Jump to content

Jarboli


VoivodBG

Recommended Posts

A-900081-1259342250.jpg

 

Jarboli su nastali u Beogradu tokom ranih 90-ih. Oformili su ga Boris Mladenović pevač i gitarista, braća Kovač Žolt i Daniel na basu i gitari i Nemanja Aćimović za bubnjevima.

Posle dosta godina sviranja po klubovima i prikupljanja fanova tokom godina, 1996 izdaju svoj prvi album "Čizmanoga" koji se sastojao od živih nastupa i nekoliko studijskih pesama. Zanimljivo je da su uradili ovu kasetu u tiražu od samo 50 primeraka i da su na jednom koncertu zaboravili da pomenu da ih imaju na lageru, ali su ih ubrzo prodali i povećalo se interesovanje publike, pa su dođtampali još 150 primeraka.

Prvi album im je klasična rok ploča, ima garaže, pomalo panka, tu i tamo nekih noise rock trenutaka, nije ni čudo da je taj album tada bio jako popularan, da bi ga posle dosta godina, tačnije 2003. Beopolis reizdao album na disku sa bonus pesmama, koji se opet ne može lako nabaviti jer se ceo tiraž rasprodao zbog velikog interesovanja.

 

Posle nekoliko godina rada za B92 1999 izdaju svoj prvi studijski album Dobrodošli, koji nažalost nije ispromovisan jer je izdat na dan NATO bombardovanja, pa je stoga promovisanje albuma širom zemlje bilo onemogućeno...

2000. su samoizdali ep "Samo ponekad", koji je postao hit kod urbane omladine, na sreću Jarbola koncertne promocije su cvetale sa svih strana.

 

A-900081-1259342282.jpg

 

Krajem 2001 izdaju epski album "Suvišna Sloboda" od 18 pesama, koji bi da su bila malo srećnija vremena završio kao dvostruki vinil. Nažalost promocija je ponovo bila onemogućena jer je Daniel morao da ide u vojsku, ujedno u bend je kao novi član postala Sonja Lončar koja je svirala klavir i klavijature kao gost na prethodnim izdanjima.

Ovaj album je ponajviše pop orijentisan tako da vas ne čudi ako krenete da pevušite neke od pesama, tj. ako vam prija takav zvuk.

 

Nisu dugo mirovali i 2003 izdaju fantastični electro synth pop orijentisani EP "Uslovna Sloboda", a posle njega 2004/2005 album sa živim snimcima "Jedan Čovek, Jedna Rezolucija" sa nastupa iz SKC-a.

Ovde treba napomenuti da Jarboli su imali dosta promocija koje su bile jako neobične, na jednom promotivnom koncertu su kuvali kafu i čajeve svim ljudima koji su došli na koncert, a i povremeno su znali da se maskiraju na nekim živim nastupima.

 

http://www.youtube.com/watch?v=jnVW7C8IzqQ

 

A-900081-1259342259.jpg

 

Njihov poslednji album su izdali 2006, pod nazivom "Buđanje Proleća", ovo je jedna jako ozbiljna ploča sa melanholičnim lirikama koje su predstavljale život ljudi u Srbiji posle bombardovanja i svih nedaća koje su nas snašli tokom 90-ih. Muzički Buđanje je i najelektronski orijentisano izdanje , i možda se neće dopasti ljudima na prvu loptu, ali posle n-tog slušanja zna da vam se uvuče pod kožu i bubne opne. Album je inače predivno ilustrovan od strane Tome Pana.

 

Jarboli su imali dosta nastupa blizu naših susednih zemalja Bosni, Hrvatskoj i Sloveniji, a ove godine održali svoj prvi nastup u Beču.

 

Trenutno snimaju novi album koji će se najverovatnije pojaviti krajem 2010.

 

http://www.youtube.com/watch?v=xoO0SrxxFKE

 

Treba spomenuti da su članovi Jarbola aktivni i u mnogim drugim bendovima na sceni. (Neočekivana sila koja se pojavljuje iznenada i rešava stvar, Lira Vega, Veliki Prezir, Piano Duo LP, Jesenji Orkestar itd.)

 

A-900081-1259342239.jpg

 

Diskografija

Čizmanoga, 1996. samizdat MC, reizdanje 2003. Beopolis CD

Dobrodošli, 1999. B92 MC, CD

Samo ponekad EP, 2000. samizdat MC, CD

Suvišna sloboda, 2001. B92 MC, CD

Uslovna sloboda EP, 2003. Odličan hrčak, CD

Buđanje proleća, 2006. Odličan hrčak, CD

 

Kompilacije:

Ovo je zemlja za nas?, 1996. BOOM93 MC, CD

Korak napred 2 koraka nazad, 2000. KVS-freeB92 MC, CD

Leopardov rep, 2000. Beograund, MC,CD

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dosta ljudi ima predrasude o njima, pa i ja sam nekada razmišljao tako, smatrao sam da su jedan od najgorih bendova odavde, ali kada sam se malo više prepustio muzici i tekstovima uvideh da oni imaju šta da nam pruže i to baš berićetno, druga je stvar što ih mnogi ne vole samo zbog odličnog hrčka i popboks kombinacije...

I dodatne pohvale idu na toliku istrajnost članova da se bave muzikom sve ove godine, plus što su maltene 90 (pa i sada) oni načinili jednu veoma šarenu i zanimljivu muzičku scenu.

 

Koga zanima kakvi su u početku bili Jarboli, evo prvog lajv albuma, tj. reizdanja koji sam ripovao sa mojeg originala, koji se već dugi niz godina ne može nabaviti u prodavnicama jer je rasprodat, a i sami članovi benda ga nemaju na lageru, tako da je ovo deljenje materijala sasvim u redu.

 

Čizmanoga (2003 reizdanje 320kbps)

http://www.megaupload.com/?d=EICSQOV3

 

Dva spota za pesme sa Buđanje Proleća albuma.

 

Glavugore

http://www.youtube.com/watch?v=SIZLvos9BBM

 

Rezolucija UN

http://www.youtube.com/watch?v=DYKoLQYFR_A

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jarboli - Dobrodošli (1999)

 

1 Dobrodošli Ljudi

2 Brojalica (Binarno Nebo)

3 Sad Se Tek Dobro Svira

4 Ukusni Za Jelo

5 Iskušenje

6 Dobro Poznata Stvar

7 Višnjićeva Ulica

8 Američka Noć

9 Samo Ponekad

10 Živahnost?

11 Dan Pre Kraja Sveta

12 Revolucija

13 Osloni Se

14 Untitled

 

http://www.megaupload.com/?d=GHFT9Q0B

 

320kbps cd rip

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jarboli - Suvišna Sloboda (2001)

 

1 U Redu 2:00

2 Slučajna Pesma 1:18

3 TN-DN 3:15

4 Zvoni Telefon 3:17

5 Atmosfera 4:21

6 Igramo Svi (I Pevamo) 1:59

7 Sasvim Svejedno 7:41

8 Nemoć 3:46

9 Dugo Naš Grad Spava 2:54

10 Rokenrol Orkestar 5:18

11 Posle Velikih Stvari 2:44

12 Hajde 2:19

13 Moje Sve 2:29

14 Nešto Mi Nedostaje 3:23

15 Malignitet 2:41

16 Suvišna Sloboda 3:35

17 Prvi Korak Je Najteži 3:41

18 Ljubav 2:16

 

http://www.megaupload.com/?d=GC9YROMY

 

320kbps cd rip i to bi bilo to od deljenja materijala.

 

http://www.youtube.com/watch?v=9he8w0Kv0EY

http://www.youtube.com/watch?v=Jb87bCJtNKI

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Sutra će na sajtu Exitmusic.tv biti objavljen album Jarbola, Buđanje proleća koji će biti dostupan za besplatno preuzimanje.

U pitanju je četvrti album Jarbola, objavljen 2006. u izdanju Odličnog hrčka.

Bend trenutno radi na novom albumu koji bi trebalo da izađe ove godine u izdanju Odličnog hrčka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Sha

Jarboli su odličan bend, ali je potrebno dati im šansu. Lično ih nisam gotivio dugo vremena, odnosno bili su mi toliko marginalna pojava da nisam čak ni obraćao pažnju na njih, ali kada sam preslušao prvi album promenio sam mišljenje. Definitivno jedan od najautentičnijih domaćih sastava, koji na odličan način secira ljubavne odnose, politiku i zarobljenost normalnog čoveka u njoj, ali i neke sasvim obične svakodnevne rituale, navike i slabosti svakoga od nas.

Edited by Sha

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 2 months later...

U petak, 13. maja, Jarboli će održati koncert u Klubu Doma omladine Beograda.

 

Pogledajte promo video za koncert koji je ujedno i tizer za spot (singl Ples).

 

Njihov novi album Zabava će se pojaviti na Exit online etiketi za besplatan download 11. maja, a pre toga kao dupli vinil u izdanju Odličnog hrčka u saradnji sa Digimedijom.

 

Koncert počinje u 21h, a karte su u prodaji na blagajni DOB-a po ceni od 600 dinara.

 

Prvi singl sa novog albuma je pesma Ples, uskoro će se pojaviti spot.

 

http://www.youtube.com/watch?v=GGgw3wyY0_Q&feature=channel_video_title

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
  • 2 months later...
  • 1 year later...

 

Jarboli su predstavnicima medija i prijateljima sinoć predstavili osmominutni spot/kratki film za pesmu Ništa sa njihovog aktuelnog albuma Zabava. Možete ga pogledati ispod ove vesti.

U spotu, koji su reditelj Rastko Petrović i direktor fotografije Aleksandar Pavlović snimali februara i marta u okolini Gružanskog jezera kod Kragujevca, Mladenović igra čoveka koji u gluvo doba noći grozničavo trči kroz prirodu skidajući deo po deo odeće sa sebe.

"...A onda je početkom marta spot sniman na temperaturi između -5 i -10. Bila nam je potrebna ta vrsta napetosti i problema u spotu, hteli smo da drama bude što autentičnija moguća. I to nam je na kraju i uspelo – taj spot poseduje jednu čistu vizuelno-emotivnu dramu. Teško ga je prepričati, ali utisak je i više nego jasan", rekao je Boris u intervjuu za Popboks.

"To je pesma o depresiji, o depresivnom osećanju. A ono, kao i sva druga osećanja, takođe podleže odgovornosti. Čovek je negde u suštini sâm kovač svoje depresije. O tome je, najsažetije rečeno, tekst. Ovo sam sad prvi put sročio, i dosta mi dobro zvuči", dodaje Mladenović.

Reditelj spota Rastko Petrović za Popboks kaže: "Bio sam u prilici da slušam album Zabava u nastajanju. Ništa je pesma koju sam retko bio raspoložen da slušam dok se radio miks. Uglavnom sam bežao iz sobe (smeh). Ne zato što mi se ne dopada, naprotiv. Doživljavam je vrlo lično i jedino mogu da je slušam kad sam sâm. Osećanje koje mi izaziva je negde sadržano u ideji koju smo i realizovali s tom razlikom što je uz Bomline i Acine inpute zaoštrena".

 

http://www.popboks.com/tekst.php?ID=9256

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...

Centar za kulturu Božidarac

Petak 19. April od 20h

Karte u pretprodaji 500 dinara @ Felix Shop, TC Sremska & Pinball Wizard Records, TC Eurocentar.

Na ulazu cena karte 700 dinara.

Nabavite ih na vreme!

 

Grupa JARBOLI se posle više od 10 godina vraća u Božidarac!!!

 

Uskoro više informacija o koncertu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 

Video spot za pesmu Zabluda je kolektivni autorski rad svih dolepotpisanih.

 

grafoskop operateri:

Nikola Zavišić i Radio.nica

Boris Mladenović

Daniel Kovač

Žolt Kovač

 

montaža:

Vladimir Milovanović

 

kamera:

Branimir Milovanović

 

proizvodnja: PROPAGANDA FILM, Beograd, Srbija 2013

 

hvala pozorištu Duško Radović na podršci i škartu na tipografskim konsultacijama

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 6 months later...

Jesenji Orkestar je objavio svoj četvrti album po redu, pod nazivom “Sinđelićeva 40b“ .

Nakon uživo snimljenog albuma “Folklor” sa petočlanim orkestrom, sledi jedan jednostavan, kućni album. Kao i dosadašnji albumi orkestra i ovaj je zahtevao izmeštanje iz Beograda. Snimljen je u avgustu u improvizovanom studiju u jednoj dvorišnoj kućici na Margiti, u Pančevu.

Muzika na albumu se može opisati kao novi folk, mada, naravno, obuhvata mnogo više od toga. Album, pored autorskih pesama, sadrži i tri stare tradicionalne pesme sa kojima se Daniel Kovačpoigrao i “oduvao prašinu sa njih”. Sve je odsvirano na pravim, akustičnim instrumentima i jeftinoj klavijaturi bez elektronike i programiranja.

Album je objavljen na bandcamp profilu sastava i možete ga preslušati na sledećem linku http://jesenjiorkestar.bandcamp.com/.

Spisak pesama:

Ka slobodi

Kad se setim da moram umreti

Ikebane

Drhtava srca

Predajem se

Stojan si viče

Gospodin na vratima

Pustinja

Lakše lakše moj konjicu

Zveket srca

Đavolji prst

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...