Jump to content

Istorijske ličnosti koje su privukle vašu pažnju


~SilentWarrior~

Recommended Posts

Ух, многе.

домаћи:

Петар I Карађорђевић

Доситеј Обрадовић

Милан Недић

Јаша Томић

Радомир Путник

 

страни:

Александар Суворов

Карл фон Клаусевиц

Хајнц Гудеријан

Сеп Дитрих

Јозеф Менгеле (знам да је већина ствари о њему више мит и бајка него историја, али опет ми је врло интересантан)

Влад Тепеш

Арминије

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gledala sam neku BBC-jevu emisiju o nekom liku koji putuje kroz Rusiju, i tu se raspitivao o Staljinu, verovali ili ne, tamo ga mnogi obozavaju, sto me je, moram priznati, malo iznenadilo nakon ovog podatka :

 

  "Rezultati popisa stanovništva iz 1937. bili su toliko zastrašujući da su zataškani. Dve godine kasnije stručnjaci su procenili da je populacija Rusije imala zapanjujućih 20 miliona stanovnika manje od očekivanog broja. Uzroci su bili glad i emigracija. Ali, Staljinove čistke i vrtoglava industrijalizacija odneli su mnogo više miliona žitelja Rusije."

 

Bilo kako bilo,    http://hr.wikipedia....i/Josif_Staljin

 

                          http://www.znanje.or...16/Staljin`.htm

 

 

Onaj ko ne cita ne moze ni znati zasto ga vole. Evo ti citat:

 

 

Ovom ubrzanom industralizacijom Sovjetski Savez uvećao je industrijsku proizvodnju za nekoliko tisuća posto. Država koja je 1922. godine posjedovala samo 13 posto industrijskih kapaciteta zaostale carske Rusije, 1941. druga je svjetska industrijska sila. Bez toga bi SSSR izgubio Drugi svjetski rat.

 

 

 

Samim tim bi umrlo mnogo vise Rusa, a da ne pricam da bi na taj nacin Fasisti sa 90% sigurnosti dobili rat. I nije samo Staljinova nebriga dovela do izgladnjivanja nego zbog neocekivano slabe logistike pa je zato hrana za zabacenije delove Rusije stizala sa velikim zakasnjenjima ili uopste nije stizala.

 

Ovaj tekst na Vikipediji je nesumnjivo prozapadnog karaktera i ne sagledava istoriju potpuno objektivno. Da je bio egoisticni cudak, sadista i paranoik to stoji, ali covek na takvom polozaju i u to vreme moze i da ocekuje da ce ga tako nesto snaci. Vikipedija je inace puna gresaka i neistina. To mahom pisu neobrazovani ljudi koji kopi pejstuju iz knjige cija je verodostojnost sumnjivog karaktera. Sadrzaj svih tih silnih clanaka niko ne verifikuje i samo se vodi racuna da nema nekih psovki i slicno. Mozda bi reagovali tek na neku prituzbu, a mozda ne i tada. U ovom svetu je sve relativni i nista ne treba uzimati zdravo za gotovo prijatelji moji.

 

 

 

Sreća se u ratu na kraju okrenula na stranu Staljina jer je on, za razliku od Hitlera, slušao savjete svojih generala. Tipična razlika koja donosi pobjedu između njih dvojice nalazila se u pristupu. Staljin bi na sastanku s vojnim rukovodstvom izdao naređenje i onda ga povukao ako bi se njemu suprostavili generali. Hitler je smatrao da je uvijek u pravu. Tijekom vođenja ovog rata velik broj politički postavljenih generala već je do 1942. godine bio smijenjen sa svoje dužnosti i zamijenjen možda manje politički podobnima, ali sposobnijim vojnicima. Nijedan nesposoban general na kraju nije ostao na svom prvobitnom položaju, bez obzira na prijateljstvo s vođom Sovjetskog Saveza. Tijekom rata ovaj vođa svjetskog komunizma nikoga nije štedio, tako da mu je i sin poginuo za domovinu.

 

Kraj rata nalazi Sovjetski Savez teritorijalno proširen sa skupom satelitskih država između sebe i kapitalističkog zapada.

 

 

 

Ovo boldovano mu nikada zapad nece oprostiti i zelece da ga do kraja satanizuju.

 

Za 30 godina iz Feudalizma doveo je Rusiju u nuklearno doba i po tom osnovu on se moze smatrati za najuspesnijeg drzavnika u istoriji covecanstva. Covek je jednostavno video ono sto je bilo ocigledno tj. da ako se drzava ekspresno ne modernizuje nece za 50 godina ni postojati. Bio je u pravu zar ne?

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Hefest

Da na wikiju stvarno pise svasta

Medjutim ne treba samo konsultovati wiki-obicno tekst ima refernece pa do daje materijal za dalje citanje i googlanje :meshuggah:

Ako nema ni refrence koje ti omogucavaju da ga proveris,onda ga je zaista mogao napisati svako-dakle izmisliti sve na licu mesta :mhihi:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi i kada vidis njegov izvor ne znaci da je sam izvor ispravan. Koliko je knjiga napisano i jos bolje receno ko sve pise knjige veliki je broj laznih podataka sto namerno sto iz neznanja. Zapad glorifikuje svoju kulturu i trudi se da ostale oblati sto vise. Sa tolikim mediskim aparatom u poslednje vreme cak smo i mi Srbi poceli da im verujemo. Ja jok. Vise verujem svojoj glavi i svojim izvorima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala, procitala sam, inace ne bih ni postavila

Za Staljina su misljenja podeljena, msm, koliko ljudi u Srbiji voli Milosevica, a koliko ga mrzi??!

 

 

A evo i ovaj citat: Za trideset godinavladavine Josif Staljin je ubio više ljudi nego carevi u toku četiri veka.Preokrenuo je narodnu revoluciju zasnovanu na idealima o slobodi i jednakosti utotalitarnu diktaturu, koju je održavao isključivo terorom. Iako je, uzto, načinio Sovjetski Savez jednom od dve svetske supersile i proširionjegovu imperiju mnogo dalje od granica koje su postavili carevi, čak su ikomunisti koji su ga nasledili potvrdili njegovu preteranu monstruoznost.

 

 

Ja sam potpuno neutralna sto se toga tice, niko nikad ne zna sta se tacno desilo...

Edited by Vitorias123
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo jedne izreke a i malo sege.

 

Jedna smrt je tragedija,milion smrti je statistika-Иосиф Виссарионович Сталин

 

Bio staljin na zboru vojske,i kine neko u zboru.Staljin pita ko je kinuo?Svi cute.Dobro,ako cete tako,i naredi da se strelja prvi red.

 

Ponovo pita ko je kinuo drugovi?I dalje svi cute.Sada naredi streljanje drugog reda.

 

I tada se javlja bojazljivo vojnik iz treceg reda svestan da ce njega streljati-Ja sam kinuo druze Staljine!

 

Staljin mu rece-Nazdravlje druze! :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hristo Botev- chovek, koga bi mnogi proglasili za vrhunskog politichara, vrhunskog ratnika u doba oslobadjanja Bugarske od osmanske vlasti, a u stvari je bio samo veliki emotivac, dobar na peru- obozavam njegovu poeziju, shto ratnu, shto ljubavnu, i njegove traktate. U svojoj poeziji on u stvari opisuje svoja prava osecanja- posebno u pesmama "Majci" i "Bratu". Takva osoba nikako nije mogla da bude dobr ratnik. Bio je samo zaludjenik revolucionarnim idejama tog vremena. I krenuo je u rat sa oko 200 ratnika...

A shto se tiche nekih drugih lichnosti- pa eto, recimo Neron ili Kardinal Rishelje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala, procitala sam, inace ne bih ni postavila

Za Staljina su misljenja podeljena, msm, koliko ljudi u Srbiji voli Milosevica, a koliko ga mrzi??!

 

 

A evo i ovaj citat: Za trideset godinavladavine Josif Staljin je ubio više ljudi nego carevi u toku četiri veka.Preokrenuo je narodnu revoluciju zasnovanu na idealima o slobodi i jednakosti utotalitarnu diktaturu, koju je održavao isključivo terorom. Iako je, uzto, načinio Sovjetski Savez jednom od dve svetske supersile i proširionjegovu imperiju mnogo dalje od granica koje su postavili carevi, čak su ikomunisti koji su ga nasledili potvrdili njegovu preteranu monstruoznost.

 

 

Ja sam potpuno neutralna sto se toga tice, niko nikad ne zna sta se tacno desilo...

 

neutralna si,sto se tice cega?i sta sa tim Milosevicem?

 

to crvenim slovima,niko nije morao ni da izmislja,ni da istrazuje,ni da nagadja..videlo se to iz aviona..ko je hteo da gleda..

 

pobaj malo da istrazujes o njemu..pocni od Vikipedje,ima sasvim ok podataka..

 

i onda zamisli sebe u situaciji,gde ti muza,brata,oca odvode u sred noci neki uniformisani ljudi,bez objasnjenja i za njih vise nikad ne cujes..

 

kasnije cujes da se to desilo i nekim tvojim komsijama,rodjacima,prijateljima..

Share this post


Link to post
Share on other sites

neutralna si,sto se tice cega?i sta sa tim Milosevicem?

 

to crvenim slovima,niko nije morao ni da izmislja,ni da istrazuje,ni da nagadja..videlo se to iz aviona..ko je hteo da gleda..

 

pobaj malo da istrazujes o njemu..pocni od Vikipedje,ima sasvim ok podataka..

 

i onda zamisli sebe u situaciji,gde ti muza,brata,oca odvode u sred noci neki uniformisani ljudi,bez objasnjenja i za njih vise nikad ne cujes..

 

kasnije cujes da se to desilo i nekim tvojim komsijama,rodjacima,prijateljima..

Potpuno sam neutralna, nisam pristrasna i  nikog ne osudjujem, takva sam... da se meni to dogodilo, mrzela bih ga, ali ovako o njemu razmisljam samo kao o vladaru koji je surovo sprovodio svoju vlast.

 

 

Procitala sam i sa wikipedije...

 

Po meni, volja za moc je cudo.... ljudi su sposobni da svasta urade za nju...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...