Jump to content

Hrišćanstvo i stare religije


Recommended Posts

Очигледно му/јој/томе смета Iron Maiden... Из мени неописиво непознатог разлога.

 

Занимљива је конотација речи "Синови курви, курве Христове", "ваше јебене молитве", "оно што ми можемо". (шизофренија?)

 

Тако је то када је неко у хороскопу Лав с инклинацијама мањка Марса у Шкорпији, а ко зна разумеће. ^_^

Share this post


Link to post
Share on other sites

Тако је то када је неко у хороскопу Лав с инклинацијама мањка Марса у Шкорпији, а ко зна разумеће. ^_^

 

Ma kakav mars u sc, sunce u nekoj kuci oko descedenta. Kurcenje u javnosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

То би значило да је Марс у Близанцима, а опет ту је и Уран(Водолија) пошто покушава бити "уникатан" у својој идологији, а опет је изражен и Јарац јер ...у јбт, изгоре ми супа! :violent::violent::violent:

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

U kakvi ste vi manijaci!!! Cisto da spomenem da je katolicka crkva omogucila celibat. Vreme tece, a pravila se menjaju. Ja mislim da to sve ima veze sa gej lobijem koji hoce prvo ljudima da omoguci celibat pa kada ovi totalno zagore da im ponude da im ga spucaju u bulju. Ovi ce verovatno reci daj sta das i rasiriti prkno. Naravno bice i onih koji ce da granatiraju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Nisam sigurna da li je bas adekvatno za ovu temu ali juce sam imala priliku da prisustvujem proslavi dana 'Sankta Lucia'... U pitanju je deo Svedska tradicija koja ima delom paganske a delom hriscanske obicaje. Slavi se 13 decembra i zajedno sa Adventom (4 nedelje pred Bozic) oznacava pocetak proslave Bozica. Po Julijanskom kalendaru koji je u Svedskoj vazio do 18 veka noc 13 decembra je bila najduza u godini odakle potice prirodno verovanje da tokom te noci vladaju natprirodne sile a zivotinje dobijaju moc govora. Zato se u ovom periodu na severu slavila moc svetlosti kako bi se ponovo vratila. Postoje pretpostavke da zenska prilika koja donosi svetlost zapravo potice od paganske boginje svetlosti ali je dolaskom hriscanstva zamenjena Sv. Lucijom (na latinskom svetlost) sveticom zastitnicom Sirakuze. Iako se proslava menjala tokom vremena pocetkom xx veka se usalila i prosirila sirom Svedske ali i na okolne zemlje - Dansku, Finsku i Norvesku (tako sam i ja tamo dospela posto ucim Norveski kao 3 jezik). Bilo je veoma zanimljivo posto je hor bio u tradicionalnoj nosnji, bili su i nezaobilazni 'pepparkakor' (kolaci sa biberom) kao i 'lussekatter' (kolaci sa safranom i suvim grozdjem i naravno 'glögg' (kuvano vino)....

Edited by BraniSlava-Nazi sponzorusa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postoje i druge pretpostavke (Lucia kao Adamova prva zena, kao svetlost, kao djavo), a ta sa Sirakuzom nije vezana samo za dolazak hriscanstva. I ona se slavi 13. decembra i smatra se da je imala "ljus i hår" tj. svece oko glave, jer je su joj bile potrebne obe ruke kada je pomagala ljudima da beze kroz katakombe.

 

Inace, pepparkakor nemaju ni b od bibera :haha:, vec se prave od cimeta i djumbira, a ono sinoc je bilo prosto i jednostavno vino iz tetrapaka haha ;). Ali da, bilo je super ^^.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postoje i druge pretpostavke (Lucia kao Adamova prva zena, kao svetlost, kao djavo), a ta sa Sirakuzom nije vezana samo za dolazak hriscanstva. I ona se slavi 13. decembra i smatra se da je imala "ljus i hår" tj. svece oko glave, jer je su joj bile potrebne obe ruke kada je pomagala ljudima da beze kroz katakombe.

 

Inace, pepparkakor nemaju ni b od bibera :haha:, vec se prave od cimeta i djumbira, a ono sinoc je bilo prosto i jednostavno vino iz tetrapaka haha ;). Ali da, bilo je super ^^.

 

A ti stvarno mislis da bi neko sa naseg faksa izvrnuo dzepove i napravio 'pravu' proslavu? Sto ti je to ti je, od kakvih ljudi dolazi i to je mnogo! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa dobro, prosle godine smo stvarno imali glögg :). Sto se tice toga, nasi bi izvrnuli dzepove, sto kazes, ali jbg kad unutra nema nista. Cak je i kasica za glögg u biblioteci bila poluprazna :haha:. Al' dobro, da ne skrecem sad sa teme, u svakom slucaju je super sto se tako nesto uopste odrzava kod nas. ;)

Edited by mina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hriscanstvo=Horus i kult sunca u vecini starih religija,a najlakse je povuci paralele sa horusom.Imate poredjenje u zeitgeist dopunjenoj verziji ako vas zanima.

 

Postujem religiju,ali smatram da je to samo jos jedna sprega ljudi i prikrivena vlast.Nazalost ljudi su previse primitivni i instiktivni da bi mogli da funkcionisu bez nje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 5 months later...

Хришћанство јесте продужетак старих религија, не само јеврејске, већ и других. То се види по библијским митовима. Монотеизам потиче из политеизма, а библијски митски ликови и хришћански свеци нису ништа друго до некадашњи богови.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta onda raditi? Kojoj se religiji prikloniti? Ja bejah zakleti ateista i nevernik sve do skoro kada imadoh proročke snove i to cirka 5 komada koji su se najstrašnije obistinili. Sve je to upakovano u mojoj priči na bem ti život. Od tada znam da neki Bog postoji samo nisam siguran koji. Jednostavno kada tako nešto doživiš to je isto kao da si Boga video. Ne znam samo kako sam ja zaslužio da mi se on 5 puta javi u snu. :confused: Kada pogledam da je 40 dana od smrti moje drage tačno na dan naše svadbe(kao i velika gomilčina drugih neverovatnih stvari koje se i još uvek dešavaju skoro svakodnevno i od kojih bi neko labilniji već skrenuo do sada) ja mislim da je na kraju krajeva ipak ovo naše pravoslavlje jedina prava religija. Istražujem u vezi toga jer sada znam da ćemo se sresti u večnim lovištima. Mada uvek me je bunilo to što su veliki delovi hrišćanskog učenja identični onima iz starih religija. Zaključak je da Bog ili bar neka viša sila sigurno postoji, a da sam ga na moju veliku nesreću maltene video.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest HEFEST

Zbog tih 40 dana. Dan kada je trebalo da se preselimo u nasu kucu i da pocnemo zajednicki zivot(dan svadbe) je dan kada smo joj izdavali 40 dana i kada je ona otisla kod boga. Ne verujem da u sikizmu ima toga.

Edited by HEFEST

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

Pa nisam ja toliko siguran u to bas. Samo kada ti se sve to desi moras se zapitati odakle je sve to doslo. Najlogicniji odgovor je da je to bog. Ja sam to povezao sa hriscanstvom zbog te koincidencije sa 40 dana jer je to stvarno neverovatna koincidencija, a postoji i izvesna simbolika u svemu tome. Da mi je neko pre 3 meseca rekao da cu ja verovati da bog postoji nasmejao bih mu se u brk, ali sada vidim da sam bio smesan. Mislio sam da sam pametan i razuman i ateizam mi je bio jedino razumno resenje ne samo zato sto su svi moji ateisti nego zato sto sam sam dosao do takvog zakljucka jos kao mali decak. Sa godinama mi se samo to uverenje pojacavalo sto sam saznavao vise stvari. Verujem da i ti nisi toliko tvrdoglav i da kada bi dobio neki dokaz o postojanju boga da bi vrlo brzo promenio misljenje. Ja sam celo zivota pricao ovako: u boga ne verujem 99%, a jedan posto ostavljam kao mogucnost jer samo glup covek moze nesto tvrditi 100% a pogotovo tako nesto. U raspravi sa raznim teolozima i vernicima sam pricao da kada bi video i najmanji dokaz postojanja boga onda bi mogli da pricamo. Dokaz sam dobio i to najocigledniji moguci. Zamisli da danas sanjas nesto veoma vazno i da ti se sutra ili za godinu dana to desi i to isto do najmanjeg detalja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zbog tih 40 dana. Dan kada je trebalo da se preselimo u nasu kucu i da pocnemo zajednicki zivot(dan svadbe) je dan kada smo joj izdavali 40 dana i kada je ona otisla kod boga. Ne verujem da u sikizmu ima toga.

chega? sluchajnosti?

evo npr. spiritizam bi vrlo logichno objasnio tu sluchajnost. po kardeku, ima gomila duhova (dusha koje nisu trenutno inkarnirane) dobrih, loshih, duhovitih, dokonih, i oni stalno utichu na materijalni svet, najvishe preko drugih ljudi, a nekad i sami.

 

Mislio sam da sam pametan i razuman i ateizam mi je bio jedino razumno resenje ne samo zato sto su svi moji ateisti nego zato sto sam sam dosao do takvog zakljucka jos kao mali decak.

samo shto je ateizam po svojoj prirodi neracionalan (chak je protivrechnost recji da je ateizam razuman, jer kada se izvedu logichke implikacije ateizma, postojanje samog koncepta razuma je nemogucje)

ovo shto si napisao objashnjava zashto si uradio dve neracionalne stvari- 1) pridodao mistichno znachenje sluchajnim dogadjajima, i 2) preshao u hrishcjanstvo.

 

Zamisli da danas sanjas nesto veoma vazno i da ti se sutra ili za godinu dana to desi i to isto do najmanjeg detalja.

spiritizam (a isto tako objashnjenje mogu da ti ponude i spiritualizam i razne neke druge religije) bi to objasnio kao san ubachen od strane nekog duha koji se sutra ili za godina dana (sam ili uz pomocj drugih njemu slichnih duhova) potrudio da se to i desi. u sv sluchaju tako neshto sigurno ne bi upucjivalo na hrishcjanstvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

Ocigledno je to da se ti u religijske stvari razumes vise od mene. Buduci da sam bio ateista sve mi je to bilo smesno i nisam hteo mnogo oko toga da se zamlacujem. Citao sam ja dosta toga, ali nisam detaljisao previse. Ne mozes reci da je ateizam logicki nemoguc zato sto coveku koji nikada nije video boga ili neko bozije delo ne moze biti strana pomisao da isti i ne postoji. To je cinjenica. Zamisli na primer Tarzana u dzungli, coveka koji nema dodira sa civilizacijom nisa ljudima uopste, i zamisli da on uopste nema predstavu o bilo kakvim bogovima. Njemu bi to bilo spansko selo. Imao bi grdne muke objasniti bilo sta o bogu. Za njega on ne postoji.Nije ga video, nije ga cuo znaci ne postoji. Cista logika. Osnovna.

 

Sto se tice spiritizma malo mi je tesko da poverujem da bi neki duh mogao da ucini to da moja verenica umre bas odredjenog dana od dugogodisnje bolesti. Nematerijalna bica ne bi mogla toliko da uticu na materijalni svet koliko ja znam o duhovima. Ispravi me ako gresim. Ti si ipak strucnjak za teologiju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mozes reci da je ateizam logicki nemoguc zato sto coveku koji nikada nije video boga ili neko bozije delo ne moze biti strana pomisao da isti i ne postoji.

to je previshe naivna floskula. chovek nemozhe da vidi ni vetar ni gravitaciju.

 

Zamisli na primer Tarzana u dzungli, coveka koji nema dodira sa civilizacijom nisa ljudima uopste, i zamisli da on uopste nema predstavu o bilo kakvim bogovima. Njemu bi to bilo spansko selo. Imao bi grdne muke objasniti bilo sta o bogu. Za njega on ne postoji.Nije ga video, nije ga cuo znaci ne postoji. Cista logika. Osnovna.

nema veze sa logikom. sve shto tarzan vidi a nemozhe da objasni cje pretpostaviti da chini neki bog. a takodje nema veze ni sa chinjenichnim stanjem. nijedno pleme na ovom svetu, koliko god nazadno, nije ateistichko. svi imaj pojam boga. inache najbolji primer je iz autobiografije helen keler; od rodjenja je bila gluva, slepa i nema, ali je kroz decenije uchenja nauchila da funkcionishe u svetu, na kraju i zavrshila fakultet, bila borac za prava radnika i zhena, preshla u svedenborgijanizam (koji je nepoznat sada, a kamoli tada). ona pishe da kada su joj objasnili koncept boga, ona je rekla da vecj zna za njega, samo nije znala kako ga ljudi zovu.

 

Sto se tice spiritizma malo mi je tesko da poverujem da bi neki duh mogao da ucini to da moja verenica umre bas odredjenog dana od dugogodisnje bolesti.

po spiritizmu (i spiritualizmu isto) duhovi mogu da utichu na materijalni svet, tako i na ljudska tela. to je i poenta onih "dokaza o postojanju duhova" na seansama- letiviranje stola, ili choveka (ustv. ih nose duhovi), razna pomeranja predmeta, zvukovi, i sl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

to je previshe naivna floskula. chovek nemozhe da vidi ni vetar ni gravitaciju.

 

 

nema veze sa logikom. sve shto tarzan vidi a nemozhe da objasni cje pretpostaviti da chini neki bog.

 

 

U redu to moze izgledati nelogicno iz nase perspektive, ali zamisli coveka koji nije u zajednici sa drugim ljudima i prepusten je sam sebi. Kako bi se njemu uopste javila misao o bogu. Da li bi on uopste i razmisljao odakle sve to oko njega. To zavisi od njegove inteligencije, zar ne. Mnogo ljudi oko nas to pitanje sebio nikada ne postave nego zive kao junci udarajucu celog zivota glavo u zid. To su za mene zivoti koji nisu vredni zivljenja, ali ima ih.

 

Evo da ti objasnim atesiticko vidjenje koje sam ja imao. U svim skoro religijama monoteisticnim bog je stvorio zemlju, coveka i sve ostalo. On je jedan, vecan i tako dalje. Po ateisticnoj logici, pa i po ovoj obicnoj je nemoguce da je nesto samo sebe stvorilo tj. nemoguce je da je bog odjednom od negde iskocio i tu je. Sta je stvorilo boga ili ko. Pa i kada bi na to pitanje odgovorili postavilo bi se novo, ko je stvorio to bice koje je stvorilo boga i tako u beskonacnost. Slicno kao i sa univerzumom. Tesko je logicki prihvatiti postojanje boga koji je od uvek i bice za uvek. Meni je to jos uvek tesko, ali znam ono sto znam i jebi ga.

Edited by HEFEST

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...