Jump to content

Studio & Recording


Ranis

Recommended Posts

Hvala na odgovoru, FireWire je zaista problem, pošto moj laptop nema PCIMCI slotove, a u sustini je pravljen da bude gejmerska masina, pa mu ti slotovi nisu dodavani.

Ranije sam koristio M-audio Delta 1010lt koja je PCI. I dalje mi je tu u okolini, pokušavam da je prodam ali slaba vajda, na kraju ću ipak da je dam ortaku na korišćenje.

1010lt je bio super za zajebanciju, medjutim imao je previše kanala, vrlo lošu kontrolu ulaza tih kanala i konvertori mu nisu bili najsjaniji. Razliku sam video kada sam povezao miksetu Peavey PV20 preko usba na komp. Uprkos latenciji od više od 300ms i snimanju koje nije u ril tajmu (snimiš pa moraš da uslađuješ traku posle), konvertori su jebali majku u odnosu na deltu. Delta je nekako umrtvljavala zvuk. A mislim da joj je i sabirnica(ona stvar što zilion kanala stavlja u jedan vejv) bila loša. Uvek miks posle eksportovanja mora da se pojačava u Sound Forgeu. To me je nerviralo.

Svirao sam na jos jednom eksternom M- audiou i ta kartica mi se isto činila ko da ima iste mane ko Delta...

 

Elem, da ne tupim mnogo: Hvala ti na informacijama, uzecu najverovatnije presonus USB :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

prije pazarine bih te posjavetovao da sve sto mislis da radis sa njom probas na toj ili slicnoj kartici koju planiras da uzmes,definitivno da probas preampe i konverziju bar.firewire je mnogo brzi od usb-a tako da ako ides na to da imas najmanju mogucu latenciju,gledao bih da pravim firewire setap.mislim,probaj usb,pa ako ne bude dovoljno,idi na firewire.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isti djavo kad imas malo procesa,uglavnom latency vishe zavisi kako su vezani serial usb portovi na maticnoj nego do samog ulaza,jedino sto zvucne usb kartice su dosta osetljivije na napon pa se desi nekad da mora da resetujes karticu kad doticni padne u srpskom stilu

Share this post


Link to post
Share on other sites

kad smo vec kod toga,iz nekog razloga win8 katuje usb signal nasumicno,npr tri usb interfejsa na tri razlicita racunara nikako nisu normalno radila,dok isti racunari i isti interfejsi rade kao sat na win7.kad se vec spomenulo da kazem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Našao sam ovu stranicu o latencyju

http://www.presonus.com/community/Learn/The-Truth-About-Digital-Audio-Latency

 

Prilično je lepo i slikovito objašnjeno. Efekte budžim u miksu ionako, reverb ima i na Presonusu koliko kažu za snimanje vokala.

A za napon, uzmeš neki adapter sa stabilizatorom napona, koji cje da ima bafer od 9V barem 5 sekundi i rešio si(sam) problem. Koristim windows 7 do pre mesec dana sam koristi XP... Vrlo teška srca menjam operativne sisteme :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

kad smo vec kod toga,iz nekog razloga win8 katuje usb signal nasumicno,npr tri usb interfejsa na tri razlicita racunara nikako nisu normalno radila,dok isti racunari i isti interfejsi rade kao sat na win7.kad se vec spomenulo da kazem.

Si probao da iskljucis ono turn of to save power u device menageru ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E da još jedna stvar me zanima koju nisam baš uspeo da skopčam. Kada Masterujem miks u PAZ Analajzeru mi se pojavljuju nekakve Antifaze u miksu. Šta je to, onako prosto objašnjeno, kako do toga dolazi i da li postoji razlika u zvuku kada tih antifaza nema?

Davno sam se bavio time ali sam koristio neki Dx Mastering procesor koji je sve frekvencije u miksu ispod 230Hz pretvara u mono i tako se oslobađa 85% antifaza. Ja to uvek odradim ko proceduru mada pojma nemam zašto...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok znam da smaram više sa ovim ali pogledao sam jednu karticu koja je novija i najprodavanija(po Artistu) na ovim prostorima. Kartica je FocusRite Scarlet 2i4. Često je porede sa Presonusom AudioBox 22vsl. Iste su cene ista su klasa, još malo pa može da se kaže da su iste kartice, Htedoh da pitam da li je neko imao neka iskustva sa Focusrite firmom?

 

kad smo vec kod toga,iz nekog razloga win8 katuje usb signal nasumicno,npr tri usb interfejsa na tri razlicita racunara nikako nisu normalno radila,dok isti racunari i isti interfejsi rade kao sat na win7.kad se vec spomenulo da kazem.

I jesi li pronašao sve chipset drajvere za matičnu ploču na win8, možda su generički windowsowi drajveri loše sinhronizuju usb portove.

Share this post


Link to post
Share on other sites

i pustio da oni furaju svoje,i stavljao najnovije sa sajta,i sa diska koji dobih uz plocu,sve zivo sam probao,nece da radi.ok,jebe mi se za 8micu,ali imao sam legit primjerak,pa rekoh da iskoristim.u pravu je totalno drug koji je dzobsovac,namjerno ujebu svaki drugi windows da bi bila konstantna fama za novim produktom,i svaki drugi valja.sto je najbolesnije release preview 8mice je radio kao sat.

 

ja focusrite licno nisam nikad ni testirao,a nedavno mi je bas dzrk na ovoj ili nekoj drugoj temi hvalio bas scarlett seriju,samo ne sjecam se tacno koji model,bas sam pitao postoji li firewire/usb interfejs koji bas ima high end preampe i konvertore,ono najbolje moguce,jer sam planirao tad neki cisto gitarski setap za snimanje,dakle dva majka,DI i to je to,bitno mi je bilo samo da sto bolji i kvalitetniji signal ubacim u kompjuter,ostalo mi nije bilo bitno,ni dsp,ni picke materine,samo dakle dva kanala cistog kvaliteta,pa je on pomenuo da focurite bas tu fura high end.danas sam bio u artistu i bas dva momka su zagledala i vadila bas neki focusrite,mozda moze sa glavom da se napravi dil da se nekako bar proba DI nekog instrumenta na tim preampima da se stekne bar neki generalni utisak.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

To da ide dobar windows pa loš windows to je postalo kao aksioma. Windows 8 je pokušaj prilagođavanja windows platforme tabletima i mobilnim telefonima. Ne treba ga imati na mašini koja nema touch screen.

Glavu sam danas pitao preko kupujem prodajem ili ko god radi u artistu šta je bolje od ta dva i kakvi su u poređenju sa deltom. On je vrlo informisan lik, Nadam se nekom odgovoru.

 

A Macovi naravno jesu bolji, ali za jedan i7 mac možeš da kupiš i7pc plus MOTU. Tako da koliko su skuplji nisu bolji...

Share this post


Link to post
Share on other sites

sustina je da mi nemamo pare,plus taj famozni eplov customer support je kod nas misaona imenica,npr tamo po amerikama lijepo kupis onoj majci,sestri,tetki sto nema pojma o racunarima lijepo mac pa neka drka ona njih umjesto tebe sto ne radi fejs,kako da prebaci slike itd.isto tako,kad krenes sa nekim novim softverom na meku lijepo cim malo stucnes odma se lijepo masis za telefon i krenes da ih drkas da ti crtaju sve sta kako,umjesto obitavanja po forumima i trial and error pristupa.i jebe ti se da citas menjuale.i sve to lijepo platis i boli te kurac.

 

sumnjam da si pricao sa glavom,on ti je striktno za gitare,pojacala i da se uvali nekom nesto,to je vjerovatno lik koji je zaduzen za pro audio opremu.sumnjam da ces takav odgovor dobiti,narocito od njega,on ce ti u najboljem slucaju reci da je najskuplja sprava za koju se interesujes i najbolja po svim pitanjima.kazem ti,jeste cimanje,znam da bi svi mi voljeli da nam to padne sa neba kad se daje taj i toliko tesko zaradjen/usparan novac,ali najbolje ces proci ako se sam pocimas i probas da koliko toliko sam istestiras to sto te zanima.i tc,i focusrite i presonus su ozbiljne firme,sve su to ozbiljne sprave koje se u detaljima razlikuju tako da ne moze ti neko dati konkretan odgovor jer ce neka stvar ili cak sitan detalj tebi biti bolji na ovoj,nekom na onoj spravi.ja konkretno na tvojem mjestu,jer koliko te skontah bi i da miksas i da masterujes ne samo da usnimavas,najprije bih gledao od tc-jeve ponude,zbog vise nego korektnog dsp segmenta,koji moze u toj klasi da bude ta razlika za tebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni ta kartica treba za pravljenje skica i singlova. Tipa, pozovem bassistu snimino gitare uz XLN addictive drums (ili neki drugi semplovan bubanj) i napravimo skicu koju možemo da prosledimo klavijaturisti i bubnjaru na dalju doradu. Sada ako je stvar potencijalni hit onda treba da može da se baci kao singl(zvučim ko narodnjak sad). Ništa više sem toga. Da se time nešto ozbiljnije bavim i da radim nešto van svog benda, to smatram da nema smisla.

 

Jebem li ga, po svetskim statistikama, Macove poseduje samo 5% ukupnog broja vlasnika računara. Da budem iskren, pre nekih godinu dana sam kupio Iphone 3G, uzeo sam ga tada za nekih 80e polovnog. U trenutku kada sam ga uzeo, skapirao sam zašto je Iphone iphone. Sprava radi savršeno a lakoća korišćenja je neverovatna.,, Od tipičnog apple hejtera postao sam apple fanboy, sada bih veruj mi uzeo Iphone 4s(ne verujem eplu bez džobsa) da smatram da treba dati 350E za telefon :D

 

Moje kolege su to otpr isto rekle za Macove... Once you go Mac, you never come back...Želim da im ne verujem

 

Elem kombinacije u Artistu su 230E je Presonus AudioBox Studio. Dobiješ i majk i slušalice uz to. A Focusrite je negde 190E samo kartica. Samo AudioBox 22 je 195E. Tako da očekujem objektivan odgovor, osim ako ne idu logikom da mi preporuče ono čega imaju više na lageru. Na kraju ću da kupim onu koja lepše izgleda :D

Edited by Talichni Tom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na meku no mogu da se igraju igrice. Pronalaženje programa za mek je tiha patnja. Modularnost je katastrofa ako ti crkne nešto moraš sve da nosiš na opravku. Jednostavno to je mnogo fensi sprava za mene (barem se tešim).

Elem Mek ću da uzmem ako se ikada budem profesionalno bavio multimedijom u širem smislu(tipa video montaže i obrade fotografije), za zvuk smatram da je ta brzina i real time sinhronizacija malo suvišna.

Ne znam na kom operativnom sistemu funkcionišu DigiDesignove konzole, Znam da imaju pro tools ali na čemu se drži taj pro tools??

Share this post


Link to post
Share on other sites

win,Logic je eplov DAW i ponajbolje parce softvera na tom jebenom meku a da ga nema nidje drugo.pisanje za rad,jebiga kad se pravi za one tamo neke crnce da rade rep i ostala sranja.ja bi sacekao dzrka da potvrdi ono za focusrite i da detaljnije kaze za preampove i konvertere,jer onda u tom scenariju dodje da je to najbitnija stvar.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

VST, RTAS, DirectX efekti... sve mora posebno za Mac. To dok pronađeš i dok prilagodiš. Ja ako bih se ozbiljnije bavio produkcijom (čitaj radio to za pare) uzeo bih neku kartcu koja direktno snima na hard disk (tačnije koja ima svoj sistem skladištenja) kako bih komp služio samo kao monitoring sistem. U tom slučaju DAW nije toliko ni bitan, podaci ne prolaze kroz processor već idu na hard disk direktno sa kartice. A ovako za krpljenje sve je dobro. Opet da napomenem da ja nikada nisam radio na Mac-u te tri blage veze nemam kako radi. Što se tiče čekanja ja još uvek prodajem maudio, dok ga ne prodam, neće biti ni kupovine... a kartica leba ne traži :D

Edited by Talichni Tom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pojavilo se opet nešto na KP što nisam video ranije. Akai je firma koja proivodi snimače već sto godina. A i onako seljački da kažem sa ovim VU metrima, ove sprave mi deluju seksije od presonusa i focusritea. Ima li neko iskustva sa ovim spravama?

eie_2a.gif

Edited by Talichni Tom

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako ti bas treba midi,onda ok,nje to prelose,inace znam da su 4 preampa onako bas primamljiva,ali ne mogu da se porede sa ozbiljnijim firmama,genericki konvertori kao na mom line6u.iskreno,ja ne vidim zasto bi to uzeo,sem da ti bas treba usb hub,4 preampa i midi.vu metar ce ti dosaditi i pocece da ti skace po ganglijama kroz dva dana,jer nikakve funcije zaista i nema.znam,jer sam ja uzeo prvo ux2 zbog njih i tripovao se kako mi kuci trebaju 2 preampa,da bih skontao da namaju nikakvu realnu funkciju i u drugi majk preamp se nikad nisam ukljucio kuci,dakle bar 50 e (ne sjecam se tacno kolika je razlika bila izmedju ux1 i ux2 kad sam ja uzimao,davno je to bilo) sam bacio.ako ti treba bolja kontrola nivgoa ulaznog ili izlaznog signala,za tih 50tak e mozes naci kul 15 ili 17 inca tft ili cak led monitor,kazes da je gejmerski laptop,pa sigurno ima neki izlaz za monitor i grafu koja podrzava bar 2 displeja,i na taj monitor mozes da bacas softverske kontrole kakve ti se kurcu dignu.

 

slusah malo podrobnije par snimaka radjenih sa impactTwinom,mogu da kazem da je znacajno poboljsanje u odnosu na raniju konnekt seriju sto se preampa i konvertora tice,uz najozbiljniji DSP i softverski segment mislim da je pobjednik sto se interfejsa tice u toj nekoj klasi,tj sve do profi motu-a.znam da si rekao da firewire otpada,cisto da kazem,prve sledece pare kad budem apgrejdovao kucni setap idu na Twin,ako neko od konkurencije ne bude davao 192 i onakav dsp za te pare u medjuvremenu.sto se mene tice,twin,sm57,royer,dobri kablovi,i meni stvarno nista vise ne treba.jos kad bih imao pare da uzmem rojera i twina za po kuci :)

Edited by BLAGOJE
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pojavio se ImpactTwin ali mi znacajno premašuje budžet. Presonus AudioBox 22(195E), FocusRite Scarlett 2i4(187e), TE Electronic ImpactTwin (350E). Twin verujem da sabija ali meni treba kvalitet do 200E za kućnu zajebanciju, neću da otvaram studio(a i na kp sam snimio neki DigiDesign 882 io za 150E sa SCSI direct HDD izlazom, što bi bilo uberkul za posedovati... ali PCI).

Ok onda je FocusRite vs Presonus iliti status Quo situacija. Hvala na infou...

Share this post


Link to post
Share on other sites

sudeci po papiru,po onome sto sam slusao,i znajuci presonusove adat-e,mislim da focusrite nudi vise.dok naprimjer drug posjeduje i tvrdi da od esi U46 XL u toj klasi nema potrebe za skupljom stvarju,mada ce mozda tebe odbiti samo jedan pravi majk preamp,pouzdano znam da je vise nego korektan,tj citava sprava je jako dobra,jako stabilni drajveri (njemu je npr to bila jedna od najbitnijih stavki) sav moguci I/O koji ti moze zatrebati itd.pobratim koji je naozbiljniji od citavog mog drustva (zavrsio world music institute u londonu za modernu muziku i produkciju) se kune u quad capture rolandov,bukvalno mu je glavna sprava,ali mene nije toliko odusevio,narocito sto je malo skuplji a ne nudi ni npr dsp,jedan instrumentalni input,a i preamp mi nije ono ostavio wow efekat,konverzija mu doduse jeste medju najboljima,i daje 192ku,pa ako imas dobar DI ili stenaloun majk pre ili planiras da budzis mozda bi trebalo i njega da razmotris,oko 240e je vidim kod nas.i ako ti je estetski bitno,ono jeste,izgleda bas zajebano :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...