Jump to content

Rudolf Stajner


Recommended Posts

RSteiner.jpg

 

 

 

Jedan od vodecih istrazivaca nauke pocetkom 20. veka. Bio je filozof, ezoterist, predavac, mislilac, umetnik, arhitekta, knjizevni kriticar, biolog, dramaturg i osnivac Antropozofskog Drustva (ljudska mudrost, pokret koji sjedinjuje ezoterijsko znanje o coveku i svetu). Ovaj pokret predstavlja spoj zapadne filozofije idealizma, gnosticizma, hriscanstva i hinduizma.. centar pokreta se nalazi u Svajcarskoj i Stajner je sam projektovao glavnu zgradu, prvi Geteanum (nadam se da se tako kaze na srpskom). Evo i  slike te zgrade:

 

First_Goetheanum.jpg

 

 

 

Ona je izgorela 31. decembra 1922. u pozaru koji je najverovatnije podmetnut.

 

 

 

Nakon toga, Stajner je projektovao drugi Geteanum, i to su bile dve od ukupno 17 gradjevina koje je on dizajnirao.

 

 

 

Drugi Geteanum:

 

Goetheanum.jpg

 

 

 

Unutrasnjost:

 

800px-Dornach_goetheanum_grossersaal.jpg

 

 

 

Tri njegove gradjevine vaze za jedne od najznacajnijih radova moderne arhitekture.

 

 

 

Antropozofija, za razliku od Teozofije, stavlja Isusa Hrista kao centralnu figuru u procesu dosezanja oslobodjenja, spoznaje i jedinstva sa Univerzalnim Duhom. Postoje tri osnovna duhovna stanja koja pomazu pri tom psihonautickom procesu: Imaginacija, Inspiracija i Intuicija.

 

Zbog toga, Antropozfija se naziva i oblikom misticnog Hriscanstva. Tu nema posrednika u vezi izmedju Boga i coveka, osim Hrista koji je Misticno Sunce.

 

Za Stajnera, raspece Hristovo je Misterija Univerzuma.

 

Stajnerovo ucenje takodje ukljucuje karmu i filozofiju spritualne evolucije.

 

Covek je spiritualno bice koje je podeljeno na fizicko, etericno, astralno telo i ego. Za fizicko telo je vezana NADA, za etericno telo LjUBAV, za astralno VERA, a za ego je vezana VOLjA.

 

Stajner je zastupao oblik etickog individualizma, kome je kasnije dodao jednu eksplicitniju crtu spiritualnog. On je izveo svoju epistemologiju iz pogleda Johana Volfganaga Getea na svet, gde misljenje predstavlja organ percepcije. I kao sto oko percipira boje, tako misljenje percipira ideje.

 

 

 

Njegove ideje o unutrasnjem zivotu su bile inspirisane izucavanjem Franca Brentana kao i izucavanjem nemackih transcendentalista poput Fihtea, Hegela i Selinga. Takodje, bio je duboko inspirisan Geteovim fenomenoloskim pristupom nauci, razradio je i nastavio to ucenje u nekoliko svojih knjiga (The Theory of Knowledge Implicit in Goethe's World-Conception (1886) i Goethe's Conception of the World (1897)).

 

 

 

Bio je izuzetno svestrana licnost i navescu samo jos neka od njegovih dostignuca:

 

Radio je i u medicini i u saradnji sa farmaceutima osnovao kompaniju Weleda, koja i danas proizvodi prirodne medicinske preparate sirom sveta.

 

Kao dramaturg, napisao je cetiri ''Misterije Drame'' koje se i danas igraju.

 

Napisao je seriju clanaka o agrokulturi i izucavao biodinamicku agrokulturu, gde sa na farmu gledalo kao na jedinstven organizam.

 

Kao skulptor, poznat je po radu The Representative of Humanity (1922). Devet metara visoka drvena skulptura koja se moze i danas videti u Geteanumu.

 

Autor je preko 40 knjiga i odrzao preko 6000 predavanja koja su vecinom zapisana i ocuvana.

 

 

 

Jos jedna zanimljivost, Stajner je jos tada, daleko pre drugog svetskog rata, smatrao da ce Ahriman (personifikacija zla) biti otelotvorena u SAD. Takodje, upoznao je, tada vec ozbiljno bolesnog i katatonicnog Fridriha Nicea i nakon tog susreta napisao knjigu Friedrich Nietzsche, Fighter for Freedom. Teoriju Zigmunda Frojda o libidu kao pokretacu dubljih psiholoskih procesa kod coveka smatrao smesnom i netacnom. On je isticao da ponasanje coveka nije uslovljeno nikakvim nesvenim procesima, niti libidom vec spiritualnim bicem. Stajner je do poslednjeg dana svog zivota tvrdio da je ovek prvenstveno duhovno biće i da duhovni svet jeste za njega opipnjiv isto kao i sto isped njega na kome pise.

 

Nakon nekoliko njegovih procitanih knjiga, zakljucio sam da se radi o izuzetnoj osobi, veoma svestranoj i da je bio jedan od najinteligentnijih govornika o duhovnosti i nauci. Ova temu samo mogao da zapocnem i na podforumu Nauka ali mislim da zasluzuje da bude ovde buduci da je akcenat bacen vise na ezoterijsku i filozofsku stranu, a ne naucnu. Ko zeli vise da sazna, evo par linkova:

 

 

 

http://www.rudolfsteinerweb.com/

 

http://www.rsarchive.org/

 

 

 

 

 

I na kraju nekoliko citata:

 

„Antropozofija je put znanja, koji vodi spiritualno u čoveku ka spiritualnom u univerzumu.... Antropozofi su oni koji iskuse, esencijalnu potrebu samog života, određena pitanja vezana za pitanje prirode ljudskog bića i univerzuma, isto kao što neko iskusi glad ili žeć.“

 

 

 

 

To truly know the world, look deeply within your own being; to truly know yourself, take real interest in the world.

 

 

 

 

 

 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Novalis, hvala za iscrpan post. Vrlo zanimljivo.

Mada meni ne baš sve razumljivo :)

 

Zanimljivo mi je pominjanje Geteovog shvatanja mišljenje kao organa percepcije ideja, jer me podsetilo na Budino razmatranje o biću, gde kaže da pored pet čula, postoji i šesto, um, koje registruje ideje i emocije. Je li moguće da je Gete to preuzeo od Bude?

 

A nerazumljiva mi je recimo ova rečenica:

"Za Stajnera, raspece Hristovo je Misterija Univerzuma."

U čemu je tu misterija?

 

Među antropozofske linkove koje si naveo dodao bih i link domaće antropozofske izdavačke kuće

Wortfuturis

Edited by Dhamma

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrlo je moguce. Ne zaboravimo da je u to vreme u Evropi bila vrlo popularna Indologija. Fridrih Slegel je pisao o tome u to vreme. Sta vise, 1787. dok je boravio u Rimu, Gete je mislio da putuje za Indiju. Uostalom da ne bih duzio o tome, evo zanimljivog clanka na tu temu: Goethe and Buddhism

 

 

 

Dogadjaj na Golgoti Stajner je video kao dogadjaj od kosmickog znacaja. To je dobro i detaljno objasnjeno u knjizi CHRISTIANITY AS MYSTICAL FACT. 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

U trenutku raspeca, kaze se da je Hrist, koji je pre silaska bio Kosmicki Hrist odnosno Duh Sunca, dospeo do duhovne sfere nase planete, etericni deo, odakle ce vrsiti svoj planetarni, a od toga i kosmicki uticaj sve do drugog dolaska. On ce polako postati vidljiv sve vecem broju ljudi, dok ce na pocetku biti samo duhovno nadarenim pojedincima. Takodje, onako kako ja shvatam, krst je simbol axis mundi odnosno osovine sveta (ili drvo sveta) i raspece je jedna vrsta inicijacije na visem nivou od ljudske prirode jer je i njegov duh na visem nivou. Od tog trenutka, on vrsi uticaj na ljude i njihova srca putem svojih dela i kroz simboliku samog raspeca. A planetarni dogadjaj za teozofe ili antropozofe se uvek karakterise i kao kosmicki, te zbog toga upotreba te reci.

 

Jeste komplikovano jer Stajner je tokom godina sve veci znacaj predavao Hristu i vremenom ga postavio za centralni deo svog ucenja i njegovo se ucenje razlikuje od teozofskog, gde je, recimo, Buda, predstavnik nase rase koji je dosegao najvise duhovno znanje, do sada.

 

Opet, tu je prica o dva ega koja su se inkarnirala u zemaljskom Hristu i pripremila ga za tu incijaciju. Jedan ego koji je vodio poreklo sve do Zaratustre a drugi do Davida, ako se ne varam.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najvaznije je citati knjige jer tako je najbolje razumeti njegove ideje. Ja nisam antropozof niti teozof ali neke njegove ideje su mi interesantne i zbog toga ga citam. On je imao svoje vidjenje sveta i svoju filozofiju, imao je sta da kaze svetu u mnogim poljima nauke i filozofije. Mislm da je vredno citati njegove knjige, naravno, za svakog ko je zainteresovan za filozofiju, nauku i duhovnost, bez obzira da li se slaze sa svime sto je rekao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 10 months later...

Citam bas njegovu Iz Akasa hronike,kazu njegovo najbitnije delo.Fali mi jedno njegovo delo- Welt-und Lebensanschaungen in neunzehnten Jahrundert(Pojmovi o svetu i zivotu u 19. stolecu)ima li neko?Ne bitno da li je na nemackom,engleskom,moze i na nasem,mada nisam siguran da je izdavano kod nas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

"Dok ljudi nisu posedovali nista od modernog znanja o prirodi i moderne tehnologije,bio je koristan oblik u kojem je najvise ucenje saopstavano u religioznim slikama,na nacin koji je nalazio odziv jedino u emocionalnom.Danas su covecanstvu potrebne iste istine u racionalnom obliku."

Iz Akasa hronike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

nisam citala stajnera, ali mozda cu :da: vidim da je stara tema, ne znam da li je autor jos uvek aktivan..ako jeste volela bih da mi objasni stajnerovo vidjenje krsta i sta on za njega predstavlja...ja krst, bilo koji, vidim kao 2 suprotnosti koje se spajaju u jednoj tacki...sto jeste subjektivno, jer po mom nekom razmisljanju to najuzvisenije stanja duha i oslobadjanje, prosvetljenje s moze ostvariti spajanjem i ujedinjavanjem crnog i belog, dobrog i loseg....jer dobro i lose ne postoje, to su lazi, sredstva kontrole i manipulacije, kojeogranicavaju ljudski um i drze ga u mraku i strahu od "loseg"...ovaj krst na kojem je isus razapet, sa tim jednim duzim krakom se moze podeliti na 6 delova ( 6 moj omiljeni br :smile:) i saviti u kocku, cime dvodimenzionalno postaje trodimenzionalno...znaci cilj je sklopiti kocku ( samo da ne bude ona iz hellraisera :mrgreen:) samo mi nije sad jasno to isus na raspecu, ako on predstavlja duh sunca, sta bi to moglo da znaci kad bih ga smestila u ovo moje razmisljanje o krstu :confused: inace volim ovaj rose croix ...idem u off znam sorry...jel neko zna o tome nesto...simboli su mi uglavnom jasni osim ovih slova na kracima pored INRI kraka L I V A X I X O

459px-Rose_Cross_Lamen.svg.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

nisam citala stajnera, ali mozda cu :da: vidim da je stara tema, ne znam da li je autor jos uvek aktivan..ako jeste volela bih da mi objasni stajnerovo vidjenje krsta i sta on za njega predstavlja...

 

... samo mi nije sad jasno to isus na raspecu, ako on predstavlja duh sunca, sta bi to moglo da znaci kad bih ga smestila u ovo moje razmisljanje o krstu :confused: inace volim ovaj rose croix ...idem u off znam sorry...jel neko zna o tome nesto...simboli su mi uglavnom jasni osim ovih slova na kracima pored INRI kraka L I V A X I X O

 

 

 

Ma ja sam pokrenuo temu, ono je moj neaktivan profil.

 

Lepo si objasnila o krstu. Kako ja to vidim, Hrist kao inteligencija sfere Tifaret predstavlja balans svih tih pojmova koje si navela i na neki nacin predstavlja najvisu inicijaciju ljudskog bica, makar u ovom dobu (mozda i gresim, ali Tifaret je valjda najvisi nivo koji je moguce dostici - tako sam barem cuo, ja licno ne volim da se ogranicavam i mislim da to nije tacno, sta vise). Zbog toga krst i jeste inicijacija, poput Odinovog Igdrasila, vertikala predstavlja duhovni uspon, horizontala materijalnu egzistenciju.

Meni su takodje svi simboli poznati osim tih slova. Imam neke knjige o rozenkrojcerima ali ih jos nisam procitao, nikako da dodju na red, iskreno, nisam se jos toliko interesovao za njih.

Edited by Novaliis

Share this post


Link to post
Share on other sites

znaci ti si taj...;) super ti je tema o crnom suncu btw... ;) tifaret uh jbt znam da je iz kabale nesto, ako se ne varam... ja licno mislim da ne treba nikog ili nista stavljati za centar teorije, osim istine...isus kao simbol teorije buni ljude, pa ne vide npr, da isus simbolizuje sunce, svetlost, prosetljenje, taj tifaret....nego ga vide kao osobu, ne gledaju dublje i prihvataju stvari zdravo za gotovo onako kako im se prezentuju. slazem se da krst jeste inicijacija...ako se posmatra na taj nacin, kroz simbolizam, a ne onako kako ga hriscanstvo objasnjava...

inac naisla sam na neki krst u jednoj crkvi koji podseca na ovaj...doduse nema simbola nacrtanih..krst je metalni, crn, iznad njega je sunce, i jeste ruza u sredini...sto me je i privuklo....:smile:

uh stvarno ode ti tema u k...

igdrasil...svidja mi se zmija ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da vrnem temu na Stajnera.Evo ukratko, sta on kaze o tajnom ucenju i kako se postizu saznanja visih svetova iliti dostizanje transcedentne svesti.

 

Svako saznanje koje se trazi samo da bi se obogatilo sopstveno znanje i nagomilalo blago u sebi,odvodi od pravog puta,a svako saznanje kom se tezi da bi se postao zreliji na putu oplemenjivanja coveka i razvoja sveta,vodi jedan korak napred.

 

ISTINA DUHOVNOG SKOLOVANJA:

Svaka idejakoja ti ne postane ideal ubija u tvojoj dusi jednu snagu,a svaka ideja koja ti postane ideal stvara u tebi zivotne snage.

 

Postoje 3 prirodna zakona

1-Nijednom coveku koji trazi vise znanje,ne sme se uskratiti ono znanje koje mu pripada.

2-Nikome se ne moze pruziti nesto od tajnog znanja ko za to nije pozvan.

3-Uredi svako svoje delo,svaku svoju rec tako da se kroz tebe ne ulazi u slobodnu odluku volje nijednog coveka.

 

Ono sto je bitno je to da,tajni ucenik ne sme da otupi za spoljni svet,ali njegov unutrasnji zivot treba da mu da pravac u kojem se on predaje njegovim utiscima.Treba da stvori sebi trenutke unutrasnjeg mira i da uci u tim trenucima da razlikuje bitno od nebitnog.

 

U pocetku tog rada postoje dve staze: Postovanje i razvoj unutrasnjeg zivota.

 

Svaki covek u sebi pored svakodnevnog,nosi i viseg coveka,koji spava u njemu.Tajni ucenik mora u sebi da "probudi" jednog novog,viseg coveka.

 

Sto se tice skolovanja ono prolazi kroz 3 stepena

 

1- Prirpema(razvija duhovna cula)

2- Prosvetljenje(pali duovnu svetlost)

3- Posvecenje(otvara mogucnost opstenja sa visim bicima duha)

 

 

Prirpema predstavlja negovanje osecajnog i misaonog zivota.Mora da nauci da vidi i opaza procese oko sebe.Da se srodi sa svetom zvukova-tj da nauci da slusa dusom.

 

Prosvecenost radja duhovno gledanje.Ucenje opazanja dusevne i duhovne boje.

Hrabrost i samopouzdanje su dve svetlosti ka putu tajne nauke,koje se ne smeju ugasiti..

Takodje u ovom stepenu tajni ucenik ne sme pomesati fantaziju i duhovnu stvarnost.

 

Zlatno pravilo:Znaj da cutis o svojim duhovnim vidjenjima.

 

 

Posvecenje je najvisi stepen tajnog skolovanja.Neki covek moze da sazna o tajnama postojanja samo onoliko koliko to odgovara stepenu njegove zrelosti.

 

Kandidat prolazi kroz tri takozvane probe-"vatrena","vodena" i na kraju "vazdusna"

 

Kod "vatrene" se ne radi o zadovoljavanju radoznalosti,vec o tome da je cilj da tajni ucenik ili kandidat,stekne vece samopouzdanje,hrabrost,velikodusnost i istrajnost.

 

 

"vodena" proba u visim oblastima dovodi do toga da kandidat izgubi oslonac,kao i u vodi i da nauci da "pliva" i to ponavlja toliko cesto koliko je potrebno da stekne sigurnost.

 

"vazdusna" predstavlja obrazovanje duhovne prisutnosti.

 

Nakon ovoga se "stupa u takozvani "hram visih saznanja".

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

sto jeste subjektivno, jer po mom nekom razmisljanju to najuzvisenije stanja duha i oslobadjanje, prosvetljenje s moze ostvariti spajanjem i ujedinjavanjem crnog i belog, dobrog i loseg....jer dobro i lose ne postoje, to su lazi, sredstva kontrole i manipulacije, kojeogranicavaju ljudski um i drze ga u mraku i strahu od "loseg"...

 

Чекај,како се може уједначити добро и лоше кад по теби добро и лоше не постоји ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Не капирам,свако има своју идеју о добру и злу,како може за било коју особу постојати уједначење ? За неког је све исто,све је и добро и зло ? Не капирам...

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

kad kazem da dobro i zlo ne postoje mislim na univerzalno dobro i univerzalno zlo. svakoova 2 pojma dozivljava na svoj nacin. cak i za pocinioca najmonstruoznijeg, najjezivijeg ubistva koje mozes da zamislis, njegovo delo ili bar u trenutku izvrsenja tog dela mislio je da cini ispravnu stvar. e sad ako je rec o pokajniku bce mu oprosteno...:udri: zgrazavamn se nad ovakvim shvatanjima sveta, gde crno lako postaje belo. nazalost mnogi ljudi svoj licni sistem vrednosti ukalupljuju u vec postojeci koji se bazira na religijskim i drustvenim normama gde je neko rodjen. i smatraju da je to univerzalno za sve ljude. za primer uzmi 10 bozijih zapoveti koje vecina hriscana uzima kao univerzalni sistem vrednosti. svaka stavka moze da se posmatra iz vise uglova...ne ubij...ok...ubiti u samoodbrani? ubiti ubicu? da li je ok ili ne? prema tome cak ni 10 bozijih zapovesti ne mozes da uzimas kao sistem pravila na globalnom nivou, jer i tu postoje nijanse...ali opet kazem mnogi ne vide te nijanse, vec jednostavno crno i belo. sustina jeste upravo u razbijanju iluzije gde otkrijes da postoji ono jedno, isto za sve. a to nikako nije crno i belo...vec upravo jedno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To што не разумеш појам опроштаја,то је из разлога што све гледаш "споља".

Тај који то чини,можда је ментално болестан,како онда за њега да је то добро ? То што је то добро у његовој глави не значи ништа.

Свакако да постоје нијансе,па и у 10 заповести,али то је нека друга прича.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sto ti ne razumes je da su greh i teznja za nekakvim oprostom kroz crkvu, kao i djavo, samo orudje u propagandi crkve vec 2000 godina.

Taj koji u to veruje, mozda je mentalno bolestan, kako moze u tako nesto da veruje? To sto je u njegovoj glavi ne znaci nista.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...