Jump to content

Studio & Recording


Ranis

Recommended Posts

kao sto vidis niko se ne zajebava odje,pa da ja pocnem.

 

koji je najbolji DAW za studio?

 

po mom misljenju pro tools bez pemca,jbg standard je.nesto kao sa windows-om,gadan je,svi bi mi nesto drugo,ali svi na kraju zavrsimo sa njim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa pro tools ti je sto se kaze kompijuter based DAW gde imas editor(program)+kompijuter+convertor analog to digital i obrnuto a imas i DAW uredjaje koji su nastali pre upotrebe racunara i razvili su se za neke druge svrhe koji bukvalno imaju hard disk recorder u sebi...Ali ja mislim da kad kazes DAW da mislis na program jelte? ..Pro tools ima svoju pravu svrhu samo u milionskim studijima ,jer kasnjenja,zajebancije,zastite i podrska su uglavnom dno dna.Mnogi profesionalci ga koriste jer su se uvalili u najvece americke unverzitete full sail ,sae, i ostali.Sam po sebi ima mnogo mana ali meni je najveca to sto recimo Nuendo ti je napravljen kao da imas pravu hardversku stvar ispred sebe,i svako povezivanje ,rutovanje, itd je bukvalno prakticno dok kod pro toolsa imas neke bezpotrebne zackoljice.Lepo si upoerio sa windowsom kao sto win ima monopol sa onim certifed hardware tako i sa pro toolsom nece da radi pola hardvera koji im nisu dali pare.

Skoro sam se zaposlio u studiu i naucio vaznu lekciju,ma kolko ti citao po forumima i istrazivao,snimanje je uglavnom prakticna stvar i ako nisi probao mozes samo da iz''esh kineski kishobran

Share this post


Link to post
Share on other sites

eto pokrili smo ja sa pitanjem i ti sa postom 60 % potrebe za ovom temom.ja npr. ne radim u studiju,ortak drzi u nk sasvim ozbiljan studio i sve sto radim radim kod njega u pro tools-u,od skora,prije njega rabio se nuendo.

 

jedina ozbiljna prednost,po meni,je sam mixing i mastering,koji je u pro tools-u mnogo ozbiljniji i detaljniji,i neki ozbiljniji emulation plagini koji su jos uvijek ispred VST-a,mada se i tu situacija polako izjednacava,jer svaki ozbiljniji plagin sad izlazi i u VST i u RTAS formatu..za kucno snimanje,demo projekte,ideje itd...cisto prakticnosti radi nuendo i cubase su zakon.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Generalno, ja sam stekao utisak da je PT pogodniji pri usnimavanju, dok je Cubendo pri mixu (sto 'shuter rece - "logicniji"). Problem je sto PT nekako ima monopol jbg, bukvalno postoje u studijima napolju zanimanja tipa "protools operater" i sl.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

spremam se da sa bendom snimim demo u sopstvenoj reziji..nishta fensi...dok ne nabavimo pare za neki finiji snimak u studiu...

Imam par pitanja vezano za snimanje bubnja...

nabavili smo par sm57ica...2 akg c1000 za overe...i akg 112 za bas...neku solidnu mixetu...ok smo izolovali prostoriju u kojoj ce se nalaziti bubanj, i ta prostorija je odvojena od prostorije u kojoj ce biti rezija...imam i par nekih monitora...radim u nuendu 3.

e...prob je to shto imam emu 0404usb..koja ima samo dva ulaza...

 

1. kako da je povezem sa npr. maudio audiophilom 24/196 pa da tako dobijem josh bar tri ulaza, pa da podelim bubanj na 5 grupa(overi, kontra, bas, dobosh, prelazi)....kontam preko s/pdif...ali kako, objasnite laichki(znachi uzmesh kabl...pa ga ubodesh...blabla) :bigblue:

 

2. otrpilike imam ideju kako postaviti mikrofone...i kako sve to da prikljucihim...ali treba mi josh par praktichnih saveta...na koje probleme bih mogao naleteti kao prilichno neiskusan "usnimavach bubnjeva" :bigblue:....josh neke cake koje vam prve padnu na pamet...

 

3. shta od efekata ide pri samom usnimavanju...ili ne ide ni jedan...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

micove i opremu dobijam za dz od drugara...zato i pitam...

ae pishi kasnije :bigblue:

bio bih ti jako zahvalan...

znam da ne mogu dobiti bog zna shta...ali makar da probam...vec kad imam resurse...

Edited by Ranis

Share this post


Link to post
Share on other sites

prvo,najbolje bi bilo da snimite matrice za svaku pjesmu,kombinacija kucanog bubnja,osnovnih gitara,eventualno vokala zavisi po cemu se ko orijentise dok svirate zajedno.tako ces moci da skontas sta i kakav vam zvuk treba.onda iznabodes sve mikrofine u miksetu,pa iz nje u karticu.sto se tice gitara,batalio bih ozvucavanje kakvog god da imate pojacala,tu bi guitar rig/at metal/revalver/gtr3 trebali da zavrse pos'o.ja bi sve suvo snimio,a onda bi dao mastere nekom iskusnijem da odradi miks i produkciju.ili sto kaze star,fino navjezbate 3 pjesme do besmisla,platite sitnu lovu i imate demo/EP zavisi kako odsvirate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. ne kapiram kako mozes da povezes 2496 i 0404, kad su obe zvucne karte. Ne mozes da ih koristis u isto vreme na kompu, bar ne da ja znam.

 

2. najveci problem mozes imati sa "kontrafazom", tj. kad isti element bubnja imas na vise micova, pa se signali preklapaju (prosto receno). To se resava sa 3-1 "pravilom" (na primer: ako sa 57icom usnimavas dobos, stavis ga npr. na 5cm od dobosa, pa mic kojim usnimavas hihat, a koji neminovno pored hihat-a kupi i dobos, mora biti udaljen 15cm od 57ice da bi fazne probleme sveo na minimum), mada to i nije tako bitno ako vama zvuci dobro. Znaci - eksperimentisite.

Ne bih da smaram, ali snimanje bubnjeva je jedna od najtezih stvari u metalu, i tu ima mnoogo caka. Naravno, vi ovde giljite demo usnimak, ali samo kazem :D

 

3. Kad bi imali neki hardware kompresor, to mozda, mada verovatno nemate. Ali i da ga imate - mozda bi bilo bolje ovako, na suvo. Fora je sto posle nema skidanja efekta sa snimka, zato bolje da je neobojen pre obrade.

 

I cetvrto :D - ako vam 57ice idu na dobos, 1000ke na overe, d112 na kick - cime cete tomove i hat?

 

Licno, mislim da ste sjebani :) , jer ja ne vidim kako mozete uterati 5+ fizickih izlaza iz miksete istovremeno u Cubendo, osim ako nemate neki visekanalni firewire interfejs ili adat snimac (mada bi za to opet morao da imas adat ulaz na karti, kao sto ga npr. emu1212m ima a 0404 nema). Ja mislim da nema sanse da simultano koristite 0404 & 2496, jer su to stereo karte, znaci imaju samo konvertore (0404usb i neki pre? - no, svejedno).

 

Jedino da taj "ziv" miks sredite na mikseti, pa da ga kao stereo sterate u Cubendo preko 2496 ili 0404. Ali, onda i nemate neku mogucnost manipulacije snimkom. :(

Edited by Џepk

Share this post


Link to post
Share on other sites

pazi..u ezdrummeru vec imam sve nakucano, meni je lichno bolji od superiora..josh nisam probao adictive...al chuo sam da je on najjachi...

i snimljene sve stvari sa tim matrama....shto se tiche guitar riga...meni je jako sintetichki... sa 3 mikrofona sam uspeo da dobijem solidan zvuk gitare...ali ozvuchio sam laneya i box od 4 celestiona...

i ne mrzi nas da platimo...vec, ako sad imamo 100 - 150 evra...shto ne bi skupili josh para i odradili to sve kako treba u pravom studiu..al za te pare otom potom...nece ih biti josh bar pola godine..

 

ovo je sad prilika da besplatno probamo da se igramo...pa da vidimo shta ce da ispadne...

 

zato sam i postavio pitanje...

 

@Dzrk i ekipa - hvala na savetima! :pivopije:

ako ima josh neko neshto da doda....neka doda...

Edited by Ranis

Share this post


Link to post
Share on other sites

pazi..u ezdrummeru vec imam sve nakucano, meni je lichno bolji od superiora..

 

dfh ez drummera bolji od metal foundry-ja?!za metal je foundry bolji i od adictive-a.sto se tice dzitre,probaj da koristis vise plagina,ja licno koristim noise reduction i rat sa guitar rig-a,peavey 5150 sa amplitube metala,i na kraju neki wavesov kompresor.sto se tice marshalla i sl. najbolji je gtr3,a na revalveru je po meni najbolji mesa boggie i peavey 6505+,a i dobre su pedale na amplitube metalu...cackaj,naci ces zvuk vjeruj mi.i da,ima i softtube vintage amp room sa sjajnim marshallom,vuce mi na neki jmp praskavi,ali je sjajan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dz gitare nije tako tesko snimiti, jer se ne trazi soba, stoga - ako imate iole uslova za to - snimajte...najbolji plugin za dz sto sam ja probao je dirthead, i ona jcm 900 simulacija (oba su free!), ali opet nije to to. Fora je sto se lako uljuljkas da je ok, da je dobro, ali kad snimis zivo pojacalo, npr. Peavey 6505 :D , onda se skenjas jer znas da sa pluginom nije to to :D

 

Za bubanj je definitivno opravdanije kucati ga, jer za ziv treba mnogo uslova...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dz gitare se mogu snimati prakticno gde bilo(primer: Andy Sneap & Exodus cini mi se na Tempo-u - mislim da je snimano u nekom skladistu ili nekoj obicnoj sobi - a koji dz taj ablum ima...), samo okolo kabineta stavis sundjere, ili ako ih nemas onda duseke sa kreveta. Ne mora tako.

Znaci, tebi za njih prakticno ne treba uticaj sobe, sto mnogo pojeftinjuje ceo proces - stoga, ne stoji ova tvoja za nase studije za smrtnike...

 

Ovo sve za klasicne dz gitare, ne ulazim u neke egzotike.

 

Mozda ti i dobijes bolji, u smislu cistiji, ali to nasuprot pravom pojacalu ce da zvuci sinteticki (imas brojne primere skorijih snimaka domacih bendova, gde je sve dosta cisto, ali zvucno mrtvo).

Edited by Џepk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa pazi ,imas vishe tipa absorbera,ali uvo uglavnom izjedaju oni odvratni visoki,problem je sa kaucom sto pojedini imaju vrlo slabe delove koji vibriraju(nadji neki stari)A nabavite sundjer malo vece panele i stavite okolo mikrofona sa svih strana(moze i pozadi pojacala jer se i odatle odbija)Ako snimate sa dva mikrofona imas par najlaksih.STavis u xy pozu pod uglom 45 stepeni jedan od drugog direktno na zvucnik(ako kutija ima vishe stavljaj uvek na gornji jer ima manje odbijanja od poda)Ako imate zaista losh pod dignite pojacalo na stolice..Ima tu mnogo zajebancija,kazi koje pojacalo,koja kutija,kakve su pesme,koje gitare,koji mikrofoni,koliko mikrofona?STa mislis zasto se ljudi skoluju za to? :) (kao ja i dzerk haha)Kod Di snimanja nije problem da se dobije dz,ti preampovi su sasvim pristojni ,ali nemas power amp stoga nemas onaj wooof :)STo je definisao metal...onda razlika je i u signalu,kad snimis lampasha sa 4X12 signal ti je jedno 20 puta jaci nego kvantizovani digitalni signal(da mozes da ga pojacas ali uz svako pojacanje pojacavas i shum)Ja nisam za kucanje bubnjeva,najbolje mi je mixovanje trigerovanih sa modulima(mislim da to samo petra i yeki imaju od nashih bubnjara:) i zivog bubnja,mada to vam je zajebano,ako vec se tako ophodite prema vashem snimku i boli vas dupe, bolje da nakucate jer snimanje bubnja je jako jebana stvar..Koj bend je u pitanju ranis?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dz gitare se mogu snimati prakticno gde bilo(primer: Andy Sneap & Exodus cini mi se na Tempo-u - mislim da je snimano u nekom skladistu ili nekoj obicnoj sobi - a koji dz taj ablum ima...), samo okolo kabineta stavis sundjere, ili ako ih nemas onda duseke sa kreveta. Ne mora tako.

Znaci, tebi za njih prakticno ne treba uticaj sobe, sto mnogo pojeftinjuje ceo proces - stoga, ne stoji ova tvoja za nase studije za smrtnike...

 

Ovo sve za klasicne dz gitare, ne ulazim u neke egzotike.

 

Mozda ti i dobijes bolji, u smislu cistiji, ali to nasuprot pravom pojacalu ce da zvuci sinteticki (imas brojne primere skorijih snimaka domacih bendova, gde je sve dosta cisto, ali zvucno mrtvo).

 

aman co'ece to za demo,ja ozbiljno nista ne bih kroz bilo kakav softver propusta',ovo 'vako da imaju ljudima da puste da cuju na sta lici a da je cisto da se cuje ideja.za to ja zborim.ne mos' za 1000 din da ocekujes da ti se neko mlati oko pojacala i mikrofona da ti ugadja,a to je u rangu za demo snimak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@starshooter

nije da nas boli dupe..vec je ono bila samo opcija od koje smo odustali ipak na kraju poshto smo skontali da ce sem znanja da fali josh bitnih stvari...bili su pregovori pa su se stvorile i neke parice dodatno.. trazimo trenutno studio da tamo odradimo bubanj...

 

e sad shto se gitara i pojachala tiche...

gitare su jackson dxmg sa emg 81,85 + basswood ltd sa emg 81.

pojachalo je laney gh50l i jedna kutija je gs212ie sa 2x seventy 80's ima.. a druga je neka marhsallova kutija sa 2 x gh12..

od mikrofona ja lichno imam 57icu i av jefe 2500( koji i nije tako losh)...a mogu nabaviti i bilo koji drugi mic za potrebe snimanja...ti preporuchi neki...

shto se tiche izolacije... otvarao sam ormare i stavljao cebad na prozore :)

 

do sada sad sam stavljao jedan mikrofon na jedan zvuchnik odmah sa na kraju drivera...a drugi negde na sredini drugog zvuchika... i josh jedan mi izmedju ta dva...i ispadala je skroz korektno gitara...ti sad preporuchi kako bi bilo najbolje to odraditi...ako ti nije teshko...:pivopije:

 

 

Edited by Ranis

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

E ljudi, planiram da se pokusam upisati na FDU - katedra snimanje i dizajn zvuka...

 

Znam kako miksete funkcionisu,

sviram gitaru, (nemam ni sluha ni talenta al se trudim :D)

teorijski poznajem bubanj, klavir i bass,

radicu maturski rad iz akustike (ako je to kakav +)

znam snimati (ali pomocu kompa i mikrofona)

poznajem neke osnovne efekte i njihove primene

znam radit na racunaru,

imam slabiju memoriju (pamcenje :D)...

u srednjoj ce mi prosek biti negde oko 3.7

 

Sta mislite imam li kakve sanse?

Ima li ko kakvih iskustava sa ovim?

Jel bi nesto trebao posebno da pripremim?

 

hvala ~

Share this post


Link to post
Share on other sites

I trud i veza i dobar prosek i odlično određen prijemni će ti biti potrebni. Ali za to idi na temu "Šta studirate?" pošto se ovde isključivo priča o produkciji, a ne o studiranju. ;) Sa srećom.

Ok, hvala ...

A sto se tice veze, hmm, 0 bodova.. :D

 

Neka mod-ovi pobrisu ove postove a ja cu prekopirat predhodni post u drugu temu..

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...