Jump to content

AOR


Whitesnake_Zr

Recommended Posts

Guest HEFEST

Joe Lynn je po meni napravio stvarno vrhunske albume i sto se mene tice to mi je i najbolje od njega uopste. Ne prodje mnogo vremena, a da se ne slusaju njegove predobre stvarcine.  :rockdevil: Ne znam koji album da izdvojim jer su mi svi ekstra i koji god da poslusas neces pogresiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

gramm, catley i parry se nisu previse udaljavali od zvuka maticnih bendova, de young je na solo radovima pokazao koliki je udeo imao u muzici grupe styx sto se najvise oseca na njegovom poslednjem solo albumu. albumi njegovog bivseg kolege tommy shaw mi nisu jasni. tommy se najvise protivio de youngovom koketiranju sa pop muzikom (sto je doprinelo da styx bude jedan od vodecih bendova svog vremena), i navodno zbog toga napustio bend 1984 da bi ubrzo snimio girls with guns, pop album kakav styx nikada nisu napravili...turner je sjajan, pogotovo na prvom albumu dok ja toplo preporucuje solo album bivseg survivor pevaca, jimi jamisona, crossroads moments 2009, koji je uradjen u saradnji sa bivsim vodjom survivora, jim paterikom i zvuci ako album kakav survivor vise nikada nece napraviti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nebi da zvucim gay al dali je neko slusao neke albume od Eric Carmen-a? Ja sam pre 20 il kolko godina cuo pesmu Hungry Eyes iz filma Dirty Dancing a tek skoro otkrio ko to peva pa se pitam jel to neki AOR. ko ta stvar, ili klasican Pop jer sa You tube sto sam cuo je mlako(ta pesma inace otkida). Pa ako neko zna neki "cvrsci " album od njega da preporuci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

u pitanju je Lite AOR, odnosno AOR sa malo vise pop prizvuka sto se jos naziva i ADULT CONTEMPORERY. AOR je kao sto sam i rekao vise puta, dosta sirok pojam i ne vezuje se samo za crvrsci zvuk vec se siri u mnogim drugim sferama.

Edited by SrkiEON

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma jasan je meni pojam Adult Oriented Rock i upucen sam u to dobro, nisam ja pitao sta je Aor, nego dali taj covek svira Aor jer je ta pesma takva a ostale nisu pa da mi neko preporuci nesto sto valja od njega. Ipak, hvala na prosvetljenju, nekom je sigurno dobrodoslo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jako je loš novi album.

 

 

Potpuno neinteresantan, operisan od bilo kakvog uzbuđenja, vokali ravni, otpevao sve korektno ko i uvek, al života nema u pesmama. Produkcija opaka, sve ono njihovo slojevito melodično ali nije više ni lepljivo ni lepršavo. SVe nekako kilavo i ravno, dedasto, zvuči kao da je za oktavu sniženo, a nije.

 

Bezveze.

Vrh je album, totalno prijatno iznenadjenje jer nisam nista ocekivao nakon prvog tvog komentara tamo na prog power predlozima. Daj bre, pa Kingdom Come je u startu medju boljim AOR pesmama sto sam cuo u proteklih nekoliko godina, Centre of my Universe je takodje super, pa Endless Symphony, sve je na mestu. Naravno, proslo je godina, treba imati to u vidu, ali valjaju pesme, atmosera je super, glas mi skroz lezi, i produkcija i svirka.

 

:pivopije:

Edited by Apeiron

Share this post


Link to post
Share on other sites

to je jako diskutabilno, ali probacu kroz primere da docaram moje vidjenje ovog pravca u muzici.

 

 

AOR melodic rock : klasican aor zvuk poput journey, foreigner, survivor, heartland, strangeways, fm, Reo Speedwagon, Boston...

 

AOR hard rock : kao sto sam naziv kaze, cvrsci rock susrece AOR a to su Europe, Harem Scarem, Night Ranger, Bon Jovi na prva dva albuma, Honeymoon Suite, Danger Danger prvi album, Rainbow od albuma down to earth, Prophet...

 

AOR progressive : Progresivni rock pomesan sa AOR zvukom, Asia, Saga, Styx, Kansas u periodu osamdesetih, Magnum, Journey u ranoj fazi, TEN...

 

AOR pop ili Lite AOR : AOR sa dosta primesa pop muzike i produkcije ali opet AOR , a to bi bili Richard Marks, Bryan Adams, Eric Martin, Michael Bolton, Hall & Oates, Rick Springfield, Eddie Money...

 

AOR west coast : poseban pravac kome sam se jako posvetio u zadnje vreme, u pitanju je AOR ali sa odredjenim uticajima mesavine Fussion /Jazz/ pop muzike i sa dosta bogatijim harmonskim zakuvavanjem kao i ritmickim u odnosu na ove prethodne pod zanrove...najpoznatiji predstavnici su TOTO, Chicago, Air Supply, Cristopher Cross, Joseph Williams, Time Gallery, Dan Hill, Michael McDonald...

 

 

AOR se najcesce prepoznaje u harmonskom i melodijskom smislu te se zbog toga moze koristiti u bilo kojoj muzici. recimo kvalitetna italijanska pop skola ima jako velike slicnosti sa AOR zvukom, kao recimo neki najveci hitovi Erosa i sl. ili recimo veliki hit grupe Roxette , listen to your heart, opusteno moze da bude klasicna AOR balada s kraja osamdesetih iako su oni pop bend...

 

eto opet se ja raspisah, ne zamerite mi.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne zamjeramo,dapače. :)

Znači po ovome bi Bolton i nakon albuma Everybody's Crazy bio AOR?

Nego,ja sam još čuo i za nekakav hi-tech AOR,valjda bi to trebao biti AOR s dosta synthpop i new wave utjecaja...Valjda bi se ona stvar Close My Eyes od Drive, She Said mogla svrstati u taj pravac.

Eh da,Air Supply...Gdje god vidim da se spomene taj bend,uvijek govore da je sranje i ismijavaju ga,pa čak i više nego REO Speedwagon 80-ih (u međuvremenu su mi se i stvari koje su mi prije bile ljigave i dosadne počele sviđati,ali ipak preferiram njihove uratke prije prelaska na AOR zvuk)...Što bi preporučio od njih?

Također bih volio ako netko zna neke dobre AOR-prog bendove osim ovih koji su gore nabrojani (to zovu i pomp rock,ako se ne varam?),da preporuči.

 

Još jedno pitanje za kraj,kad je nastao AOR,i koji je bio prvi AOR bend?Neki kažu da su to bili Boston i Foreigner sa svojim prvim albumima 1976.,drugi navode Jefferson Starship,dok neki smatraju i Fleetwood Mac poslije Petera Greena AOR bendom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

michael bolton na albumu hunger ( na kom je sivrao johnatan kain iz grupe Journey) je i dalje aor, dok se na njegovom narednom izdanju soul provider vec osetilo u kom smeru ce nastaviti dalje ,tacnije u slagere, iako je tu bilo sjajnih aor stvari poput " you wouldn't no love ". ovu pesmu, kao i mnoge u to vreme, bolton je pisao sa razne druge izvodjace tipa kiss - forever...a ponajvise za Cher i njena cuvena dva lite aor albuma skraja osamdesetih.

 

hi tech aor...pa tu je bilo prakticno pitanje same produkcije, muzicki to je aor...ali evo primera

 

 

 

ti likovi koji ismejavaju air supply i slicne nemoj da te doticu, jednostavno to su muzicki ograniceni mozgovi a AOR je oduvek bio pravac namenjen dobrim muzicarima ili makar ljudima koji se razumeju u muziku i ne posmatraju je iz ogranicenog ugla. i meni je pre 10 godina air suplly bio suvise mekan a chicago da ne pominjem...ali vremenom sluh pocinje da napreduje, hard n heavy distorzije ostaju iza mene a dolazi samo muzika. a ovo je definitivno muzika ciji kvalitet ne moze da porekne niko ko se u nju razume :

 

AIR SUPPLY - AFTER ALL

 

 

 

REO Speedwagon, u principu sve od albuma " you can tune piano... pa do sjajnog life as we know it " meni su oni do jaja.

 

 

prvi AOR bend...pa prva grupa kod koje se osetio taj pravac je definitivno Chicago. Oni jesu u osnovi bili sympho rock sa sve duvackom sekcijom po cemu su se izdvajali , ali je tu vec od starta krenula da se oseca ta neka prica koja ce kasnije postati aor. a njihov prvi mega hit iz 1976 i ujedno najveci , balada " if you leave me now " mozda je bila i prva west coast aor pesma ikad. i tu pesmu ce zlobnici nazvati pederskom i sl da bi isti nakon pljuvanja pustali toto balade koje su u istom fazonu...naravno cihcago su, posebno u osamdesetim totalno usli u aor west coast muziku . evo par pesama:

 

 

 

24 or 6 to4

 

 

ovde primecujes sta ih je izdvojilo. u to vreme , ili su postajali psyhodelic prog rock bendovi sa pesamam od 20 minuta a sa druge strane hard rock i blues rock grupe...chicago na ovom snimku nisu nista od toga, imaju crvrstinu a opet nisu agresivni, imaju progresivan pristup, sviracki zahtevan, kompleksne aranzmane a opet pesma traje manje od 4 minuta i vrti se na svim radio stanicama...i nastade AOR.

 

 

If you leave me now

 

 

nemoj ovo posmatrati sa aspekta crvstine i sl...ovo je jako lagana baladica , ali zato ako obratis paznju na harmoniju i melodijske linije shvatices njen znacaj u razvoju aor zvuka, toto su se pojavili koju godinu kasnije a prvu pesmu ovog tipa snimili tek na 4 albumu

 

 

stay the night

 

 

ako sam te malo ispresecao i pomerio iz takta sa ove dve prethodne, evo ti prava aor pesma sa njihovog najaceg albuma iz 1984.

 

 

 

 

jeferson starship jesu aor ali u kasnijoj fazi a narocito kada su skratili ime u starship...fleetwood mac, melodicni, ima nekih elemenata ali aor...tesko. svakako su adult contemperery .

 

 

 

 

 

 

 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni je abominog iz 1982 njihov najdrazi album i ujedno ploca koja ih je vratila u vrh posle visegodisnjeg propadanja. imali su jos 3 sjajna albuma u osamdesetim, head first 1983, equator 1985 i raging silence 1989. jednostavno ljudi nisu shvatali neke stvari, tj cinjenicu da su rane sedamdesete odavno prosle, kao i vreme hammonda i sympho rock ere i da su radovi uriah heepa u osamdesetim najbolji odgovor na ono sto su radili u ranoj fazi.

 

 

Edited by SrkiEON
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za sve ljubitelje AORa, Melodic rocka...petkom se u caffeu `Porta Nuova` moze se cuti i takvog zvuka...MAGNUM, TEN, FM, MISHA CALVIN, MSG, TALISMAN, STRANGEWAYS, ASIA, JOURNAY...

opsirnije na temi: http://www.yumetal.net/forum/topic/48297-night-rock-n-rolla-porta-nuova-beograd/

 

Kao ilustracija, jedan od najboljih albuma (po mom ukusu) u zadnjih nekoliko godina, apsolutno bez modernog dodira...kao iz 80ih da je izasao:

 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

The Story Is Far From Told - Dominoe

Comeback album grupe iz 2008. i to veoma dobar. Smara samo sto se odavde skida pesma po pesma.

 

Keep In Touch - 1988

 

Legendarni album prvenac!!!

http://www.youtube.com/watch?v=Ss6qaWPiJwM&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=Mm37-KLS654

 

Njihova najpoznatija i najbolja stvar. Ovo je nova verzija pesme koja se inace pojavljuje na njihova 3 albuma. Pogledajte samo kako zvuce uzivo. :rockdevil:

 

Toliko sam nasao za sada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...