimo sa korishtjenjem stranih rechi ali da ne zaboravimo nash jezik. Za neke rechi koje koristimo je vetj odavno zaboravljen prevod na nash jezik I zato treba svi da se potrudimo da zapamtimo one rechi koje su nam ostale da I sachuvamo ih od zaborava. Zato je moj odgovor na pitanje " Umemo li da govorimo srpski jezik?" : NEMAMO POJMA!!! :mrtav:

 

\m/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Џони је добрим делом објаснио, а ја само да додам:

Снајпер није нишан. Правилан назив оружија је снајперска пушка, а тај нишан се обично назива оптика (више жаргонски; бар је тако у Калибру).

 

Едит (Иван Клајн):

 

snajper je naziv za strelca; njegovo oružje je snajperska puška. Pogrešno je snajperom nazivati oružje; suvišan je oblik snajperista.

 

 

Potpuno se slažem, sem što se ne kaže "oružije", nego oružje. :P :P

 

 

Uzgred, "blagi" problem s našim pravopisom je što se iz godine u godinu neka sitnija pravila menjaju, ne zato što je to potrebno, nego zato što u Matici Srpskoj sedi gomila besposlenih prdonja, pa ajd da nešto rade, da se ne kaže da samo vrte palčevima... Pa umesto da urade neku ozbiljniju i radikalniju akciju u cilju podizanja opšte pismenosti, oni menjaju pravila tačkica, zareza i velikih slova... A gramatika nije reformisana još od VK, a puna je rupa i bagova :mrgreen:

 

 

 

i za kraj:

 

(402): lol whn u cming hre I nd 2 c ur fce

(1-402): IF YOU TEXT ME ONE MORE SHORTENED VERSION OF A WORD, THE ONLY THING YOU'LL SEE IS MY FIST IN YOUR FACE.

Share this post


Link to post
Share on other sites

to to, ti se javi prvi da pricas o pismenosti :) :) :)

 

ok ali ovde bi trebali da idu iskljucivo ozbiljni predlozi

 

izvini editovao bi ali sada nemogu.morace moderator to da uradi

 

 

 

nevezano za Tesu:

 

Da, koristimo previshe stranih rechi, ali ja nemam nishta protiv toga. Engleski jezik se koristi shirom sveta I gotovo da nepostoi osoba koja ne zna barem nekoliko rechi na tom jeziku I koristi ih. Zbog toga se engleski jezik smatra jezikom budutjnosti I jezikom koji tje uskoro govoriti svi stanovnici planete Zemlje. Ukoliko izbacimo rechi engleskog naroda iz uptrebe smatratje nas glupim I staromodnim ali ipak netjemo koristiti pravi srpski jezik zato shto je jezik nashih predaka skoro nestao I mnoge rechi su zamenjene stranim rechima chije poreklo ne znamo. A glavnim krivcima se smatraju ratovi, okupacije I migracije raznih naroda. Mnogi nisu svestni toga da nash jezik nestaje. Po mom mishljenju treba da nastavimo sa korishtjenjem stranih rechi ali da ne zaboravimo nash jezik. Za neke rechi koje koristimo je vetj odavno zaboravljen prevod na nash jezik I zato treba svi da se potrudimo da zapamtimo one rechi koje su nam ostale da I sachuvamo ih od zaborava. Zato je moj odgovor na pitanje " Umemo li da govorimo srpski jezik?" : NEMAMO POJMA!!! :mrtav:

@Kokopelli: kako si omasila najocigledniji momenat? :)

Edited by niking

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ne umemo.

 

"Hvali mi, sumljam, trebali bi da, mogli bi da..."

 

Ovo je svet u kome ljudi govore "biJo"... To još uvek postoji, nezamislivo i tužno.

 

A što se tiče- sh, ch... Imam i ja običaj tako da pišem jer sam navikla kucajući nedvosmislene sms poruke. Primer kultne rečenice zbog koje moja drugarica i dan danas ispašta:

"Sisala sam se i satirala i uopste mi se ne svidja!" :)

 

Mada, počeću da se navikavam na ovu srpsku tastaturu. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pored internet idiotarija kao sto su +1,LOL,WUB,picke materine...tesko se pise srpskom jeziku.

+1 :) :)

 

Danas prolazim pored jedne kuce i na prozoru pise: "prodajem kiso kupus!" onako lepo krupno da se vidi. :)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ili „Isla sam na sisanje i satiranje...”

 

Dada, tako ide fora u originalu... :)

 

 

 

Danas prolazim pored jedne kuce i na prozoru pise: "prodajem kiso kupus!" onako lepo krupno da se vidi.

 

Hah, tako sam jednom u sopstvenom ulazu naleteo na: "Slavami pa se izvinjavam zbog buke" :) To sam cak i fotografisao, ako nadjem sliku postovacu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Не да не волим него ми иде на курац. Ајде на нету, ајде преко СМС, али брате она га пише! Ускоро ће га и увести у писмо, дете му јебем. :udri:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neće, ne brini... da će postati dio kolokvijalnog načina pisanja, to se plašim da hoće vremenom, kao što Ameri imaju skraćenice za sve živo...

neWidim shta fali i da postane, latinica je postala zvanichna odavno, to je mnogo vecji problem od "w"..

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...