Jump to content

Heraklit


Recommended Posts

Radi se o filozofu iz stare Grcke, ispisatju prvo neshto o njemu pa onda retji zashto je interesantan....

 

 

========

Iz onoga shto se sachuvalo iz njegovih spisa ne izgleda da je bio dobrotjudan. Bio je sklon podcenjivanju drugih, i potpuna suprotnos demokratiji.

O svojim sugradjanima kazhe - " Efezhani bi dobro uchinili kada bi se obesili svi odrasli redom, a grad prepustili golobradim dechacima."

 

O svim svojim prethodnicima govori loshe sa jednim izuzetkom.

"Homera bi trebalo izbaciti sa spiska i izbichevati".

"Izuchavanje mnogih stvari ne uchi razumu, inache bi tome nauchilo Hezioda i Pitagoru, kao i Ksenofana i Hekateja."

"Pitagora je pretendovao na svoju sopstvenu mudrost koja nije nishta drugo do znanje o mnogim stvarima i veshtina obmanjivanja."

 

Izuzetak u prekorima chini Teutamos, koji "vredi vishe od ostalih". Razlog za tu pohvalu, je to shto je Teutamos rekao da je vecina ljudi losha.

Njegov prezir prema chovechanstvu doveo ga je do zakljuchka da samo sila mozhe da prisili ljude da rade za sopstveno dobro.

 

Heraklitov stav prema religiji njegovog doba je uveliko neprijateljski. On ima svoju sopstvenu religiju, i vazhetju teologiju delimichno tumachi tako da se uklapa u njegovo uchenje, a delimichno je odbacuje.

Mogao je da bude verski reformator da nije suvishe prezirao prost narod da bi se upushtao u shirenje svog uchenja.

...

======

 

 

Poznat je kao "mrachni" filozof, a sigurno je da je prvi i najvetji hejter koji je ikada postojao u svetu filozofije, zbog chega smatram da treba da ima pochasno mesto na metal forumu :D.

 

Shto se tiche ovoga shto sam ispisao izvucheno je iz knjige - Istorija zapadne filozofije , naravno u knjizi je o svakom filozofu pisano mnogo opshirnije.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ne nije metalac. Posebno ne zbog principa vatre. Vatra je prirodni princip koji moze da se poredi sa danasnjih shvatanjem prostora.

Sad ako vidite neku slichnost izmedju principa vatre i metala... ja ne vidim.

 

vatra je smatrana za prirodni princip, ali ne vezuje se bas za prostor. osim sto se misli na fizicku vatru kao buran proces, u sustini se misli na borbu suprotnosti koja se poredi sa vatrom. po njemu je arhej sveta vatra upravo borba suprotnosti, a rat je otac svih stvari. kao sto nadimac kaze metaj je rat. pri tom niko normalan ne bi pomislio da trupe metalaca i fensera kako se bore buzdovanima, nego na ,,borbu,, za ocuvanje svog integriteta i svojstvenosti, suprotstavljajuci se misljenju vecine i braneci ono sto tvrdis.mislim, da se ne misli bukvalno na rat, nego vise na neke metafizicke suprostavljenosti. sto je odlika umnih ljudi, baratanje sa transcendentalnim.ako metal , kao i sve u zivotu, ne povezes sa filozofijom, onda ga previse povrsno shvatas...:meshuggah:

 

News update, TK je zensko,OMG!!!Rule 22 polako nestaje!

 

wow... kakvo otkice:haha::haha::haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako ide ta prica o njegovoj smrti?

 

 

Pošto je bolovao od vodene bolesti, Heraklit je sam smislio način kako da izbaci suvišnu vodu iz tela: naredio da ga celog zatrpaju đubrivom i da ga takvog ostave da leži na Suncu. Naiđe čopor pasa i, kako je gomila životinjskog izmeta sakrila miris ljudskog tela, od filozofa im se učini da je kakva životinja i rastrgoše ga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cek, ako je izmet sakrio njegov miris, trebalo bi da su ga samo zaobisli.

 

 

Cuj te price kao i vecina zapisa koje znamo i imamo o filozofima antichke grcke su nekoliko stotina godina arapskog prepisivanja i gluvih telefona.

Tako da te irelevantne stvari apsolutno nisu bitne. Podjednako kao sto je Nil Armstrong posle 'veliki korak " rekao " Good luck mr Gorsky" ( kome nije jasno objasnicu koja je fora sa time ali za celu pricu oko meseca je irelevatno )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Ko mi briše postove?

 

Šta sad, pa znate i sami da bi Heraklit to rekao ne samo za metalce već za sve ''društvene grupe''.

 

 

I čovjek je umro od vodene bolesti, kravlja balega mu nije pomogla, ne znam odakle vam to da su ga rastrgli psi.

 

Psi su rastrgli Euripida jedno 150 godina nakon smrti Heraklita, a neko je spojio te 2 smrti.

 

Heraklit je (samo) umro u govnima, nije bilo pasa u blizini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko mi briše postove?

 

Šta sad, pa znate i sami da bi Heraklit to rekao ne samo za metalce već za sve ''društvene grupe''.

 

 

I čovjek je umro od vodene bolesti, kravlja balega mu nije pomogla, ne znam odakle vam to da su ga rastrgli psi.

 

 

"Cuj te price kao i vecina zapisa koje znamo i imamo o filozofima antichke grcke su nekoliko stotina godina arapskog prepisivanja i gluvih telefona."

 

Otud im.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

ne bih ja rekao da su Arapi nešto zabrljali, oni su bili bez izmjena sačuvali Aristotelova djela, zašto bi Heraklita falsifikovali?

 

Bolje pitaj _emilly odakle joj to uopšte...

 

Uostalom, sve knjige osim par Aristotelovih djela su sačuvane na grčkom jeziku i sačuvala ih je Vizantija tako da tu nemaju Arapi šta da traže. U 15. vijeku je jedan italijanski bibliotekar odnio stotinjak knjiga iz Carigrada na Zapad, pa između ostalog istoriju filozofije Diogena Laertija koja je najveći izvor o Heraklitu. Mislim da se može naći izdanje na engleskom jeziku na gigapediji. Search: Diogenes Laertius.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne bih ja rekao da su Arapi nešto zabrljali, oni su bili bez izmjena sačuvali Aristotelova djela, zašto bi Heraklita falsifikovali?

 

Bolje pitaj _emilly odakle joj to uopšte...

 

Uostalom, sve knjige osim par Aristotelovih djela su sačuvane na grčkom jeziku i sačuvala ih je Vizantija tako da tu nemaju Arapi šta da traže. U 15. vijeku je jedan italijanski bibliotekar odnio stotinjak knjiga iz Carigrada na Zapad, pa između ostalog istoriju filozofije Diogena Laertija koja je najveći izvor o Heraklitu. Mislim da se može naći izdanje na engleskom jeziku na gigapediji. Search: Diogenes Laertius.

 

 

Aristotel je otac moderne fizike i nauke, sve njegove stavove prema stanju prirode i nauke crkva je prihvatila kao apsolutno istinite.

Sve to samo zbog toga sto je bio ucitelj aleksandra makedonskog pa se tako se i probio. On je najveci izuzetak medju filozofima od kog je stvarno najvise sacuvano da kazemo originala, iz prostog razloga, bio je trazem i popularan medju organima vlasti.

Njegova nauka i njegova mudrost bile su te koje su prihvacene i odobravane.

 

Sa druge strane svi ostali pa i Heraklit dosli su do nas uglavnom preko arapa.

Ja sam pokushao da otvorim temu freestyle intepretacije heraklitovih fragmenata ali mi nisu odobrili. A iskucao sam skoro 50 % fragmenata no, jebiga.

Prepisivani su stotinama godina.

 

Problem dolazi u jezickom slengu, ako pogledamo stari grcki ni na jednom jeziku nemamo prevode za neke reci. Isto je i sa recimo sanskritom.

Kada su arapi prepislvali starogrcki ili prenosili ucenja vrlo su lako mogli da imaju misstraslation ili nesto slichno da su drugacije shvatili kontekst stvari, recenice ili nesto izmenili.

 

Tako da je vrlo moguce da su nesto dodali nesto oduzeli, nesto pogresno prepisali, malo promenili kontekst recenice. Malo po malo, eto ti.

 

Bolje pitaj _emilly odakle joj to uopšte...

 

Ne slushaju mi se njeni tupavi odgvori da budem iskren.

Ona samo prosipa price a nista ne kaze.

 

Ako je svima ovde pored svih silnih mudrosti koje je heraklit izrekao ( a ima ih podosta ) najupecatljivije to da je eto malo bio hejter ( mada su mnogi filozofi tog doba bili mnogo hejteri ) i da ih podseca na metalca i da se mozda udavio u govnima i pojeli ga psi, onda svaka im cast.

 

Mene vise zanimaju druge stvari o njemu i od njega.

Edited by l3s26

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ej sutra cu da iskuckam heraklitove fragmente, odje pa ko hoce da ih intepretira.

Al bez ovih gluposti tipa heraklit metalac i slichno sranje.

Zamalo da se potepamo ja i starshooter supreme u gradu pre neko vece oko toga.

 

Sva sreca doso je neki zaludjenik za muziku * u tehnickom smislu te reci * kao on pa mu olaksao hormone stresa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko mi briše postove?

 

Šta sad, pa znate i sami da bi Heraklit to rekao ne samo za metalce već za sve ''društvene grupe''.

 

 

I čovjek je umro od vodene bolesti, kravlja balega mu nije pomogla, ne znam odakle vam to da su ga rastrgli psi.

 

Psi su rastrgli Euripida jedno 150 godina nakon smrti Heraklita, a neko je spojio te 2 smrti.

 

Heraklit je (samo) umro u govnima, nije bilo pasa u blizini.

 

prica, prica.

 

 

"Cuj te price kao i vecina zapisa koje znamo i imamo o filozofima antichke grcke su nekoliko stotina godina arapskog prepisivanja i gluvih telefona."

 

Otud im.

 

upravo to.

 

 

Ne slushaju mi se njeni tupavi odgvori da budem iskren.

Ona samo prosipa price a nista ne kaze.

 

 

vazi, sad cu da sedim ovde i da odgovaram na svaki post i da svima sve kazem. nofrx.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 9 months later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...