Jump to content

Bolonjska deklaracija


angels deserve to die

Recommended Posts

Guest HEFEST

Slazemo se naravno. Ja volim zdravu diskusiju, ali vecina ljudi kada se ne slozi sa nekim pocne da psuje i vredja. Nedostatak argumenata ne treba kompenzovati prostaklukom.

 

Pazi verovatno i sada po Bolonji na mnogim fakultetima ima i ovako i onako. Neki prate to striktno, a kod nekih se mulja. Samo ti kolokvijumi su smaranje priznajem. Ranije su se polagali samo da ne bi izlazio na pismeni ispit ako ih polozis.

 

Ziv mi bio!!! :pivopije:

 

 

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

kvalitet i bolonja ne idu zajedno ni u jednom kontekstu. cist idiotizam od uredjenja studija. hvala im puno sto su se najvažniji predmeti na mom fakultetu sveli na puko zajebavanje, ali zato za idiotske predmete od kojih nema niko neke posebne koristi imaju termine za vezbe od po 4 sata. ma da, mnogo je bitnije da ja shvatim kako da nacrtam apstraktni kvadrat nego kako da proracunam kolika greda treba da bude da mi se ne srusi zgrada. prave idiote od nas. najbukvalnije.

Arhitektura? Drugarica mi se požalila nedavno. Kaže da je ranije arhitektonski bio tehnički fakultet, a sada je umetnički :haha:

 

Mislim da Bolonja na papiru nije loša, ali je (ovde) iskorišćena kako niko ništa ne bi radio (ni država, ni profesori, ni studenti). Posebno onaj deo oko prebacivanja na drugi fakultet - slušaš jedan semestar/godinu u Boegradu, drugu u Parizu, treću u Ajndhovenu - malo morgen. Što se kvaliteta nastave tiče, to zavisi pre svega od profesora, a zatim i od fakulteta, odnosno države. Neki su prilagodili sadržaj i plan nastave novom sistemu, i trude se da te nešto nauče, a drugi misle da su zajebali Boga od kada su postali profesori. Sve u svemu, što bi rek'o Pašić: "Propasti nećemo, al' spasa nam nema".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arhitektura? Drugarica mi se požalila nedavno. Kaže da je ranije arhitektonski bio tehnički fakultet, a sada je umetnički :haha:

 

Mislim da Bolonja na papiru nije loša, ali je (ovde) iskorišćena kako niko ništa ne bi radio (ni država, ni profesori, ni studenti). Posebno onaj deo oko prebacivanja na drugi fakultet - slušaš jedan semestar/godinu u Boegradu, drugu u Parizu, treću u Ajndhovenu - malo morgen. Što se kvaliteta nastave tiče, to zavisi pre svega od profesora, a zatim i od fakulteta, odnosno države. Neki su prilagodili sadržaj i plan nastave novom sistemu, i trude se da te nešto nauče, a drugi misle da su zajebali Boga od kada su postali profesori. Sve u svemu, što bi rek'o Pašić: "Propasti nećemo, al' spasa nam nema".

 

arhitektura. polovina ljudi sa moje godine ne zna koliko je sin30. o cemu vise pricati.

 

 

hahahahahaha! prebacivanje. hahahahaha! prebacivanje bilo gde_hahahahahaha! jbga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bole te uvo,kolko cujem arhitekte imaju neku kombinaciju za barselonu za doktorske,ljudi i sa prosekom 7.5 idu tamo prakticno dzaba. :pivopije:

 

 

ma imamo mi kombinaciju i za bec. ali ne da ces da umres sa papirima, nego je pakao letovaliste u odnosu na to. muka mi da pomislim sta me ceka, jer se ja mastera ovde igrati necu.

 

konkretno, moj komentar za prebacivanje je vise na racun prebacivanja po semestrima tamo-ovamo. na primer_ako hoces jedan da slusas u becu, jedan u barseloni pa da se vratis na fax _ hahahahahahahahahaha! vazi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je i kod nas bila zajebancija- ishle moje kolege na po 5-6 meseci u Francusku. Naravno, za to vreme izgube vishe od semestra u Bugarskoj, pa, kad dodju kuci- em shto su polagali ispite u Francuskoj, em shto su morali da poloze sve ispite u Bugarskoj, na chijim predavanjima nisu prisustvovali. Ne znam kako je ovde, ali u Sofiji je bilo zaguljeno to shto si u sledecu godinu mogao da prenesesh samo dva ispita, ostanu li ti tri za sledecu godinu- gubish celu godinu. Imash mogucnost da pishesh molbu da ti dozvole da upishesh godinu, ali to se uglanom ne odobrava. A na nekim fakultetima su doneli odluku da nijedan ispit ne moze da se prenese u sledecu godinu, mora sve da se polozi.I onda, ti dodjesh iz francuske recimo i chudish se shta cesh sa 10-ak do 15 ispita...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bolonja je klonja :rockdevil:

Ceo sistem je ustvari zamisljen kao jedna masina za pre svega uzimanje para

Zato i forsiraju taj hibridni novi/stari program kod nas da bi studentima zagorcali jos vise zivot i da bi, naravno, sto vise njih popadalo godinu i platilo one za nase standarde basnoslovne skolarine a neko napuno dzepove

Tek da ne pominjem da moras da iskesiras 20 i nesto hiljada ako prvi put obnavljas godinu - pitam se za koji kurac ja to moram da platim, jer kada obnovis godinu a imas sve potpise jedino obavezu koju imas je da izlazis na ispite jer si jelte te predmete vec slusao i potpise uzeo, bruka....

I po starom programu si bio bogami obavezan da ides na sve vezbe i praksu ako je ima inace od potpisa nema nista (kod mene si imao pravo na 2 ili 3 izostanka za vezbe po semestru) a negde su i predavanja bila obavezna, zavisno od fakulteta

Sto se tice ispita i spremanja istih za 2 nedelje to onda nije fakultet vec sviranje kurcu - kod mene su se strucni ispiti spremali bar 2 meseca pred ispit, naravno imao sam i smesnih predmeta koje mozes spremiti za 2 nedelje ali...

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

E, kod nas se nisu ispiti spremali po dva meseca- ti struchni, nego shtrebash cele shkolske godine zato shto imash po nekoliko kolokvijuma ili slishnih zajebancija u toku shkolske godine, od kojih ti zavisi potpis i ocena na ispitu. Vidim da ovde ljudi kazu da je Bolonja 10 puta laksha. Ja smo mogu da kazem da mi, koji smo zavrshili po tom sistemu na mom fakultetu (mada, i to je bio neki hibridni sistem- ni skroz Bolonja, ni skroz stari sistem) nismo dobili nishta manje znanja nego oni shto su uchili po starom sistemu. Jedino je prolaznost na ispitima veca, ali i tada se doro zna ko je dobar student, a ko nije. A na poslu lako moze i veoma brzo da se proceni nechija struchnost. Ja nikad nisam padala godinu, pa nisam ni placala za to. Chujem da je to sad uvedeno i u Sofiji. Ali tamo shklarine nisu toliko velike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mogu da govorim za sve fakultete i smerove, ali evo moje iskusstvo. Studiram istoriju, i smatram da je Bolonja na nasem smeru katastrofalno odradjena. Ispiti su ostali isto obimni kao i ranije, a uveli su nam gomilu obaveznih predispitnih stvari (od prisustva, preko kolokvijuma, seminarskih, prezenracija) koje te uglavnom ne oslobadjaju NICEGA za ispit. I dalje konacni ispit nosi 70-80% ocene, sto je besmisleno, mislim, cemu onda sva ta predispitna sranja? Takodje, velika vecina predmeta je ostala dvosemestralna, sto je, koliko znam, protivno Bolonji. Tako da, bar na mom smeru, smatram da je nama Bolonjcima mnogo teze nego onima koji su studirali po starom sistemu. A da ne pominjem to sto mi izzgleda necemo imati ni apsolventsku godinu, vec ce nam se to voditi kao obnova cetvrte, sa svim gubicima koje to donosi (placanje obnove, nema apsolventskih rokova, gubitak prava na menzu/dom, bla bla).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo poslednje je stvarno glupost- kakva, bre, obnova godine??? Mi smo na magistraturi imali tri semestra predavanja i chetvrti semestar, u toku kog nije bilo predavanja vec se samo spremao diplomski- BESPLATAN!!! A da- dosta ispita je i kod nas bilo dvosemestralno, zato i kazem da taj sistem, po kome sam studirala, nije skroz bolonjski, nego neki hibridan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

Ne mogu da govorim za sve fakultete i smerove, ali evo moje iskusstvo. Studiram istoriju, i smatram da je Bolonja na nasem smeru katastrofalno odradjena. Ispiti su ostali isto obimni kao i ranije, a uveli su nam gomilu obaveznih predispitnih stvari (od prisustva, preko kolokvijuma, seminarskih, prezenracija) koje te uglavnom ne oslobadjaju NICEGA za ispit. I dalje konacni ispit nosi 70-80% ocene, sto je besmisleno, mislim, cemu onda sva ta predispitna sranja? Takodje, velika vecina predmeta je ostala dvosemestralna, sto je, koliko znam, protivno Bolonji. Tako da, bar na mom smeru, smatram da je nama Bolonjcima mnogo teze nego onima koji su studirali po starom sistemu. A da ne pominjem to sto mi izzgleda necemo imati ni apsolventsku godinu, vec ce nam se to voditi kao obnova cetvrte, sa svim gubicima koje to donosi (placanje obnove, nema apsolventskih rokova, gubitak prava na menzu/dom, bla bla).

 

Da, protivno B. procesu je da se predmeti ostave dvosemestralnim. Ako je tako, imate mogućnost i pravo glasa, žalite se.

A, da - Bolonjski proces je pukao (da ne bi ostalo nejasno onima koji nisu vezani za srpske fakultete :haha: )

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...