Jump to content

Led Zeppelin


Varda

Recommended Posts

@Ahonen Son of the sky

 

da ne citiram ceo post, ovako...

 

Sam si rekao, Yardbirds su posluzili Pejdzu da napravi novi bend(cepeline), nije on ni izbliza bitan za bend(ydb) koliko Klepton i Bek. Ali zajednicko ima je sto ima je svima(yardbirds) bio usputna stanica.

 

Zatim, zao mi je, ali onako kako je Daltri rezao uzivo Plant nije mogao ni u snovima, a to se oseca i na (zep)albumima kako vreme odmice.

 

JPJ-a sam spomenuo da mi se cini da je potcenjen jer se retko spominje u zaslugama za uspeh benda, znaci mislim na siru javnost. A po meni je bio najmastovitiji clan.

 

Bonza nisam spomenuo jer nema potrebe, covek je bio zver. Ali opet, pre Bonza-Kit Mun.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=iCj9OuG5Q-4&feature=fvsr

 

 

 

 

Dosta si toga napisao uglavnom ima nekog kontinuiteta, naravno ne želim da pišem o onome što si argumentovao jer svakako se može naći more i more materijala o cepelinima danas i to može promeniti sliku, no tu u obzir dolaze i tvoji racionalni filteri jer si se naslušao još mnogo čega...Naravno uopšte se ne slažem oko toga šta je ko uradio posle ogroman je opus i Pejdža saradnje sa raznim muzičarima...neverovatnog razbijačnog dueta sa Koverdejlom totalno moćno i kojekakvih solo i saradničkih albuma. Nije tačno da je Pejdž slabije svirao uživo sumnjam da si ga uopšte slušao niti si prisustvovao koncertima a svi nosači zvukova nisu isto što i koncert. Slušao sam Pedjža u BUdimpešti 98 s Plantom, pokidao je svirku i akustikom i elektrikom. Čovek je jednostovano prekomerno dobar gitarista da bi mu se zamerale tričarije tipa nije odsvirao isto...Poslušaj Achilles last stand sa Knebwortha pa će ti biti jasno. Ono su gitarske simfonije.... Ne sporim da ima boljih bržih bizarnijih originalnijih, nasviranijih supertalentovanijih ali ne želim da umanjujem, podsmevam se ili "prevazilazim" ono što je muzički dovršeno kao vreme i delo. Pejdž je jedan od tri najbolja gitarista koja je rok muzika uopšte imala, prvi je svakako Hendrix. Jebiga kad porediš albume onda bih i ja mogao da govorim o svemu što sam ikad slušao i preslušavao pored cepelina pa tu svakako ne bih ubrojao isti niz bendova niti albuma, tako da neću u tu relativizaciju...Od svih deset albuma svih deset su epizode s različitim vrhovima ali i nedostacima. Svakako da ne mogu nijedan da izdvojim. Trojka je dobra kao i dvojka i kec. Četvorka sa najtipičnijim hitovima...Presence i Graffiti su neizmerno bogata količina cepelinovskog teškog roka...In throuhg the out door, najava rastanka fuzija istraživačkih i otkrivenih harmonija i ritmova. Što se tiče pomenutih butleg izdanja pa čoveče to su uvek nova izvorišta otkrića tako dobroh sirovog rokabilija, bluza i svega što su Cepelini mogli da "prerade" u stvaranju generičke energije, uvek volim da čujem sve te sirove snime od Sugar baby, Travelling riverside i ostalih naprženih zvukova slajd gitare i usne harmonike...Što se koncerata tiče uvek preporučujem Royal Albert Holl-TO SU CEPELINI U SVOM NAJORIGINALNIJEM FORMATU.

E a sad nešto o onome što je Plant napravio nakon cepelina...a to je ogroman put...ne samo zbog svog otvorenog prelaska u pop i još kojekaav komercijalni šit nego što je to još jedna nova etapa u veličini kakav je Plant u svom muzičkom geniju ostvario...Svakako da mi se najviše dopadaju upravo ti akustičarskoperkusionistički zahvati u stare hitove te rearanžirane verzije uz marokanske zvukove, uz ajriš folk uz sve te ogromne unplagd bendove koje je po svojoj meri sastavljao magični Plant uvek izdvajam i nesebičnu podršku i ulogu preminulog Majkl Lija, možda jedinog dostojnog bubnjara koji je mogao da zameni Bonza. Prosto do poslednjeg velikog giga u O2 areni i nakon toga Plant stvara i razbija sve šablone prema meni mrskom kantriju i uz divne vokale uz potpuno netipičnu boju glasa i svedene harmonije daje neverovatne vibracije tako tople i poetične da to veze nema s hard rokom a trese ko da je na 220. Od mističnog Most high preko svih duhovnih reminiscenicja sa Walking into Clarksdale do poslednjeg albuma simboličnog naziva njegovog prvog benda Band of joy...Plant zvuči pakleno dobro. Obožavam te elegične duge tonove i tu hrapavost matorca koji šapuće predivne stihove....

Sto se albuma tice Presence mi je omiljeni,uz houses of the holy i grafite,to je bas cepelinski fazon i zvuk,a sto se prva 4 tice,dosta ima albuma iz toga perioda koji su mnogo bolji,pogotovo Cream,Taste,boni i dilejni,Roj Harper,The Who,Flitvudi,Hendriks i Bluzbrejkersi,tako da mi zvuce prosecno kao celine.dakle ne govorim o omiljenim pesmama,vec albumima u celini.

 

@Ahonen Son of the sky

 

da ne citiram ceo post, ovako...

 

Sam si rekao, Yardbirds su posluzili Pejdzu da napravi novi bend(cepeline), nije on ni izbliza bitan za bend(ydb) koliko Klepton i Bek. Ali zajednicko ima je sto ima je svima(yardbirds) bio usputna stanica.

 

Zatim, zao mi je, ali onako kako je Daltri rezao uzivo Plant nije mogao ni u snovima, a to se oseca i na (zep)albumima kako vreme odmice.

 

JPJ-a sam spomenuo da mi se cini da je potcenjen jer se retko spominje u zaslugama za uspeh benda, znaci mislim na siru javnost. A po meni je bio najmastovitiji clan.

 

Bonza nisam spomenuo jer nema potrebe, covek je bio zver. Ali opet, pre Bonza-Kit Mun.

 

 

 

Daj gde to reže Daltri da čujem ako ima posebno dal ume danas da reže...smešno je što ga naduvavaš toliko...Plant sigurno ne zvuči kao nekad, to je jasno ali da je Daltri pevao visoke vokale kao Plant to ti nikad neću priznati prosto ne stoji nigde.

Kit Mun je bio dobar ali ne toliko. Hendrix je jednom prilikom rekao da kad bi morao da dovede bubnjara pored sebe samo bi Bonzo bio taj. Svakako i Hendrix je već imao dovoljno dobrog bubnjara pored sebe...mislim Mič Mičel,dovoljno. Hendrix bi svirao i sa dva.Tolko o tome.Ne znam šta si hteo da kažeš sa Jarbrdsima meni je jasno da je taj bend bio važan i kleptonu i Beku ali Pejdž je bio majka. Klepton je imao bolje vreme u Krimu, a naravno i kasnije.. Bek tek kasnije.

 

uzivo akusticna verzija...

 

akusticna Whole lotta love.....

sa turneje 2011, Ramble on...http://www.youtube.com/watch?v=HPMWrlqIOO4&NR=1http://www.youtube.com/watch?v=YPxmBHVNrV4&feature=related

Edited by Ahonen Son of the sky

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

 

 

Dosta si toga napisao uglavnom ima nekog kontinuiteta, naravno ne želim da pišem o onome što si argumentovao jer svakako se može naći more i more materijala o cepelinima danas i to može promeniti sliku, no tu u obzir dolaze i tvoji racionalni filteri jer si se naslušao još mnogo čega...Naravno uopšte se ne slažem oko toga šta je ko uradio posle ogroman je opus i Pejdža saradnje sa raznim muzičarima...neverovatnog razbijačnog dueta sa Koverdejlom totalno moćno i kojekakvih solo i saradničkih albuma. Nije tačno da je Pejdž slabije svirao uživo sumnjam da si ga uopšte slušao niti si prisustvovao koncertima a svi nosači zvukova nisu isto što i koncert. Slušao sam Pedjža u BUdimpešti 98 s Plantom, pokidao je svirku i akustikom i elektrikom. Čovek je jednostovano prekomerno dobar gitarista da bi mu se zamerale tričarije tipa nije odsvirao isto...Poslušaj Achilles last stand sa Knebwortha pa će ti biti jasno. Ono su gitarske simfonije.... Ne sporim da ima boljih bržih bizarnijih originalnijih, nasviranijih supertalentovanijih ali ne želim da umanjujem, podsmevam se ili "prevazilazim" ono što je muzički dovršeno kao vreme i delo. Pejdž je jedan od tri najbolja gitarista koja je rok muzika uopšte imala, prvi je svakako Hendrix. Jebiga kad porediš albume onda bih i ja mogao da govorim o svemu što sam ikad slušao i preslušavao pored cepelina pa tu svakako ne bih ubrojao isti niz bendova niti albuma, tako da neću u tu relativizaciju...Od svih deset albuma svih deset su epizode s različitim vrhovima ali i nedostacima. Svakako da ne mogu nijedan da izdvojim. Trojka je dobra kao i dvojka i kec. Četvorka sa najtipičnijim hitovima...Presence i Graffiti su neizmerno bogata količina cepelinovskog teškog roka...In throuhg the out door, najava rastanka fuzija istraživačkih i otkrivenih harmonija i ritmova. Što se tiče pomenutih butleg izdanja pa čoveče to su uvek nova izvorišta otkrića tako dobroh sirovog rokabilija, bluza i svega što su Cepelini mogli da "prerade" u stvaranju generičke energije, uvek volim da čujem sve te sirove snime od Sugar baby, Travelling riverside i ostalih naprženih zvukova slajd gitare i usne harmonike...Što se koncerata tiče uvek preporučujem Royal Albert Holl-TO SU CEPELINI U SVOM NAJORIGINALNIJEM FORMATU.

E a sad nešto o onome što je Plant napravio nakon cepelina...a to je ogroman put...ne samo zbog svog otvorenog prelaska u pop i još kojekaav komercijalni šit nego što je to još jedna nova etapa u veličini kakav je Plant u svom muzičkom geniju ostvario...Svakako da mi se najviše dopadaju upravo ti akustičarskoperkusionistički zahvati u stare hitove te rearanžirane verzije uz marokanske zvukove, uz ajriš folk uz sve te ogromne unplagd bendove koje je po svojoj meri sastavljao magični Plant uvek izdvajam i nesebičnu podršku i ulogu preminulog Majkl Lija, možda jedinog dostojnog bubnjara koji je mogao da zameni Bonza. Prosto do poslednjeg velikog giga u O2 areni i nakon toga Plant stvara i razbija sve šablone prema meni mrskom kantriju i uz divne vokale uz potpuno netipičnu boju glasa i svedene harmonije daje neverovatne vibracije tako tople i poetične da to veze nema s hard rokom a trese ko da je na 220. Od mističnog Most high preko svih duhovnih reminiscenicja sa Walking into Clarksdale do poslednjeg albuma simboličnog naziva njegovog prvog benda Band of joy...Plant zvuči pakleno dobro. Obožavam te elegične duge tonove i tu hrapavost matorca koji šapuće predivne stihove

pa uporedi sam ekiliz sa niborta,verziju sa nibvort koncerta,i onu sa DVD-a koja je odlicna samo zato sto je uklapana od dve verzije,posto su cepelini dve veceri svirali tamo.dve razlicite stvari.Cuo sam preko 50 koncerata Cepelina,tako da znam sta pricam i o cemu govorim i kao sto rekoh zvanicni live snimci i pravi snimci tih koncerata su totalno drugaciji,solaze su secene i uklapane sa razlicitih snimaka,zato i zvuce zvanicni snimci do jaja,a originalni totalno drugacije.Kad stervej cujes u 70 verzija,onda ces uvideti kakva je koja i koliko aljkavosti ima u tim verzijama.Imas na stotine koncerata cepelina u periodu od '69 do '79 na netu,pa vidi sam.

O gitaristima necu da pricam znam ih na stotine,hendriks je samo jedan od njih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pazi snimci koncerata zvanicni lajv snimci i pravi snimci> ne razumem...jasno je da tehnologija zvuka nije ista, to uopste nema veze s gitarama...ne mozes reci da nije svirao isti bend isti covek...normalno je da koncertni snimak ne zvuci kao i studijski...a sto se koncerata cepelina tice pa uostalom i bilo kog drugog benda oni mogu biti i dobri i losi i odlicni. Govorim o snimcima tri koncerta Albert Hol, Medison skver o kojem postoji i legendarni film, i Nebvort. Svakako ovaj poslednji je odrzan u dva dana...i postoje vrlo razlicite ocene, no radi se o svakako najposecenijem koncertu Cepelina. Sto se tice snimaka Akiliz last stand, gledao sam ih na Youtjubu, razliciti jesu ali cudo od majstorije na gitari je apsolutno dal zvucalo ovako ili onako, za ono vreme remek delo. Ne bih da pricam na temu gitarista niti moronskih poredjenja, no Hendirx nije tek jedan od gitarista...ja sam tek jedan od milion ili sto miliona gitarista. Nikako mi nije jasno zasto bi stervej morao da zvuci u 70 verzija isto a jos manje zasto mora da zvuci isto posle milion izvodjenja. Ne radi se o kovanom novcu, potpuno je jasno kako zvuci stervej kad ga izvede Cepelin, kako kad to uradi Zapa, a kako kad ga svira filharmonija...kreativnost,punoca zvuka i aranzmani ne treba da budu isti. Sto se brljotina tice, pa ko voli Pejdza zna da ih je imao i bas ta nesavrsena nota je simbol lucidnosti Dzimija Pejdza. Sto se preslusavanja tice...nisi u prednosti u odnosu na mene, postoji net, postoji tjub, postoje dvd sve sam i sam to video...btw nisam jos nabavio za sebe DVD MOthership ali nabavicu. Jos samo jedno, da li si ikad bio na nekom koncertu Cepelina bilo gde ili Pejdz i Plantovom nastupu? Tek kad stvarno to vidis i cujes uzivo, mozes da pricas sta ti se ne dopada, ovako...

Edited by Ahonen Son of the sky

Share this post


Link to post
Share on other sites

Konkretno

http://www.youtube.com/watch?v=Y2hZ6OytDxo&ob=av2e

 

Snimak iz Australije iz februara 1972.,a zvucni zapis Long Beach Arena 27. jun 1972.

 

Evo npr vezije Achilles last stand sa originalnog koncerta,znaci nefrizirane

http://www.youtube.com/watch?v=BICCMZ9jspk

Share this post


Link to post
Share on other sites

pazi snimci koncerata zvanicni lajv snimci i pravi snimci> ne razumem...jasno je da tehnologija zvuka nije ista, to uopste nema veze s gitarama...ne mozes reci da nije svirao isti bend isti covek...normalno je da koncertni snimak ne zvuci kao i studijski...a sto se koncerata cepelina tice pa uostalom i bilo kog drugog benda oni mogu biti i dobri i losi i odlicni. Govorim o snimcima tri koncerta Albert Hol, Medison skver o kojem postoji i legendarni film, i Nebvort. Svakako ovaj poslednji je odrzan u dva dana...i postoje vrlo razlicite ocene, no radi se o svakako najposecenijem koncertu Cepelina. Sto se tice snimaka Akiliz last stand, gledao sam ih na Youtjubu, razliciti jesu ali cudo od majstorije na gitari je apsolutno dal zvucalo ovako ili onako, za ono vreme remek delo. Ne bih da pricam na temu gitarista niti moronskih poredjenja, no Hendirx nije tek jedan od gitarista...ja sam tek jedan od milion ili sto miliona gitarista. Nikako mi nije jasno zasto bi stervej morao da zvuci u 70 verzija isto a jos manje zasto mora da zvuci isto posle milion izvodjenja. Ne radi se o kovanom novcu, potpuno je jasno kako zvuci stervej kad ga izvede Cepelin, kako kad to uradi Zapa, a kako kad ga svira filharmonija...kreativnost,punoca zvuka i aranzmani ne treba da budu isti. Sto se brljotina tice, pa ko voli Pejdza zna da ih je imao i bas ta nesavrsena nota je simbol lucidnosti Dzimija Pejdza. Sto se preslusavanja tice...nisi u prednosti u odnosu na mene, postoji net, postoji tjub, postoje dvd sve sam i sam to video...btw nisam jos nabavio za sebe DVD MOthership ali nabavicu. Jos samo jedno, da li si ikad bio na nekom koncertu Cepelina bilo gde ili Pejdz i Plantovom nastupu? Tek kad stvarno to vidis i cujes uzivo, mozes da pricas sta ti se ne dopada, ovako...

al ajd da razumem sta zelis reci...recimo Gig 02 Arena 2010 London, koncert cepelina after skoro 40 godina od Royal Albert Holla. i pazi oni sviraju iste stvari...naravno ne zvuce ni na koncertu ni na snimku kao pre tolko godina ali zvuce i uz sve ocigledne staracke manjkavosti u glasu Planta, Pejdz uopste ne masi niti pogresno svira sve sto svira...naravno mozes to videti i sa onih malih mobilnih snimaka ili sa nekih celovitih zvanicnih snimaka, ja sam se potrudio pa imam i ceo koncert koji rado odgledam.Dakle, Cepelini kakve nismo videli uzivo..niti smo sanjali da ce docekati te godine...i sta da kazem, razocaran sto ne zvuce kao recimo RHCP u Indjiji ili bilo gde...pa naravno da ne. Dali su ono sto umeju i onoliko koliko mogu, pesme su ostale iste, aranzmani dobri, izvodjenje vrlo kvalitetno, jer su zaista kvalitetni muzicari u pitanju, a zvuk nije najbolji sto zbog ozvucenja, sto zbog lose akustike no sve u svemu buke ima kao i na bilo kom drugom koncertu. Prosto, zao mi je sto nisam svedocio tom jedinom okupljanju u novom milenijumu...ostaju mi nezaboravne slike sa koncerta iz Budimpeste 98 gde su svirali fantasticno i sto nakon slucajnog susreta na Exitu, Balkan vise nece imati prilike da gleda velicine...vec da se divi grandioznom Goranu Bregovicu i njegovim bahanalijama.

 

pazi smeca ima...posebno na netu, ima i takvih neautenticnih snimaka ima klipova gde nisu pesme koje su navedene i svega i svacega to se vise ne moze ni sagledati...i sta s tim? slusao sam rehearsal verzije slusao sam i kako su neuvezbani bili i sta s tim?hoces reci da su o

TajAkiliz sam slusaozvuci odlicno...ne kapiram sta ti je tu nefrizirano...ima mikrofonije, nista posebno...plant zvuci odlicno u svom opsegu, pejdz svira Bonzo razvaljuje bubanj...kako treba da zvuci u dolbi stereo tehnici?Akiliz je zahtevna masivna i pesma puna ritma...ima brljotina na gitari ali nista sto Pejdzu nije bilo osobeno...da imali su mane...skripe visoki tonovi, nije to ni izbliza precizno ali sve su to dobri stari cepelini...stavise pesma je do jaja samo tako cak i Bonzovi prelazi od 7>15 minuta mo'cno...mislim da postoji i jedan cistiji snimak, u svakom slucaju, Akiliz je masterpiece.

 

pazi smeca ima...posebno na netu, ima i takvih neautenticnih snimaka ima klipova gde nisu pesme koje su navedene i svega i svacega to se vise ne moze ni sagledati...i sta s tim? slusao sam rehearsal verzije slusao sam i kako su neuvezbani bili i sta s tim?hoces reci da su o

TajAkiliz sam slusaozvuci odlicno...ne kapiram sta ti je tu nefrizirano...ima mikrofonije, nista posebno...plant zvuci odlicno u svom opsegu, pejdz svira Bonzo razvaljuje bubanj...kako treba da zvuci u dolbi stereo tehnici?Akiliz je zahtevna masivna i pesma puna ritma...ima brljotina na gitari ali nista sto Pejdzu nije bilo osobeno...da imali su mane...skripe visoki tonovi, nije to ni izbliza precizno ali sve su to dobri stari cepelini...stavise pesma je do jaja samo tako cak i Bonzovi prelazi od 7>15 minuta mo'cno...mislim da postoji i jedan cistiji snimak, u svakom slucaju, Akiliz je masterpiece.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci ne govorim o razlici studijski snimak i improvizaciji na lajvu.Imrpovizacija je jedno a kada zeznes nesto sasvim drugo.A Pejdz je po tome odavno poznat,a inace svi rok gitaristi improvizuju i svi ce negde zeznuti,jer je nemoguce biti savrsen.Da,briljira na nekim snimcima,ali to nije znak da je takav bio svaki put...sto butlezi i potvrdjuju,a oni i jesu najbolji uvid kakav je neko.

Pogledaj Wholle lotta love originalni snimak i DVD snimak....miksovao je solaze dva koncerta i naravno smiksovao savrsenu verziju.

Prednost nikakvu ne potenciram,net je svakome dostupan,sve moze da se skine i da se cuje,neki koncerti su bili sjajni neki na momente,neki ne,znaci ne kvalitet zvuka i sl,nego sama svirka.

 

Sto se tice Hendriksa,ne mogu ga penjati na bilo kakav pijedestal najboljeg i nedodirljivog kada je to vreme donelo i jednog Kleptona,Beka,Pitera Grina,Mika Tejlora,Taunsenda,Pejdza,Rori Galagera,Alvina Lija,Dvejna Almana pa Gibonsa,Blekmura,Gilmura,Robi Robertsona,Santane....ako cu da se ogranicim samo na neku bluz-rok scenu.Znaci jedan od a ne jedan iznad ostalih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav štovani ljubitelji zepp zvuka....

evo zašto smo ovde...

moja lista za ovu nedelju...http://www.youtube.com/watch?v=C3r444ASEiU

Earls Court...Thats the way i Royal Albert Hall We‚re gonna groove

http://www.youtube.com/watch?v=uAxaKKNC70A&ob=av2e

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Na Youtube-u se mogu naci celi ili uglavnom celi koncerti u audio ili video formatu ...Evo linka za Earls Court, jednog od bolji koncerata, po mom izboru...inovativno zvuci The Rover...naravno sve je u originalu sa svim brljama Pejdza...almost perfect! Over the hills and faraway, razbija...etc...

 

Edited by Ahonen Son of the sky

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Insert iz emisije "Klasik Rok" od pre dve godine, koju vodi moj prijatelj Boba Škrbić; u emisiji povodom 30 godina od smrti Johna Bonhama, gostovao je Bobin prijatelj i kum koji je imao sreću da se nadje na poslednjem Led Zepp koncertu, u Berlinu 7. VII 1980... i da ćapi Bonzovu palicu! Doneo ju je u emisiju:

 

 

Čuva je u sefu :ph34r::rockdevil:

Edited by Okudzava

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 7 months later...
Koncertni film „Led Zeppelin: Celebration day“ biće prikazan u bioskopima „Cineplexx Delta City“ u Beogradu“, „Cineplexx Kragujevac Plaza“ u Kragujevcu i „Vilin Grad“ samo jednog dana, 17. oktobra, sa početkom u 20h.

 

http://www.b92.net/kultura/vesti.php?nav_category=271&yyyy=2012&mm=10&dd=15&nav_id=651914

 

Fora je da se ni na sajtu Cineplexxa ne moze naci info o cijeni ulazinica za ovu projekciju, iako pise da su vec u prodaji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...