Jump to content

AOR


Whitesnake_Zr

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Onaj Mark Free koji je ranije spomenut u temi,jel to onaj što je bio u King Kobri (kasnije postao ženska i promijenio ime u Marcie)?

 

Nego,zasad mi se od ovih bendova najviše sviđaju Boston i Journey.Od Survivora,Tota i Asie sam čuo samo njihove "signature songove",i sviđaju mi se,al nisam ih još pravilno preslušao.

 

I da,jel valja išta REO Speedwagon?Ono što sam dosad čuo od njih je dosta dosadno i ljigavo (Take It On The Run,Keep On Loving You i Can't Fight This Feeling).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onaj Mark Free koji je ranije spomenut u temi,jel to onaj što je bio u King Kobri (kasnije postao ženska i promijenio ime u Marcie)?

 

Nego,zasad mi se od ovih bendova najviše sviđaju Boston i Journey.Od Survivora,Tota i Asie sam čuo samo njihove "signature songove",i sviđaju mi se,al nisam ih još pravilno preslušao.

 

I da,jel valja išta REO Speedwagon?Ono što sam dosad čuo od njih je dosta dosadno i ljigavo (Take It On The Run,Keep On Loving You i Can't Fight This Feeling).

 

- Jeste to je taj Mark Free (King Kobra, Signal, Unruly Child...)

 

- Od Asie ti preporucujem 3. album "Astra"...

 

- bas kao sto si rekao za REO i meni zvuci dosadno i bledo, ali zato ova pesma otkida:

http://www.youtube.com/watch?v=ZOuaLR0RLuA

 

...nalazi se na nekom "Greatest hits" albumu , dodata kao nova stvar - meni je to najbolja od njih...

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Prvo mi nije jedno jasno. Ti plaćaš Rapidshare? :smile:

 

Ne možeš skidati sve linkove u isto vreme. U Jdownloader pa neka guli jedan po jedan.

 

 

Evo i ovde da stavim. Mnogo lepa pesma.

Edited by HEFEST
http://www.yumetal.net/forum/topic/32159-pravilapredlozipitanjaidejeprimedbe/

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

U Potpunosti pozdravljam ovu temu,  jako sam retko na ovom forumu i slucajno videh da se ovde raspravlja o meni omiljenom zanru unutar rock muzike. Svaka vam cast, a posebno mi je drago saznanje da u ovoj zemlji osim mene postoji neko ko voli STRANGEWAYS !!!

 

 

Ovaj pravac bukvalno je iskreirala plejada sjajnih americkih bendova iz sedamdesetih. a to su pre svega:

 

BOSTON, JOURNEY, STYX, FOREIGNER, TOTO, REO SPEEDWAGON I SURVIVOR.  

 

Ovih sedam imena su nezaobilazno stivo kada je AOR (ADULT ORIENTED ROCK) u pitanju. BOSTON I REO su gurali vise gitarski orijentisanu svirku za zanimljivim aranzmanima,  JOURNEY, FOREIGNER I SURVIVOR jake harmonije i upecatljive HIGH RANGE vokale dok su STYX I TOTO vise ka progressivi. Ne bih se slozio da je REO dosadan i bled. taj bend postoji od 1970 kada su izdali i prvi album. Tacno je da su poznati po svojim baladama koje imaju neku posebnu atmosferu, dosta akustike i specifican vokal kevina cronina. poslusajte ove dve kompozicije :

 

 

 

i promenicete misljenje o njima.

 

 

moje najveci favorit u poslednje vreme je vanvremenska grupa STYX i cuveni pevac i klavijaturista Dennis Deyoung koji nazalost vec vise od 10 godine ne nastupa sa svojim maticnim bendom. Tu je na svu srecu i dalje gitarista i pevac Tommy Shaw i on je jedini razlog sto mogu i dalje da ih slusam i pratim

 

THE BEST OF TIMES live 1996, jedna od najlepsih AOR pesama svih vremena

 

http://www.youtube.c...h?v=RJZO3ZjFNP4

 

Sto se tice evropskih bendova,  tu su stvari pocele da se odvijaju tokom osamdesetih i slozicete se samnom pocevsi od albuma grupe RAINBOW , DOWN TO EARTH iz 1979 gde je Blackmoore najavio ulazak u taj zanr da bi ga u potpunosti prihvatio u prvom delu osamdesetih.  Medjutim po meni, prvi pravi AOR bend iz evrope bila je ASIA. Kasnije je EUROPE (od albuma the final countdown) , zatim neprevazidjeni FM na prva dva albuma, vec pomenuti STRANGEWAYS i meni uvek zanimljivi DARE. takodje valja pomenuti i plajadu sjajnih svedskih bendova kao sto su ALIEN, TREAT, 220 VOLT...

 

Strangeways je za mene mozda i najbolji iz cele ove plejade. Neverovatan bend, neverovatni aranzmani, harmonije i ceste promene istih, odlican vokal Terry Brocka i izuzetno gitarsko umece Ian Stuarta koji je pocetkom devedesetih nazalost odvukao bend u neki cudan pravac, daleko od AOR. krajem devedesetih su prestali da postoje... a ove godine se okupili da bi pre nekoliko dana izdali novi album PERFECT WORLD. Njihova prva tri albuma predstavljaju prave klasike ovo zanra i gotovo svaki AOR fan (pogotovo oni stariji) nece izbeci a da ih ne svrstaju medju najbolje bendove ovog zanra.

 

moji licni favoriti:

 

 

 

 

 

 

 

Grupa FM je takodje vrh,  ali u periodu prva dva albuma. posle su vise otisli  u neki Bad Company fazon

 

moja omiljena

 

 

 

 

i naravno DARE i cuveni DARREN WHARTON,  THIN LIZZY klavijaturista koji je posle smrti LYNNOTA osnovao ovaj sjajan AOR bend.

 

nesto iz rane faze:

 

 

 

i dosta kasnije kada je DARREN odvukao bend nesto vise ambijentalnu pricu ali meni svakako vrhunsku i opustajucu

 

 

 

 

 

 

 

na ovih nasim prostorima, nazalost ovaj zanr je uprkos intresovanju publike bio dosta zapostavljen od strane muzicara. jos jedan dokaz da se za ovaj zanr ipak mora posedovati muzicki kvalitet, kreativnost i umece. prostori na kojima i dan danas kada je rock u pitanju preovladavaju azre, idoli, pusenja, hladna piva i ostali anti adult bendovi ...

 

ali bilo je ipak i nesto aor momenata kao na primer:

 

GENERACIJA 5 - pogotovo rana faza do 1983

PARNI VALJAK - svi albumi od UHVATI RITAM iz 1984 pa do danas

KERBER - kompletna diskografija

NEVERNE BEBE - prvi album

GIBONNI - prva 4 albuma

OLIVER MANDIC - on zapravo spada u aor /west coast , isti zanr u koji spada i toto, poslusajte oliverov hit " odlazim a volim te " i oseticete dosta toto atmosfere...

 

uostalom evo primera,  pa uzivajte u slusanju:

 

 

 

 

http://www.youtube.c...h?v=LoiDyCWyvNA

 

 

 

 

http://www.youtube.c...h?v=FFwJUGIHhXc

 

 

http://www.youtube.c...h?v=iSA9Sz7d6YM

 

 

 

http://www.youtube.c...h?v=eta8zZwndLE

 

 

http://www.youtube.c...h?v=AqJn-kVYCHM

 

 

http://www.youtube.c...h?v=JLmx_yFHfvc

 

 

 

i to bi bilo to,  nemojte mi zameriti sto sam se ovoliko raspisao ali prosot me odusevljava sto eto ima jos ljudi koji razumeju ovaj pravac koji pre svega propagira muziku unutar rocka.  

 

uzivajte i slusajte aor a ako mozete , probajte i da ga stvoritie sa svojim bendovima.  ja sam u tome uspeo, jos samo da izdamo album ...

 

veliki pozdrav !!!

Edited by LazaGNR
http://www.yumetal.net/forum/topic/32159-pravilapredlozipitanjaidejeprimedbe/
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ljudi,sabili ste!Pojma nemam zasto nisam preslusavao ranije albume Parnog valjka,ljudi razbijaju...Eto,koliko sam neuk(jos uvek) nisam pojma imao da je Dziboni bio metalac.:)Aj ako neko zna neka okaci linkove za diskografije Parnog valjka,Dzibonija i ovih Royal Blue-a,Monro-a...Dobre stvari zaista,svaka cast.

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=asrYYHibhe8&feature=related

 

http://www.youtube.com/watch?v=lSnX61RBcvQ&feature=related

 

Hardline je grupa koju su osnovala braca Johnny Gioeli(pevac Axel Rudi Pell-a) i Joey Gioeli. Mnogo dobar bend koji ima pored AOR zvuka i primese melodik metala.

 

Discography

 

Double Eclipse (1992)

II (2002)

Live at the Gods (2003)

Leaving the End Open (2009)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preporučite mi neke dobre starije bendove (prije nego što su AOR bendovi počeli prihvaćati glam metal imidž,kao npr. Winger,Bon Jovi,Def Leppard,Europe,Danger Danger,Bad English,Damn Yankees,Hardline i sl.-ne smeta mi ništa kod njih,ali sam već dosta upoznat s tom scenom;znači negdje do 84.),osim onih 7.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preporučite mi neke dobre starije bendove (prije nego što su AOR bendovi počeli prihvaćati glam metal imidž,kao npr. Winger,Bon Jovi,Def Leppard,Europe,Danger Danger,Bad English,Damn Yankees,Hardline i sl.-ne smeta mi ništa kod njih,ali sam već dosta upoznat s tom scenom;znači negdje do 84.),osim onih 7.

 

 

hm...od ovih nabrojanih jedino bi bon jovi (prva dva albuma), europe (final countdown, out of these world, prissioners in paradise), i danger danger (prvi album) mogli da se svrsaju u aor. ostatak su uglavnom melodic hard rock bendovi sa odredjenim pop primesama, pogotovo u produkciji. glam metal imidz nijedan od ovih bendova nije koristio vec takozvani hair metal...nadimak koji su im dali true trash metalci ponajvise iz ljubomore. glam metal su furali bendovi poput poison i motley crue. znaci nasminkani da izgledaju kao prostitutke.

 

ako mislis na onih sedam sto sam nabrojao....pa recimo vredi pomenuti PRISM, JOSEPH WILLIAMS (toto pevac u drugoj polovini osamdesetih, njegov prvi solo album iz 1982 ,inace odsvirala toto ekipa), PAGES (odlican west coast aor od koga je kasnije nastala grupa mr.mister), BALANCE, BABYS (john waite - vokal, johnatan cain klavijaturista journey - keyboards), SHOOTING STAR, BRYAN ADAMS (posebno prvi album), LEGENDARNI BEND LOVERBOY...to mi prvo pada napamet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo albuma od Shining Line-a, proverite obavezno:

 

 

http://audiozon.soft...ine.268903.html

 

 

CREDITS:

- All songs written by Pierpaolo "Zorro11" Monti except "Under Silent Walls" written by Pierpaolo "Zorro11" Monti / Alberto "Lupo" Re and "The Meaning Of My Lonely Words" written by Ivan Varsi

 

- Produced by Alessandro Del Vecchio for Ivory Tears Music

 

- Drums and bass recorded @ Ivory Tears Music Studio, Golasecca (VA, Italy)

 

- Guitars recorded @ Pacific Studio, Codogno (LO, Italy)

 

- Vocals recorded all over the world

 

- Mixed & mastered by Michael Voss for Kidroom Music, Münster (Germany)

 

 

THE ROYAL CAST:

Bob Harris (Axe, Edge Of Forever)

Brian LaBlanc (Blanc Faces)

Brunorock

Carsten "Lizard" Schulz (Evidence One, Domain, Midnite Club)

Douglas R. Docker (Biloxi, Docker's Guild)

Elisa Paganelli

Enrico Sarzi (Midnite Sun)

Erik Martensson (Eclipse, W.E.T.)

Frank Law (The Pythons)

Gabriele Gozzi (Markonee)

Graziano "Il Conte" De Murtas (Wine Spirit)

Ivan Varsi

Harry Hess (Harem Scarem)

Jacopo Meille (Tygers Of Pan Tang, Mantra, Fool's Moon)

Johan Bergquist (Elevener, M.ill.ion)

Josh Zighetti (Hungryheart)

Luke Marsilio (Lizhard)

Marco Tansini (Big Sur)

Marco Sivo (Planethard)

Marko Pavic

Matt Albarelli (Homerun)

Matt Filippini (Moonstone Project)

Michael Bormann (Rain, Charade, Jaded Heart, The Trophy, Redrum, Zeno)

Michael Shotton (Von Groove, Airtime)

Michael T. Ross (Hardline, Lita Ford, Angel)

Michael Voss (Mad Max, Voices Of Rock, Casanova, Demon Drive)

Mikael Erlandsson (Last Autumn's Dream, Salute)

Phil Vincent (Tragik, Circular Logik)

Robbie LaBlanc (Blanc Faces)

Robin Beck

Sue Willetts (Dante Fox)

Tank Palamara (The Lovecrave, Oxido)

Tim Manford (Dante Fox)

Tommy Ermolli (Khymera)

Ulrich Carlsson (M.ill.ion)

Vinny Burns (Dare, Ten, Asia)

Walter Caliaro (Edge Of Forever)

Edited by Zlatko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Diskutabilno ali evo ti prakticnih primera:

 

 

 

MELODICNI HARD ROCK : http://www.youtube.c...h?v=3LeYWLmOvMA

 

 

AOR:

 

 

Jako dobri primeri, ja licno bih rekao da je melodicni hard rock nesto tvrdji, dok AOR nema toliko gitarski orijentisan zvuk niti koriste taj nabudzeni zvuk gitare karakteristican za '80-te. Ovo ne mora uvek da znaci, ali za melodicni hard rock, uglavnom je vokal nesto prljaviji, ali da i dalje ima dobre tehnicke mogucnosti (Coverdale, Bon Jovi), dok su u AOR zanru prisutniji meksi, finiji vokali specijalizovani za balada (Najbolji primer je najbolji AOR pevac - Steve Perry).

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko mi se samo svidja ova stvar. :cool:

 

 

 

 

Ovo je sjajan bend, mozda nesto najbolje sto se pojavilo na AOR sceni u zadnjih 10 godina. ince POL je projekat JIMA PETERIKA, bisveg vodje i klavijaturiste legendarne grupe SURVIVOR !!! PETERIK je pored sjajnog klavijaturnog i kompozitorskog umeca ujedno i jako dobar gitarista. on je komponovao pesmu EYE OF THE TIGER za koju je osvojio GRAMMY nagradu i osmislio onaj cuveni gitarski rif. SURVIVOR bez njega jednostavno ne moze da se sastavi...bukvano

 

jos par stvari koje karakterisu AOR kao pravac. isticu se karakteristicne harmonske i melodijske linije koje su izrazito melodcine i nose veliku dozu emotivnosti te u ljudima (govorim o svom primeru) bude razna osecanja poput nostalgije, srece, tuge...sve zavisi od pesme i raspolozenja. klasican aor album moze i da vas pokrene (naprzi) a u isto vreme i maksimalno opusti. muzicari iz ovog pravca uglavno poseduju ogromno umece , gotovo ravno muzicarima iz progressive voda, samo sto kod aor nema toliko kompleksnosti, matematike , psihodelije...vec se vise ide na osecaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

BOSTON - BOSTON 1976

STYX - GRAND ILLUSION 1976, PIECES OF EIGHT 1978, CORNERSTONE 1979, PARADISE THEATER 1981

REO SPEEDWAGON - YOU CAN TUNE A PIANO...1978, HIGH INDIFELLITY 1980, LIFE AS WE KNOW IT 1987

JOURNEY - ESCAPE 1982, FRONTIERS 1983, RAISED ON RADIO 1986

FOREIGNER - HEAD GAMES 1979, IV 1981, INSIDE INFORMATION 1987

SURVIVOR - EYE OF THE TIGER 1982, VITAL SIGNS 1984, WHEN SECONDS COUNT 1986

TOTO - IV 1982, ISOLATION 1984, SEAVENTH ONE 1988

STRANGEWAYS - STRANGEWAYS 1984, NATIVE SONS 1987, WALK IN THE FIRE 1989

FM - INDISCREET 1986, TOUGH IT OUT 1989

DARE - OUT OF THE SILENCE 1988

EUROPE - OUT OF THESE WORLD 1988

FORTUNE - FORTUNE 1985

ASIA - ASTRA 1985

ALIEN - ALIEN 1988/89

SAXON - DESTINY 1988

HEARTLAND - HEARTLAND 1991

MARK FREE - LONG WAY FROM LOVE 1993

PRIDE OF LIONS - PRIDE OF LIONS 2003

AGENT - EVIDENCE 1997

FAHRENHEIT - TALKING BOUT LOVE 1989

PROPHET - CYCLE OF THE MOON

PROCOL HARUM - PRODGIAL STRANGER 1991

HONEYMOON SUITE - BIG PRIZE 1985

MAGNUM - WINGS OF HEAVEN 1988

STREET TALK - DESTINY 2004

MR.MISTER - WELCOME TO THE REAL WORLD 1986...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...