Jump to content

Psihoterapija


WoS

Recommended Posts

Postoji li mogucnost da pacijent sam sebi pomogne, bez lekova i terapije? Mislim, svako zna kada izgubi volju i verujem da svako zna da to nije dobro i da u tom slucaju mora nesto da se menja. Kako covek sam da natera sebe da nesto uradi? Mislim na samoubedjenje.

 

Prvo i osnovno: Ne smeš sebi postavljati preteške ciljeve, jer se onda lomiš ako ne uspeš da ih završiš.

Postavljaj sebi lake zadatke svakodnevno (čak i banalne) i trudi se da ih izvršavaš.

Tako se stiče navika, a i jača volja, i posle nekog vremena videćeš da si postao (samom sebi) od reči.

Nije tako lako, kao što zvuči. Jer ako sebi (na primer) postaviš cilj da svakog jutra, čim ustaneš, obavezno namestiš krevet, a nikada pre toga to nisi radio (ili jako retko) biće ti teško da se držiš, pa makar ti to bio jedini zadatak u toku celog dana.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

moje misljenje o frojdu nikad nije bilo narocito pozitivno, a neki dan sam procitala njegov tekst koji mi je dokazao da je cika frojdu starno trebao veoma dobar psihijatar.

naime, gosn' sigmund je pokusao da objasni zasto je da vinci izrastao u takvog genija. izmedju ostalog frojd kaze (parafraziram)_ blazeni osmeh mona lize je kombinovani osmeh njegove majke (sa kojom je ziveo samo prvih par meseci zivota pa se seca) i macehe, a sve je to zbog edipovog kompleksa od kojeg je bolovao sve zajedno sa pedofilijom i homoseksualizmom. sve te izopacenosti (a i jos neke sa zeznutim nazivom, ne mogu sad da se setim) da vinci je kanalisao u radove i hladne novcane kalkulacije. to je bio kompromis izmedju zelje koja se nije mogla ostvariti i drustvene cenzure...i tako dalje i tako gore.

 

tekst je dosta detaljniji i pokusacu da ga pronadjem u e-formi za sve koje zanima kako je frojd bio pametan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako neko decicu u blizini (ja ima sestrice koje jako cesto vidjam) videce da je Frojd jako bio u pravu sto se psihosexualnog razvoja tice, ali mora da se zadje malo dublje u materiju da bi se otkrila sustina. I meni je smesno delovalo to sto tvrdi da se dete od 3 godine lozi na kevu, i hejtuje caleta, da bi se kao finalni cin idnetifikovao sa caletom sto predstavlja resenje edipovog kompleksa. Lako je kritikovati nesto u sta se zalazi povrsno ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako neko decicu u blizini (ja ima sestrice koje jako cesto vidjam) videce da je Frojd jako bio u pravu sto se psihosexualnog razvoja tice, ali mora da se zadje malo dublje u materiju da bi se otkrila sustina. I meni je smesno delovalo to sto tvrdi da se dete od 3 godine lozi na kevu, i hejtuje caleta, da bi se kao finalni cin idnetifikovao sa caletom sto predstavlja resenje edipovog kompleksa. Lako je kritikovati nesto u sta se zalazi povrsno ;)

 

slazem se da ne treba kritikovati nikoga na osnovu povrsnog poznavanja njegovog rada.

ova njegova studija o da vinciju pokazuje upravo kako je frojd dolazio do 'velikih' zakljucaka na osnovu veoma povrsnog istrazivanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa sustina je da pacijent, ozdravi ili da mu se omoguci funkcionalnost kolika-tolika. U svetu postoje oko 400 tipova psihoterapija, tako da ja sam tu navela ono sto se najcesce koristi, ali specijalsti ce adekvatno resiti sta je najbolje za pacijenta. A sto se poslednjeg komentara tice, neophodno je sto pre vratiti funkcionalnost jer pacijent pada u jos vecu depresiju ako se oseti nesposobnim clanom drustva, a tek onda pristupiti psihoterapiji i to samo ako je indikovana. Npr u teskim poremecajima licnosti poremecaj nastaje jos tokom 3 godine zivota i tu nastaju obrasci koji se jako tesko menjaju psihoanalizom, cak sta vise ako se primeni psihoanaliza u neadekvatnom momentu dolazi do dalje regresije i propadanja...

Tako da sve ima svoje indikacije i kontraindikacije, i zahteva pazljiv prostup, psihoanaliza ne moze da resi sve...

Koliko sam primetio od strane ljudi koje znam koji su psiholoski bolesni ili su leceni narkomani i sada su skinuti sa svega oni vape za time da budu deo sistema,vecina njih nalazi srecu u tome a nekima cak posle nekog vremena i nije bila potrebna terapija da bi osecali dobro,bar sto se tice blazih bolesti.

 

Ipak je sizofrenija cudo.Stiacajem okolnosti sam bio zakljucan u sobu u lazi lazarevic nekoliko minuta sa bolesnicima,ako je neko bio,zna da tamo nemaju kvake,ti ljudi imaju nekako izokrenutu percepciju,mozda je to bolest jer nije prirodno u odnostu na nase vidjenje sveta,ali mozda je to samo uvid u neki drugi vid egzistencije koji je van nase standardne percepcije?A mozda i pogresno shvatih jer sam bio uplasen za to vreme.Ko zna.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja bih voleo hipnozu. nekada me opustalo i ceskanje po kosi.

 

Koliko sam primetio od strane ljudi koje znam koji su psiholoski bolesni ili su leceni narkomani i sada su skinuti sa svega oni vape za time da budu deo sistema,vecina njih nalazi srecu u tome a nekima cak posle nekog vremena i nije bila potrebna terapija da bi osecali dobro,bar sto se tice blazih bolesti.

 

Ipak je sizofrenija cudo.Stiacajem okolnosti sam bio zakljucan u sobu u lazi lazarevic nekoliko minuta sa bolesnicima,ako je neko bio,zna da tamo nemaju kvake,ti ljudi imaju nekako izokrenutu percepciju,mozda je to bolest jer nije prirodno u odnostu na nase vidjenje sveta,ali mozda je to samo uvid u neki drugi vid egzistencije koji je van nase standardne percepcije?A mozda i pogresno shvatih jer sam bio uplasen za to vreme.Ko zna.

Podseti me na Koelja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

moje misljenje o frojdu nikad nije bilo narocito pozitivno, a neki dan sam procitala njegov tekst koji mi je dokazao da je cika frojdu starno trebao veoma dobar psihijatar.

naime, gosn' sigmund je pokusao da objasni zasto je da vinci izrastao u takvog genija. izmedju ostalog frojd kaze (parafraziram)_ blazeni osmeh mona lize je kombinovani osmeh njegove majke (sa kojom je ziveo samo prvih par meseci zivota pa se seca) i macehe, a sve je to zbog edipovog kompleksa od kojeg je bolovao sve zajedno sa pedofilijom i homoseksualizmom. sve te izopacenosti (a i jos neke sa zeznutim nazivom, ne mogu sad da se setim) da vinci je kanalisao u radove i hladne novcane kalkulacije. to je bio kompromis izmedju zelje koja se nije mogla ostvariti i drustvene cenzure...i tako dalje i tako gore.

 

tekst je dosta detaljniji i pokusacu da ga pronadjem u e-formi za sve koje zanima kako je frojd bio pametan.

 

Frojd je skapirao suštinu i realnost ljudske psihe, a to što mu mnogi to ne priznaju, rezultat je toga što iz razloga lažnog morala hoće da prikriju da i sami funkcionišu upravo tako kako je Frojd objasnio. Uz to, Frojd je razvio sjajnu matricu za tumačenje snova, koja pali u većini slučajeva.

 

 

seksualni manijak,sta drugo reci.

 

http://vukajlija.com/seksualni-manijak/54504

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dakle, mene kao studenta psihologije interesuje kako obicni ljudi (koji nemaju kontakt as psihologijom, psihijatrijom i slicnim profesijama) vide psihoterapiju.

 

Dokopao sam se jako dobrog dokumentarca koji se dotiče i ove teme. "The Trap", autor je Adam Curtis. Akcenat na "Fuck you, buddy" epizodi. Pominje se evolucija psihijatrijskog metoda tokom 70-ih godina, i jako interesantnih eksperimenata na tu temu.

Edited by Vitamin K Experience

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko sam primetio od strane ljudi koje znam koji su psiholoski bolesni ili su leceni narkomani i sada su skinuti sa svega oni vape za time da budu deo sistema,vecina njih nalazi srecu u tome a nekima cak posle nekog vremena i nije bila potrebna terapija da bi osecali dobro,bar sto se tice blazih bolesti.

 

Ipak je sizofrenija cudo.Stiacajem okolnosti sam bio zakljucan u sobu u lazi lazarevic nekoliko minuta sa bolesnicima,ako je neko bio,zna da tamo nemaju kvake,ti ljudi imaju nekako izokrenutu percepciju,mozda je to bolest jer nije prirodno u odnostu na nase vidjenje sveta,ali mozda je to samo uvid u neki drugi vid egzistencije koji je van nase standardne percepcije?A mozda i pogresno shvatih jer sam bio uplasen za to vreme.Ko zna.

 

Fora sa Shizofrenijom je sto ti ljudi imaju svoju relanost i za njih je to apsolut i ne mozes ih ubediti u sporotno, znaci njihove sumanute ideje, halucinacije su realnost za njih. I zato je to teska bolest jer oni imaju svoju realnost koja se ne podudara sa nasom realnoscu. Btw napredovalo se koliko toliko u otkrivanju uzorcnih faktora. Pa je uoceno da konzumacija marihuane deklanisira ovu bolest... mnogo zajebano pogotovu kada vidis kod mladog coveka.

Inace frojd je tvrdio da je ovde psihoterapija nemoguca, ali pokazano je da kada se bolest dovede pod kontrolu ona ima nekih pozitivnih efekata ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na odgovoru.Da li sizofrenija moze imati veze sa genetikom,to jest da li moze biti donekle nasleda,recimo da je neko od predaka bolovao od nje?

 

Evo dobrog dokumentarca o sizofreniji,ima i opis filma

http://abraxas365dokumentarci.blogspot.com/2009/08/abnormal-psychology-schizophrenias.html

Edited by Djilas Spasitelj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na odgovoru.Da li sizofrenija moze imati veze sa genetikom,to jest da li moze biti donekle nasleda,recimo da je neko od predaka bolovao od nje?

 

Jeste ako je jedan od roditelja shizofrenicar verovatnoca da dete bude je 9%, drugo koleno 6%, trece koleno 2%. Faktori iz spoljasnje sredine koji deklanisiraju bolest su: urbana sredina, poremecena porodicna komunikacija (double bind, marital shism, marital skew potrazi na netu ovo detaljnije ako te interesuje), konzumiranje narkotika...

Share this post


Link to post
Share on other sites

e moj platanoguzi...

znash shta je zapravo ultra?

to shto je uzevshi sve u obzir, maladi rogoguzljivi preobrachenik, sa svim svojim pravoslavno-grajndersko-dedersko-salafistichko-intelektualnim devijacijama i zaokretima, gotovo jedino merilo ikakavog morala medj' funkcionalno nepismenima danas.

 

 

мејкс ју тинк........wohoo dolf lundgren na Tvu! odo'!

 

 

EDIT: u 'bem ti, kad sam stisnuo add reply uopshte nisu bili ovo postovi iznad :confused:

Edited by matatrtaDрадррипалсив
  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

onda dobijes odgovarajucu medikamentu terapiju uz neki vid psihoterpaije...

Posto si u toj prici a mene svasta zanima - bukvalno postavljeno na nivou trogodisnjeg deteta - kako neko ko ista zna o leku koji mu je prepisan uopste moze da ima korist od njega? Tj da li se onda savetuje da se uopste ne informises? Npr taj Lorazepam, kad covek procita pomisli budi bog s nama, ovo pravi vise stete nego koristi + ako pacijent sklon anksioznosti procita ovo maltene ce gore odlepiti ako popije taj lek, s druge strane ako nista ne zna opet moze svasta da umislja:

 

After its introduction in 1977, lorazepam's principal use was in treating anxiety. Among benzodiazepines, lorazepam has a relatively high addictive potential.

 

Due to tolerance and dependence, lorazepam is recommended for short-term use, 2-4 weeks only. Adverse effects including anterograde amnesia, depression and paradoxical effects such as excitement or worsening of seizures may occur.

(inace zanimljivo mi je kao laiku kako lekovi za depresiju, anksioznost i sl imaju nuspojave u vidu anksioznosti i depresije :zuba: Fluoxetine pogotovo; inace jedna zanimljivost iz blizeg iskustva - eminentni psihijatar specijalizovan za anksioznost, paniku i sl ima obicaj da pola vremena s pacijentom prica ode o razvoju Prozaka (koga briga jbt, valjda treba da prica o pacijentu) i onda na kraju prepise pogodi sta - Fluoxetin. Mislim otkud onda tolika pozitivna iskustva u narodu nemam pojma).

 

I sad kako pacijent uspe da istripuje da je to neki lagani lekic (posto kazes da se prepisuje i za lakse oblike anksioznosti) koji ce mu doneti samo dobro (posto oni od muve prave slona moraju bas cvrsto da veruju da ce im pomoci i samo pomoci)? Mislim ako je pametan nece uopste ni uci u pricu koja moze da bude samo privremeno resenje i odlucice se za neku terapiju bez medikamenata jer ako veze to resenje za lek cim prestane da ga pije osetice se nesigurno. Mada s druge strane taj period 'normalnosti' dok je na leku ce ga podsetiti kako je osecati se bezbrizno sto jako dize samopouzdanje u borbi s problemom (tj razbijaju naviku vezivanja svakodnevnih situacija sa losim osecajem i strahom, za ste je koliko znam bihejvioristicka terapija ali ona dugo traje). Samo ako se koristi 2-4 nedelje da li je to dovoljan period da ga vrati u normalu?

I koliko se zapravo cesto javljaju ti propratni efekti (kod slicnih lekova znaci ne za neke teske poremecaje)? Znam da opisi lekova moraju da napisu bukvalno svaku poznatu nuspojavu ali nije navedeno da li je to normalna pojava ili veoma retka (kontraindikacije i sl)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...