Jump to content

Vampiri, čentavri


Recommended Posts

Za Mileta ne znam, ali sumnjam da je Tarmi cupakabra jer njegove brige o PDVu ga izdvajaju iz ove rase... Jedino izgledom svojim podseca na cupakabru, mada nista manje nego Vendi...

Iz Kuceva, to ti je izmedju Majdanpeka i Pozarevca. Sever Istocne Srbije, poznat po vlaskoj magiji i tako tim stvarima...

Neverovatno je koliko prica o natprirodnim pojavama postoji u tom regionu... Imam druga Vlaha koji se krece po krugovima tih madjijasa... Jel gledo neko Muma Padure?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Razbijač-NAAĆI

Za Mileta ne znam, ali sumnjam da je Tarmi cupakabra jer njegove brige o PDVu ga izdvajaju iz ove rase... Jedino izgledom svojim podseca na cupakabru, mada nista manje nego Vendi...

 

Neverovatno je koliko prica o natprirodnim pojavama postoji u tom regionu... Imam druga Vlaha koji se krece po krugovima tih madjijasa... Jel gledo neko Muma Padure?

 

Masa vlaha su psiićki labilne osobe.Pola njih su za hospitalizaciju,koji bre magije...šta,ne mogne da mu se digne na ružnu pićku i oma se žali gatarama da ga kurva omađijala neka.bolid nije ćuo za pušenje,drkanje...il je to prepušćo kozama i ovca?

mozda su ga i one hexovale.

đavoli, đavoli.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postoji nekoliko:

 

Sreten Petrovic - Sistem srpske mitologije (mozda najbolja)

Luj Leze - Slovenska mitologija

Bojan Jovanovic - Duh paganskog nasledja (odlicna knjiga)

 

Mozes ih sve naci i u .pdf formatu, a ako se setim jos koje napisacu. :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

hvala lepo :) jel se one mogu kupiti negde? u nekoj antikvarnici? i da li vredi uzimati ovu knjigu?

http://laguna.rs/index.php?m=naslov&id=1169

 

Nisam citao tu knjigu pa ne mogu ni da kazem vredi li uzimati je ;), ja ove koje sam nabrojao posedujem upravo u .pdf formtu posto inace volim da tako citam knjige, a ako te bas zanimaju one "papirnate" :haha: mislim da svugde mozes da nadjes knjigu "Slovenska mitologija" Spasoja Vasiljeva, ta je manje obimna od ovih koje sam naveo ali je dobra za pocetak. :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam negda davno citao stosta o njima, nevezano za film. Najinteresantnije mi je bilo ono svedocanstvo nekoliko svedoka koji tvrde da su videli krilata stvorenja na krovu moskovskog pozorista uoci onog teroristickog napada pre nekoliko godina (posto pojava mothman-a, jel'te, najavljuje neku veliku nesrecu)... Zanimljivi su mi bas, pa me zanima da iskopam sto vise mogu.

Edited by Talvi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pu majke vam ga sad ste i mene zainteresovali :haha: :haha:

 

Mislim da bi trebalo da se kopa po mitovima, sigurno ima negde zabelezeno, a onda koji narodi ih najvise pominju. A to je vec veliki posao

 

mothman_foto.jpg

 

A i ovi sa Krstarice nagadjaju

 

http://forum.krstarica.com/showthread.php?t=290158

Edited by Lemur saobracajac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad ne znas odakle da krenes, ti se uhvati wikipedije :haha: :http://en.wikipedia.org/wiki/Mothman

 

Nego, sto se tice ovih knjiga o slovenskoj mitologiji, nasao sam gde mozete da skinete tonu istih, ove koje sam nabrojao i jos mnoge druge: http://www.4shared.com/dir/5254413/c374742f/-----Mitologija_magija_verovanja_religija.html pa uzivajte. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hipertrihoza ili sindrom vukodlaka

U kratkim crtama, radi se o pretjeranoj dlakavosti cijelog ili samo jednog dijela tijela. Nije riječ o hipertrihozi ako vam ramena počnu lagano dlakaviti s nepune 24 godine, ali ako vam ljudi na plaži odmalena dobacuju „dobra bunda, jel vučja?“.

 

Ukoliko, pak, ponekad prošetate kraj zrcala i pomislite da repriziraju "Mladog vukodlaka“ s Michael J. Foxom ili ako prilikom brijanja potrošite cijeli paket britvica a niste napunili osam godina, tada bi se moglo raditi o ovoj boljci.

 

 

 

 

 

Vampirska ili Guntherova bolest

 

 

Stručno znana kao kongenitalna eritropoetska porfirija. Radi se o nakupljanju porfirina koji kod ovog tipa porfirije izaziva fotosenzitivnost ili narodski, preosjetljivost na svjetlo pa se kod oboljelih često javljaju plikovi čim kožu izlože danjem svjetlu što je vampirska karakteristika. 

 

Ukoliko pacijenti noću bauljaju sumnjivim mjestima u čudnim društvima, a zorom se povlače u svoje zamračene prostorije, tada nije riječ o vampirizmu već su to najobičniji alkoholičari.

 

 

 

 

 

Zanimljiva str  http://idesh.net/report/bolesti-koje-ne-rjesava-niti-dr-house

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad ne znas odakle da krenes, ti se uhvati wikipedije :haha: :http://en.wikipedia.org/wiki/Mothman

 

 

 

Gde li sam ja gledao da mi je znati kad nisam uspeo da nadjem :haha:

 

----------------------------------------------------------

 

 

:twisted: Vukodlaci, vidim pominjete ih :twisted: Evo nesto Copy paste

 

Kako kažu istorijski izvori, narodi koji su živeli u blizini Slovena verovali su da se njihovi susedi ponekad pretvaraju u vukove. Osobe koje preuzimaju životinjsko obličje u slovenskom folkloru nazivaju se vukodlacima koji se ponekad identifikuju sa vampirima. Postoje dva načina da čovek postane vukodlak. Jedan je povezan sa određenom vrstom magijske prakse slične astralnoj projekciji pri kojij duša čoveka napušta njegovo telo i ulazi u telo druge životinje dok je drugi način povezan sa kultom predaka, posebnom predačkim kultom kod Srba. Spomenuli smo već ukrajinskog kneza Višeslava koji se noću pretvara u vuka i «vučjim trkom» presreće putanju Meseca. Višeslav je očigledno bio obdaren sposobnošću da pošalje svoju dušu u telo vuka što je tipična odlika šamana iz svih krajeva sveta.Slovenske bajke pune su opisa sličnih situacija pa tako imamo junake koji se pretvarajaju u zmije, princeze koje se pretvaraju u žabe itd. U srpskom folkloru postoji verovanje u ljude koji se rađaju sa posebnim sposobnostima- alovite ili zmajevite ljude kao i zduhače. Ovi ljudi bi se noću pretvarali u zmajeve, vazdušne duhove- zduhe ili životinje, i na taj način štitili svoje selo, napadali ono susedno ili pak obavljali neke druge magijske radnje.

Verovanje u vukodlaka postoji kod svih slovenskih naroda. Kod Bugara se ovaj entitet zove влъколакъ, kod Rusa волкодлакkod Čeha vlkodlak, Poljaka wilkolak a Srba I Hrvata vukodlak.. Ova imenica se satoji od dve reči vuk i dlaka označavajući tako čoveka koji ima vučje krzno, odnosno vučji oblik. Slična etimolofgija postoji i u nordijskoj reči ulfsark, gde imenica ulf označava vuka a sark kožu ili košulju. Ove imenice odnose se na čoveka sličnih karakteristika-čoveka koji je svojom voljom za života ili posle smrti (kao što je to slučaj kod Srba) postao obuzet svojom životinjskom prirodom. Vukodlaci i ulfsarci su očigledno na neki način povezan sa vučjim totemom, što će reći da oni, za razliku od drugih, u jakom su krvnom ili duhovnom srodstvu sa svojim životinjskim pretkom. Jer i u nordijskom i u slovenskom folkloru postoje ljudi koji se pretvaraju u druge životinje, a takvii ljudi su, recimo, slovenski zduhači ili aloviti ljudi koje smo već spomenuli kao i nordijski berserci, ljudi koji se delimično pretvaraju u medvede.

 

Vukodlak je u srpskom folkloru poveznan sa kultom predaka, odnosno verovanjem da će se njihov mrtvi srodnik posle smrti pretvoriti u krvožedno vukoliko stvorenje. Ovakvo biće nazive se i vampir a njegova osnovna karakteristika je neutoljiva žeđ za krvlju. Zašto su Srbi verovali da će mrtvac preuzeti baš oblik vuka a ne neke druge životinje? Zato što je srpsko vhovno božanstvo nekada davno bilo Dažbog, bog sunca i sveta mrtvih čiji je životinjski oblik bio upravo vuk. Sasvim je logično onda da će Dažbog koji vlada mrtvima pod svoju vlast uzeti čoveka koji je pripadao njegovom, vučjem rodu tj. da će srpski životinjski predak uzeti pod svoje svog preminulog potomka. Važno je i napomenuti da vampir još nije sasvim zašao u svet mrtvih budući da je on na određeni način još uvek živ i da ima svoju telesnu manifestaciju. Upravo ta telesna manifestacija ima odike oba sveta; ljudskog- jer vukodlak je još uvek polučovek, i podzemnog, jer je čovek poprimio odlike jedne htonične životinje.

Vukodlak je, dakle, onaj koji boravi na granici između dva sveta. Srbi veruju da će čovek postati vukodlak ako preko njegovog groba preleti neka ptica ili preko groba pretrči neko živinče. Posle 40 dana čovek se “povampiri” i počinje da davi ljude po kućama pijući im krv. Od te krvi se vampir ili vukodlak toliko naduje i pocrveni da se čak kaže “crven kao vampir”. Osim toga, vampir odlazi i svojoj , sada već bivšoj ženi i vodi ljubav sa njom iz čega se po verovanju, rađa dete bez kostiju. Da bi se otkrilo ko je od netom sahranjenih mrtvaca postao vukodlak seljaci dovode ždrebe bez belega i vode ga og groba do groba. Kada se ždrebe zaustavi kod groba vukodlaka seljaci uzmu glogov kolac i izbodu leš. Ovde ponovo vidimo neka opšta mesta iz slovenske mitologije I folklora..Ždrebe se odvajkada koristilo za gatanje i predskazivanje jer se u staroj Evropi verovalo da konji, posebno oni beli ili u bilo kavom smislu čisti (bez belega) predstavljaju vezu između ljudskog sveta i sveta duhova. Glog je biljka za koju se odvajkada smatralo da ima zaštitničke moći, a u cilju zaštite koristili su se takođe beli luk, breza i oskoruša. Osim vučjih karakteristika vampir je predstavljen i kao čovek koji na leđima nosi svoj pokrov a osim oko groblja i kuće svojih srodnika koje je pohodio, vapmir se pojavjivao i oko vodenica, ambara i sličnih “senovotih” mesta. Vukodlak može postati i nekršteno dete koje je sahranjeno u majčinoj utrobi. Ono posle sedam godina poraste kao vuk, međutim, ono postoje kudikamo okrutnije i krvožednije. U Bugarskoj se veruje se da je onaj koji je sahranjen u odeći napravljenoj od vune koja se prela da Mratince, vučje praznike, posle smrti postaje vukodlak. Zbog toga su bugarske žene pazile da svoje upokojene muževe ne obuku u takvu odeću.

 

Preci se kod Srba i Rusa ne pretvaraju samo u vukove.Oni mogu postati zmije, petlovi i ostala živine što znači da vuk nije jedina htonična životinja u slovenskom folkloru. Kao i u slučaju projekcije čoveka u životinju i ovde vladaju zakoni čija priroda još nije razjašnjena a koji svoju osnovu verovatno imaju u slabijoj ili jačoj vezi čoveka sa njegovim životinjskim pretkom te prirodom samog čoveka koja je jednim delom svakako i životinjska.

 

Vuk je bio totemska životinja starih Slovena. On u njiovom folkloru zauzima veoma važnu ulogu a ista stvar stoji i sa mitologijom. Magijska praksa Slovena takođe je vezana za vukove, bilo da se radi o ritualima zaštite, astralnoj ili eteričnoj projekciji, ili pak o ritualima vezanim za kult predaka.

 

16357_1070281336609_1813382481_152527_8308523_n.jpg

9134_102708579745157_100000180458529_77081_8092033_n.jpg

Edited by Lemur saobracajac

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Amjerici, Mothmenove vezuju za pojmom Grinning Man, tj. extra-solarnim bicima (kategorija)... postoje nekoliko slucajeva u kojima su navodno opisi slicni, ili je u pitanju kontra-zavera.. ;) Tacnije, neki od autora, izvestaca su sumnjivog motiva-porekla! :) Ne mogu da se setim tacno, ali cini mi se da je istoimeni film po dal necijem izvestaju ili dogadjaju, dnevniku, uglavnom 'istina je tamo negde'! Inace, taj pojam za Grinning Man (generalno su oko 2.5m visoki i vise, nemaju nos i nasmejani su stalno, bledo-zelena koza, velike ruke) vezuju dalje za pojave drugih visokih vanzemaljskih bica, medju kojima su 'zrtve' prijavile da su ih 'visoke, neobicne' zene silovale... bez zajebavanja (ne sam dogadjaj, nego pisanje)! Nisam upucen, ali sa vremena na vreme, iz razonode, volim da procitam kaj pisu zaverenici i extremni sajens-fiksneri... :zeleni:

 

Da vam ne spominjem Bob Lazara i J-Rod-a... :ph34r:

 

Inace, spominjali ste nekakvu Sumsku Majku? Sta je to? Nekakva analogija na pomanihtalu Galadriel (iliti Galadriel sa prstencom)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...