Jump to content

Hrišćanstvo i stare religije


Recommended Posts

Ok, ovo je tema cisto za slichnost izmedju Hriscanstva i drevnih paganskih religija. T.j mitova i prica iz Biblije i Starih religija, drugih naroda etc.

Bilo je obradjeno u Zeigeistu ali povrsno.

Nadam se da ce moderatori da odobre temu, i da nece da bude o tome da li je hriscanstvo iskopiralo ili sta. Dakle puko informisanje. Cisto da se ne povrede nicija religijska osecanja.

 

Rodjenje isusa 2 datuma. 25-ti decembar i 6 januar.

25-to decembra dosta paganskih religija slavi rodjenje "vrhovnog" boga, boga u covecijem obliku.

6 decembra opet slavi jedan deo. Naprimer U alexandriji je slavljeno rodjenje Boga Aiona 6 decembra. Aeon je smatran Novim osirisom ( koj ije bio ubijen pa oziveo ) slichno kao isus.

 

 

U mitraizmu "He who will not eat of my body and drink of my blood, so that he will be made on with me and I with him, the same shall not know salvation."

U hriscanstvu jOvan 6:53 "Except ye eat the flesh of the Son of man, and drink his blood, ye have no life in you. Whoso eateth my flesh, and drinketh my blood, hath eternal life; and I will raise him up at the last day."

 

po hriscanskom predanu hrist je razapet izmedju dva lopova od kojih je jedan otisao na nebo, drugi u pakao.

Po mitraizmu slichno. Zapravo Mithraism je jako slichan hriscatvu generalno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogova ima na stotine. I, sasvim slučajno, sve ih karakterišu slične osobine i prate ih slični događaji. Takvih bogova ima u mitologiji Grčke, Indije, Kine, Egipta, Persije... Plagijat za plagijatom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pustite sad Zeigeist i koliko bogova ima.

Sto se zeigeista tiche, ne pisem opste info odatle. Samo me je on koliko-toliko inspirisao.

Namera mi je cisto da se izense crno na belo - sta ima o kome etc.

 

dodacu posle jos.

Edited by Elitista u Povoju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ti datumi su cista glupost,chak se i kalendar menjao jedno 20 put do tad ...

upravo. grci su imali najblizhi kalendar julijanskom, pa je opet bio potpuno drugachiji. shta recji tek o glupostima da ljudi prichaju o bogovima iz daljih religija da su se bogovi u njima radjali 25og decembra, na koju foru koji moj, kad oni nisu imali pojma shta je decembar?!

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

aha, gomila paganskih bogova je rodjena bash trecji dan posle zimske kratkodnevnice, i taj dan pada bash na 25i decembar julijanskog kalendara. pa da, sad je logichno.

 

Solidan broj. 3 Dana posle zimske ravnodnevnice.

I ne nisu ga zvali decembar ali se znalo kada se slavi taj i taj bog. T.j koji astronomski dogadjaj donosi to.

Zeigeist je to lepo objasnio ( nisu se zajebali tu )

 

upravo. grci su imali najblizhi kalendar julijanskom, pa je opet bio potpuno drugachiji.

 

Malo ti slabo poznajes kalendare. Imali su i jache kalendare( preciznije ) od julijanskog.

Danas kalendar meri rotaciju zemlje oko sunca - nekad je kalendar merio i meseceve mene, odose sa zvezdanim jatima, cikluse venere etc....

 

Dalje ti ovde pricas o grckom kalendaru. Ova bozanstva su pod uplivom egipta, mesopotamije, koji su svakako imali sofisticirane sisteme merenja.

 

Sad ti razmisljaj zasto su uzeli bsh 25-ti decembar i zasto bash 7 decembar. Mislim ovi tvoji.

Edited by Elitista u Povoju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa jel 25i ili shesti decembar? ipak nije toliko precizno... a jel 25i po julijanskom danas ili po gregorijanskom. poshto pravoslavlje kazhe po jednom, a svi ovi astrolozi i nauchnici (shto tamo dodje isto) koji kenjanju o ovome su na zapadu, i koriste ovaj civilni kalendar..

 

Dalje ti ovde pricas o grckom kalendaru. Ova bozanstva su pod uplivom egipta, mesopotamije, koji su svakako imali sofisticirane sisteme merenja.

aha, a ti kalendari egipta mesopotamije i chiji god su imali vrlo veze sa julijanskim..

Edited by рогозуб
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa jel 25i ili shesti decembar? ipak nije toliko precizno... a jel 25i po julijanskom danas ili po gregorijanskom. poshto pravoslavlje kazhe po jednom, a svi ovi astrolozi i nauchnici (shto tamo dodje isto) koji kenjanju o ovome su na zapadu, i koriste ovaj civilni kalendar..

Covece, jel znash ti po cemu su se kalendari orjentisali? Ajd razmisli pa moze da pricamo.

 

aha, a ti kalendari egipta mesopotamije i chiji god su imali vrlo veze sa julijanskim..

 

Merili su kretanje planeta? Mislim da je to dovoljna veza?

Sem ako julijanski ne meri oscilacije talasa u juznom bantu chiku jezeru?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aeon je inace Heavy Metal grupa u kojoj svira Eleffson. Hriscanstvo je nastalo iz zaratrustrijanstva i to je jasno kao dan. Ahura Mazda je bog i bibblija je u stvari samo poglavlje njihove ogromne religijske knjige. Opet ko zna iz cega je ona nastala. Mozda iz neke vanzemaljske knjige koju je pronasao pecinski covek sa sve uputstvom za koriscenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

U Rimu su slavljene krajem decembra, a obuhvatalo je datum danasnjeg Bozica i Badnjeg dana takozvane Saturnalije. Saturnalije su bile praznik posvecen Saturnu, rimskom bogu Sunca, kao sto i samo ime govori. Praznik je trajao 13 dana. Obuhvatao je zimsku kratkodnevnicu, i danasnje praznike Badnji dan i Božić. Kod svih starih religija se za vreme zimske kratkodnevnice slavio praznik posvecen mladom Suncu. Hriscanstvo je prvo pokusalo da umetne rodjenje Hristovo nekad u Aprilu, ali zbog prejakog kulta sunca, ono je stavljeno na datum kad se i danas slavi. Datum Hristovog rodjenja se ne zna. A ceo mit hriscanstva je sagradjen na Hristovom vaskrsnucu. Medjutim uskrs kod dosta naroda se ne obelezava ni upola toliko kao Bozic, sto govori nesto o jacini solarnog kulta kod starih naroda, koji se odrzao do danas. Obicaji koji su se ocuvali kod Srba, odnosno slovena ukazuju na preplitanje dva kulta u vreme Božića, a ima tu primesa i drugih. Paljenje badnjaka je tipican primer obicaja za solarni kult, jer paljenjem badnjaka simbolizuje se radjanje mladog sunca. Varnice koje idu ka gore iz badnjaka, odnosno hrastovog drveta treba da simbolisu penjanje sunca. Takodje ovaj obicaj moze predstavljati podpaljivanje Sunca, koje je zimi, odnosno u vreme zimske kratkodnevnice najslabije. Postoje i obicaji kad u vreme Bozica seljak sa bakljom ode u sljivnjak i nagori svako drvo i izgovara ,,Ja te podpalih a ti da mi rodis!''. Ovo se moze tumaciti i kao pretnja drvetu, medjutim to zapravo ima drugo znacenje. On podpaljuje mlado Sunce, koje treba da mu zahvali tako sto ce godina biti plodna. Drugi kult koji se javlja u vreme Badnjeg dana i Bozica kod Srba i Slovena uopste je kult predaka. Ovaj kult je bio veoma razvijen kod Slovena i verovalo se da predci posecuju potomke bas u vreme Badnjeg dana, te im se za Badnji dan spremala vecera. Postoji jos niz obicaja koji su vezani za pretke za vreme Badnjeg dana, o tome mnogo pise Cajkanovic. Ima tu jos primesa drugih kultova, kao sto je agrarni. Primer agrarnog kulta je unosenje sena u domove, kao i u nekim krajevima kokodakanje i kikirikanje prilikom ulazka u kucu. To je odavanje poste agrarnom bozanstvu da bi sledeca godina bila rodna. Ima o tome jos mnogo da se prica...

Hriscanska crkva je jednostavno preobratila vec postojeci sistem u svoj, mnogo stvari prisvojila i pokusala da im da svoje objasnjenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saturnalije su bile praznik posvecen Saturnu, rimskom bogu Sunca, kao sto i samo ime govori

Satrun nije bio bog sunca.

Nego snage, izdrzljivosti, zemljoradnje.

Inache bio je opozit Sunca. Apsolutni.

Takodje je bio i bog Vremena.

 

Zanimljivo da mu se majka zvala Hel ( danasnje Hell )

 

Rimljani i grci su za razliku od ostalih Religija, mnogo manje znacaja prudavali znacaju sunca. T.j Solarnih bogova i solarnog obozavanja.

Rimski bog sunca je Apolon ( kao i grcki ) ne preterano vazno bozanstvo.

 

Mada je interesatno slichno koliko ima veze izmedju soalrnih bozanstva sirom sveta.

 

 

najvise solarnom kultu su pridavali Egipcani i Maje. Cak su obe civilizacije imale praznik od pet dana u nizu. No to nema veze sa hriscanstvom, koliko ja znam.

 

 

 

Kod svih starih religija se za vreme zimske kratkodnevnice slavio praznik posvecen mladom Suncu

 

Smrt i preporod sunca. Nisu oni slavili to sto je sunce mlado nego sto umire tog dana i radja se ponovo posle toga.

 

Primer agrarnog kulta je unosenje sena u domove,

 

Moja Baba( bog da joj dusu oprosti ) je imala obicaj da baca zrnevlje kukuruza ispred Polozajnika. Znash li nesto o tome?

Edited by Elitista u Povoju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo sa Saturnalijama je izjavio jedan profesor sa filoloskog fakulteta na jednom razgovoru za jednu emisiju o Starim Slovenima sto sam vodio s njim, a ne proveravajuci sam to ovde napisao. Elem, praznik Nepobedivog Sunca je postojao kod Rimljana i datum mu je bio 25. decembar, odnosno Bozic. Ovo sam nasao u jedno 10ak izvora, pa sam poprilicno siguran da bi trebalo da bude tacno. Tako da u sklopu Satuirnalija je moguce da su bili i praznici posveceni drugim kultovima. Stvarno ne znam kako je to bilo tamo...

 

Solarni kult je jako razvijen bio i kod Slovena. Na sta ukazuju jaki kultovi (odnosno vrhovni bogovi bili) Dazboga, Svaroga i Svetovida, sto bi bila bozanstva koja u vecoj ili manjoj meri su solarna.

 

A sto se polozajnika tice, time se nisam mnogo bavio. Polozajnik treba da predstavlja bozanskog gosta ili otelotvorenje predaka. Verovalo se u narodu da neki bogovi (osobiti Dazbog kod Srba) uzimaju ljudsko oblicje i putuju po svetu da vide kakvi su ljudi, te ih je trebalo dobro docekati. Polozajnik igra upravo ulogu bozanskog putnika koji obilazi svet i dolazi da se odmori ili neki entitet predka. On je ukoliko bi bio dobro docekan za uzvrat davao rodnu godinu, srecu... E sad zrnevlje kukuruza je vec neka modifikacija obicaja, jer je kukuruz dosao iz Amerike u nekom 16.-17. veku, tako da nije izvorni obicaj. Medjutim svejedno to bi bilo posveceno nekom agrarnom kultu i samoj cinjenici da polozajnik treba da donese plodnost i srecu. Jedino ako bi bilo bacanja oraha, onda bi to bilo posveceno predcima... Zapravo kao i sve ima tu vise pomesanih kultova, ali kao sto rekoh, ovo je jedno misljenje i nemoj ga uzeti zdravo za gotovo, vidi istrazi jos sta mozes da nadjes o plozajniku.

Edited by knight

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo sa Saturnalijama je izjavio jedan profesor sa filoloskog fakulteta na jednom razgovoru za jednu emisiju o Starim Slovenima sto sam vodio s njim, a ne proveravajuci sam to ovde napisao

 

Искрено се надам да смо зајебали контекст или да је професор направио лапсус. Била би велика срамота да професори са факултета изкављују такве ствари.

 

 

Elem, praznik Nepobedivog Sunca je postojao kod Rimljana i datum mu je bio 25. decembar, odnosno Bozic. Ovo sam nasao u jedno 10ak izvora, pa sam poprilicno siguran da bi trebalo da bude tacno. Tako da u sklopu Satuirnalija je moguce da su bili i praznici posveceni drugim kultovima. Stvarno ne znam kako je to bilo tamo...

 

Сви ти соларни култови базирају се на ономе што је зеигеист лепо објаснио.

Чиста астрологија.

 

инач 22 децембар је време кда почиње знак јарца. Којим влада сатурн. та три дана је кулминација тога.

 

Хвала за одговор о зрневљу.

Ovo sa Saturnalijama je izjavio jedan profesor sa filoloskog fakulteta na jednom razgovoru za jednu emisiju o Starim Slovenima sto sam vodio s njim, a ne proveravajuci sam to ovde napisao

 

Искрено се надам да смо зајебали контекст или да је професор направио лапсус. Била би велика срамота да професори са факултета изкављују такве ствари.

 

 

E sad zrnevlje kukuruza je vec neka modifikacija obicaja, jer je kukuruz dosao iz Amerike u nekom 16.-17. veku, tako da nije izvorni obicaj. Medjutim svejedno to bi bilo posveceno nekom agrarnom kultu i samoj cinjenici da polozajnik treba da donese plodnost i srecu. Jedino ako bi bilo bacanja oraha, onda bi to bilo posveceno predcima... Zapravo kao i sve ima tu vise pomesanih kultova, ali kao sto rekoh, ovo je jedno misljenje i nemoj ga uzeti zdravo za gotovo, vidi istrazi jos sta mozes da nadjes o plozajniku.

 

Елем, хвала за одговор. И питао са м ћалета поента је да се баца житарица није битно која. Кукуруз или нека друга. Моја покојна баба је волела кукуруѕ.

Edited by Elitista u Povoju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Искрено се надам да смо зајебали контекст или да је професор направио лапсус. Била би велика срамота да професори са факултета изкављују такве ствари.

 

 

 

 

Сви ти соларни култови базирају се на ономе што је зеигеист лепо објаснио.

Чиста астрологија.

 

инач 22 децембар је време кда почиње знак јарца. Којим влада сатурн. та три дана је кулминација тога.

 

Хвала за одговор о зрневљу.

 

 

Искрено се надам да смо зајебали контекст или да је професор направио лапсус. Била би велика срамота да професори са факултета изкављују такве ствари.

 

 

 

 

Елем, хвала за одговор. И питао са м ћалета поента је да се баца житарица није битно која. Кукуруз или нека друга. Моја покојна баба је волела кукуруѕ.

 

Pa valjda je lapsus. Nema na cemu sto se zrnevlja tice. Dakle to ce biti nesto u fazonu sejanja zrnevlja ispod nogu polozajnika koji ce da da tom zrnevlju plodnost i urod.

 

A sta mu dodje taj zeigeist? Jel ima negde neki pdf toga? Da se uputim u isti :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa valjda je lapsus. Nema na cemu sto se zrnevlja tice. Dakle to ce biti nesto u fazonu sejanja zrnevlja ispod nogu polozajnika koji ce da da tom zrnevlju plodnost i urod.

 

A sta mu dodje taj zeigeist? Jel ima negde neki pdf toga? Da se uputim u isti :)

 

Документарни филм

http://video.google.com/videoplay?docid=-594683847743189197&ei=VOKySty7NYig2AKhqpiBAg&q=zeitgeist#

 

 

Dakle to ce biti nesto u fazonu sejanja zrnevlja ispod nogu polozajnika koji ce da da tom zrnevlju plodnost i urod.

 

Да житарица.

Edited by Elitista u Povoju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Замисли даш детету име ''Сатурније''. Хајде, оно, мислио сам да је Ђубросава најгоре које сам икада чуо, али Сатурније xD

 

Тако сам се лепо исмејао да је то страшно xD

 

Елем, ништа ја о старим божанствима не знам посебно али битно је да има оних који су плагијати, и то тешки плагијати. Нормално, увек је било симбола и увек ће бити симбола кроз историју, но питање је какав значај ко даје симболима. Како симболима који означавају божанства тако и симболима који су се користили за споразумевање...

 

Мени је од свих божанстава најзанимљивији Локи, а убедљиво најфуј Посејдон.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Аха :pivopije: само што је на то највише утицао Константин велики када је приближио царство и Хришћанство кроз идеологију

 

Цар на земљи, Исус на небу.

 

Што се тиче тих обичаја мени никада неће бити најјаснија и довољно разумна сврха задушница.

 

Мени је океј, рецимо, када неко однесе неки цвет или сл на нечији гроб...али има случајева где људи поставе клупе, столове и прасе и сви стоје око гроб (гистро, не сме да се седи).

 

Искрено ме интересује тај "празник" пошто ја не видим неку важну примену, поготово не кад људи претерују.

 

Исто тако и за пост. Мисле д ко се наједу посне хране да су нешто учинили, а саме сврха и лекција су далеко од тога да се стриктно једе само посна храна...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hajde da pokusam malo da objasnim zadusnice, to je bila tema koja je svojevremeno i mene kopkala. Uglavnom to je davanje poste umrlom, kao sto se to moze jednostavno i zakljuciti. Medjutim sta ce tu sva ta hrana, rakija i ostale stvari? Kod slovena se verovalo da je dusa vecna, ali isto tako da ona ima potrebu za hranom, picem i stvarima koje je koristila i za zivota sve dok ne predje na onaj svet. Prelazak na onaj svet je trajao odredjeno vreme, obicno 40 dana, ali u nekim krajevima se veruje da za tih 40 dana dusa ne predje na onaj svet,vec joj treba malo vise vremena, nekad godina, nekad dve, a u nekim delovima istocne Srbije i do 13 godine. U tim slucajevima se odlazilo na groblje i posvecivalo se mrtvacu hrana, pice, pa i neki licni predmeti, novac za neke potrebe na onom svetu itd. E sad kako vecnia ljudi koji praktikuju ovaj obicaj i ne znaju o cemu se radi doslo je malo do izmisljavanja i preterivanja. Tako da se zadusnice ne obelezavaju jednu ili dve godine, i samo u toku te prve i druge godine nosi na grob hrana, vec se to radi uvek, sa malo previse hrane itd. Ali poenta obicaja je da mrtvacu treba hrana i pice, nekad neke licne stvari i eventualno novac za put na onaj svet i ovim obicajem se on oprema za taj put. Ukoliko se dobro opremi on ce rodbini biti zahvalan i pomagace im iz sveta mrtvih u kome takodje zive bogovi i mitska bica, te ce moci da utice na sudbinu svoje porodice na ovom svetu.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hajde da pokusam malo da objasnim zadusnice, to je bila tema koja je svojevremeno i mene kopkala. Uglavnom to je davanje poste umrlom, kao sto se to moze jednostavno i zakljuciti. Medjutim sta ce tu sva ta hrana, rakija i ostale stvari? Kod slovena se verovalo da je dusa vecna, ali isto tako da ona ima potrebu za hranom, picem i stvarima koje je koristila i za zivota sve dok ne predje na onaj svet.

 

Da, u mom selu kad je neka sahrana, ili zadusnice pa neko nesto prospe ili mu ispadne. Kaze se "zedan Taj i taj ( pokojnik ) " pa je zato neko nesto prosuo kao visa sila.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Хехе, упознат сам с тиме. Штавише има и случајева када неко проспе мало пива, ракије или сл и каже "за душу". Када је сахрана поставе столове, тањире и сл (не разумем како неко може да ждере након сахране, као да су били на рингишпилу, додуше већина дође само да би ждрала) али не поставе ножеве осим на месту покојника, где наравно нико не седи...

 

Онда постоје оне приче о "мрачној" води која се користи за црну магију када и након што се покојник опере истом...

 

Али баш задушнице представљају нешто што је узело превеликог маха и више је некакав тренд него ли нешто друго...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa kome jos nije jasno da Srbi vole da preteraju. Ako komsija moze pokojniku da upali svecu, mogu ja dve, ali sto bi palio 2 kaod mogu i 10. Isto tako, ako komsija stavi parce hleba sto ja ne bih prase. I tako nakon nekoliko generacija svasta nastane iz nekog obicaja...

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...