Jump to content

Treba li zabraniti pušenje na javnim mestima ?


Feral Ghoul

zabrana pushenja na javnim mestima  

111 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Da li ljudi koji ne puše a stalo im je do svojeg zdravlja treba da se klanjaju klubova i kafica u kojima ovladava smrad duvanskog dima, u kojima je čoveku tako zagušljivo i zapeku ga oči da mora da izađe na svež vazduh?

Pasivno pušenje je isto toliko štetno koliko i aktivno , da li treba nevini da pate ?

 

2209969260_a9535e69de.jpg

Edited by Smorock

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tesko je.

Ako i jedan pushi a ostali ne, onda je dakle sve po njegovom jer dim postoji na tom mestu. Ako niko ne pushi onda je sve po volji nepushacha. Fakat se svetu ne moze ugoditi.

Ali tiranija manjine... Pa to je demokratija. ;)

 

Za zabranu. i to kao ex pushach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ево да се огласим ја као бивши пушач, који је престао да пуши пре 2 недеље. нисам за забрану пушења на јавним местима. а што се тиче кафића/барова/ресторана/... требало би у сваком направити део за пушаче и део за непушаче, и у тај део за пушаче ставити неки уређај за пречишћавање. има неки на Фоксу се рекламира, и није скуп. па за почетак тако, а касније видећемо. мада нас су годинама тровали свим и свачим, па тако верујем да нам дувански дим не смета нешто много, навикли смо ми на то.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trovali smo ih bombama pa nekako nismo mogli to da sprecimo , otrovao nas je i Chernobil , mislim da je i ovo veoma ozbiljno sobzirom da najvishe ljudi u Srbiji od raka bas umiru od raka pluca.

 

@Wizard of Gore : gresis

 

Zakon o zabrani pusenja nije donet kod nas , mozda si nas pobrkao sa Hrvatima koji su taj zakon uveli pre jedno mesec dana. :)

Edited by Feral Ghoul

Share this post


Link to post
Share on other sites

да, то је тачно, али не мора да значи да је сваки рак плућа изазван дуваном. мој ујак је, на пример, умро од рака грла, никад није пушио, а био је алкос тешки. и ето, уместо да га стрефи цироза или неко слично срање са јетром или желуцем, он умре од рака грла! а није никад пушио!

Share this post


Link to post
Share on other sites

када би укинули фаст фудеове, људи би умрли од глади :):):):):)

а што се остале масне хране тиче... па јбг, таква је наша народна кухиња. све је масно, зачињено, љуто, јако, нездраво... и ја се против тога уопште не буним! чак сам и захвалан на томе!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da , primetio sam ! Ali ja sam svakako nepusac niti sam pusio niti cu pusiti :D

е да си ти мени жив и здрав... то сам и ја говорио пре него што сам почео да пушим. с тим што никад нисам био неки зависник, тако да ми је најмањи проблем био да престанем.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemoguće je. Srećom, pa više ne idem na žurke. Sećam se da mi je u Akademiji ponekad jedino određena količina alkohola pomagala da izdržim patnje koje mojim plućima nanosi zagušljivost. Na koncertima je slično, ali to posmaram kao višu silu. Najteže mi je bilo u prepunom zagrebačkom Boogaloo-u na Saxon/Iced Earth.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jbg , meni je otac umro prosle godine od raka pluca , pusio je puno cigara dnevno pa .......

 

probao sam ja pre , vishe puta , ali ne osecam nikakvo zadovoljstvno niti zavisnost plus sto me je taj nesretan dogadjaj od prosle godine dodatno naterao da nikad ne krenem da pusim taj otrov.

Edited by Feral Ghoul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inace, zimus sam napravio jedan eksperiment na ovu temu.

 

Bio sam u nekom novinarskom udruzenju, kancelarija 2x3, uvek puna, uvek sedimo u oblaku dima i kad god spomenes da se otvori prozor, izvesni ljudi odmah skacu u oci, sta da se otvara zima je. Pa ako ti je zima, nemoj da pusis. Ali necu da gresim dusu, bilo je i medju tim pusacima ok ljudi, pa otvore prozor, jbg i njima smeta. I jednom ja resim da napravim eksperiment. Tad nas je bilo desetak, svi puse osim mene. I kao i svaki put sedimo u oblaku dima. U jednom momentu, ja prdnem. I svi skacu da otvore prozor. Pa cekaj, sto otvaras prozor? Smrdi. Ma nemoj?! Sad ti smrdi? Nije ti ni hladno odjednom? Nije ni promaja? A ne smrde ti cigare? Pa to nije isto. Kako nije isto? Smrdi prdez, smrde cigare, kako nije isto? Pa nije isto. KURAC NIJE ISTO!!!

 

E, od tada su poceli malo cesce da otvaraju prozor i luftiraju kad sam ja tamo. Ako neces milom, onda ces silom.

 

 

Edited by SerbZmaj
  • Upvote 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inace, zimus sam napravio jedan eksperiment na ovu temu.

 

Bio sam u nekom novinarskom udruzenju, kancelarija 2x3, uvek puna, uvek sedimo u oblaku dima i kad god spomenes da se otvori prozor, izvesni ljudi odmah skacu u oci, sta da se otvara zima je. Pa ako ti je zima, nemoj da pusis. Ali necu da gresim dusu, bilo je i medju tim pusacima ok ljudi, pa otvore prozor, jbg i njima smeta. I jednom ja resim da napravim eksperiment. Tad nas je bilo desetak, svi puse osim mene. I kao i svaki put sedimo u oblaku dima. U jednom momentu, ja prdnem. I svi skacu da otvore prozor. Pa cekaj, sto otvaras prozor? Smrdi. Ma nemoj?! Sad ti smrdi? Nije ti ni hladno odjednom? Nije ni promaja? A ne smrde ti cigare? Pa to nije isto. Kako nije isto? Smrdi prdez, smrde cigare, kako nije isto? Pa nije isto. KURAC NIJE ISTO!!!

 

E, od tada su poceli malo cesce da otvaraju prozor i luftiraju kad sam ja tamo. Ako neces milom, onda ces silom.

 

 

Edit: pusionicarski lobi brise postove. Samo da kazem Feral Ghoul-u da su ekoloske cigare kita. Cisto da znas za sledeci put.

 

Ok OK , shvatio sam za ekoloske cigare , i got your point man , funny as hell , you burned me ! :)

 

A za experiment svaka cast ,pokazao si im.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Wizard of Gore : gresis

 

Zakon o zabrani pusenja nije donet kod nas , mozda si nas pobrkao sa Hrvatima koji su taj zakon uveli pre jedno mesec dana. :)

 

ZAKON O ZABRANI PUŠENJA U ZATVORENIM PROSTORIJAMA

("Sl. glasnik RS", br. 16/95 i 101/2005 - dr. zakon)

Član 1

Pušenje se zabranjuje u zatvorenim prostorijama u kojima se:

1) obavlja vaspitno-obrazovna delatnost (uključujući i zbornice) i obezbeđuje smeštaj, boravak i ishrana dece, učenika i studenata;

2) obavlja prijem, smeštaj, nega i lečenje korisnika zdravstvene zaštite i lica u stanju socijalne potrebe;

3) obavlja proizvodnja, kontrola i promet lekova;

4) obavlja proizvodnja, smeštaj i promet životnih namirnica;

5) održavaju kulturne, zabavne, sportske i druge manifestacije, priredbe i takmičenja;

6) obavlja javno snimanje i emitovanje;

7) obavlja delatnost društvene ishrane, i

8) održavaju sednice i drugi organizovani skupovi.

Pušenje se zabranjuje i u:

1) prevoznim sredstvima u kojima se obavlja javni prevoz u drumskom saobraćaju;

2) prevoznim sredstvima u kojima se obavlja javni prevoz u železničkom i vazdušnom saobraćaju i unutrašnjoj plovidbi, osim u posebno određenim odeljcima za pušenje;

3) zatvorenoj prostoriji u kojoj radi zaposleni nepušač, odnosno dva ili više zaposlenih od kojih je najmanje jedan nepušač, i

4) liftovima.

Član 2

Preduzeće, odnosno drugo pravno ili fizičko lice koje obavlja javni prevoz u železničkom i vazdušnom saobraćaju, odnosno u unutrašnjoj plovidbi dužno je da u sredstvima javnog prevoza odredi posebne odeljke u kojima je pušenje dozvoljeno.

Član 3

Pravno i fizičko lice, državni i drugi organ dužni su da u prostorijama, odnosno prevoznim sredstvima iz člana 1. ovog zakona istaknu na vidnom mestu znak zabrane pušenja.

Ministar nadležan za poslove zdravlja propisaće oblik i sadržinu znaka zabrane pušenja.

Član 4

Nadzor nad sprovođenjem ovog zakona vrše:

1) ministarstvo nadležno za poslove zdravlja u prostorijama iz člana 1. stav 1. i člana 1. stav 2. tač. 1), 2) i 4) ovog zakona;

2) ministarstvo nadležno za poslove rada u prostorijama iz člana 1. stav 2. tačka 3) ovog zakona.

Član 5*

Novčanom kaznom od 50.000 do 500.000 dinara kazniće se za prekršaj preduzeće, odnosno drugo pravno lice, odnosno preduzetnik, ako ne odredi posebne odeljke u kojima je dozvoljeno pušenje u smislu člana 2. ovog zakona.

Novčanom kaznom od 10.000 do 50.000 dinara kazniće se za prekršaj iz stava 1. ovog člana i odgovorno lice u preduzeću, odnosno drugom pravnom licu.

Član 6*

Novčanom kaznom od 50.000 do 500.000 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice, odnosno preduzetnik, ako na vidnom mestu ne istakne znak zabrane pušenja u smislu člana 3. ovog zakona.

Novčanom kaznom od 10.000 do 50.000 dinara kazniće se za prekršaj iz stava 1 ovog člana i odgovorno lice u pravnom licu, državnom i drugom organu.

Član 7*

Novčanom kaznom od 5.000 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice ako puši u prostoriji u kojoj je pušenje zabranjeno u smislu člana 1. ovog zakona.

Novčanu kaznu za prekršaj iz stava 1. ovog člana naplaćuje na licu mesta:

1) sanitarni inspektor u prostorijama iz člana 1. stav 1. tačka 1) i tač. 3) do 7) i člana 1. stav 2. tač. 1), 2) i 4) ovog zakona;

2) zdravstveni inspektor u prostorijama iz člana 1. stav 1. tač. 2) i 8) ovog zakona;

3) inspektor rada u prostorijama iz člana 1. stav 2. tačka 3) ovog zakona.

Član 8

Do donošenja propisa iz člana 3. stav 2. ovog zakona primenjivaće se postojeći propisi o obliku i sadržini znaka zabrane pušenja.

 

Član 9

Danom stupanja na snagu ovog zakona prestaje da važi Zakon o zabrani pušenja u zatvorenim prostorijama ("Službeni glasnik SRS", broj 20/88 i "Službeni glasnik RS", broj 44/91).

Član 10

Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

 

ajde sad još i neki pravnik da se javi i kaže šta znači kad se neki zakon objavi u službenom glasniku :D

 

ovo da sam pomešao Srbiju i rvatsku neću da komentarišem.....pređi na ekološke cigare, nisu skupe ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inace, zimus sam napravio jedan eksperiment na ovu temu.

 

Bio sam u nekom novinarskom udruzenju, kancelarija 2x3, uvek puna, uvek sedimo u oblaku dima i kad god spomenes da se otvori prozor, izvesni ljudi odmah skacu u oci, sta da se otvara zima je. Pa ako ti je zima, nemoj da pusis. Ali necu da gresim dusu, bilo je i medju tim pusacima ok ljudi, pa otvore prozor, jbg i njima smeta. I jednom ja resim da napravim eksperiment. Tad nas je bilo desetak, svi puse osim mene. I kao i svaki put sedimo u oblaku dima. U jednom momentu, ja prdnem. I svi skacu da otvore prozor. Pa cekaj, sto otvaras prozor? Smrdi. Ma nemoj?! Sad ti smrdi? Nije ti ni hladno odjednom? Nije ni promaja? A ne smrde ti cigare? Pa to nije isto. Kako nije isto? Smrdi prdez, smrde cigare, kako nije isto? Pa nije isto. KURAC NIJE ISTO!!!

 

E, od tada su poceli malo cesce da otvaraju prozor i luftiraju kad sam ja tamo. Ako neces milom, onda ces silom.

 

 

Edit: pusionicarski lobi brise postove. Samo da kazem Feral Ghoul-u da su ekoloske cigare kita. Cisto da znas za sledeci put.

 

post godine!!!! :) :) :) bravo Sisus!!!

 

a i odlicna ideja btw...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...